[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

W

Wilson

Guest
Rjabkov azt mondta, hogy Oroszország nem fogja megtámadni Ukrajnát.....


Oroszország nem tesz Ukrajna biztonságát veszélyeztető lépéseket. Ezt a kijelentést Szergej Rjabkov, az Orosz Föderáció külügyminiszter-helyettese tette, megjegyezve, hogy a teljes értékű katonai műveletek Európában jelenleg lehetetlenek.

„Biztos vagyok benne, hogy nem áll fenn a veszélye egy teljes körű háborúnak, amely Európában vagy valahol máshol kibontakozhat... Nem fogjuk megtámadni és megszállni Ukrajnát” – mondta az Orosz Föderáció külügyminiszter-helyettese. Valdai klub.

Emlékezzünk vissza, hogy előző nap a Fehér Ház bejelentette, hogy Oroszország Ukrajna „inváziója” már ebben a hónapban vagy idén februárban várható, anélkül, hogy bizonyítékot szolgáltatott volna az ilyen kijelentésekre . Ugyanakkor a Kreml többször is kijelentette, hogy Moszkva nem fog senkit megtámadni , és a csapatok mozgása csak orosz területen történik, és az állam szuverén ügye.

Mint azt a kp.ru oldal megírta, Dmitrij Peszkov orosz vezető sajtótitkára a nyugati médiában az állítólagosan közelgő donbászi provokációról szóló rendszeres publikációkat kommentálva alaptalannak nevezte az ilyen híreket.

 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 932
48 647
113
Akkor ezt eddig miért nem csinálták? Öt éve látszik, hogy semmire sem jók a szankciók, de azért tovább erőltették.
Szerintem a világháború utáni USA nem tud létezni ellenségkép nélkül.
Az elmúlt 20 évben ott voltak a mindenféle muszlim területek, de annak már kicsit lejárt a szavatossága, így új goni után kell nézni.
Kínát azért nem merik főgonosznak kikiáltani, mert:
  • rengeteg a kínai kötődésű ember az USÁban, akik ugye választópolgárok is
  • rengeteg a kínai tőke az országban és nagy a kitettségük úgy általában Kína felé

A "kis" ellenségeket már senki nem veszi komolyan (Észak-Korea, Irán, stb) így aztán maradt Oroszország.
Működik a gázpiaci faktor is (az USA állítólag sok-sok LNG-t kíván eladni az EU-nak), de én ebben egyre kevésbé hiszek.

Szerintem egy nyílt sisakos ukrán konfliktust az USA nem fog bevállalni. Egész egyszerűen nem elég érdekeltek ebben. A dilemma inkább abból adódhat, hogy mivel lehet még elegendő mennyiségű erőt (/fenyegetést) felmutatni az USA és a NATO oldaláról anélkül, hogy effektíve háború törne ki.
 
W

Wilson

Guest
Blinken külügyminiszter bejelentette, hogy az Egyesült Államok békés megoldást kíván találni az ukrajnai helyzetre...

Az Egyesült Államok reméli, hogy a "diplomáciai úton" marad

Washington számít a Moszkvával kialakult helyzet békés megoldására Ukrajnában – mondta Anthony Blinken amerikai külügyminiszter az Egyesült Államok kijevi nagykövetsége előtt mondott beszédében.

„Őszintén remélem, hogy a diplomácia, békés útján maradunk” – hangsúlyozta Anthony Blinken.

Emlékezzünk vissza, Anthony Blinken amerikai külügyminiszter hivatalos látogatása keretében érkezett Ukrajnába. 2022. január 19-én, szerdán délelőtt leszállt az ukrán fővárosban a gép az Egyesült Államok diplomácia vezetőjével a fedélzetén.

 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 987
113
Akkor ezt eddig miért nem csinálták? Öt éve látszik, hogy semmire sem jók a szankciók, de azért tovább erőltették. Most meg aztán hirtelen megokosodtak. Ne gondolják, hogy ezek után az orosz őszintének fogja tekintetni közeledésüket.
A minimum követelés az lesz részéről, hogy megkapja az ortodox kelet európai területeket (bele értve a kelet balkáni országokat - görögöket is).
Ezt pedig az érintettek nem szívesen fogják elfogadni. Ezét kellene egy olyan orosz-USA terv (színház), ami lehetővé tenné ennek az alkunak a kivitelezését.
De mi lenne az? Az ukrán háborúsdi önmagában kevés. Valami olyan kell ami alapján akár a Balkánig mehetnek az oroszok. De hát ott a két NATO tag (Ro. és Bulgária), azokat meg kell védeni, mert ha nem oda a NATO becsülete.
Talán újra lehetne alakítani a NATO-t és abba nem vennének be minket, vagy addig húzzák az időt a keletiek felvétellel, hogy már okát veszíti - mivel a maci már bent lesz náluk.
Na de ez nagyon sok idő. Ennyi már nincs, mert közben a sárkány egyre erőseb.

