T
Törölt tag 008
Guest
USA says hello!infláció felpörgése jelenleg egy európai folyamat
Olvass amcsi gazdasági híreket.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
USA says hello!infláció felpörgése jelenleg egy európai folyamat
Világszerte megszaladt.USA says hello!
Olvass amcsi gazdasági híreket.
Romániáról beszélsz! Milyen tervezés? A románok az lei inflálásával, az adósságukat/külkerhiányukat növelik. Nincs mi termeljen exportra. Eddig is a külföldről hazautalt euró ami úgy-ahogy moderálta a pénzügyi helyzetet. Nincs szakképzett munkaerő lassan...
USA says hello!
Olvass amcsi gazdasági híreket.
1. Az állami szektor magas bérezése nemzetstratégiai kérdés a románoknál. Ti. ezzel tartják el és kötik helyhez az Erdélybe betelepített román tömegek nagy részét. Ahogy helyesen közelítettél a kérdésre, valamennyi állami szférában dolgozónak jóval nagyobb a fizetése, mint a versenyszférában dolgozóknak (nem mellékesen az előbbieknek stabilan, míg az értéket előállítóknak piaci viszonyoktól függően, változóan). Szóval az állami bérezés lesz az utolsó amihez hozzányúlnak.Az infláció felpörgése jelenleg egy európai folyamat, ami ellen nem sokat fognak tudni tenni rövid távon. Viszont egy dolog miatt nem szurkolok annak, hogy ez náluk tartós legyen.
Deidonicus-szal való vitámban pont azt fejtegettem, hogy ha egyszerű -de fájdalmas- megoldást akarnak Mordorban az által felsorolt problémák többségére, akkor annak része egy korlátozott méretű infláció emelkedése. (A vlachokra eddig két dolog nem volt jellemző. Hogy kézben tartsanak egy instabil folyamatot és hogy jól csinálják.)
Az infláció középtávon ki tudná mozdítani őket a holtpontról, ugyanis ha az állami alkalmazottak bére és a nyugdíjak nem emelkednek mondjuk egy 5-7%-os infláció mellett, akkor lényegében az állam több adót szed be a megnövekedett árak ÁFA tartalma után, de a kiadások 90%-a nem követi le ezt, így ezen plusz anyagi forrásokat szabadabban elkölthetik. (Újra tervezhetnék belőle a rendszert.)
A növekvő adóbevételekből elkezdik a növekvő hiteleket visszafizetni, hogy ez az évtized végére ne eredményezzen nagy megbaszásokat, a dráguló valuta miatt az ember meggondolja kétszer is, hogy külföldit vesz vagy hazait, így nő a gazdaság, ha a versenyszférában oda adják az inflációt követő módon a béremelést, miközben állami szektorban nem, akkor megszűnik az a furcsa állapot, hogy a közalkalmazottak bére magasabb, mint a maszek.
Te mondjuk egy elszabaduló inflációt vizionáltál, ami persze egy másik történet. Az infláció nem egy csodagyógyszer, sokkal több buktatója van, mint előnye. (Az épp hatalomba visszatérni készülő szocik nyugdíjemelése pont lenullázná ennek a fenti hipotézisnek minden előnyét, nem véletlenül szurkolok nekik gonosz módon. A lakossági hitelek devizában való felvétele fixen meg fogja náluk baszni a bankokat is, a kisembert is, ami most elkerülhetetlen, mert mint mondtam, egy európai drágulás gyűrűzik jelenleg be hozzájuk, nem egy tudatos válságkezelés "inflációs fegyvere".)
Remélem érthető volt. Az infláció nem egy csupa jó dolog, sőt, de Mordor problémáira nagyon nehéz lenne nem egy ilyen pusztítást követő újratervezést gyógyírnak találni. A jelenlegi problémáikból csak könnyeken és fájdalmakon keresztül tudnának túl lenni. Minél később látnak neki ennek, annál keményebb lesz később.
