A Moody's legutolsó elemzését gyorsan kijegyzetelem. Azt előre leszögezném, hogy ezzel egyelőre Románia leminősítése ugrott a kútba egy jó időre. Nagyon úgy tűnik, hogy nem fog megtörténni, amíg konkrétan a válság (államcsőd vagy tartós GDP esés) be nem következik. Ebben benne lehet az is, hogy nagyon nagyon megugrott mindenhol az EU-ban az államadósság és nagyon félnek rosszat jósolni, mert akkor az országok kétharmada lefelé menő spirálba kerülhetnek. (Ami megkérdőjelezi az előrejelzés jövőbe mutatás lényegét.) De attól félek, el kell fogadnunk, hogy egyelőre hurráoptimizmus van. Ez nekünk azt jelenti, hogy kapunk időt ledolgozni a 80% államadósságot, Románia pedig nyugodt éveket kap feltornászni és egy rossz gazdasági szerkezetet bebetonozni. (Később nehezebb lesz javítani, olcsóbb lenne nekik most elkezdeni.)
Pozitívumok:
1, Nem érdekli őket a kormányválság, mert az EU túlzott deficit eljárása majd úgy is rákényszeríti a következő garnitúrát is arra, hogy valamit mindig lépjen a hiány csökkentése ügyében. (Nagyon erősen hárítanak Brüsszelre, hogy nem csak ebben, de minden makro számot ellenőrizni fognak, minden gazdaságfejlesztési tervnél fogják a kis kezecskéjüket és vezetik a pásztorokat. Ez az égen sütő csillag meg a három pásztor utoljára Jézus születésénél jött be. Nem lennék annyira nyugodt, ha az EU vezetők összes bölcsessége az egyetlen letéteményese annak, hogy Románia nem áll a földbe az évtized végéig.)
2, Ha GDP növekedés van, akkor minden van. Nehéz vitatkozni vele, mert olyan növekedési számokat jeleznek előre, hogy ha csak a fele teljesül, már akkor is óriási mozgástér szabadul fel évről évre az adóbevételek növekedésében. És vitathatatlan, hogy maga az EU arra jött létre, hogy kiegyenlítse a belső piac szabadsága és a támogatások révén az egyes országok közötti különbségeket. Márpedig Románia nagyon le van maradva, ezért ez önmagában egy szívó erő, hogy növekedjen a beköltöző multi cégek révén. Másfelől lentebb látni fogjuk, hogy pumpálni fogják bele az olcsó pénzt, ami valódi verseny nélkül növekedést eredményez.
Negatívumok:
3, A túlzott külföldi importot ők is látják, ahogy az adósságot és a többit is, de nem vesznek róla tudomást a bőséges külföldi forrás miatt.
4, Románia egyik kiemelt projektje a zöld autók ellátását szolgáló kúthálózat kiépítése. (Na, vajon mikor akar majd a Renault áttérni ott a villany autó gyártására és mennyire fogja ez magyar gyártmányok kivitelét segíteni?)
5, Matolcsy elemzésével ellentétben nem számít a munkaerő bőségére a Moody's. A fiatalok kivándorlásának felerősödésével, így a munkaerő elvesztésével számolnak. A társadalom rohamosan el fog öregedni.
6, Csak
középtávon számolnak azzal, hogy az oktatásra és a digitalizációra most elköltött rengeteg pénz majdan megteremtik az export/import arány megváltozását és ezzel megoldják ezt az égető problémát. (Ha ezt egy tiszta tekintetű egyetemista mondja, az egy csodálatos dolog a Világ Béke mellett. Tény, hogy érdemes lenne átnyálazni, hogy miket tartalmaz ez a fejezet, mert ezen a téren előrelépés az valóban hosszútávon előny lenne számukra. Meg mi fog közben szétrohadni a karbantartás hiánya miatt. De erős kétségeim vannak, hogy 5 éven belül pusztán a most bevezetni kívánt oktatási reformok kapcsán
bármilyen minőségi szinten útját tudnák állni az ország további eladósodásának. Ez csak az én pesszimista magánvéleményem. Nem lehet 2 év alatt megokosítani egy eddig alacsony színvonalon tanított gyereket. És a termelési szerkezetre
nincs azonnali változással az, ha évente pár ezer pályakezdő kicsit felkészültebb. A döntések az idősebb, tapasztaltabb munkatársak kezében van és idő, mire egy ilyen átcsorog és a fiatalok szakmai gyakorlat megszerzésével már tényleg dönthetnek.)
7, 2023-ig átfogó nyugdíj reformot kell véghezvinniük. Ez nem egyből csökkentést jelent, de ez eddig is érzékeny terület volt. Ha a szocik hatalomra kerülnének, akkor biztosan minimum egy évig pont nem történne meg. Vagyis '23-ban már egy sokadik kormány is hiába futhatna egy gyors döntés után. Viszont erős a gyanúm, hogy a nemzetközi közgazdászok csak azt fogják kérni, hogy hosszútávon elinflálódjon a nyugdíj. Szép csendesen csökkentve az állami kiadások között a mostani óriási arányát.