Csak az orosz a sok nyílt és titkos alkudozással nehogy elveszítse a sárkány bizalmát, mert akkor egyedül marad és így kevés lesz a nyugat ellen. Lehet ez is a célja a nyugatnak, hogy Kína bizalma meginogjon az oroszban és magára hagyja. Akkor pedig lerendezi a medvét.
A medvét nem lehet lerendezni, csak vele együtt hősi halált halni. Ez szerintem amíg az ép ész uralkodik, sem a sárkánynak, sem a sasnak nem tűnhet jó bulinak!
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
999
8 951
93
Több külföldi elemző írását is elolvastam a témában, talán Scott Ritter (a tengerészgyalogság egykori hírszerző tisztje, a volt Szovjetunióban a fegyverzetellenőrzési szerződések végrehajtása során teljesített szolgálatot, valamint szolgált a Sivatagi Vihar idején és Irakban is a tömegpusztító fegyverek leszerelésének felügyelete során) véleménye figyelemre méltó a témában.

Scott Ritter által elmondottak/leírtak pontokba szedve:

1. Oroszország Ukrajna kapcsán a legrosszabb forgatókönyvre is felkészült, ami a NATO-val történő közvetlen fegyveres konfrontációt jelenti, erre a lehetőségre már több, mint egy éve folynak az előkészületek.
2. Az orosz lépések várhatóan gyorsak és nagyon határozottak lesznek.
3. Ritter véleménye szerint az oroszok egy jól átgondolt lépéssorozatot fognak végrehajtani, ami nem fog elhúzódó háborúvá válni és ehhez elegendő forrást is elkülönítettek.
4. Várhatóan precíziós rakétacsapásokkal kiegészített légitámadások lesznek Ukrajna ellen, ami napok alatt az ukrán gazdasági, politikai és katonai képességeket semmisíti meg. Első lépésben nem a területfoglalás, hanem az ukrán hadsereg megsemmisítése a cél.
5. Ahhoz, hogy Oroszország tovább tudjon lépni a következő lépcsőfokra, az ukrán állam és az ukrán haderő megszűntetését kell elérniük rövid idő alatt. Ha ez sikerül, akkor már az egész NATO-t átfogóan érintő, a megfélemlítésen alapuló stratégiai pozícióba kerül Moszkva.
6. Hiába ígér az USA, az EU, a G7 és a NATO példátlan szankciókat, Oroszországot ez már nem igazán érdekli, felkészültek a Nyugattal való kapcsolatok megszakítására. Oroszország tovább tud létezni a Nyugat szankciói ellenére, de Európa az orosz gáz- és olajszállítások embargója esetén már kevésbé. Európa számára nincs reális B-terv.
7. Ha az USA/NATO az Ukrajna elleni orosz támadást követően megpróbál komolyabb NATO katonai erőket felvonultatni az oroszok nyugati határaira, akkor Oroszország azt nem várja meg, hogy elegendő NATO erő sorakozzon fel a határain, hanem a helyszínül szolgáló célországok esetén megsemmisítheti a háborús képességeket (Baltikum, Lengyelország, Románia).
8. Jelen idő szerint a NATO nem tudja konvencionális fegyverekkel megakadályozni az előző pontokban leírtakat, a Baltikumban és Lengyelországban zászlóalj méretű NATO erők vannak, ezzel szemben a keleti határon az 1. gárda-harckocsi hadsereg és a 20. kombinált fegyveres hadsereg áll készenlétben, amely mélységi támadó hadműveletekre van optimalizálva. (A friss hírek szerint ehhez érkezik még 4 hadsereg keletről a váratlan orosz-belarusz hadgyakorlat címén…?)

