[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 602
36 992
113
Bár egy szót sem értek ebből, had mondjak pár szót a szovjet számítástechnikáról.

Kapcsold be a feliratozást és az automatikus fordítást magyarra. A hozzászólásokat is le lehet fordítani a guglival, ma már a nyelvtudás hiányát elég jól át lehet hidalni.

AZ ötvenes években, Liszenkó et. áldozatos munkájának következtében a kibernetika és más tudományok burzsoá áltudománynak lett hirdetve.
Emiatt már az induláskor jelentős lemaradás keletkezett,

A videó szerint ennek ellenére az 50-es években még kisebb volt a lemaradás, mint a 60-asokban. Sokak szerint az volt a végzetes döntés, amikor a SZU a nyugati gépek lemásolása mellett döntött. Persze ez vitatható, a sértődött szovjet kutatók mindenesetre ezt okolták. Ezzel kozerválták a lemaradást, ami a 80-as években a nyugati forradalmi fejlődés mellett már látványos volt.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 212
13 728
113
KIcsit pontosítok:

A Belgorod egy speciális feladatú tengeralattjáró - az első Poseidon hordozó. Nem az amerikai hordozók elleni bevetésre készítették. Amerikai hordozók kiiktatására a projekt 949A "Antyej" tengeralattjárókat tervezték-"ubijca avianoscev"

Egyébként megosztottam az orosz hadiflotta topikban
Boki nem válaszoltál a kérdésemre iszonyatos nyomás van rajtunk meg a szerbek én. Hogy látják ezt az oroszok, segíthetek volna a forint védelmében is tele vanna dollárral! Vehettek volna. A forintot!
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 567
89 737
113
Érdekes vlog Groznijról:

Lehidalok, milyen tisztaság van.
Ez a durva az egészben. Elmész nyugatra, kapod a szádba a szemetet, mocskot, büdöset, Keleten pedig - talán Ulanbator volt az egyetlen ahol nem éreztem a szmog miatt semmit, tisztaságot főleg - pedig inkább rendezettséget kapsz, ha már ilyen messzire eljöttél, mint pl. kapnál Budapesten, Bécsben vagy távolabb. Sajnos ...
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 576
4 813
113
Bár egy szót sem értek ebből, had mondjak pár szót a szovjet számítástechnikáról.
AZ ötvenes években, Liszenkó et. áldozatos munkájának következtében a kibernetika és más tudományok burzsoá áltudománynak lett hirdetve.
Emiatt már az induláskor jelentős lemaradás keletkezett, hiába a trükközéseknek, mint a tárolt programú analizátornak, TPA-nak nevezett, egyébként a Digital Eqiutment Co. PDP-11 sorozatú minikompúterének a koppintása volt. A viszonyokra jellemző, amikor 1976-ban a MÜM 30. szakmunkásképzőben elektronikai műszerésznek tanultam, az anyagismeret tanárnőnk, titoktartásra felszólítva közölte velünk, hogy ugyan most a tananyagban a vas-szén állapotábrának kellene következnie, de ő inkább leadja a szilicium epitaxiális technológiát, minden félvezető és integrált áramköri technológia alapját.
Az impexek nyugati vállalatalapításának engedélyezésével megnyíltak a fedett-rejtett csatornák a COCOM listás berendezések behozatalára, amelyekből jutott a nagy SZU.-ba is bőven.
Az így meginduló fejlődés hozta, hogy mire 80-ban leszereltem a PATEX-nél már INTEL 8080 mikroprocesszor, C/M op.rendszer alapú mérésadatgyűjtő dolgozott a szövödében.
Akkoriban mindenhol mikrogépeket fejlesztettek, a fent említett TPA miniszámítógépet Motorola mikroprocesszorral emulálták, ezekből elég sokat gyártottak, és adtak el Kgst szerte.
1985-ben az Magyar Édesipari Vállalat bevásárolt 5 db SZM-1420 tip szovjet gyártmányú miniszámítógépet, ami kb. 3 ajtós ruhásszekrény méretű volt. A PDP-11/70 klón, csont nélkül futott rajta az eredeti RSX-11/M+ operációs rendszer és az angol MAS-M moduláris vállalatirányítási rendszer.
Megjegyzés: a PDP családra lett kidolgozva a UNIX op. rendszer, amiből a jól ismert Linux nőtte ki magát. A multiuser, multitasking, real-time op. rendszerek ebből nőtték ki magukat.
SZM_1420
16 bit CPU, TTL áramkörökből felépítve. Az órajel frekvenciát ne kérdezd, mert ez asszinkron architectúra szerint lett megépítve!
4Mb operatív tár, a Commodore -64 memória csippjeiből, önjavító funkcióval.
Olyan volt mint a LADA, ha foglalkoztam vele, akkor ment szépen! :)
Bulgár hard diszkek, 2x 2.5 Mb kapacitás egy fix, egy cserélhető. Az iró olvasó fej kb, százforintos méretű volt, orvosi spatulára húzott vászondarabbal pucoltuk! :)
Később sikerült szerezni CDC diszkeket, 160 Mb fix, és 80 Mb cserélhető kapacitással. Ma a telefonomban több memória van, mint ami akkor volt nekem a gépteremben lemezeken, szalagokon összesen, több nagy vasszekrényben....
A nyomtató szintén szovjet gyártmányú sornyomtató, azaz egy 132 karakteres henger forog, és a kellő pillanatban egy elektromágneses kalapács odabsz a tintaszalagnak. Egy aláhúzás lövés erejű hanghatással járt! :)
Lehet fanyalogni, hogy a szovjet számtech. így megy úgy.
Azt azért látni kell, hogy összehasonlíthatatlanul primitívebb körülmények között, eszközökkel és technológiákkal kellett/lehetett akkor ilyesmit gyártani.
A haditechnikából is tudjuk, hogy azt az 50-es évekbeli lemaradást mind a mai napig nem tudták igazán behozni. Ennek persze nem csak technikai okai vannak, de az legyen egy másik tanulmány tárgya!

