Igen, olvastam és emlékszem rá.
A most hivatkozott szakértő valódi szakértő és eléggé "zajos" a véleménye, azt gondolom, már emiatt is érdemes volt ismertetni a gondolatait.
Úgy vélem, Oroszország alapvetően nem háborút, főleg nem atomháborút akar, de ahhoz, hogy a céljait esély legyen elérnie, valós "helyzetet" kell teremtenie, amiben bizony benne van akár a legrosszabb forgatókönyv bekövetkezte is. Egy valós veszéllyé váló, nagyszabású katonai eszaklációt is magában hordozó helyzet gyakorlatilag nem engedi tovább a "Mad Man" játékot az USA-nak sem, mert az egyenes út a valódi háború kitöréséhez.
Azt világosan látni kell, hogy a jelenlegi állapotok és helyzet (messze nem csak Ukrajnára vonatkozóan) olyan szinten instabil és feszültségekkel terhes, hogy belátható időn túl nem tartható fent a végtelenségig, főleg, hogy a mostani helyzet is napról napra tovább romolhat.
Hiába lenne most bármiféle látszólagos alku, újabb és újabb tárgyalások és szakértői bizottsági találkozók végtelen sora, ez az égvilágon semmit nem oldana meg az egyre jobban tornyosuló problémákkal kapcsolatban, az időhúzás csak tovább rontja a békés rendezések lehetőségeit és a mindenki számára win-win szituáció elérését - tehát lépni és valós változást kell elérni, ellenkező esetben csak tovább sodródik a világ valami felé.
Nem biztos, hogy az oroszok mindenképpen a teljes ukrán területet akarják, könnyen lehet, hogy a nyugati régiókat hagyják a fenébe, egy szétesett Ukrajna még annyira sem lenne életképes, mint a mostani, így viszont hamar változhat a képlet, hiszen egyes nyugati területekre simán be tud jelentkezni valós történelmi alapokra hivatkozva nem csak Magyarország, hanem Lengyelország is. Innentől kezdve viszont egy szétvert iparral és infarstruktúrával bíró nyugati országrész nem jelent semmiféle valós fenyegetést hosszabb távon az oroszoknak és bőven ad "munkát" az érdekeltté váló NATO tagoknak is. Nesze neked NATO.
Ha Ukrajnát az oroszok szétcsapják akkor a továbbiak nagyban függnek a NATO valós katonai lépéseitől. Ha komoly erőösszevonás kezdődik az orosz határok mellett, akkor nem biztos, hogy az oroszok nem lépnek egyet tovább és emelik maximumra a tétet, még akkor is, ha ez az V. cikkely életbe lépését és egy európai vagy globális atomháborút kockáztat. Oroszország egy oldal, a túloldalon viszont van kapásból vagy 30 állam, ahol lesz minden, kivéve egyetértés.
Ha a NATO katonai lépései nem lesznek komolyak, inkább csak jelképesek, akkor marad a "haragszom rád", de ebben a szituban akkor Oroszország nyert, aminek lesznek további geopolitikai következményei.