Ritter szerint az oroszok világossá tették, hogy nincs kompromisszum, ha Oroszország nemzetbiztonsági érdekeiről van szó (közvetlen egzisztenciális fenyegetésről). Arra a kérdésre, hogy Oroszország készen áll-e a kompromisszumra, Rjabkov röviden válaszolt: "Az amerikaiaknak kell készen állniuk a kompromisszumra".
Scott Ritter szerint Oroszország mostanra már mérlegelte a következményeket és kész szembenézni velük.

Nos, ennyi Scott Ritter szakmai véleménye, hogy jól látja-e a helyzetet, így-vagy úgy, de kiderül. Az biztos, hogy Putyin február 1.-én csúcstalálkozón vesz részt a kínai elnökkel, ezt követően pedig olyan orosz-belarusz hadgyakorlat kezdődik, amely során az orosz és belarusz haderő teljes katonai potenciálját mozgósítják. Ez a történet nem Ukrajnáról szól (sosem Ukrajnáról szólt, hiába is erőlteti a mainstream a folyamat egy részét önkényesen kiemelve és szűk értelmezést adva a történetnek propaganda céljából), Ukrajna maximum csak az ügyeletes casus belli lehet vagy rosszabb esetben lesz. A minden oldalt és centrumot érintő és folyamatosan változó erőviszonyok és egyéb válságok/konfliktusok együtt állása miatt elérkezettnek tűnik az idő arra, hogy ez békés vagy kevésbé békés módon a geopolitikai erőtérben is realizálódjon. Ukrajna az utolsó nagyobb terület Belarusz és Kazahsztán után, amelynek a „megszerzése” (a centrumhoz történő visszacsatolása) gyakorlatilag az egykori orosz impérium szinte teljes földrajzi helyreállítását jelenti. Tehát egy nagy háborús konfliktus kirobbanása – sajnos – valós és jelentős kockázat. Reméljük, erre nem kerül sor, bár az esélyek nem túl rózsásak.
 

JTDP

Well-Known Member
2010. december 17.
61
378
53
Világosíts fel?
Gondolom arra gondolt, hogy azt írták a posztban amire válaszoltál, hogy ha kína bizalma meginog a maciban, akkor kiáll az oroszok mögül, és akkor majd a nyugat nyomja le Oroszországot, mert Kína nélkül gyönge. Szóval nem kína akarja ebben az esetben bedarálni, hanem a nyugat.
 
W

Wilson

Guest
Gondolom arra gondolt, hogy azt írták a posztban amire válaszoltál, hogy ha kína bizalma meginog a maciban, akkor kiáll az oroszok mögül, és akkor majd a nyugat nyomja le Oroszországot, mert Kína nélkül gyönge. Szóval nem kína akarja ebben az esetben bedarálni, hanem a nyugat.
Szerintem nagyobb szüksége van a Kínaiaknak az Oroszokra mint fordítva, a NATO már gyakorlatilag az oroszok küszőbénél van, az oroszoknak már nincs hova hátrálnia, és nincs olyan hatalom a földön aki nekiugrana az oroszoknak katonailag.Már pedig más módon nem tudja térdre kényszeríteni az oroszokat a Nyugat.

Ezzel szemben Kínának szüksége van arra, hogy egy USA-l szembeni konfrontáció esetén, a háta biztosítva legyen legalább annyira, hogy egy ilyen konfliktus esetén az orosz medve semleges marad és nem áll az USA mellé,arról nem is beszélve, hogy egy USA-l való konfrontáció esetén, a mostaninál is jobban felértékelődik és fontosabbá válik Kína számára az Oroszországtól importált energiahordozók szerepe.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 443
46 342
113
Több külföldi elemző írását is elolvastam a témában, talán Scott Ritter (a tengerészgyalogság egykori hírszerző tisztje, a volt Szovjetunióban a fegyverzetellenőrzési szerződések végrehajtása során teljesített szolgálatot, valamint szolgált a Sivatagi Vihar idején és Irakban is a tömegpusztító fegyverek leszerelésének felügyelete során) véleménye figyelemre méltó a témában.