Ez az USA vízum nem annyira jó a román államnak. Tudják, hogy nagyon sok román ki fog vándorolni az USA-ba és hogy ott tárt karokkal fogják várni főleg a szakképzetteket, elvégre az USA-nak is kell a munkáskéz az elkövetkező időszakban. Persze annak ellenére, hogy tudják, hogy nagy érvágás lesz ez nekik humántőke szempontjából, mégis erőltetik a vízumot. Tisztán nemzeti büszkeségből, mondván, hogy: nehogymáramagyarok csak úgy utazgathatnak az USA-ba, mi pedig, mint hűséges szövetséges nem - milyen már ez? Meglátásom szerint alsó hangon fél millió embert fog érinteni (lesz akikkel Kamm szorakozzon ) ez a kitelepülés, főleg ha beüt egy nagy gazdasági válság arrafelé. Szóval nem minden ajándék édes!
- Jelenleg 4M körüli román él tartósan külföldön, az esetleges USA vízum és a gazdaság nyugaton is megvalósuló felpörgetése miatt ez nőhet, Romániában elfelejtik, hogy nem csak rájuk önti a pénzt az EU hanem mindenkire.
Engem nem is a mostani avagy 2024-es ruman becslés lepett meg, hanem a 2030-as 100%, az elég mellbevágó, hogy cirka 8 év alatt megduplazhatjak a jelenlegit 100% vagy fölé...
Erre jó ez a fórum, kiegészítjük egymás meglátásait.Azt én csirke bélből jóslásnak tartom 90%-ban. (10% meg egy kő kemény extrapoláció, hogy ha tényleg nem történne semmi, akkor oda lyukadnának ki. Viszont nincs olyan, hogy egy évtizedig nem történik semmi.) 2008-ban volt nekik 12% az adósság szintjük. Ez tényadat. Az elmúlt 12 évben vitték fel ezt közel annyival, mint amennyit az elkövetkezendő évtizedre jósolnak. Ha kamatszolgálatot rápakolsz, meg pár dolgot, akkor nem egy nagyot mondás az a szám.
@kétkedő !
1, Kitalálhatnának maguknak jobb nemzetstratégiai érdeket. Attól még, hogy ezzel csábították oda, még nem lesz értelmes. Távol álljon tőlem, hogy én megmondjam kötelező erővel a pásztoroknak, hogy mit kell csinálniuk és mit nem, de ettől még ez egy nonszensz marad az ő gondolkodásukban. És megjegyzem, hogy ha elengednék és ugyan úgy engednék a versenyszférának a növekedést, mint a világon minden normális helyen csinálják... akkor szimplán ott maradnának helyben a romulánok. Egy már betelepített nem fog elköltözni azért, mert mindenhol alacsonyabb bért kapna normál esetben az állami szektorban. (Csupán újabbakat nem tudnak ilyen módon már oda csábítani.)
De pont ilyen kérdésekről beszélek, mikor azt mondom, hogy előbb-utóbb jön nekik a fal. És le kell majd szokniuk a hülyeségeikről. Ha ezt előbb megteszik, akkor kevésbé fog fájni.
2, Én szóltam az előző reagokban, hogy az inflációs fegyver az pusztít. Ez mindig így van. Magyarországon akik mi itt éltünk, ugyan ezt átéltük. 15 évvel ezelőtt ugyan ezekkel a problémákkal küszködtünk, mint amikkel most ők. Van a gazdaságuknak egy felesleges része. (Ami benne van a GDP-jükben is, így nem viccelek, mikor azt mondom, hogy fájni fog.) Azok a szolgáltatások, amik alapvetően csak azzal táplálkoznak, ami a lakosság plusz fogyasztását szolgálják ki. Igen, ez haza lesz vágva. A tényleges termelést végző rész meg nem. Mert az inflációnál pont a tényleges termékek ára nő. (Itt jön a képben, hogy ügyes kormányzásnál, jó válság kezelésnél nem. Ha szarul csinálják, akkor ebbe is mélyen belekap a fűnyíró.)
