Meg mellesleg, amikor Közép-Ázsiáról mint "vadkeletről" írsz, picit gondolhatsz ezekre a videókra is:
Nem azt mondom, hogy minden közép-ázsiai egy kulturálatlan tajparaszt, de sajna az átlag üzbég/kirgiz/tádzsik annyira van ezektől a magasabb kulturális szintektől, mint Makó Jeruzsálemtől. Már a Szu-n belül is ezek voltak a legelmaradottabb térségek, ami az elmúlt években sem javult sokat. A kazahokat szándékosan nem említem a felsorolásokban, mert Nazarbajev olyan munkát végzett az elmúlt 27 évben, ami messze magasabbra emelte Kazahsztánt a többi térségbeli utódállamnál.
A szovjet ideológiát meg Oroszországban az eurázsiai illetve az oroszországi identitás pótolja/tudja pótolni. A magyar és nyugati szóhasználatban ugyanis annyira nem jelenik meg és észrevehető, de az orosz szövegeket (főleg a hivatalosakat) figyelve észlelhető, hogy pont az ország etnikai sokszínűsége miatt nem oroszként (
русский) hanem oroszországiként (
российский) történik az adott dologra hivatkozás. Ezért az átlag nyugati nem tudja megkülönböztetni, hogy az adott dolognál vagy személynél most etnikai oroszról vagy éppen csak egy orosz állampolgársággal rendelkező egyénről van szó.
Viszont a közép-ázsiaiak bevándorlásának korlátozása mellett továbbra is kiállok. Ugyanis az egyáltalán nem megoldás, hogy pl. fél Üzbegisztán átugrik Moszkvába házat építeni, mert a kedves vezetésük 27 évvel a Szu szétesése után sem tudott egy működő és önmagában életképes államot szervezni az adott országból.
A közös múlt ellenére alapvető kulturális és társadalmi különbségek is vannak a közép-ázsiai és az oroszországi népesség között, melyek hosszú távon inkább csak feszültségeket generálnak. Például Oroszországgal ellentétben (az észak-kaukázusi viszonyokat most hagyjuk) ezen országokban még ma is élnek és jóval aktívabbak a vérségi alapú törzsi közösségek és kapcsolatok. (lásd Kamirov halála kapcsán a szamarkandi és buharai klánok közötti versengéseket)
Igazad van abban, hogy ezen különbségeket tényleg csak egy harmadik ideológiával (avagy a szovjet ideológiával) lehet csökkenteni/minimalizálni, de egyrészt az orosz vezetés és a lakosság többségének részéről (a CCCP iránti nosztalgia sokkalta inkább életviteli és nagyhatalmi típusú) semmiféle hajlandóság nincsen a szovjet ideológia felélesztésére. Továbbá Oroszországnak nem érdeke, hogy magába olvassza ezeket a rendkívül elmaradott területeket, mivel sokkalta inkább megérné ezekből az országokból orosz befolyású, viszonylag működő, nem klánok/egyebek által vezetett államot faragni ahonnan nem vándorol el a lakosság lehetőségek hiányában.