Scott Ritter által elmondottak/leírtak pontokba szedve:

1. Oroszország Ukrajna kapcsán a legrosszabb forgatókönyvre is felkészült, ami a NATO-val történő közvetlen fegyveres konfrontációt jelenti, erre a lehetőségre már több, mint egy éve folynak az előkészületek.
2. Az orosz lépések várhatóan gyorsak és nagyon határozottak lesznek.
3. Ritter véleménye szerint az oroszok egy jól átgondolt lépéssorozatot fognak végrehajtani, ami nem fog elhúzódó háborúvá válni és ehhez elegendő forrást is elkülönítettek.
4. Várhatóan precíziós rakétacsapásokkal kiegészített légitámadások lesznek Ukrajna ellen, ami napok alatt az ukrán gazdasági, politikai és katonai képességeket semmisíti meg. Első lépésben nem a területfoglalás, hanem az ukrán hadsereg megsemmisítése a cél.
5. Ahhoz, hogy Oroszország tovább tudjon lépni a következő lépcsőfokra, az ukrán állam és az ukrán haderő megszűntetését kell elérniük rövid idő alatt. Ha ez sikerül, akkor már az egész NATO-t átfogóan érintő, a megfélemlítésen alapuló stratégiai pozícióba kerül Moszkva.
6. Hiába ígér az USA, az EU, a G7 és a NATO példátlan szankciókat, Oroszországot ez már nem igazán érdekli, felkészültek a Nyugattal való kapcsolatok megszakítására. Oroszország tovább tud létezni a Nyugat szankciói ellenére, de Európa az orosz gáz- és olajszállítások embargója esetén már kevésbé. Európa számára nincs reális B-terv.
7. Ha az USA/NATO az Ukrajna elleni orosz támadást követően megpróbál komolyabb NATO katonai erőket felvonultatni az oroszok nyugati határaira, akkor Oroszország azt nem várja meg, hogy elegendő NATO erő sorakozzon fel a határain, hanem a helyszínül szolgáló célországok esetén megsemmisítheti a háborús képességeket (Baltikum, Lengyelország, Románia).
8. Jelen idő szerint a NATO nem tudja konvencionális fegyverekkel megakadályozni az előző pontokban leírtakat, a Baltikumban és Lengyelországban zászlóalj méretű NATO erők vannak, ezzel szemben a keleti határon az 1. gárda-harckocsi hadsereg és a 20. kombinált fegyveres hadsereg áll készenlétben, amely mélységi támadó hadműveletekre van optimalizálva. (A friss hírek szerint ehhez érkezik még 4 hadsereg keletről a váratlan orosz-belarusz hadgyakorlat címén…?)

Ritter szerint az oroszok világossá tették, hogy nincs kompromisszum, ha Oroszország nemzetbiztonsági érdekeiről van szó (közvetlen egzisztenciális fenyegetésről). Arra a kérdésre, hogy Oroszország készen áll-e a kompromisszumra, Rjabkov röviden válaszolt: "Az amerikaiaknak kell készen állniuk a kompromisszumra".
Scott Ritter szerint Oroszország mostanra már mérlegelte a következményeket és kész szembenézni velük.

Nos, ennyi Scott Ritter szakmai véleménye, hogy jól látja-e a helyzetet, így-vagy úgy, de kiderül. Az biztos, hogy Putyin február 1.-én csúcstalálkozón vesz részt a kínai elnökkel, ezt követően pedig olyan orosz-belarusz hadgyakorlat kezdődik, amely során az orosz és belarusz haderő teljes katonai potenciálját mozgósítják. Ez a történet nem Ukrajnáról szól (sosem Ukrajnáról szólt, hiába is erőlteti a mainstream a folyamat egy részét önkényesen kiemelve és szűk értelmezést adva a történetnek propaganda céljából), Ukrajna maximum csak az ügyeletes casus belli lehet vagy rosszabb esetben lesz. A minden oldalt és centrumot érintő és folyamatosan változó erőviszonyok és egyéb válságok/konfliktusok együtt állása miatt elérkezettnek tűnik az idő arra, hogy ez békés vagy kevésbé békés módon a geopolitikai erőtérben is realizálódjon. Ukrajna az utolsó nagyobb terület Belarusz és Kazahsztán után, amelynek a „megszerzése” (a centrumhoz történő visszacsatolása) gyakorlatilag az egykori orosz impérium szinte teljes földrajzi helyreállítását jelenti. Tehát egy nagy háborús konfliktus kirobbanása – sajnos – valós és jelentős kockázat. Reméljük, erre nem kerül sor, bár az esélyek nem túl rózsásak.
HA visszaolvasol ebben és a kazak topicban, akkor 90%-ban ugyan ezekre jutottam én is.
Pár megjegyzés, ami a 10% különbséget jelenti:

- Nem érdekük az ukrán gazdasági és ipari potenciál leamortizálása (a politikait meg nem tudom, hogy hogyan tudnák elérni légicsapásokkal). Nekik kell majd a területet a későbbiekben továbbüzemeltetni.
Az ellenállást viszont nagyon hatékonyan fogják felszámolni. Az ukránok igen nagy szarban vannak katonailag. Egy tökéletes katlanban vannak, amit a túlerő gyakorlatilag 3 oldalról fog tudni támadni.