Remélem érted. Úgy érvelsz, mintha nekik ez lenne a sorsuk, hogy egy termelés nélküli minket ettől az évtől kezdve fogyasztásban meghaladó gazdaságot működtessenek. Miből? Eddig az elmúlt évtizedben hitelből. És utána? Valaki szerint örökké hitelezni fogja majd a nagy Nyugat, hogy ők fizikai terméket kellő mennyiségben nem készítenek a fogyasztásukhoz, miközben ma már a nyugati országok is egyre jobban az adósságban úsznak?
Mert lehet ebben hinni, de eljön majd nekik is a saját 2006-uk. Én 5 év békés béke időre saccolom, ami után a szakadék.
3, A nyersanyag megléte számukra óriási előny hozzánk képest. És EU tagok. Jelenleg még van potenciál bennük, amit kihasználhatnának. Én annak drukkolok, hogy sikeresen kifussanak belőle.
4, Gonosz vagyok, de én együtt tudok élni azzal, ha ők tovább állnak Németországba és mi belakjuk a megüresedő Erdélyt (és akár még Havasalföldet is, ha nem marad ott senki.)
5, Én csak támogatni tudom őket, hogy hülyeségekre verjék el a pénzüket értelmes dolgok helyett. Igazad van, eddig semmi nem kényszerítette rá őket, hogy normálisan gondolkodjanak fejlesztésnél... és nem is tették. Viszont abban nem értek veled egyet, hogy a magyarokat megkímélte volna az intelligenciájuk az összes ilyesmitől. (Pusztán Trianon óta folyamatosan szorít a cipő és nagyon hamar meghalljuk, amikor a valóság kopogtat az ablakunkon.)
Erre jó ez a fórum, kiegészítjük egymás meglátásait.
Ne haragudj, nem értem az 5. pontban írtakat. Az eleje, ok, de az, hogy mi mit nem csináltunk intelligenciánk okán, nem értem.
Történt egyszer, hogy a román vezérkari főnökség által szervezett konferencián, a "Románia által a Fekete-tenger térségének biztonságában játszott szerep" témájában a rengeteg vállveregetés mellett amit a román felszólalók önön fontosságuk hangúlyozása mellett elmondtak, elhangzott egy amerikai komment is amit Ben Hodges tartalékos tábornok talpig kék egyenruhában azért a románoknak oda bírt dörgölni:
" OK, hogy Románia a biztonság letéteménye és jó szövetséges, de hol vannak a Romániát átszelő számos folyó, különösen a Duna fölött átíveli hídjaik? Autópályáik, alagútjaik, amelyek lehetővé teszik a gyors haladást Románia felé és Románián belül, amikor a szövetségeseknek gyorsan kell beavatkozniuk – képes az infrastruktúra ennek a támogatására?”
Ciki .... vállveregetést akart a román vezérkar, de ezt viszik haza, Románia nem képes azt és olyan csapatmozgásokat befogadni amiket egyébként önmagának egy esetleges konfliktus esetén vizionál.
Amerikai tábornok: okés, hogy Románia jó szövetséges, de hol vannak a csapatmozgásokhoz szükséges autópályák és alagutak?
Mert ha forróvá válik a helyzet, a szövetségeseknek valahogy el is kell jutniuk a problémás térségekbe.foter.ro
Amerikaban sosem lesz inflacio, mert az a gadzag elit statuszat es vagyonat erodalna el, kozben a szegenyek kicsit egyenlobbekke valnanak, ami ugye egy remalom az elitnek.Igen, de náluk rakódik hozzá olyan belső strukturális gond, amit pont ezzel kellene kezelniük. Ezért ott hamarosan szerintem le is fog csengeni. Egy pillanatnyi és egyértelműen negatív jelenség.
