[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 820
48 411
113
A mariupol ostromáról szóló dokumentumfilm, amiből már láttunk vagy 20 percet, köszöni szépen, jól van. A végső anyag több órásnak ígérkezik (5+, ha jól èrtem), és 90%ban kész:

A trailer:
 

kegyetlen petymeg

Well-Known Member
2020. április 18.
1 342
9 014
113
De hát itt egyesek szerint az oroszok olyan-de-olyan kemények, hogy a genderpuhány amerikaiakat hátrakötött kesztyűs félkézzel is elverik helyre-tétre-befutóra.
Ja mégse, lásd a Khasham-i csatát 2018-ban. Ott épp merre kódorgott a szilaj orosz védőernyő a Wagneresek feje fölül?

Nekem nincs különösebb bajom az oroszokkal, hosszú boldog életet nekik a saját 17 millió km2-ükön belül, van elég megoldandásra váró feladat otthon is az orosz lakosság jólétét illetően (lásd az összehasonlító táblázatos posztomat). Előbb talán azokat kéne megoldani, aztán majd lehet a világpolitika színpadára kilépni.

De irreális álmokat ne kergessünk már a globális orosz hatalomátvételről. Arra csak Kínának van reális esélye, mind gazdaságilag, mind katonailag. Az oroszoknak ebben a játszmában legfeljebb morzsák jutnak, és van némi esélye, hogy összességében negatív szaldóval jönnek ki a buliból.

Én értem, hogy az USA bizonyos régiókból (Közép-Ázsia, Közel-Kelet) a Kínára való koncentrálás és energiapolitikai okok (belföldi palagáztermelés felfutása) miatt tudatosan visszavonul, de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy ezekre a területekre Oroszország be tud majd nyomulni és ki tudja terjeszteni a befolyását.

Hogy miért? Mert egyszerűen jelenleg nincsenek meg ehhez az erőforrásai, se a katonai, se a gazdasági. Kínának egyre inkább megvannak bár a COVID-ból való lassú felállás ezt kissé visszavetette.

Persze fel lehet pörgetni a haditermelést, de láttunk már ilyet az oroszoktól, abba beledőlt a Szovjetunió és a 2010-ben indult egyévtizednyi haderő-fejlesztés és -reform se volt elég ahhoz, hogy négy, saját állításuk szerint "baráti" ukrán megyét közel 1 év alatt elfoglaljanak.
Egyesek minden oldalon vannak és számuk sajnos egyre csak növekszik. Próbáld meg legyőzni ezt a kamaszos lelkesedésedet a háború iránt.
Senki nem beszél globális orosz hatalomátvételről. Hatalmi struktúra váltás lesz, ahol az usa nagyhatalom marad, csak nem kizárólagos.

Számok egy friss cikkből, csak hogy értsük, hogy mibe is fáj ez a háború az orosz gazdaságnak:

RUS-prices.jpg


Ezek darabonkénti "flyaway" költségek, amik a gyártást megelőző kutatás-fejlesztést nem tartalmazzák, csak a már kifejlesztett technológia alapján zajló új példányok legyártását. Védelmi ipari vásárlóerőparitásra is át van számolva, így látható hogy ugyanez az USA-ban nagyságrendileg mennyibe kerülne.

Orosz szempontból a bibi ott van, hogy a védelmi árszintek között 2.1 - 2.3-szoros különbség van, míg szintén PPP alapon a két gazdaság között 5.07-szeres, a védelmi budzsék között meg 4.75-szörös volt a méretbeli különbség 2022-ben, nem az oroszok javára.

Forrás: https://www.thedrive.com/the-war-zo...-military-aircraft-and-missiles-actually-cost
A nyilvánosságra került számokról tudható, hogy bizonytalan igazságtartalommal rendelkeznek.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 447
113
Medvegyev az omszki hadi üzemben
 

szaboj

Well-Known Member
2015. december 6.
408
1 073
93
Ezt senki nem állította, rajtad kívül.

Én továbbra is csak azt állítom, hogy a szovjet hadsereg mindig is egy inkompetens pártkomisszárok által vezetett agyatlan tömeghadsereg volt. Az orosz meg csak szimplán agyatlan, tömeg nélkül, az inkompetens pártkomisszárokat meg felváltották a korrupt oligarchák. :D
a szovjet hadseregtől rettegett az egész világ, az orosztól (az ukránokon kívül) meg most retteg...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 341
33 398
113
Nemzetközi szakértők Oroszország felbomlását valószínűsítik.