- A művelet kapcsán olyan erődemonstráció várható, mint az utolsó azeri-örmény konfliktusban, ahogy a kelet-ukrán régiókat ellenőrzés alá tudták vonni, csak sokkal nagyobb léptékben, és még demoralizálóbb formában.

- Hiába vannak bent jelenleg is NATO országok katonái Ukrajnában, ha szándékosan csak kis létszámú SF és kiképző erők vannak jelen. Ők nem fognak - szándékosan - beavatkozni a dologba. Gyakorlatilag megfigyelőként kivonják őket azonnal. Bár ömlik a hadianyag Ukrajnába, de ezek elsősorban inkurrencia anyagok, meg minden, amit az utolsó hrivnyájukon meg tudnak még venni. Ezek max. arra lesznek elegek, hogy hadizsákmányok lesznek az oroszoknak.

- A legfontosabb különbség az idézett szakértő és a véleményem között:
A NATO semmilyen formában nem fog beavatkozni a konfliktusba. Maximum további fegyverszállítmányokkal, esetleg felderítési adatokkal, de ezekkel érdemi eredményt nem nagyon fognak tudni elérni, mert a műveletek annál gyorsabbak lesznek. Oroszországot az nem fogja zavarni, ha további erők jönnek a románokhoz, lengyelekhez, baltikumba. A céljuk meglesz, ha elérnek a Kárpátokig.
Ritter véleményétől eltérően nem az eszköz Ukrajna a NATO megfélemlítésére, hanem pont fordítva. Ukrajna viszaszerzése a cél, amit a NATO megfélemlítésével érnek el. Ez a megfélemlítés kb. 3-4 éve tart. Most pedig itt vagyunk a konfliktus viliáján, és nincs az NATO vezető, aki azt gondolná, hogy egy Ukrajnai NATO beavatkozásból ne lenne orbitális vereség. Szóval a megfélemlítés hatásos volt. Tovább viszont nem mehetnek az oroszok (tagállam katonai támadása), mert akkor már a NATO alapját veszélyeztetnék, és akkor viszont abba minden NATO tagállamnak bele kellene állnia.
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 426
7 007
113
4. Várhatóan precíziós rakétacsapásokkal kiegészített légitámadások lesznek Ukrajna ellen, ami napok alatt az ukrán gazdasági, politikai és katonai képességeket semmisíti meg. Első lépésben nem a területfoglalás, hanem az ukrán hadsereg megsemmisítése a cél.
5. Ahhoz, hogy Oroszország tovább tudjon lépni a következő lépcsőfokra, az ukrán állam és az ukrán haderő megszűntetését kell elérniük rövid idő alatt
a fenti forgatókönyv ellen szól, hogy:
  • néhányezer koporsó hazaküldése oroszországba módfelett népszerűtlen lenne
  • elfoglalni egy dolog, megtartani meg egy másik, ahhoz kell egy átállított ukrán hadsereg ami majd a partizántevékenységet kezeli
  • nem csak megtartani, etetni is kell azt a csődtömeget
  • afganisztán, csecsenföld
  • a putyó eddig mindig de mindig ha volt rá lehetősége olyat lépett amit nem vártak tőle. most mindenki a frontális támadást várja. ebben a korban már nem szoktak megváltozni az emberek
a forgatókönyv mellett szól:
- ha nincs más lehetőség
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Több külföldi elemző írását is elolvastam a témában, talán Scott Ritter (a tengerészgyalogság egykori hírszerző tisztje, a volt Szovjetunióban a fegyverzetellenőrzési szerződések végrehajtása során teljesített szolgálatot, valamint szolgált a Sivatagi Vihar idején és Irakban is a tömegpusztító fegyverek leszerelésének felügyelete során) véleménye figyelemre méltó a témában.

