Ciuca egy tipikus román, burokrata balfasz és csak azután katona - ami lesz, az valószínűleg mind olyasmi lesz, mint a 40 éves F-16osok: jó sok öreg szar, felujitgatva (kivéve a "kötelező" iszonyatosan drága amerikai vásárlásokat.) Viszont idén szerintem semmit nem vesznek, mert rgy kanyijuk nincs.
Igen, valószínű a katona beáldozása.
Egy ismeretlen , kvázi újonc a politikai palettán, aki a katonai múltja miatt mégis bizalmat élvez a nép körében, egy a politikában még járatlan arcot hagynak amortizálódni a dörzsölt politikai nagyágyúk élükön az államelnökkel. Lesz arca majd a COVID válságnak, az energiaárak elszabadulásának, összességében az ezen bajokat megsínylő államháztartásnak, mert hogy ... ezekkel már nincs mit tenni, ezek már el vannak rontva, már a cechet kell fizetni, valójában kifizettetni politikai vonalon is valakivel.
A kérdés, hogy kormányfőként milyen népszerű intézkedéseket tud vagy akar a katona meghozni hogy megcukrozza a "kakaóscsigát", és ebben a katonaság felé fordulás jó terep lehet, mert az egyház mellett a katonaság a legnagyobb bizalmat élvező intézmény. Az más kérdés, hogy pénz még az F16-okra sincsen, napi 44M Lej (közel 10M Euro/nap) megy el csak a Covid betegek ápolására, az ország meg most zár be éppen, aminek nagy ára lesz a gazdaság egészében.
Jövőre a hivatalos IMF + EU előrejelzések is 4% alatti GDP növekedést jeleznek ami igencsak mérsékelt a korábbi növekedésekhez képest, Romániának ez az éve lett volna a kitörésre és az adóssága növekedésének megállítására (Európa jó részének ez sikerült is), a gazdasága átstrukturálására, az adók, a közalkalmazotti bérek, a nyugdíjak reformjára, amit el is kezdtek és jó érzékkel volt is szándék, mert ez az év még nagy növekedésekkel és az emberek körében is bizakodással teli, de a tempó lassú és valójában a politikai torzsalkodás semminek nem nyitott igazán utat. Következő évtől már csak az EU-s pénzek és az ezekre épülő nagy állami beruházások éltetik majd a gazdaságot, ez így teljes egészében az ibériai - görög modell, annyi rontó tényezővel, hogy irgalmatlanul nagy a demográfiai krízis, egyre kevesebb a fogyasztó, viszont egyre több a nyugdíjas, nincs kitörési pont, húzó ágazat (pl Görög idegenforgalom), a munkaerő már egyáltalán nem olcsó és az infrastruktúra fejletlensége is aggodalomra ad okot.
Romániának jobbára nem tellik a saját működtetésén kívül semmire, ha nem fogja vissza a nem létszükségletű kiadásokat (tipikusan ilyen a katonai) akkor végletesen eladósodik, ha figyelembe vesszük az idei év 6,5-7% körüli gazdasági növekedését és az államadósság ennek ellenére 3% körüli növekedését akkor jól látszik, hogy kb 10% a felélt/elköltött/elégett nemzeti vagyon ( EU támogatások mellett), ami nem gond ha termelő eszközzé avanzsál, de gond ha F16, meg Patriot lesz belőle. Könnyen belátható, hogy 10 év alatt kamatos kamattal mintegy 100% lesz így a román GDP arányos adósság amit csak kevés fejlett állam engedhet meg magának büntetlenül, ezt nyilván a tőkepiac nem fogja finanszírozni , mert egyszerűen nem ad hitelt, nem jegyzik le a román kötvényeket , a hazai piaci szereplők meg ennyi kötvényt, állampapírt nem tudnak felvásárolni, mert a román tőkepiac is fejletlen. Semmi más nem következik ebből mint a megszorítások, a fentebb felsorolt problémák felszámolása ami igen fájdalmas és népszerűtlen politikai küldetés, a háromnegyed évente leváltott kormányok erre nem képesek, ehhez a magyarhoz hasonló igen stabil politikai közeg szükséges ( a színezetét most félretéve ).
Az F16-okat azért veszik meg most majdnem 40 évesen mert a terv szerint 2030-ban 5. genre kezdenek váltani, de ahhoz 4-5 év múlva már rendelni kellene őket, ahhoz meg nagy mozgástérrel bíró román költségvetés kell, ami nehéz úgy hogy az adósság kamataira például egyre többet kell költeni. Kb fél éve írtam itt, hogy az utolsó katonai nagyberuházásait teszi meg a balkáni ország, nem véletlen a 2%-os honvédelmi költségvetés csökkentésének belengetése, elhintése a köztudatban ez a kényszerű rögvalóság, valahol faragni kell, hogy működjön az ország.