A lehetséges szcenáriók egyike:
Russia.gif

Ilyennek nincs túl sok realitása, a "szmutának" lehet. De mint tudjuk egyik "szmuta" sem végződött Oo. végleges feldarabolódásával.
Ezeknek a rajzolt egységeknek részben semmilyen saját identitásuk nincs, más részben meg kis létszámú nemzetiségek, amelyek részben a saját területükön sincsenek már többségben. Hogy maradhatna független egy "Jakutia" hiába bazi nagy? Valaki rátenné a kezét. Persze lehet arra gondol, hogy az USA lesz az, de vajon Китай ezt ölbe tett kézzel nézné és megelégedne ennyivel, ami a térképen van?
Továbbá hol van pl. Baskíria? Ők nem akarnának saját országot?
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 375
3 514
113
A nyilvánosságra került számokról tudható, hogy bizonytalan igazságtartalommal rendelkeznek.
Ha te ilyen jólértesült vagy, igazán megoszthatnád a nagyérdemûvel, hogy mibôl is tudható ez a bizonytalan igazságtartalom?

Kicsit unom már, hogy ilyenkor nem hoztok se egy logikai levezetést, se egy forrást, csak minden konkrétumot nélkülözô halovány sejtetéseket.
 
  • Tetszik
Reactions: kw3v865

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 100
3 050
113
Ha te ilyen jólértesült vagy, igazán megoszthatnád a nagyérdemûvel, hogy mibôl is tudható ez a bizonytalan igazságtartalom?

Kicsit unom már, hogy ilyenkor nem hoztok se egy logikai levezetést, se egy forrást, csak minden konkrétumot nélkülözô halovány sejtetéseket.
kb azzal vagánykodsz ,hogy tudtátok ,hogy 2x2 az 4? :D :D :D ......igen és? mit szeretnél hallani?........OO köszöni szépen jól elvan....ti döngetitek az orosz kapukat nem az oroszok a nato kapuit.....100000 oldalas rémhíreket gyártotok egy korvettról az Atlanti oceánról.....
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 375
3 514
113
kb azzal vagánykodsz ,hogy tudtátok ,hogy 2x2 az 4? :D :D :D ......igen és? mit szeretnél hallani?........OO köszöni szépen jól elvan....ti döngetitek az orosz kapukat nem az oroszok a nato kapuit.....100000 oldalas rémhíreket gyártotok egy korvettról az Atlanti oceánról.....
Segítenél, hogy mire gondolt itt a költô?
Nekem nem igazán jött át, hogy ez a poszt pontosan mire is próbál reagálni.
Ventillálásnak ellenben tökéletes. :D
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 883
10 014
113
Ha te ilyen jólértesült vagy, igazán megoszthatnád a nagyérdemûvel, hogy mibôl is tudható ez a bizonytalan igazságtartalom?

Kicsit unom már, hogy ilyenkor nem hoztok se egy logikai levezetést, se egy forrást, csak minden konkrétumot nélkülözô halovány sejtetéseket.
Ari vagy, hogy így előadod magad, de semmilyen forrást nem hoztál te sem, csak egy amcsi oldalt, akik egy vágyvezérelt cikket rittyentettek. Te pedig ebből készítettél egy táblázatot. Ez lenne szerinted egy vitaalap? Tényleg saját készítésű excell táblákkal próbálsz érvelni? Nem a 7.b-ben vagyunk!
 

kegyetlen petymeg

Well-Known Member
2020. április 18.
1 342
9 014
113
Ha te ilyen jólértesült vagy, igazán megoszthatnád a nagyérdemûvel, hogy mibôl is tudható ez a bizonytalan igazságtartalom?

Kicsit unom már, hogy ilyenkor nem hoztok se egy logikai levezetést, se egy forrást, csak minden konkrétumot nélkülözô halovány sejtetéseket.
Kommentem általánosan értendő, tehát nem kizárólagosan a te számaidra érvényes.
Az pedig, hogy te mit unsz, az kizárólag a te dolgod.
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 375
3 514
113
Ari vagy, hogy így előadod magad, de semmilyen forrást nem hoztál te sem, csak egy amcsi oldalt, akik egy vágyvezérelt cikket rittyentettek. Te pedig ebből készítettél egy táblázatot. Ez lenne szerinted egy vitaalap? Tényleg saját készítésű excell táblákkal próbálsz érvelni? Nem a 7.b-ben vagyunk!
A technikai eszközök áráról szóló táblázat a cikkből van egy az egyben ki-screenshotolva, de ez neked nem tűnt fel, ezek szerint - bár adtam forrást és linket - te azt meg sem nyitottad. Egyébként az összes szám eredetije az állami fegyver-megrendelésekkel rendszeresen flexelő orosz kormánypárti sajtótól és hírügynökségektől származik, amiket itt boki is rendszeresen közzétesz. Azzal nem szokott bajod lenni.

