Még mindig zavarja
De a rossz döntések ezzel nem értek véget.
Putyin a jelek szerint még mindig túlságosan alul avatkozik be a háborúba a parancsnoki láncban.
Nem sokkal karácsony előtt részt vett egy megbeszélésen az ukrajnai
háború teljes parancsnoki állományával .
„Ez a világ legrosszabb ötlete” – magyarázza Joakim. »Van egy tábornoka, aki vezeti ezt a háborút. Tehát nem szabadna ott ülnie, hogy a többi tábornok véleményét kérje.
Fotó: Gavriil Grigorov/EPA/Ritzau Scanpix.
Egy ideig úgy tűnt, hogy Oroszország az értelmesebb ukrajnai hadviselés irányába mozdul el, miután Surovikin tábornok októberben átvette a parancsnokságot. De Putyin még mindig túlságosan beavatkozik a parancsnoki láncba. December 17-én például összehívta a háborúban részt vevő összes tábornokot, hogy kikérje véleményüket az ukrajnai tovább lépésről.
A hadsereg mára annyira kimerült, hogy évekbe fog telni annak újjáépítése. A katonák ekkor is a korábbinál gyengébb felszereléssel lesznek kénytelenek régi páncélozott járműveket használni.
Emiatt Joakim nem hiszi, hogy februárban újabb jelentős orosz offenzíva indul Kijev ellen, ahogyan arra Ukrajna figyelmeztetett. Ilyen rövid idő alatt egyszerűen nem lehet kiképezni Oroszország mozgósított csapatait egy ilyen típusú offenzívára.
»Teljesen azt várjuk, hogy ezek a kisebb támadások megtörténjenek, mint a bahmuti támadás. De egy olyan offenzíva esetében, mint amilyet tavaly februárban láttunk, néhány évbe telik, mire egy ilyen offenzívához újra felépülnek .
Ezzel szemben Ukrajnának jó esélye van arra, hogy több megszállt területet visszaszerezzen. Hogy mennyi, részben azon múlik, hogy a Nyugat mennyi fegyvert biztosít az ukránok megsegítésére, részben pedig azon, hogy a tél mennyire fogja megviselni az orosz morált.
»Az ukránok jól felszereltek ahhoz, hogy kibírják a telet. Az oroszok nem. Főleg nem a mozgósított csapatok. Szóval mire készteti őket? Elhagyják pozíciójukat, ha nagyon hideg lesz?
Nyilvános megaláztatás
A legnagyobb ismeretlen azonban az, hogy mi lesz akkor, amikor az ukránok elkezdik "támadni" Oroszország alapvető stratégiai érdekeit, így Putyin kénytelen lesz nukleáris fegyverekkel válaszolni.
Putyinnak nincs meghatározott piros vonala, ami lehetetlenné teszi, hogy pontos előrejelzéseket adjunk arról, hogy megnyomja-e és mikor fogja ezt a gombot – mondja Joakim.
Példaként hivatkozik azokra a fejleményekre, amelyek megelőzték Putyin szeptemberi döntését négy ukrán régió annektálásáról és a részleges mozgósítás megindításáról.
Ez azután történt, hogy Oroszország katasztrofális visszavonulásra kényszerült Harkovból. Ugyanebben az időben Putyint
Kína, Törökország és India nyilvánosan megdorgálta a Sanghaji Együttműködési Szervezet ülésén, ahol elmondták neki, hogy „aggályaik” vannak, és kijelentették, hogy most nincs itt a háború ideje.
„Most nincs itt a háború ideje” – mondta Narendra Modi, India miniszterelnöke Vlagyimir Putyinnal folytatott szeptember 16-i találkozóján. Korábban a kínai Hszi Csin-ping jelezte Putyinnak, hogy neki is vannak bizonyos »aggályai« az ukrajnai háborúval kapcsolatban.
Fotó: Sputnik/Reuters/Ritzau Scanpix.
»Ez valójában nem arról szól, hogy mi történik a csatatéren, bár a dolgok természetesen nagyon rosszul mennek. Ez ugyanannyira összefügg azzal, hogy őt személyesen megalázzák, és gyengének tűnik, Putyin pedig nem bírja, ha gyengének tűnik. Tehát van ez a tényezők kombinációja, amely veszélyes lehet” – mondja az FE Oroszország elemző részlegének vezetője.
Másrészt nincs garancia arra, hogy a világot biztonságosabb hellyé tegyük azáltal, hogy időben leállítjuk az ellentámadást, mielőtt az elérné a Krím-félszigetet, és tárgyalásos rendezést keresünk, ahogy azt egyes nyugati hangok sugallják.