"A javulás tükrözi a kormány által a nyugdíjak és az állami bérek befagyasztására vonatkozó első intézkedéscsomagot is, amelyek hozzájárultak az összes kiadás visszaszorításához." -Ez az, amire kíváncsiak leszünk, hogy mennyi ideig fog fennmaradni és találnak ki megint egy brutális emelést.
8, "Idén a hiány csökkenő tendenciát mutatott, a Moody's a GDP 8,2% -os hiányát prognosztizálja." Az államháztartási hiány sejthető volt, hogy nem csökken annyival, mint a nyáron derűlátó 6%, de megint csak nem pánikolnak, a románok kihozzák mutatóban, hogy 1%-ot csökkent a tavaly megugró 9-ről. Amíg Brüsszelből és a hitelminősítőktől is tart a laza ellenőrzés és megelégszenek a nagy szavak után hogy csak egy kicsivel csökkent, addig én úgy hiszem, hogy ez lesz. Ez megint csak azt jelenti, hogy rövid távon nem kap szigort, de hosszú távon egy rossz gazdasági és költségvetési szerkezetet konzervál. (Értsd: A GDP növekedés és az adóbevételek nagyobbak lesznek, mint amennyit a költségvetésből évente le kell faragniuk, de továbbra is annyival kevesebb pénz lesz versenyképes gazdaság átalakítására.)
9, "Ennek eredményeképpen a Moody's előrejelzése szerint az adósság / GDP arány 2022-ben és 2023-ban tovább emelkedik, 2024-ben pedig 56,6% -os csúcsot fog elérni, mielőtt 2025-ben csökkenni kezd. " - Mondom magyarul. A hitelminősítők szerint (is) nyugodtan adósodjanak el, úgy is mindenki ezt csinálja az EU-ban. Egyelőre van pénz bőségesen, hogy ezt az egészet nyugatról finanszírozzák. Én csak szurkolok ennek!
Egyelőre a külföldiek leszarják, hogy ebből csak a belső keresletet pörgetik és oda importált nyugati árut adnak el vagy megteremtik ehhez a hazai termelést.
Összefoglalva: Bár én láthatóan messze több negatív pontot találtam az elemzésből Romániára nézve, mint pozitívat, de tényleg mindent visz az az optimizmus és nem döglött bele Európa a vírusba és azt követő gazdasági válságba. Mivel Közép-Kelet-Európában a gazdaság növekedése pörög akkor is, ha épp semmi nem támasztja alá, a nyugati cégek új munkavállalókat keresve költöznek ki, miközben a nyugati és déli országok egyre inkább maguk is eladósodnak, ezért nem reagálnak érzékenyen a fegyelmezetlenségre. Románia -véleményem szerint- tudná bármikor csökkenteni az adósságot... Egyszerűen az ottani politikusok érzik az orrukban az engedékenység illatát és inkább saját népszerűségük növelése érdekében engedik el a számokat. (Például gázár támogatás, ami a kisembereknek még mindig megugró számla lesz a télen, de ők bezsebelnek néhány plusz szavazatot.)
Hosszútávon a lehetőségeik felélése lehet ebből. Az államadósság tekintetében 2010-ben óriási előnyben voltak velünk szemben és ez nem csak drasztikusan közeledett azóta, hanem az előrejelzések szerint a következő 5 évben is ez várható. Más számokban már eddig is sikerült megelőznünk őket vagy mindig is előttük jártunk.
A balhé béke időben -úgy tűnik- nem fog tudni kipattanni, de Románia az elmúlt időszakban elvesztette a válságállóságát. Az én előrejelzésem a hitelminősítőkkel ellentétben nem töretlen emelkedés lesz, hanem az elkövetkezendő válságok erősen meggyötrik Mordort. Ennek egyik része, hogy a krach alatt eltrükközhető tartalékok -nem lesznek a vészhelyzeti alapok feltöltve a költségvetésben, államadósság egyre költségesebben emelhető majd- nem tudnak visszacsökkenni és felkészülni egy újabb megrázkódtatásra.
A Duna-delta oktatás megújítása már szó szerint elsüllyedt. Meglátjuk, hogy mit fognak tudni kihozni a többi programból. Fő fejezetcímként jó a közlekedés fejlesztése, az oktatás. A kivitelezést meglátjuk. Akik Erdély visszaszerzésében gondolkodnak, azok szerintem ne 5 éven belül kirobbanó magyar-román háborúra készüljenek egy Mordor gazdasági összeomlás következtében, hanem egy kegyelmi állapot van egyelőre. Ez Romániát előre borítékolhatóan egy fegyelmezetlen önsors rontásra készteti, míg nálunk abban kell reménykedni, hogy nem követünk el jelentősen nagy hibát. (Ez viszont nem borítékolható, borzasztó munka lesz a vírus miatt leromló számok helyrehozása.)