Scott Ritter által elmondottak/leírtak pontokba szedve:

1. Oroszország Ukrajna kapcsán a legrosszabb forgatókönyvre is felkészült, ami a NATO-val történő közvetlen fegyveres konfrontációt jelenti, erre a lehetőségre már több, mint egy éve folynak az előkészületek.
2. Az orosz lépések várhatóan gyorsak és nagyon határozottak lesznek.
3. Ritter véleménye szerint az oroszok egy jól átgondolt lépéssorozatot fognak végrehajtani, ami nem fog elhúzódó háborúvá válni és ehhez elegendő forrást is elkülönítettek.
4. Várhatóan precíziós rakétacsapásokkal kiegészített légitámadások lesznek Ukrajna ellen, ami napok alatt az ukrán gazdasági, politikai és katonai képességeket semmisíti meg. Első lépésben nem a területfoglalás, hanem az ukrán hadsereg megsemmisítése a cél.
5. Ahhoz, hogy Oroszország tovább tudjon lépni a következő lépcsőfokra, az ukrán állam és az ukrán haderő megszűntetését kell elérniük rövid idő alatt. Ha ez sikerül, akkor már az egész NATO-t átfogóan érintő, a megfélemlítésen alapuló stratégiai pozícióba kerül Moszkva.
6. Hiába ígér az USA, az EU, a G7 és a NATO példátlan szankciókat, Oroszországot ez már nem igazán érdekli, felkészültek a Nyugattal való kapcsolatok megszakítására. Oroszország tovább tud létezni a Nyugat szankciói ellenére, de Európa az orosz gáz- és olajszállítások embargója esetén már kevésbé. Európa számára nincs reális B-terv.
7. Ha az USA/NATO az Ukrajna elleni orosz támadást követően megpróbál komolyabb NATO katonai erőket felvonultatni az oroszok nyugati határaira, akkor Oroszország azt nem várja meg, hogy elegendő NATO erő sorakozzon fel a határain, hanem a helyszínül szolgáló célországok esetén megsemmisítheti a háborús képességeket (Baltikum, Lengyelország, Románia).
8. Jelen idő szerint a NATO nem tudja konvencionális fegyverekkel megakadályozni az előző pontokban leírtakat, a Baltikumban és Lengyelországban zászlóalj méretű NATO erők vannak, ezzel szemben a keleti határon az 1. gárda-harckocsi hadsereg és a 20. kombinált fegyveres hadsereg áll készenlétben, amely mélységi támadó hadműveletekre van optimalizálva. (A friss hírek szerint ehhez érkezik még 4 hadsereg keletről a váratlan orosz-belarusz hadgyakorlat címén…?)

Ritter szerint az oroszok világossá tették, hogy nincs kompromisszum, ha Oroszország nemzetbiztonsági érdekeiről van szó (közvetlen egzisztenciális fenyegetésről). Arra a kérdésre, hogy Oroszország készen áll-e a kompromisszumra, Rjabkov röviden válaszolt: "Az amerikaiaknak kell készen állniuk a kompromisszumra".
Scott Ritter szerint Oroszország mostanra már mérlegelte a következményeket és kész szembenézni velük.

Nos, ennyi Scott Ritter szakmai véleménye, hogy jól látja-e a helyzetet, így-vagy úgy, de kiderül. Az biztos, hogy Putyin február 1.-én csúcstalálkozón vesz részt a kínai elnökkel, ezt követően pedig olyan orosz-belarusz hadgyakorlat kezdődik, amely során az orosz és belarusz haderő teljes katonai potenciálját mozgósítják. Ez a történet nem Ukrajnáról szól (sosem Ukrajnáról szólt, hiába is erőlteti a mainstream a folyamat egy részét önkényesen kiemelve és szűk értelmezést adva a történetnek propaganda céljából), Ukrajna maximum csak az ügyeletes casus belli lehet vagy rosszabb esetben lesz. A minden oldalt és centrumot érintő és folyamatosan változó erőviszonyok és egyéb válságok/konfliktusok együtt állása miatt elérkezettnek tűnik az idő arra, hogy ez békés vagy kevésbé békés módon a geopolitikai erőtérben is realizálódjon. Ukrajna az utolsó nagyobb terület Belarusz és Kazahsztán után, amelynek a „megszerzése” (a centrumhoz történő visszacsatolása) gyakorlatilag az egykori orosz impérium szinte teljes földrajzi helyreállítását jelenti. Tehát egy nagy háborús konfliktus kirobbanása – sajnos – valós és jelentős kockázat. Reméljük, erre nem kerül sor, bár az esélyek nem túl rózsásak.
Szia.
Mint napokkal ezelőtt megpendítettem...
Tömeges rakéta csapás. Ennyi. OO képes ma bármelyik országot visszaküldeni a középkorba atom nélkül.
Energetikai központok, vasúti csomópontok, gabonatárolók, telekommunikációs központok, stb...
Sehová nem fog menni az orosz, nem fogja meghalasztani a katonáit.....mennek a rakéták.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
999
8 951
93
HA visszaolvasol ebben és a kazak topicban, akkor 90%-ban ugyan ezekre jutottam én is.
Pár megjegyzés, ami a 10% különbséget jelenti:

- Nem érdekük az ukrán gazdasági és ipari potenciál leamortizálása (a politikait meg nem tudom, hogy hogyan tudnák elérni légicsapásokkal). Nekik kell majd a területet a későbbiekben továbbüzemeltetni.
Az ellenállást viszont nagyon hatékonyan fogják felszámolni. Az ukránok igen nagy szarban vannak katonailag. Egy tökéletes katlanban vannak, amit a túlerő gyakorlatilag 3 oldalról fog tudni támadni.

- A művelet kapcsán olyan erődemonstráció várható, mint az utolsó azeri-örmény konfliktusban, ahogy a kelet-ukrán régiókat ellenőrzés alá tudták vonni, csak sokkal nagyobb léptékben, és még demoralizálóbb formában.

- Hiába vannak bent jelenleg is NATO országok katonái Ukrajnában, ha szándékosan csak kis létszámú SF és kiképző erők vannak jelen. Ők nem fognak - szándékosan - beavatkozni a dologba. Gyakorlatilag megfigyelőként kivonják őket azonnal. Bár ömlik a hadianyag Ukrajnába, de ezek elsősorban inkurrencia anyagok, meg minden, amit az utolsó hrivnyájukon meg tudnak még venni. Ezek max. arra lesznek elegek, hogy hadizsákmányok lesznek az oroszoknak.

- A legfontosabb különbség az idézett szakértő és a véleményem között:
A NATO semmilyen formában nem fog beavatkozni a konfliktusba. Maximum további fegyverszállítmányokkal, esetleg felderítési adatokkal, de ezekkel érdemi eredményt nem nagyon fognak tudni elérni, mert a műveletek annál gyorsabbak lesznek. Oroszországot az nem fogja zavarni, ha további erők jönnek a románokhoz, lengyelekhez, baltikumba. A céljuk meglesz, ha elérnek a Kárpátokig.
Ritter véleményétől eltérően nem az eszköz Ukrajna a NATO megfélemlítésére, hanem pont fordítva. Ukrajna viszaszerzése a cél, amit a NATO megfélemlítésével érnek el. Ez a megfélemlítés kb. 3-4 éve tart. Most pedig itt vagyunk a konfliktus viliáján, és nincs az NATO vezető, aki azt gondolná, hogy egy Ukrajnai NATO beavatkozásból ne lenne orbitális vereség. Szóval a megfélemlítés hatásos volt. Tovább viszont nem mehetnek az oroszok (tagállam katonai támadása), mert akkor már a NATO alapját veszélyeztetnék, és akkor viszont abba minden NATO tagállamnak bele kellene állnia.
Igen, olvastam és emlékszem rá.
A most hivatkozott szakértő valódi szakértő és eléggé "zajos" a véleménye, azt gondolom, már emiatt is érdemes volt ismertetni a gondolatait.
Úgy vélem, Oroszország alapvetően nem háborút, főleg nem atomháborút akar, de ahhoz, hogy a céljait esély legyen elérnie, valós "helyzetet" kell teremtenie, amiben bizony benne van akár a legrosszabb forgatókönyv bekövetkezte is. Egy valós veszéllyé váló, nagyszabású katonai eszaklációt is magában hordozó helyzet gyakorlatilag nem engedi tovább a "Mad Man" játékot az USA-nak sem, mert az egyenes út a valódi háború kitöréséhez.
Azt világosan látni kell, hogy a jelenlegi állapotok és helyzet (messze nem csak Ukrajnára vonatkozóan) olyan szinten instabil és feszültségekkel terhes, hogy belátható időn túl nem tartható fent a végtelenségig, főleg, hogy a mostani helyzet is napról napra tovább romolhat.
Hiába lenne most bármiféle látszólagos alku, újabb és újabb tárgyalások és szakértői bizottsági találkozók végtelen sora, ez az égvilágon semmit nem oldana meg az egyre jobban tornyosuló problémákkal kapcsolatban, az időhúzás csak tovább rontja a békés rendezések lehetőségeit és a mindenki számára win-win szituáció elérését - tehát lépni és valós változást kell elérni, ellenkező esetben csak tovább sodródik a világ valami felé.