Elnézve a Zuckerberg-ék és Bill Gates-ék által megálmodott jövőt, lehet, hogy tényleg be kellett volna tiltani a kibernetikát és a biotechnológiát. Szerintem a szovjet vezetők már előre tudták, milyen jövőt kellene elkerülni. Ezért mondták burzsoá áltudománynak.
A biológia Darwinizmusa volt a Hitler-féle Übermensch/Untermensch elméleti alapja is, ezzel indokolták, hogy a gyenge, a korcs, az jogosan pusztuljon (Darwin-féle szelekció mesterséges pótlása az emberiségnél). Nem csoda, ha a szovjetek nem akarták, hogy a tudomány a nácik jövőképe felé vigye később majd az emberiséget.
 

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 516
14 152
113
 
  • Tetszik
Reactions: jurgenbauer

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 567
89 737
113
Ezt most nem értem. A pirosak oroszok, nem? Ezek pirosak voltak, a szövegben viszont sok halott ukránról van szó. Egy kettő sisakján kék szalag van.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
892
5 074
93
Borisz Jelcin (1991 és 1999 között Oroszország elnöke) 2000-ben megjelent könyvében (magyarul 2001-ben Éjszakai naplójegyzetek címmel) a következőket írja az orosz-ukrán kapcsolatokról:

"Oroszország és Ukrajna kapcsolata különleges, bonyolult téma. Az ukránok az oroszok szemében éppolyan rokonok, mint a fehéroroszok. Minden téren - nyelvileg, a szokásaikban, az életmódban - rengeteg a közös vonás. Még ennél is fontosabb, hogy Kijev volt az első orosz állam, a Rusz fejedelmi székhelye, Ukrajna tehát nemzeti identitásunk, nemzeti történelmünk bölcsője. Oroszország Ukrajna nélkül elképzelhetetlen."

A feszültségek a 90-es évek második felében a volt szovjet, ekkorra nagyrészt orosz fekete-tengeri flotta körül kulminálódtak, amely a visszaemlékezés szerint ekkor 338(!) hajóegységet számlált:

"A fekete-tengeri flotta súlyos gondokat okozott. A hajóállomány leromlott, elmaradt minden korszerűsítés, javítás. A tengerészek azt sem tudták, melyik államban szolgálnak, kitől kéne illetményt, egyéb juttatásokat, nyugdíjat kapniuk. Szevasztopol négyszázezer lakójából százezer fő, a lélekszám egynegyedének munkája és megélhetése a hadiflotta sorsától függött. Ezek az emberek mind feszülten várták nézeteltéréseink végkimenetelét. A hajóhad megosztásáról hozott döntés jelentős fegyvertény volt mindkét ország számára. (...) Így ért véget az elhidegülés időszaka, amely alatt a fekete-tengeri flotta gazdátlanul vesztegelt. A régi szovjet lobogók helyett most az orosz hajókra a cári haditengerészet hajdani Andrejev-zászlóit tűzték ki, az ukránokra sárga-kék ukrán lobogók kerültek."

_88280909_gettyimages-478363061.jpg


1997-re rendeződtek a kapcsolatok, "...barátsági és együttműködési szerződést írtunk alá Ukrajnával, amely kiterjedt a vámdíjszabásra, közös gazdasági programokra és az adósságrendezésre. Mihelyt Szevasztopol ügyét tisztáztuk, az összes többi kérdésben is előbbre léptünk."