De nincs ebben semmi meglepő, hisz te ugyanaz vagy, aki ”nem hinné, hogy mi magyarok jobban élnénk, mint az oroszok”. Hinni ugyan bármit lehet, de az életszínvonal különböző aspektusait megfogó mutatókkal ezt megfelelő konfidencia-intervallummal mérni és ezáltal összehasonlítani is lehet. A hozzáértők is ezt teszik, attól függetlenül, hogy mit hisznek.

Azt a táblázatot valóban én raktam össze és abban minden index névvel szerepel, ezért még akkor is utána tudsz menni a forrásnak, ha még csak a hetedikbe jársz, olvasni a jelek szerint már tudsz és talán még a számokat is ismered: magyar és orosz életszínvonalat leíró adatok mind nyilvános forrásból származnak: az ENSZ-tôl, az IMF-től illetve az OECD-től, amely nemzetközi szervezeteknek az Orosz Föderáció is tagja (az OECD-nek csak volt), és szolgáltat alapvetô gazdasági adatokat.

Ezeket a mutatókat érdekes módon elfogadja a nemzetközi közgazdász, statisztikus és szociológus szakma, de te a nagyonsok osztályoddal valamiért nem. Értjük, hogy te így szállsz le a bicikliről az autópályán szemben a forgalommal, de másnak hadd ne kelljen már viselni a csörgős sipkát, csak azért, mert te abban jársz.

Annál mindenképp reálisabb vitaalap az az adatgyűjtés, mint a te minden konkrétumot nélkülöző böffenésed a komparatív életszínvonal mibenlétéről. Én hoztam 15 adatpárt, te az abban foglaltakat egészen konkrétan mivel is cáfolod?
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson and kw3v865

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 375
3 514
113
Kommentem általánosan értendő, tehát nem kizárólagosan a te számaidra érvényes.
Az pedig, hogy te mit unsz, az kizárólag a te dolgod.
Tehát ez megint csak egy ködösítő sejtetés: gondolom mindenre érvényes, ami az oroszokra nézve nem túl hízelgő, és semmire sem, ami meg az ereje teljében lévő orosz szuperhatalom ábrándját építheti.

Ez egy felettéb meggyőző érvkészlettel alátámasztott világmagyarázat.
Én már majdnem beszoptam. De csak majdnem. :D
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson and kw3v865

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 883
10 014
113
A technikai eszközök áráról szóló táblázat a cikkből van egy az egyben ki-screenshotolva, de ez neked nem tűnt fel, ezek szerint - bár adtam forrást és linket - te azt meg sem nyitottad. Egyébként az összes szám eredetije az állami fegyver-megrendelésekkel rendszeresen flexelő orosz kormánypárti sajtótól és hírügynökségektől származik, amiket itt boki is rendszeresen közzétesz. Azzal nem szokott bajod lenni.

De nincs ebben semmi meglepő, hisz te ugyanaz vagy, aki ”nem hinné, hogy mi magyarok jobban élnénk, mint az oroszok”. Hinni ugyan bármit lehet, de az életszínvonal különböző aspektusait megfogó mutatókkal ezt megfelelő konfidencia-intervallummal mérni és ezáltal összehasonlítani is lehet. A hozzáértők is ezt teszik, attól függetlenül, hogy mit hisznek.

Azt a táblázatot valóban én raktam össze és abban minden index névvel szerepel, ezért még akkor is utána tudsz menni a forrásnak, ha még csak a hetedikbe jársz, olvasni a jelek szerint már tudsz és talán még a számokat is ismered: magyar és orosz életszínvonalat leíró adatok mind nyilvános forrásból származnak: az ENSZ-tôl, az IMF-től illetve az OECD-től, amely nemzetközi szervezeteknek az Orosz Föderáció is tagja (az OECD-nek csak volt), és szolgáltat alapvetô gazdasági adatokat.

Ezeket a mutatókat érdekes módon elfogadja a nemzetközi közgazdász, statisztikus és szociológus szakma, de te a nagyonsok osztályoddal valamiért nem. Értjük, hogy te így szállsz le a bicikliről az autópályán szemben a forgalommal, de másnak hadd ne kelljen már viselni a csörgős sipkát, csak azért, mert te abban jársz.

Annál mindenképp reálisabb vitaalap az az adatgyűjtés, mint a te minden konkrétumot nélkülöző böffenésed a komparatív életszínvonal mibenlétéről. Én hoztam 15 adatpárt, te az abban foglaltakat egészen konkrétan mivel is cáfolod?
Mondom. Ne egy darab amerikai weboldalt hozz már forrásként, mert az pöppet messze van az objektív forrástól.
Ami engem illet, tettem be ide és az ukrán topikba is videókat az orosz árakról, árukínálatról, életszínvonalról.
Nem egy szaros Excel táblát, amit kb. 5 perc legyártani, telepakolni semmitmondó adatokkal.