Nem biztos, hogy az oroszok mindenképpen a teljes ukrán területet akarják, könnyen lehet, hogy a nyugati régiókat hagyják a fenébe, egy szétesett Ukrajna még annyira sem lenne életképes, mint a mostani, így viszont hamar változhat a képlet, hiszen egyes nyugati területekre simán be tud jelentkezni valós történelmi alapokra hivatkozva nem csak Magyarország, hanem Lengyelország is. Innentől kezdve viszont egy szétvert iparral és infarstruktúrával bíró nyugati országrész nem jelent semmiféle valós fenyegetést hosszabb távon az oroszoknak és bőven ad "munkát" az érdekeltté váló NATO tagoknak is. Nesze neked NATO.

Ha Ukrajnát az oroszok szétcsapják akkor a továbbiak nagyban függnek a NATO valós katonai lépéseitől. Ha komoly erőösszevonás kezdődik az orosz határok mellett, akkor nem biztos, hogy az oroszok nem lépnek egyet tovább és emelik maximumra a tétet, még akkor is, ha ez az V. cikkely életbe lépését és egy európai vagy globális atomháborút kockáztat. Oroszország egy oldal, a túloldalon viszont van kapásból vagy 30 állam, ahol lesz minden, kivéve egyetértés.
Ha a NATO katonai lépései nem lesznek komolyak, inkább csak jelképesek, akkor marad a "haragszom rád", de ebben a szituban akkor Oroszország nyert, aminek lesznek további geopolitikai következményei.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
999
8 951
93
a fenti forgatókönyv ellen szól, hogy:
  • néhányezer koporsó hazaküldése oroszországba módfelett népszerűtlen lenne
  • elfoglalni egy dolog, megtartani meg egy másik, ahhoz kell egy átállított ukrán hadsereg ami majd a partizántevékenységet kezeli
  • nem csak megtartani, etetni is kell azt a csődtömeget
  • afganisztán, csecsenföld
  • a putyó eddig mindig de mindig ha volt rá lehetősége olyat lépett amit nem vártak tőle. most mindenki a frontális támadást várja. ebben a korban már nem szoktak megváltozni az emberek
a forgatókönyv mellett szól:
- ha nincs más lehetőség
Lásd, amit Pöcshuszárnak válaszoltam! (Micsoda nickname! :) )
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
999
8 951
93
Szia.
Mint napokkal ezelőtt megpendítettem...
Tömeges rakéta csapás. Ennyi. OO képes ma bármelyik országot visszaküldeni a középkorba atom nélkül.
Energetikai központok, vasúti csomópontok, gabonatárolók, telekommunikációs központok, stb...
Sehová nem fog menni az orosz, nem fogja meghalasztani a katonáit.....mennek a rakéták.
Igen, az orosz tüzérség és rakétatüzérség brutális (világszinten No1), ezt megspékelve némi légierővel és haditengerészeti cirkálórakétákkal Ukrajna bizony nem ellenfél.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 085
13 485
113
Szia.
Mint napokkal ezelőtt megpendítettem...
Tömeges rakéta csapás. Ennyi. OO képes ma bármelyik országot visszaküldeni a középkorba atom nélkül.
Energetikai központok, vasúti csomópontok, gabonatárolók, telekommunikációs központok, stb...
Sehová nem fog menni az orosz, nem fogja meghalasztani a katonáit.....mennek a rakéták.
Nincsen az a technika, ami képes lenne teruletet foglalni, erre kizárolag gyalogosok képesek.
Másik dolog pedig, hogy az atomvállaszcsapás kozvetlenul a kilovés észlelése után kovetkezik - senki nem fogja kivárni a becsapódásig, hogy atomtoltet van a kilot rakétakban, vagy sem ... :rolleyes: ... szoval csak egy meghatározot térségekben lehetne használható ez a taktika, nem pedig bárhol a világon.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter