[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Romániáról beszélsz! Milyen tervezés? A románok az lei inflálásával, az adósságukat/külkerhiányukat növelik. Nincs mi termeljen exportra. Eddig is a külföldről hazautalt euró ami úgy-ahogy moderálta a pénzügyi helyzetet. Nincs szakképzett munkaerő lassan...

Igen. A pásztor népről beszélünk. Nem Magyarországról. Épp ezért nem adtam a kontrollált inflációra túl nagy esélyt.

Ettől függetlenül az infláció, ha csak nagy csodák nem történnek, a külkereskedelmi deficit ellen hat, és nem növeli. Csak közben lenullázza a megtakarításaidat. Itt jön elő az, hogy miért van jó tehetségük az önsorsrontásra. Ami devizában van és nem külfölddel kapcsolatos, az meg lesz baszva. Mondjuk a lakossági hitelek, ha nem csinálják meg azt, mint amit mi Orbán kormányzásának kezdeti időszakában, hogy forintosítottuk.
Hosszan lehetne sorolni megint. Alapvetően úgy tekintsd az inflációt, mint a tüzet! Ha csak a káros szöveteket égetné ki, akkor csupa jót mondanánk róla. De ritkán van így.

Az ide mások által felrakott cikkek sora bizonyítja, hogy a közgazdászaik látják, hogy szarban van az országuk és azt is látják, hogy miért. Hülye ezt kimondani, de csak annyi választja el őket a sikertől, hogy rávegyék a politikusaikat, hogy legyen végre egy terv!

Azt aláírom, hogy ha nem veszik rá őket, hülye kormányzati lépésekkel igazából meg lehet azt is oldani, hogy a jó dolgokat pusztítsa el és az összes szar problémájuk meg megmaradjon. (Ezért mondtam, hogy ha évente kormányt cserélnek és addig is két hülyeség között egy harmadikat csinálnak, akkor teljesen bejósolhatatlan, hogy mi fog következni. De leginkább egy zuhanás, ami végén jelenleg nincsenek akkora nagy szarban, hogy ne tudnának felállni. Ha a mi jelenlegi 80% adósság állományunkról próbálnák meg ugyan ezt, a mi adósság állományunk nem tolerálja a hülyeséget, amiből náluk meg van elég. Annak a vége Görögország lenne, hogy 13 éve összeomlottak és még most is "kezelik" az adósságukat. És lejtőn lefelé.)

Azt látni kell, hogy a reménytelen helyzet és a mostani között nekik van kb 5 évük. És ha jövő tavasszal jönnek náluk a szocik és nálunk nem, akkor már jó helyzetben leszünk. (Mert azok ott meg sem próbálnák elhárítani a bajt.)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
USA says hello!
Olvass amcsi gazdasági híreket.

Igen, de náluk rakódik hozzá olyan belső strukturális gond, amit pont ezzel kellene kezelniük. Ezért ott hamarosan szerintem le is fog csengeni. Egy pillanatnyi és egyértelműen negatív jelenség.
Mordorban mint írtam, a bérek egészségtelen szerkezete -a termelékenységhez képest túl magas, az állami szektor meg még jobban túl van fizetve- van jócskán jövedelem, amit ha a megugró energiaárak árnyékában elinflálnak, akkor megszűnik a túlköltekezés.

Az egy másik kérdés, hogy maga az infláció pusztító természete kiterjed a hasznos dolgokra is, de ezt a pofont így is-úgy is be kell nyelniük. És ez nagy különbség a két ország között.
 
K

kamm

Guest
Engem nem is a mostani avagy 2024-es ruman becslés lepett meg, hanem a 2030-as 100%, az elég mellbevágó, hogy cirka 8 év alatt megduplazhatjak a jelenlegit 100% vagy fölé... :eek:
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113
Az infláció felpörgése jelenleg egy európai folyamat, ami ellen nem sokat fognak tudni tenni rövid távon. Viszont egy dolog miatt nem szurkolok annak, hogy ez náluk tartós legyen.

Deidonicus-szal való vitámban pont azt fejtegettem, hogy ha egyszerű -de fájdalmas- megoldást akarnak Mordorban az által felsorolt problémák többségére, akkor annak része egy korlátozott méretű infláció emelkedése. (A vlachokra eddig két dolog nem volt jellemző. Hogy kézben tartsanak egy instabil folyamatot és hogy jól csinálják.)

Az infláció középtávon ki tudná mozdítani őket a holtpontról, ugyanis ha az állami alkalmazottak bére és a nyugdíjak nem emelkednek mondjuk egy 5-7%-os infláció mellett, akkor lényegében az állam több adót szed be a megnövekedett árak ÁFA tartalma után, de a kiadások 90%-a nem követi le ezt, így ezen plusz anyagi forrásokat szabadabban elkölthetik. (Újra tervezhetnék belőle a rendszert.)
A növekvő adóbevételekből elkezdik a növekvő hiteleket visszafizetni, hogy ez az évtized végére ne eredményezzen nagy megbaszásokat, a dráguló valuta miatt az ember meggondolja kétszer is, hogy külföldit vesz vagy hazait, így nő a gazdaság, ha a versenyszférában oda adják az inflációt követő módon a béremelést, miközben állami szektorban nem, akkor megszűnik az a furcsa állapot, hogy a közalkalmazottak bére magasabb, mint a maszek.

Te mondjuk egy elszabaduló inflációt vizionáltál, ami persze egy másik történet. Az infláció nem egy csodagyógyszer, sokkal több buktatója van, mint előnye. (Az épp hatalomba visszatérni készülő szocik nyugdíjemelése pont lenullázná ennek a fenti hipotézisnek minden előnyét, nem véletlenül szurkolok nekik gonosz módon. A lakossági hitelek devizában való felvétele fixen meg fogja náluk baszni a bankokat is, a kisembert is, ami most elkerülhetetlen, mert mint mondtam, egy európai drágulás gyűrűzik jelenleg be hozzájuk, nem egy tudatos válságkezelés "inflációs fegyvere".)

Remélem érthető volt. Az infláció nem egy csupa jó dolog, sőt, de Mordor problémáira nagyon nehéz lenne nem egy ilyen pusztítást követő újratervezést gyógyírnak találni. A jelenlegi problémáikból csak könnyeken és fájdalmakon keresztül tudnának túl lenni. Minél később látnak neki ennek, annál keményebb lesz később.
1. Az állami szektor magas bérezése nemzetstratégiai kérdés a románoknál. Ti. ezzel tartják el és kötik helyhez az Erdélybe betelepített román tömegek nagy részét. Ahogy helyesen közelítettél a kérdésre, valamennyi állami szférában dolgozónak jóval nagyobb a fizetése, mint a versenyszférában dolgozóknak (nem mellékesen az előbbieknek stabilan, míg az értéket előállítóknak piaci viszonyoktól függően, változóan). Szóval az állami bérezés lesz az utolsó amihez hozzányúlnak.
2. Ha az infláció felpörög, még ha időlegesen is, az hazavágja a növekedésüket adó belső fogyasztást. Így az állam már nem is számolhat jelentős adó (pl. ÁFA) bevételekkel, ami okán nem tud komoly beruházásokat eszközölni (igaz erre ott az EU-s pénz - mert ők annyira jók és demokratikusak, szemben a magyarral :rolleyes: ). Azonban egy infláció sújtotta környezetben a munkaerő megtartása is nehéz (már évek óta munkaerő hiánnyal küzdenek).
3. Nyersanyagon és félig megmunkált nyersanyagon kívül már nem nagyon van exportképes termékük. A jobb sorsra érdemes gazdaságuk leépült az elmúlt 30 évben (holott nekik nem voltak olyan belső jóakaróik, mint nekünk az MSZP-SZDSZ páros). A turizmus is rottyon van (soha sem működött jól, a MO szinttől fényévekre van). Mindez, egy olyan országban, ahol minden van a tengertől a hegyekig bezárólag az épített örökségig (igaz ehhez nem sok közük van, de az is tény, hogy jelenleg még ők birtokolják)!
4. És nem szabad elfelejteni, hogy a román nép 100x türelmesebb mint a magyar, DE - és itt jön a lényeg - megszokta az elmúlt 20 évben a jólétet, amit nem fog leadni, hanem inkább tovább áll. Ezzel tovább fokozva a demográfiai válságukat és az ebből eredő problémákat (nyugdíj- és egészségügyi rendszer, munkaerő, stb.).
5. További pénzügyi problémát fog okozni a mély állam részét képező Román-ortodox egyház pénzéhségének a kielégítése. Már mostanig annyi templomot és kolostort építettek, hogy azzal lazán Nyugat-EU-s szintre lehetett volna fejleszteni az infrastruktúrájukat.
Szóval a sokrétű problémájuk egy jelentős része a nemzeti gőg kielégítését célzó kiadásokból ered. Ami hála istennek nem veri a magyar gazdaságot.
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
485
3 134
93
Sokat írtam itt már arról, hogy a román gazdasági hanyatlás (ami jelenleg lassulás csak) egyre gyorsul, egyszerűen azért mert minden nagy gazdasági motor/tényező rontja. Két dolog van már csak ami segít az egyik a Helyreállítási alap - most nincs kedvem megkeresni a forrást, általában mindig idelinkelek mindent - kb évi 2% gazdasági növekedést jelenthet az elkövetkező 6 évben, a másik a hatékonyabb adó beszedés ami idén már elindult - nem túl sikeresen a pénztárgépek bekötésével - de gyengék az eredmények, a jelentős adóbevétel idei növekménye jobbára a 2020-as Covid halasztások miatti idei beérkezéseknek köszönhető, ez tette üdvössé kb nyárig az államháztartás helyzetét, ilyen környezetre hivatkozva javították stabilra a hitelminősítők a román besorolást, ilyen tényezők miatt örömködtek a politikusaik. De ...
  • Az infláció elszállt és ez a versenyképességnek jót tesz, már ha képesek lennének nyugatra exportálni, de a külker hiány nem ezt mutatja, sokkal több áru érkezik be mint ami megy kifelé, ergo egyre drágább ami bejön és egyre kevesebb Eurot ér ami kimegy, emiatt az egyenleg is romlik, ez FACT! Előny annyi lehetne ha az export az infláció miatt nőne nagyot, mert a piac nagy tömegben keresné az olcsóbb román termékeket, felpörgetné a gazdaságot de ... (félve írom le a gabonán kívül van ilyen?) Aztán a gazdaság egy évtizedes motorjának a fogyasztásnak sem tesz jót az infláció, mert ugyanannyi Lej kevesebbet ér a pénztárnál, az emberek nem tudnak költeni, a fizetések elinflálódnak, már most jelzik a portáljaik, hogy OK, hogy van egy 7% körüli (a Lejben számolt) fogyasztás bővülés, de ha 7% az infláció az pont nulla növekedés. Aztán az állam a saját bevételeit is elinflálja, hisz - egy kicsit nehezebben érthető - de az állam is piaci szereplő és fogyasztó valójában, a legszimplábban a saját adósságán keresztül fogható meg a problémája, a román államadósság kb 23-25%-a eleve deviza, odahaza ugyanannyi kamatteherhez több adót kell beszedni és átváltani USD-re, Euro-ra, hogy kifizessék a kamatokat. Ha a fogyasztók pedig nem fogyasztanak mert kevesebbet ér a pénzük akkor adóbevétel is kevesebb lesz, illetve kevesebbet ér. Az infláció tehát a versenyképesség és emiatt gazdasági növekedés és a fogyasztás, adóbevételek csökkenés egyensúlya mentén vizsgálható leegyszerűsítve, ebben viszont Románia, például pont a kataszrófális külker hiány miatt nem áll jól, sőt.
  • Aztán ott van idénre a Covid hullám, amit számolgattuk itt mennyi kiadással jár, az egészségügyi pénztáruk épp most jelentett negyedéves számokat, a megemelt keretet is jelentősen túlköltötték, a végén az államnak kell állnia a cechet, a bezárások, a vendéglátás korlátozása és egyeben miatt nem véletlen hogy lefelé módosították a gazdasági növekedés előjelzéseiket, ami Mo-al ellentétben azért gond neki, mert ők eleve a nagyobb számra terveztés az államháztartást, a magyarok meg a kisebbre ami ha nő akkor örülünk alapon rendben is van, a román viszont már az év során elköltötte azt is ami úgy néz ki év végére nem jön össze, az államháztartás hiánya - ha egyéb tényező nem is lenne (de van) - már emiatt a két dolog miatt is szükségszerűen romlani fog, ami adósság növekedést okoz a végén - bár lehet hogy csak jövőre.
  • A jelentős helyreállítási alap sem csodafegyver, sokat segít de van olyan tényező amir figyelni kellene. Egész Európában mindenki költ, felpörgetik pl az építőipart, az infrastruktúrális beruházásokat és ez óriási keresletet generál egyszerre építőanyagokból, vállalkozókból, munkaerőből, ezek ára nem véletlenül emelkedik az egekbe, óriási a kereslet a Covid utáni gazdasági felpattanásban a helyreállítási alap nélkül is. Ilyen helyzetben könnyen előfordul, hogy a beruházások csúsznak, és a végén kevesebb is tud megvalósulni, mert jelentősen megdrágulnak. Megdrágul azon kívül a munkaerő is, ami Románia sokáig hasznos fegyvere volt a beruházások bevonzásában, most ez ennek nem tesz jót, azon kívül verseny keletkezik a nyugati igény és a román munkaerő igény közt, ez tovább pörgetheti a kivándorlást, lesz/van munka bőven nyugaton is, a keresetekkel a helyreállítási alappal együtt sem tudnak versenyezni a némettel. Jelenleg 4M körüli román él tartósan külföldön, az esetleges USA vízum és a gazdaság nyugaton is megvalósuló felpörgetése miatt ez nőhet, Romániában elfelejtik, hogy nem csak rájuk önti a pénzt az EU hanem mindenkire.
  • Ha kitekintünk 2030 - ra akkor a GDP arányos adósság legnagyobb ellensége a szociális rendszer ami minden fronton a politikai hűbéresek szerzésének csodafegyvere volt évtizedekig abban az országban. A közalkalmazotti bérekről vagy a különnyugdíjakról sokat írtunk itt is, aminek egy furcsa formája dívik odaát, általában a világ korkedvezménnyel jutalmazza a megfáradt polgárait, Románia extra juttatással, de ez önmagában nem lenne elég a nyugdíjrendszer romba döntésére, azt megteszik a Ceausescu érában egy ideig működtetett abortusztilalom miatt született gyereket aki már az ötvenes éveik közepét tapossák, ők 2025 körül elkezdenek tömegével nyugdíjba menni egyrészt romba döntik a munakerő piacot ( csak egy példa a CFR - állami vasút dolgozóinak átlagéletkora meghaladta az 50 évet mire elkezdtek vele foglalkozni idén - ha a matekot előveszik akkor kijelenthető hogy egyszerűen nem lesz elég mozdonyvezető, ha nyugdíjba mennek idő szerint - szóval baj van), másrész romba döntik a nyugdíjbiztosítót is, a nyugdíjasok tömege és a keresök számának aránya annyira elborul ami példa nélküli Európában, ráadásul nem fokozatosan következik be hanem 3-4 év alatt hirtelen. Ehhez jön a rossz demográfia, a kivándorlás, a németként, olaszként, spanyolként születő román gyerekek akik sosem fognak már hazaköltözni, leadózni nagyapáik nyugdíjára valót

Románia lakossága lehet gazdag, jól menő vállalkozó, külföldön megtollasodott hazafi, de a román állam katasztrófálisan szegényedik el, egyszerűen fenntarthatatlan forrásokból él már jelenleg is, előbb utóbb rászorul a saját állampolgárai, vállalkozói, piaci szereplői jelentős megadóztatására mert a saját működése kerül veszélybe, akkor viszont azok lesznek a legnagyobb vesztesei a 150 éves nagy román projektnek akik mégsem vállalkozók, mégsem gazdagok, mégsem külföldön megtollasodott hazafiak vagy éppen az állam eddig jól kereső alkalmazottai ... és valljuk be őszintén ők vannak többen ... A román néplélekbe oltott, pásztorkódó ősök hagyatékaként az erekben csörgedező vándorló életmód okán az előbbiek simán odahagyják az országot, a szegények pedig öröklik a szegény államot ... jó kis combo lesz.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113
  • Jelenleg 4M körüli román él tartósan külföldön, az esetleges USA vízum és a gazdaság nyugaton is megvalósuló felpörgetése miatt ez nőhet, Romániában elfelejtik, hogy nem csak rájuk önti a pénzt az EU hanem mindenkire.
Ez az USA vízum nem annyira jó a román államnak. Tudják, hogy nagyon sok román ki fog vándorolni az USA-ba és hogy ott tárt karokkal fogják várni főleg a szakképzetteket, elvégre az USA-nak is kell a munkáskéz az elkövetkező időszakban. Persze annak ellenére, hogy tudják, hogy nagy érvágás lesz ez nekik humántőke szempontjából, mégis erőltetik a vízumot. Tisztán nemzeti büszkeségből, mondván, hogy: nehogymáramagyarok csak úgy utazgathatnak az USA-ba, mi pedig, mint hűséges szövetséges nem - milyen már ez? Meglátásom szerint alsó hangon fél millió embert fog érinteni (lesz akikkel Kamm szorakozzon :D ) ez a kitelepülés, főleg ha beüt egy nagy gazdasági válság arrafelé. Szóval nem minden ajándék édes!
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Engem nem is a mostani avagy 2024-es ruman becslés lepett meg, hanem a 2030-as 100%, az elég mellbevágó, hogy cirka 8 év alatt megduplazhatjak a jelenlegit 100% vagy fölé... :eek:

Azt én csirke bélből jóslásnak tartom 90%-ban. (10% meg egy kő kemény extrapoláció, hogy ha tényleg nem történne semmi, akkor oda lyukadnának ki. Viszont nincs olyan, hogy egy évtizedig nem történik semmi.) 2008-ban volt nekik 12% az adósság szintjük. Ez tényadat. Az elmúlt 12 évben vitték fel ezt közel annyival, mint amennyit az elkövetkezendő évtizedre jósolnak. Ha kamatszolgálatot rápakolsz, meg pár dolgot, akkor nem egy nagyot mondás az a szám.

@kétkedő !

1, Kitalálhatnának maguknak jobb nemzetstratégiai érdeket. Attól még, hogy ezzel csábították oda, még nem lesz értelmes. Távol álljon tőlem, hogy én megmondjam kötelező erővel a pásztoroknak, hogy mit kell csinálniuk és mit nem, de ettől még ez egy nonszensz marad az ő gondolkodásukban. És megjegyzem, hogy ha elengednék és ugyan úgy engednék a versenyszférának a növekedést, mint a világon minden normális helyen csinálják... akkor szimplán ott maradnának helyben a romulánok. Egy már betelepített nem fog elköltözni azért, mert mindenhol alacsonyabb bért kapna normál esetben az állami szektorban. (Csupán újabbakat nem tudnak ilyen módon már oda csábítani.)
De pont ilyen kérdésekről beszélek, mikor azt mondom, hogy előbb-utóbb jön nekik a fal. És le kell majd szokniuk a hülyeségeikről. Ha ezt előbb megteszik, akkor kevésbé fog fájni.

2, Én szóltam az előző reagokban, hogy az inflációs fegyver az pusztít. Ez mindig így van. Magyarországon akik mi itt éltünk, ugyan ezt átéltük. 15 évvel ezelőtt ugyan ezekkel a problémákkal küszködtünk, mint amikkel most ők. Van a gazdaságuknak egy felesleges része. (Ami benne van a GDP-jükben is, így nem viccelek, mikor azt mondom, hogy fájni fog.) Azok a szolgáltatások, amik alapvetően csak azzal táplálkoznak, ami a lakosság plusz fogyasztását szolgálják ki. Igen, ez haza lesz vágva. A tényleges termelést végző rész meg nem. Mert az inflációnál pont a tényleges termékek ára nő. (Itt jön a képben, hogy ügyes kormányzásnál, jó válság kezelésnél nem. Ha szarul csinálják, akkor ebbe is mélyen belekap a fűnyíró.)

Remélem érted. Úgy érvelsz, mintha nekik ez lenne a sorsuk, hogy egy termelés nélküli minket ettől az évtől kezdve fogyasztásban meghaladó gazdaságot működtessenek. Miből? Eddig az elmúlt évtizedben hitelből. És utána? Valaki szerint örökké hitelezni fogja majd a nagy Nyugat, hogy ők fizikai terméket kellő mennyiségben nem készítenek a fogyasztásukhoz, miközben ma már a nyugati országok is egyre jobban az adósságban úsznak?

Mert lehet ebben hinni, de eljön majd nekik is a saját 2006-uk. Én 5 év békés béke időre saccolom, ami után a szakadék.

3, A nyersanyag megléte számukra óriási előny hozzánk képest. És EU tagok. Jelenleg még van potenciál bennük, amit kihasználhatnának. Én annak drukkolok, hogy sikeresen kifussanak belőle.

4, Gonosz vagyok, de én együtt tudok élni azzal, ha ők tovább állnak Németországba és mi belakjuk a megüresedő Erdélyt (és akár még Havasalföldet is, ha nem marad ott senki.)

5, Én csak támogatni tudom őket, hogy hülyeségekre verjék el a pénzüket értelmes dolgok helyett. Igazad van, eddig semmi nem kényszerítette rá őket, hogy normálisan gondolkodjanak fejlesztésnél... és nem is tették. Viszont abban nem értek veled egyet, hogy a magyarokat megkímélte volna az intelligenciájuk az összes ilyesmitől. (Pusztán Trianon óta folyamatosan szorít a cipő és nagyon hamar meghalljuk, amikor a valóság kopogtat az ablakunkon.)
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113
Azt én csirke bélből jóslásnak tartom 90%-ban. (10% meg egy kő kemény extrapoláció, hogy ha tényleg nem történne semmi, akkor oda lyukadnának ki. Viszont nincs olyan, hogy egy évtizedig nem történik semmi.) 2008-ban volt nekik 12% az adósság szintjük. Ez tényadat. Az elmúlt 12 évben vitték fel ezt közel annyival, mint amennyit az elkövetkezendő évtizedre jósolnak. Ha kamatszolgálatot rápakolsz, meg pár dolgot, akkor nem egy nagyot mondás az a szám.

@kétkedő !

1, Kitalálhatnának maguknak jobb nemzetstratégiai érdeket. Attól még, hogy ezzel csábították oda, még nem lesz értelmes. Távol álljon tőlem, hogy én megmondjam kötelező erővel a pásztoroknak, hogy mit kell csinálniuk és mit nem, de ettől még ez egy nonszensz marad az ő gondolkodásukban. És megjegyzem, hogy ha elengednék és ugyan úgy engednék a versenyszférának a növekedést, mint a világon minden normális helyen csinálják... akkor szimplán ott maradnának helyben a romulánok. Egy már betelepített nem fog elköltözni azért, mert mindenhol alacsonyabb bért kapna normál esetben az állami szektorban. (Csupán újabbakat nem tudnak ilyen módon már oda csábítani.)
De pont ilyen kérdésekről beszélek, mikor azt mondom, hogy előbb-utóbb jön nekik a fal. És le kell majd szokniuk a hülyeségeikről. Ha ezt előbb megteszik, akkor kevésbé fog fájni.

2, Én szóltam az előző reagokban, hogy az inflációs fegyver az pusztít. Ez mindig így van. Magyarországon akik mi itt éltünk, ugyan ezt átéltük. 15 évvel ezelőtt ugyan ezekkel a problémákkal küszködtünk, mint amikkel most ők. Van a gazdaságuknak egy felesleges része. (Ami benne van a GDP-jükben is, így nem viccelek, mikor azt mondom, hogy fájni fog.) Azok a szolgáltatások, amik alapvetően csak azzal táplálkoznak, ami a lakosság plusz fogyasztását szolgálják ki. Igen, ez haza lesz vágva. A tényleges termelést végző rész meg nem. Mert az inflációnál pont a tényleges termékek ára nő. (Itt jön a képben, hogy ügyes kormányzásnál, jó válság kezelésnél nem. Ha szarul csinálják, akkor ebbe is mélyen belekap a fűnyíró.)

Remélem érted. Úgy érvelsz, mintha nekik ez lenne a sorsuk, hogy egy termelés nélküli minket ettől az évtől kezdve fogyasztásban meghaladó gazdaságot működtessenek. Miből? Eddig az elmúlt évtizedben hitelből. És utána? Valaki szerint örökké hitelezni fogja majd a nagy Nyugat, hogy ők fizikai terméket kellő mennyiségben nem készítenek a fogyasztásukhoz, miközben ma már a nyugati országok is egyre jobban az adósságban úsznak?

Mert lehet ebben hinni, de eljön majd nekik is a saját 2006-uk. Én 5 év békés béke időre saccolom, ami után a szakadék.

3, A nyersanyag megléte számukra óriási előny hozzánk képest. És EU tagok. Jelenleg még van potenciál bennük, amit kihasználhatnának. Én annak drukkolok, hogy sikeresen kifussanak belőle.

4, Gonosz vagyok, de én együtt tudok élni azzal, ha ők tovább állnak Németországba és mi belakjuk a megüresedő Erdélyt (és akár még Havasalföldet is, ha nem marad ott senki.)

5, Én csak támogatni tudom őket, hogy hülyeségekre verjék el a pénzüket értelmes dolgok helyett. Igazad van, eddig semmi nem kényszerítette rá őket, hogy normálisan gondolkodjanak fejlesztésnél... és nem is tették. Viszont abban nem értek veled egyet, hogy a magyarokat megkímélte volna az intelligenciájuk az összes ilyesmitől. (Pusztán Trianon óta folyamatosan szorít a cipő és nagyon hamar meghalljuk, amikor a valóság kopogtat az ablakunkon.)
Erre jó ez a fórum, kiegészítjük egymás meglátásait.
Ne haragudj, nem értem az 5. pontban írtakat. Az eleje, ok, de az, hogy mi mit nem csináltunk intelligenciánk okán, nem értem.
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
485
3 134
93
Történt egyszer, hogy a román vezérkari főnökség által szervezett konferencián, a "Románia által a Fekete-tenger térségének biztonságában játszott szerep" témájában a rengeteg vállveregetés mellett amit a román felszólalók önön fontosságuk hangúlyozása mellett elmondtak, elhangzott egy amerikai komment is amit Ben Hodges tartalékos tábornok talpig kék egyenruhában azért a románoknak oda bírt dörgölni:
" OK, hogy Románia a biztonság letéteménye és jó szövetséges, de hol vannak a Romániát átszelő számos folyó, különösen a Duna fölött átíveli hídjaik? Autópályáik, alagútjaik, amelyek lehetővé teszik a gyors haladást Románia felé és Románián belül, amikor a szövetségeseknek gyorsan kell beavatkozniuk – képes az infrastruktúra ennek a támogatására?”
Ciki .... vállveregetést akart a román vezérkar, de ezt viszik haza, Románia nem képes azt és olyan csapatmozgásokat befogadni amiket egyébként önmagának egy esetleges konfliktus esetén vizionál.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Erre jó ez a fórum, kiegészítjük egymás meglátásait.
Ne haragudj, nem értem az 5. pontban írtakat. Az eleje, ok, de az, hogy mi mit nem csináltunk intelligenciánk okán, nem értem.

Bőven csináltunk mi is hülyeségeket. Egy részüket nemzeti büszkeségből. Azért kevésbé látványos, mert szóltak a hitelezőink. Náluk mint sokat emlegettem, 12 éve még 12% volt az adósságuk, nem ezen a szinten szoktak szólni.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 351
58 285
113
Történt egyszer, hogy a román vezérkari főnökség által szervezett konferencián, a "Románia által a Fekete-tenger térségének biztonságában játszott szerep" témájában a rengeteg vállveregetés mellett amit a román felszólalók önön fontosságuk hangúlyozása mellett elmondtak, elhangzott egy amerikai komment is amit Ben Hodges tartalékos tábornok talpig kék egyenruhában azért a románoknak oda bírt dörgölni:
" OK, hogy Románia a biztonság letéteménye és jó szövetséges, de hol vannak a Romániát átszelő számos folyó, különösen a Duna fölött átíveli hídjaik? Autópályáik, alagútjaik, amelyek lehetővé teszik a gyors haladást Románia felé és Románián belül, amikor a szövetségeseknek gyorsan kell beavatkozniuk – képes az infrastruktúra ennek a támogatására?”
Ciki .... vállveregetést akart a román vezérkar, de ezt viszik haza, Románia nem képes azt és olyan csapatmozgásokat befogadni amiket egyébként önmagának egy esetleges konfliktus esetén vizionál.



Köcsög yenkik, meg toronyóra láncostul, nem?
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 310
8 810
113
Amikor azt számolgatjuk, hogy a román államadóság a következő 10 évben mekkorát fog nőni, akkor azt is vegyük figyelembe, hogy infrastruktúrálisan rettenetesen állnak:
  • Autópályák csak mutatóba vannak.
  • Budapesten több híd megy át a Dunán, mint egész Romániában.
  • A vonatok 30 km/órás átlagsebesség sem tartható még 10 évig (sem az, hogy szétesnek a kocsik is, meg a pálya is).
Ezek mind nagyon drága beruházások.

Hab a tortán, hogy a fekete tengeri gáz kinyeréséhez tengeri fúró rendszer (és tudás) kellene, ami szintén drága (és nincs se az ÖMV-nek, se a románoknak), meg most akarnak az USA-val újabb atomerőművet építtetni, … szóval az a 100% könnyen össze tud jönni még a haderő fejlesztés nélkül is.
 
K

kamm

Guest
Igen, de náluk rakódik hozzá olyan belső strukturális gond, amit pont ezzel kellene kezelniük. Ezért ott hamarosan szerintem le is fog csengeni. Egy pillanatnyi és egyértelműen negatív jelenség.
Mordorban mint írtam, a bérek egészségtelen szerkezete -a termelékenységhez képest túl magas, az állami szektor meg még jobban túl van fizetve- van jócskán jövedelem, amit ha a megugró energiaárak árnyékában elinflálnak, akkor megszűnik a túlköltekezés.

Az egy másik kérdés, hogy maga az infláció pusztító természete kiterjed a hasznos dolgokra is, de ezt a pofont így is-úgy is be kell nyelniük. És ez nagy különbség a két ország között.
Amerikaban sosem lesz inflacio, mert az a gadzag elit statuszat es vagyonat erodalna el, kozben a szegenyek kicsit egyenlobbekke valnanak, ami ugye egy remalom az elitnek.
Nopersze az ellenzot probaljak magyarazni, azzal remisztgetnek az inflacioval, de valojaban errol van szo.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Vogon

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113
Amikor azt számolgatjuk, hogy a román államadóság a következő 10 évben mekkorát fog nőni, akkor azt is vegyük figyelembe, hogy infrastruktúrálisan rettenetesen állnak:
  • Autópályák csak mutatóba vannak.
  • Budapesten több híd megy át a Dunán, mint egész Romániában.
  • A vonatok 30 km/órás átlagsebesség sem tartható még 10 évig (sem az, hogy szétesnek a kocsik is, meg a pálya is).
Ezek mind nagyon drága beruházások.

Hab a tortán, hogy a fekete tengeri gáz kinyeréséhez tengeri fúró rendszer (és tudás) kellene, ami szintén drága (és nincs se az ÖMV-nek, se a románoknak), meg most akarnak az USA-val újabb atomerőművet építtetni, … szóval az a 100% könnyen össze tud jönni még a haderő fejlesztés nélkül is.
Igen, csak ezek a nagy és drága beruházások GDP növelők. Hiába száll el az államadóság, ha évekig produkálnak egy 10% körüli növekedést. Ez pedig a befektetőket és hitelezőket megnyugtatja. És ne feledjük el azt sem, hogy ezeket a beruházásokat nagyrészt EU-s ingyen pénzből illetve EU által felvett hitelből (aminek visszafizetését mi is garantáljuk - okos a román, nem?) fogják megvalósítani. A saját maguk által felvett hiteleket pedig arra fordítják amira akarják (pl. fegyverkezés).

A beruházások GDP-re gyakorolt pozitív hatásra példa, hogy a lengyel gazdaságot sem azért cseszte meg a 2008-as válság kimutathatóan, mert olyan jól ment a termelési szektor, hanem mert pont akkor folyamatban volt egy csomó nagyméretű infrastrukturális beruházás. Így történhetett meg, hogy míg másnál negatívba esett a GDP, náluk pozitív tartományban maradt. Igaz e mellett az ő termelő szektoruk is rendesen befulladt, csak ezt eltakarta a pozitív GDP.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 449
20 689
113
Amerikaban sosem lesz inflacio, mert az a gadzag elit statuszat es vagyonat erodalna el, kozben a szegenyek kicsit egyenlobbekke valnanak, ami ugye egy remalom az elitnek.
Nopersze az ellenzot probaljak magyarazni, azzal remisztgetnek az inflacioval, de valojaban errol van szo.
A gazdag elit vagyona részvényekben van, amik árai legalábbis az inflációt követően mozognak. A készpénz megtakarítások értéktelenednek el.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 449
20 689
113
Nekünk 6 év alatt sikerült.
hajlektalanmegallobudapestalkalmatlan.jpg
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Igen, csak ezek a nagy és drága beruházások GDP növelők. Hiába száll el az államadóság, ha évekig produkálnak egy 10% körüli növekedést. Ez pedig a befektetőket és hitelezőket megnyugtatja. És ne feledjük el azt sem, hogy ezeket a beruházásokat nagyrészt EU-s ingyen pénzből illetve EU által felvett hitelből (aminek visszafizetését mi is garantáljuk - okos a román, nem?) fogják megvalósítani. A saját maguk által felvett hiteleket pedig arra fordítják amira akarják (pl. fegyverkezés).

A beruházások GDP-re gyakorolt pozitív hatásra példa, hogy a lengyel gazdaságot sem azért cseszte meg a 2008-as válság kimutathatóan, mert olyan jól ment a termelési szektor, hanem mert pont akkor folyamatban volt egy csomó nagyméretű infrastrukturális beruházás. Így történhetett meg, hogy míg másnál negatívba esett a GDP, náluk pozitív tartományban maradt. Igaz e mellett az ő termelő szektoruk is rendesen befulladt, csak ezt eltakarta a pozitív GDP.

Értem, hogy mit mondasz. És a mozgások dinamikájával alapvetően egyetértek.
De ha ők produkálnak évi 10%-os GDP növekedést az elkövetkezendő évtizedben, akkor én népszavazásra fogok aláírást gyűjteni, hogy innen tovább csak román ajkúak lehessenek a magyar pénz- és gazdasági minisztereink. Ekkora növekedést senki nem jósol jelenleg nekik. 3% környékén szokták általában tippelni. (Igen, ebből 2%-ot nevesítetten a mostani EU-s pénzek és hitelek, ahogy az elemzők számolgatják.)

Ettől függetlenül nem hülyeség nekiállniuk az infrának. És Deidonicus-szal régebben volt ügye vitám, hogy kapnának-e hitelt fegyverre. Vissza lehet keresni, ő azt mondta, hogy nem, mert 50% fölött senki nem hitelezne Mordornak, nem lehet csak úgy 300 Abramset megvásárolni. Én arra az álláspontra helyezkedtem, hogy egyébként de. Ha felvesznek, akkor kapnak hitelt. Ezt csak úgy megjegyeztem, hogy ez a téma vagy fél éve több oldalon keresztül ment. :)

Ahogy mondtam, az alap dinamikával egyet értek. A mostani EU költségvetés megágyazta nekik, hogy valami gazdasági fejlődés már csupán abból lesz, hogy ezeket elintézik. Szerintem alacsonyabb, mint ahogy az adósság nőni fog.

Nekünk 6 év alatt sikerült.

Igen. Mordor jövőjét jósolva érdemes visszanézni a mi múltunkat, én is gyakran szoktam hivatkozni rá. 2001-ben valahol 50%-on állt, talán 52%. Ki kéne keresni. Így lett átadva a staféta. 2010-ben a kormány átadás előtt 85%. Ennek a java része pont abban az utolsó 6 évben volt, amit te is említettél, amikor állítólag adósságot kezeltünk és még a kórházakban is plusz pénzt szedtünk be az adósság visszafizetésére. És ennek ellenére emelkedett tovább.