Mordorban mint írtam, a bérek egészségtelen szerkezete -a termelékenységhez képest túl magas, az állami szektor meg még jobban túl van fizetve- van jócskán jövedelem, amit ha a megugró energiaárak árnyékában elinflálnak, akkor megszűnik a túlköltekezés.
Az egy másik kérdés, hogy maga az infláció pusztító természete kiterjed a hasznos dolgokra is, de ezt a pofont így is-úgy is be kell nyelniük. És ez nagy különbség a két ország között.
Igen, csak ezek a nagy és drága beruházások GDP növelők. Hiába száll el az államadóság, ha évekig produkálnak egy 10% körüli növekedést. Ez pedig a befektetőket és hitelezőket megnyugtatja. És ne feledjük el azt sem, hogy ezeket a beruházásokat nagyrészt EU-s ingyen pénzből illetve EU által felvett hitelből (aminek visszafizetését mi is garantáljuk - okos a román, nem?) fogják megvalósítani. A saját maguk által felvett hiteleket pedig arra fordítják amira akarják (pl. fegyverkezés).Amikor azt számolgatjuk, hogy a román államadóság a következő 10 évben mekkorát fog nőni, akkor azt is vegyük figyelembe, hogy infrastruktúrálisan rettenetesen állnak:
Ezek mind nagyon drága beruházások.
- Autópályák csak mutatóba vannak.
- Budapesten több híd megy át a Dunán, mint egész Romániában.
- A vonatok 30 km/órás átlagsebesség sem tartható még 10 évig (sem az, hogy szétesnek a kocsik is, meg a pálya is).
Hab a tortán, hogy a fekete tengeri gáz kinyeréséhez tengeri fúró rendszer (és tudás) kellene, ami szintén drága (és nincs se az ÖMV-nek, se a románoknak), meg most akarnak az USA-val újabb atomerőművet építtetni, … szóval az a 100% könnyen össze tud jönni még a haderő fejlesztés nélkül is.
Engem nem is a mostani avagy 2024-es ruman becslés lepett meg, hanem a 2030-as 100%, az elég mellbevágó, hogy cirka 8 év alatt megduplazhatjak a jelenlegit 100% vagy fölé...
A gazdag elit vagyona részvényekben van, amik árai legalábbis az inflációt követően mozognak. A készpénz megtakarítások értéktelenednek el.Amerikaban sosem lesz inflacio, mert az a gadzag elit statuszat es vagyonat erodalna el, kozben a szegenyek kicsit egyenlobbekke valnanak, ami ugye egy remalom az elitnek.
Nopersze az ellenzot probaljak magyarazni, azzal remisztgetnek az inflacioval, de valojaban errol van szo.
Nekünk 6 év alatt sikerült.
Igen, csak ezek a nagy és drága beruházások GDP növelők. Hiába száll el az államadóság, ha évekig produkálnak egy 10% körüli növekedést. Ez pedig a befektetőket és hitelezőket megnyugtatja. És ne feledjük el azt sem, hogy ezeket a beruházásokat nagyrészt EU-s ingyen pénzből illetve EU által felvett hitelből (aminek visszafizetését mi is garantáljuk - okos a román, nem?) fogják megvalósítani. A saját maguk által felvett hiteleket pedig arra fordítják amira akarják (pl. fegyverkezés).
A beruházások GDP-re gyakorolt pozitív hatásra példa, hogy a lengyel gazdaságot sem azért cseszte meg a 2008-as válság kimutathatóan, mert olyan jól ment a termelési szektor, hanem mert pont akkor folyamatban volt egy csomó nagyméretű infrastrukturális beruházás. Így történhetett meg, hogy míg másnál negatívba esett a GDP, náluk pozitív tartományban maradt. Igaz e mellett az ő termelő szektoruk is rendesen befulladt, csak ezt eltakarta a pozitív GDP.
Nekünk 6 év alatt sikerült.