Csakhogy!Tegyük hozzá, hogy:
Oroszország nagyjából negyed akkora potenciális elméleti LNG kapacitással rendelkezik egyáltalán, mint amennyi gázt "békeidőben" eddig évente az EU-ba exportált, és nagyjából ötöd ekkora vezetékes és egyéb szállítási kapacitása van Kína felé. És ennél több nincs, slussz.
A gáztermelése kétharmadát, az olajtermelése felét egyszerűen fizikálisan nem tudja máshová eljuttatni most, mint az EU-ba, ha erről a piacról lemond - akkor hosszú évekre lemondott ezekről a bevételekről is, de teljesen. Persze nekiállhat kiépíteni újabb kapacitásokat Kína felé, meg jelentősebb LNG terminálokat is - ám mindegyik olyan technológiákat, berendezéseket igényel, amelyeket nem tud saját maga előállítani, eddig csak a "Nyugattól" tudta megvenni, és ha most egy embargóval ettől elvágják - akkor ez is nagyon meg fog nehezülni.
"És akkor még arról nem is beszéltem, hogy itt van az orosz–ukrán konfliktus, meg itt van még az Északi Áramlat körüli konfliktus, ami gazdaságilag talán még súlyosabb. Bizonyára Önök is látják, hogy az a csata zajlik, hogy az oroszok, mert ők sem mennek egy kis dörzsöltségért a szomszédba, leszállítanak Nyugat-Európába minden gázt, amit szerződésekkel lekötöttek, és többet meg nem szállítanak. És miután ott is üzletemberek csinálják az energiapolitikát, normális üzletember egy részét leköti az igényeinek fixen, a másikat meg hagyja spot áron, mert hát majd reménykedni lehet abban, hogy a rövid távú vásárlás ára kedvezőbb lesz, mint a hosszú távúé. Ezt így csinálták Nyugat-Európában is. Mi, miután jobban ismerjük az oroszokat, nem pont így csináljuk, mi kötöttünk hosszú távú szerződéseket, amiket most hosszabbítottunk meg, sőt még emelünk is rajta, de ez azt jelenti, hogy az oroszok bejelentették, hogy ők a szerződésen fölül – mert azt betartják – csak az Északi Áramlaton keresztül szállítanak gázt. Ha az a cső működik, lesz gáz, ha nem működik, meg nem lesz. És egyelőre nem világos, hogy ez a kötélhúzás hogy’ dől el. Az a korábbi nyugat-európai kalkuláció, hogy az oroszoknak legalább annyira szükségük van arra, hogy eladják nekünk a gázt, mint nekünk, hogy megvegyük, ez a tétel megdőlt, mert ez alacsony energiaárak mellett igaz. De magas energiaárak mellett ez már nem ugyanúgy fest, a képlet megváltozik, az oroszok kevesebb mennyiségű gázon is sokkal több pénzt tudnak csinálni, mint korábban a nagyobb mennyiségben. Az idő nem a mi oldalunkon van, hanem az ő oldalukon van, és ebből mi keveredik majd ki, mint európai energiapolitika, és ez hogyan hat majd az inflációra, ez a következő hónapok egyébként nagy rejtélye."