A háború lehetősége azonban már ekkor szóba került Szevasztopol, illetve a Krím kapcsán, amely csupán egy adminisztratív döntés következtében vált Ukrajna részévé, valójában sokkal inkább volt orosz identitású terület.

"Oroszországban és Ukrajnában azonban nem mindenkinek tetszett ez a fejlemény. A hadiflotta megosztása mind az ukrán nacionalisták, mind a mi baloldalunk lába alól kihúzta a szőnyeget. Jurij Luzskov, egy prominens föderációpárti politikus (...) abnormálisnak nevezte, hogy olyan helyzetet hoztunk létre, amelyben voltaképpen saját magunktól béreljük Szevasztopolt. Luzskov egyértelműen jobban szerette volna, ha hadat üzenhet Ukrajnának, vagy Moszkva egyik kerületévé nyilváníthatja Szevasztopolt."

0589000472364P.JPG
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 567
89 737
113
Borisz Jelcin (1991 és 1999 között Oroszország elnöke) 2000-ben megjelent könyvében (magyarul 2001-ben Éjszakai naplójegyzetek címmel) a következőket írja az orosz-ukrán kapcsolatokról:

"Oroszország és Ukrajna kapcsolata különleges, bonyolult téma. Az ukránok az oroszok szemében éppolyan rokonok, mint a fehéroroszok. Minden téren - nyelvileg, a szokásaikban, az életmódban - rengeteg a közös vonás. Még ennél is fontosabb, hogy Kijev volt az első orosz állam, a Rusz fejedelmi székhelye, Ukrajna tehát nemzeti identitásunk, nemzeti történelmünk bölcsője. Oroszország Ukrajna nélkül elképzelhetetlen."

A feszültségek a 90-es évek második felében a volt szovjet, ekkorra nagyrészt orosz fekete-tengeri flotta körül kulminálódtak, amely a visszaemlékezés szerint ekkor 338(!) hajóegységet számlált:

"A fekete-tengeri flotta súlyos gondokat okozott. A hajóállomány leromlott, elmaradt minden korszerűsítés, javítás. A tengerészek azt sem tudták, melyik államban szolgálnak, kitől kéne illetményt, egyéb juttatásokat, nyugdíjat kapniuk. Szevasztopol négyszázezer lakójából százezer fő, a lélekszám egynegyedének munkája és megélhetése a hadiflotta sorsától függött. Ezek az emberek mind feszülten várták nézeteltéréseink végkimenetelét. A hajóhad megosztásáról hozott döntés jelentős fegyvertény volt mindkét ország számára. (...) Így ért véget az elhidegülés időszaka, amely alatt a fekete-tengeri flotta gazdátlanul vesztegelt. A régi szovjet lobogók helyett most az orosz hajókra a cári haditengerészet hajdani Andrejev-zászlóit tűzték ki, az ukránokra sárga-kék ukrán lobogók kerültek."

_88280909_gettyimages-478363061.jpg


1997-re rendeződtek a kapcsolatok, "...barátsági és együttműködési szerződést írtunk alá Ukrajnával, amely kiterjedt a vámdíjszabásra, közös gazdasági programokra és az adósságrendezésre. Mihelyt Szevasztopol ügyét tisztáztuk, az összes többi kérdésben is előbbre léptünk."

A háború lehetősége azonban már ekkor szóba került Szevasztopol, illetve a Krím kapcsán, amely csupán egy adminisztratív döntés következtében vált Ukrajna részévé, valójában sokkal inkább volt orosz identitású terület.

"Oroszországban és Ukrajnában azonban nem mindenkinek tetszett ez a fejlemény. A hadiflotta megosztása mind az ukrán nacionalisták, mind a mi baloldalunk lába alól kihúzta a szőnyeget. Jurij Luzskov, egy prominens föderációpárti politikus (...) abnormálisnak nevezte, hogy olyan helyzetet hoztunk létre, amelyben voltaképpen saját magunktól béreljük Szevasztopolt. Luzskov egyértelműen jobban szerette volna, ha hadat üzenhet Ukrajnának, vagy Moszkva egyik kerületévé nyilváníthatja Szevasztopolt."

0589000472364P.JPG
Éjszaka ezek szerint józan volt ...


Más.


Ezt a hazugságot!


Volt róla riport, hogy az ukránok leszedték a tankot, erre mi jön most szembe? Az oroszok ... NEXTA ... A fake ukrán agitprop béna fellegvára ...