»Ha bármit megteszünk, amit Putyin gyengeségnek tart, azt gondolhatja, hogy tovább tud menni annál, amire valójában képes. És akkor a dolgok újra csúnyák lehetnek” – mondja Joakim.
Egy lépés le a lépcsőn
Putyin sok rossz döntése ellenére a Dán Védelmi Hírszerző Szolgálat nem látja annak közvetlen kockázatát, hogy elmozdítsák a hatalomból.
2021 -es
éves jelentésében az FE kijelentette, hogy Putyin a következő, 2024-es elnökválasztás után is "nagy valószínűséggel" továbbra is Oroszország vezetője lesz.
A dán titkosszolgálat azonban
2022-es jelentésében ezt egy kevésbé biztos jóslattal alátámasztotta, amely szerint Putyin a következő öt évben "valószínűleg" hatalmon marad.
»Nem látunk senkit, aki le akarná őt váltanit. De ha megtennénk, az FSZB is látná, és ez valószínűleg nagyon gyorsan megoldódna” – mondja Joakim.
Az orosz elitben senki sem elég erős, hiszen hatalmuk Putyintól származik. És ahogy a dolgok jelenleg állnak az orosz lakossággal, az FE sem látja, hogy népfelkelés történik.
„De a legnagyobb bizonytalanságunk az egészségével kapcsolatos, vagy az, hogy valaki eltávolítja őt egészségi állapota miatt” – mondja Joakim.
Putyin egészsége
Az invázió óta a nyugati média egyes részeiben egyre több találgatás van Putyin egészségi állapotáról.
A közösségi médiában több ezer ember kommentálta reménykedve, hogy Putyint különböző időpontokban látták sántikálni a Vörös téren, az íróasztalába kapaszkodva, vagy valami látható gyengeséggel a jobb karjában.
Az FE nem hiszi, hogy Putyin halálos betegségben szenved, hanem súlyos krónikus fájdalmai vannak több esés és baleset következtében.
Joakim nem akarja pontosan elmondani, mi történt, és nem akarja felfedni információi forrását. De ez nem csak a közösségi médiában található videók tanulmányozásából fakad.
Különböző médiák korábban arról számoltak be, hogy Putyin
a 2000-es években a lóról való leesés utóhatásaitól szenvedett .
A közelmúltban úgy tűnik, hogy az elmúlt néhány évben judo és jégkorong miatt is megsérült.
»Ez a furcsa. Ez egy krónikus fájdalom, amitől már jó ideje szenved” – mondja Joakim.
»Ezért hajlamos leülni és szorosan megragadni a dolgokat. Ez a fájdalom enyhítése.
Az FE ugyanakkor úgy véli, hogy Putyin korábban egyfajta rákbetegségben szenvedett, és a háború elindításakor ezt kezelték, ami befolyásolhatta döntését.
"Az év elején hold alakú arca is volt, ami az azonos típusú hormonkezelés másik ismert mellékhatása" - mondja Joakim.
Tavasszal az orosz oknyomozó médiában, a Projektben terjedelmes történetet közölt azokról az orvosokról, akik Putyint az évek során ellátták. A leggyakrabban találkozó orvosok alapján a Projekt arra a következtetésre jutott, hogy
Putyinnak pajzsmirigyrákja lehetett .
"Ez határozottan jó fogadás" - válaszolja Joakim, amikor kérdezik.
Az FE nem számít arra, hogy Putyin belehal ebbe a betegségbe.
De idővel ez arra késztetheti az orosz elitet, hogy úgy döntsenek, erősebb emberre van szükségük az élen.
"Határozott benyomásunk, hogy az elit egy része látja, hogy rossz úton haladnak."
FAKTA
Négy tényező válthatja ki a nukleáris fegyverek alkalmazását
Oroszország a 2014-es katonai doktrínájában és a nukleáris fegyverek használatáról szóló 2020-as doktrínájában négy olyan feltételt határozott meg, amelyek atomválaszt válthatnak ki:
- Megbízható jelentések ballisztikus rakétákról Oroszország vagy szövetséges területei ellen.
- Egy ellenfél, aki atomfegyvert vagy tömegpusztító fegyvert használ Oroszország vagy szövetségesei ellen.
- Bármilyen támadás Oroszország kritikus állapota vagy katonai objektumai ellen, amely gyengítheti Oroszország atom fegyverekkel történő válaszát.
- Hagyományos támadások Oroszország ellen, amelyek szuverén államként való fennmaradását veszélyeztetik.
Forrás: Udsyn 2022, a Danish Defense Intelligence Service, FE éves jelentése
FORD UD
Emil Rottbøll a Berlingske oroszországi tudósítója
Ezt a cikket az eredeti cikkből (dán nyelven) fordították le itt
Fordítás: Bibi Christensen
Læs mere her.
www.berlingske.dk