[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
Köszönöm, akkor ha jól értem Romániába ténylegesen nem él már most sem 14-15 millió embernêl több. Ha ebből levesszük a magyarokat fél magyarokat, cigányokat, kevesebben vannak mint 10 millió vagy nagyon ott vannak a számok.
Szívesen, olyan három órát dolgoztam vele :)
A számok makacs dolgok, én - és színtisztán csak vélemény - az alábbit gondolom.
Statisztikai adatokat rontva a csalással, mintegy 18-18,5 M lakosa lehet az országnak, a külföldön élők fele már ott marad vagy ott született és soha nem jön haza, ugye látjuk hogy rengeteg a külföldön született gyerek (de ezt is keveri a vegyes házasság jaj), tehát a 18-18,5M-ból lejön a 4M külföldi fele, kb 2M aki kint marad örökre , marad 16-16,5 M aki ma olyan létszámnak tekintető aki még tartósan kötődik a hazájához.
A magyarok számát a stat 1,2M-ra írja, de pl a becsalt 1M akit csak úgy beírtak nem tartalmazott nemzetiségi adatokat és valszeg nem is jelenti le mindenki, hogy magyar, a "nem vallom be" kategória is főként a "nem románokat" jelentheti, tekintsük őket reálisan ezen okok miatt 1,5M-nak, ergo:
Jeleneleg 15M (nem magyar) lakosa lehet az országnak - én más nemzetiséget nem firtatok.
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 936
30 733
113
És valamiért mégis alacsonyabb (népességarányosan) a halottaik, intenzíveseik és betegeik - napi, havi éves és eddigi - száma mint Mo-on, ahol kb. 60%-os az átoltottság (Ro-ban ez most durván 30%).
Ennek okára nem találom még a magyarázatot.
Folyamatosan megtartják a nagy ortodox búcsúkat szerte az országban, közben tízezrek csókolgatják a szent ereklyéket tartalmazó ládák üvegfelületét (na meg ott 3-ad napra temetnek és nyitott koporsóval /hamvasztani nem enged az ortodox egyház/ ahol mindenki megcsókolja a halottat. Ilyen szokások, plusz majd semmi megszorítás mellett már rég nem kellene létezzenek. Na jó két hete keményítettek egy kicsit,a nem oltottak este 10-05 között nem mehetnek ki az utcára, nem léphetnek be különböző üzletekbe, vendéglőkbe, intézményekbe (ottaniak elmondása szerint, jó balkáni szokás szerint az egészet lazán kezelik, elég ha QR kódos fecnit meglengetsz és már mehetsz is be).
Mindezek ellenére most már lefelé hajlik a görbéjük, míg a nyugatiaknak (beleértve minket is) nagy átoltottság mellett kilőtt. Pl. Hollandiában (17 millió lakos) napi 18 ezres betegszám, 80% feletti átoltottság mellett. Ausztria dettó, napi 13 ezer feletti esetszám.
Szóval nem fér a fejembe, hogy a búbánatos francba nem terjed a románoknál jobban a betegség. Talán van valami genetikai védettségük?
Az a titkuk, hogy az átlagromán tisztasági igénye, életkörülményei a magyzarországi alatt vannak. Itt a kocsi, a folyamatos fertőtlenítés, higiénia miatt kiszolgáltatottabb az immunrendszer mint ott. A nagy jólét visszaköszön.
 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
4 902
27 625
113
Ha ahhoz vagy szokva, hogy a lakásban nem 24 fok van, hanem kb. 15, és minden nap 5-10 órát kint töltesz a szabad ég alatt, akkor nem kapsz tüdőgyulladást. Csak a kényelem kiheréli az ellenállóképességet.
Úgy értem, a statisztika szerint. Halálozás van, csak máshová könyveljük, a covid mutatóink meg szuperek. Ld mikor a szlovákoknál majdnem negatív volt az aktív fertőzöttek száma.
 
  • Tetszik
Reactions: Busho3301

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
Ha ahhoz vagy szokva, hogy a lakásban nem 24 fok van, hanem kb. 15, és minden nap 5-10 órát kint töltesz a szabad ég alatt, akkor nem kapsz tüdőgyulladást. Csak a kényelem kiheréli az ellenállóképességet.
Valahol valakitől olvastam egy jó hasonlatot jelen átmeneti fogyasztói társadalmunkra és az azt üzemeltetőkről ill. kétes szándékukról.
Szerinte: jelenleg a nyugati ember - éppen úgy mint Jancsi és Juliska - bent leledzik a vasorrú banya mézeskalács házában, ahol az 1950-es évek elejétől kezdve elhalmozzák minden jóval, valami rettenetes cél elérése érdekében (lásd Jancsi esetét). Ki is fejtette a célt, de én inkább nem mennék bele, mert már úgy is összeesküvés hívő bolondok közé vagyok sorolva:oops:.

Más. Hamvas Béla (meg nem mondom, melyik kötetében) azt írja a jólétről (nem pontosan idézem, csak a lényeget írom). Ha ő országvezető lenne és megtámadná országát egy ellenséges ország, letenné a fegyvert. A győztes által kért sarc háromszorosát adná át. A saját népét pedig arra kényszerítené, hogy ezt kitermeljék és ezzel a nagy juttatással elérje, hogy az ellenségnek ne legyen más gondja, mint munka és nehézség nélkül élni :rolleyes: . Három generáció után a győztes ország magába roskadna a sok elpuhult, élhetetlen, hedonista lakossága miatt:). És akkor bevonulna a talpig edzett népével és egy puskalövés nélkül elfoglalná:D.

Azért Hamvas mester sok olyant tudott, amit nem sokan;)! A fenti példáról nekem egyből a nyugat, De főleg Németország jutott eszembe.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Minden gazdaságban a 3.negyedév a legerősebb a mezőgazdaság ilyenkor "arat" az turizmus is a szezonját tölti:
Azért ez a cikk nem igazán fogalmaz tisztán. Elég követhetetlen volt számomra. Akkor most hol is tartanak a románok, mert eddig úgy volt gyengébbek lesznek mint mi. Ma láttam a magyar számokat és nem úgy tűnik, hogy rosszabb a GDP növekedésünk. A GDP jük szerkezetét már sokszo leírtad az világos. Akkor megint le fogyasztottak minket?
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
Azért ez a cikk nem igazán fogalmaz tisztán. Elég követhetetlen volt számomra. Akkor most hol is tartanak a románok, mert eddig úgy volt gyengébbek lesznek mint mi. Ma láttam a magyar számokat és nem úgy tűnik, hogy rosszabb a GDP növekedésünk. A GDP jük szerkezetét már sokszo leírtad az világos. Akkor megint le fogyasztottak minket?
A múlt évhez viszonyítás most mindenhol nagyon fals, mert 2020-ban mindenki összevissza fékezett, hektikus , bezuhant negyedévek voltak összevissza, 2020-hoz képest mindenki dinamikusan vagy még dinamikusabban fejlődik, ez ilyen év lesz.
A román idei negyedév/negyedév fejlődés +0,3%-ra csökkent ez a hír lényege, rontották az előző két negyedévet is miután a stat átszámolta, ebből következik a lassulás kijelentése. A +0,3% az nagyon kevés, ha minden negyedév csak ennyit tesz az előzőre, akkor "kamatos kamattal" olyan 1,5% lenne az éves (fals így számolni mert nem egyformán erősek a negyedévek, de áttekinteni így is elég), ráadásul az a negyedév (Júl-Szept) nem tudott rátenni az előzőre ahova becsapódik a mezőgazdaság (ők lelkendeztek, hogy milyen jó lett az aratás), a turizmus zöme és nyilván házakat sem télen építenek, ez a negyedév majd mindenhol az év legerősebbje, ezért aggódnak. Van is min, mert a költésük dinamikája nem csökkent le erre a tempóra, ami ilyenkor természetes lenne, magyarán egyre több állami költekezés kell ugyanannyi gazdasági növekedéshez.
Itt keleten a negyedéves fejlődések olyan 1% környékén szoktak lenni, ebből jönnek ki a deréknek mondható 4-5% környéki éves növekedések.
A magyar negyedév/negyedév is lassult, de +0,7%, kétszerese a románnak.
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
Annyit még, hogy a negyedéves növekedési ütemek legalább annyira fontosak, mint az év/év hasonlítások, hiába nő egy gazdaság év/év-ben akár - most pont jó a példa mert bezuhant a covidos 2020, ergo ahhoz képest nőni nem nagy kunszt idén, ha egymás utáni 2 negyedév is mínuszos az előzőhöz képest akkor azt már recessziónak tekintik az elemzők, még ha év/évben nőtt is a gazdaság.
A románok most azon aggódhatnak, hogy a negyedik negyedévük ne legyen mínuszos a harmadikhoz képest, aminek nem tesz jót, hogy októberben a Ford ahogy láttuk szinte állt, a Covid tombolt, bezártak az iskolák, csökkenni látszik a vendéglátás stb. Bízhatnak a mindig magas karácsonyi költekezésben, a vendégmunkásaik hazautalásaiban, ami ellen dolgozik viszont, hogy az energiaárak elszálltak és a lakosságnak nem biztos hogy marad annyi pénze költekezni és pörgetni a kereskedelmet, ergo könnyen lehet hogy a negyedik negyedév tovább lassul és a román növekedés csökkenésbe fordul idén, még ha a rossz 2020-hoz képest fejlődik is.
További gond, hogy 2022 majd egy időarányosan 25% - ot jelentő negyedévvel kezdődik (nyilván) ami viszont a gazdaság éves teljesítményének csak a 19-20%-át (durván) jelenti, mert télen ugye nincs "semmi", no ennek a 19-20%-nyi tempónak kellene nőni úgy hogy elhagyja a karácsonyi költekezéssel megtűzdelt 4. negyedévet, ellenkező esetben lesz két mínuszos negyedévük a románoknak ami tecnikai recessziót jelent és a nemzetközi pénzpiacok ennek nem szoktak örülni.
Az ilyesmire figyel a gazdasági meg a pénzügyminiszter, ilyenkor szokott az állam költekezésbe kezdeni, meg tenni egy kis pénzt az emberek zsebébe, hogy költsenek, fogyasszanak, mintha ilyesmiről is beszélnének odaát :)

Szóval nem kell izgulni, ahogy sokat beszéltük a román gazdaság már nem a régi, az államnak egyre több és több beruházást kell finanszíroznia hogy fenntartsa a gazdaság teljesítményét mert az organikusan a másik két szereplő a vállalkozások és a lakosság teljesítménye alapján már nem nő olyan tempóban, ez a szimptóma jelenleg odaát. Ha viszont az államnak kell fűtenie a gazdaságot akkor nyilván másra nem telik, mondjuk majd F-35-re. Minden mindennel összefügg.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
Ha már kérted, kicsit bővebben, hogy egy helyen legyen meg a téma:

2020:
  • Külföldön anyakönyvezett gyerekek: 17.488
  • Anyaországban anyakönyvezett gyerekek: 161.121 fő

2019:
  • Külföldön anyakönyvezett gyerekek: 35.683
  • Anyaországban anyakönyvezett gyerekek: 167.426 fő

A külföldön született román szülőktől származó gyerekek száma 15-35 ezer közt mozog évente, a legtöbb 37.057 (2017), a legkevesebb 14.781 (2008)

2021.Jan.1:
Románia statiszikailag megállapított lakossága 19.186.000 fő, egy év alatt 142.600-al csökkent. A valós lakosság szám ennél kisebb, mert a bázist a legutóbbi népszámláláson megkozmetikázták kissé, mintegy 1 millió főt egyszerűen hozzáadtak a számokhoz, őket nem írták össze a biztosok, de a statisztikusok ennyire becsülték a "mégis" lakosnak tekinthető létszámot, magyarán a kiadott lakcímek magas számából beemeltek adatokat ((ez a szám, a lakcímek száma jelenleg 22.089.000 - ebben benne vannak a bizonyos előnyök miatt átjelentkezett de soha nem valódi lakos moldávok is pl ))
A Covid elhalálozások miatt idén még nagyobbat esik a lélekszám, előfordulhat, hogy a statisztikailag becsült is 19M alá csökken, a valós állandó lakosság pedig bőven ez alatt van már most is.
A népszámlálás 2022 ben lesz, van olyan meglátás is, hogy ha nem hazudják hozzá megint (de hozzá fogják) azt a kb 1M főt, magyarán elhiszik a családtagoknak akik lejelentik a kérdések alapján ki lakik otthon és ki már egyáltalán nem, akkor 18M alatti létszám jön majd ki, ami igen közel lesz a Holland 17.440.000 főhöz (2020), márpedig az EU-s pozíciókat, helyeket létszámarányosan osztják ki, Romániának ezért is igen fontos akárcsak statisztikailag is, de népes országnak mutatni magát, mert presztízst és pozíciókat fog veszíteni.

Minden fontos demográfiai mutató romlik, ráadásul gyorsul, az idősek aránya különösen aggasztó a nyugdíjhelyzet miatt:
2020 - ról 2021-re:
  • Népesség változás: - 142.600 fő csökkenés
  • Születések/elhalálozások egyenlege: - 122.273 fő veszteség (a többi veszteség a kivándorlás)
  • 100 fiatalra jutó idősek száma: 120,8-ról 123,9-re emelkedett.
  • 0-14 év közöttiek aránya: 15,7%-ról 15,6%-ra csökkent
  • 65 év fölöttiek aránya: 18,9%-ról 19,3 % -ra nőtt
  • Születési arányszám: évi 9,2 ezrelékről 8,1-re csökkent

Románia lakossága igen nehezen megbecsülhető és követhető, az állam ellenérdekelt a valós számok mutatásában, a szórás és különbség a nagyon jelentős tömegű külföldre települtek ilyen olyan megítélésével könnyedén változtatható.
Van egy azt hiszem a korábbi statisztikai adatokat szimplán matematikai úton továbbvivő számláló aminek én pont ezért tudok hinni, a mai napra 18.628.226 főt jelöl, nekem ez a hihető szám:
http://nepesseg.population.city/romania/
Ugyanitt különösen érdekes, hogy a 45-55 év közöttiek száma mintegy kétszerese az 10 év alattiaknak (ez utóbbi szám nő még mert még születnek idén, tehát az arány enyhén javul), ez a sokszor emlegetett nyugdíjkatasztrófát vetíti előre ha lassan nyugdíjba vonul a legnagyobb létszámú korosztály a korfában, nem lesz aki megkeresse a nyugdíjukra valót, minden unokára jut 2 nagyszülő, ráadásul egy idő után ha elhal ez a tömeg akkor az ország lakossága bezuhan, nem véletlenül van statisztika ami 2050-re csak 16M főt jósol az országnak, a számlálónk 15,2 M-t mutat akkorra.
Sokszor beszéltünk itt a román GDP arányos államadósság elszállásáról a 2030-ra vízionált 100%-ról is, amit már pusztán a nyugdíjasok tömege kikényszeríthet, meg sem említve az évi 150.000 körüli népesség veszteséget ami a GDP termelésének szintén nem tesz jót.
Lehet, hogy ezek a számok, de én ettől függetlenül - saját tapasztalatra alapozva - én másképp látom a román népesség helyzetét.
Röviden írom. Én olyan pezsgő, nyüzsgő városokat (legyenek azok nagyok vagy kicsik) mint amik vannak Ro-ban 14 óra után, sehol a környéken nem láttam. És nem turisták töltik ki a teret, mint Rómában. Valahonnan van az a sok ember.
Összehasonlítva a magyar városokkal, hát - hogy ne mondjak mást - nagy a kontraszt.
De ha nem hisztek nekem, ugorjatok át Nagyváradra vagy Aradra, esetleg - kisvárosokba - Margittára, Nagykárolyra.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Lehet, hogy ezek a számok, de én ettől függetlenül - saját tapasztalatra alapozva - én másképp látom a román népesség helyzetét.
Röviden írom. Én olyan pezsgő, nyüzsgő városokat (legyenek azok nagyok vagy kicsik) mint amik vannak Ro-ban 14 óra után, sehol a környéken nem láttam. És nem turisták töltik ki a teret, mint Rómában. Valahonnan van az a sok ember.
Összehasonlítva a magyar városokkal, hát - hogy ne mondjak mást - nagy a kontraszt.
De ha nem hisztek nekem, ugorjatok át Nagyváradra vagy Aradra, esetleg - kisvárosokba - Margittára, Nagykárolyra.
Ezért nagy a fogyasztásra épülő gdp növekedésük, legalábbis eddig. A népek nem otthon vannak és igyekeznek a jó időket arra használni, hogy gyűjtsenek, hanem tücsök módjára verik a blatott. Erről ír deido. kolléga folyamatosan. A fogyasztásuk miatt nőtt a gdp-jük ilyen arányba, ez pedig visszaigazolódik abból amit fenn írtál. Megy a daj daj a román városokba folyik el a lóvé ahelyett, hogy ésszerű dolgokra költenék. pl napelemek a házakra, szigetelés a házakra ja nem az itt van wc építés az iskolákba.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
Ezért nagy a fogyasztásra épülő gdp növekedésük, legalábbis eddig. A népek nem otthon vannak és igyekeznek a jó időket arra használni, hogy gyűjtsenek, hanem tücsök módjára verik a blatott. Erről ír deido. kolléga folyamatosan. A fogyasztásuk miatt nőtt a gdp-jük ilyen arányba, ez pedig visszaigazolódik abból amit fenn írtál. Megy a daj daj a román városokba folyik el a lóvé ahelyett, hogy ésszerű dolgokra költenék. pl napelemek a házakra, szigetelés a házakra ja nem az itt van wc építés az iskolákba.
Én harminc éve ezt látom (igaz az elején még nálunk is ilyenek voltak a városok). Akkor (90-es évek vége és a 2000-es évek eleje) még az volt a válasz részünkről erre a jelenségre, hogy azért van ez, mert nincs ahol dolgozzanak és az utcán lógnak. Lehet, de nem biztos.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Én harminc éve ezt látom (igaz az elején még nálunk is ilyenek voltak a városok). Akkor (90-es évek vége és a 2000-es évek eleje) még az volt a válasz részünkről erre a jelenségre, hogy azért van ez, mert nincs ahol dolgozzanak és az utcán lógnak. Lehet, de nem biztos.
Azért ebben is van igazság, mekkora is a dolgozók aránya ott? és itt?
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
zért ebben is van igazság, mekkora is a dolgozók aránya ott? és itt?
Arad, Temesvár és Nagyvárad tele van munkahellyel (lassan az egész Regát oda telepszik át, és még így sem elég a munkás kéz).
Ennek ellenére (mármint a munkahelyek bősége ellenére) napközben nem tudsz lépni a városközpontban - délután pedig a lakótelepek olyanok mint egy felbolydult hangyaboly.
Ha nem hiszed, ugorj át. Pl. Aradon és Temesváron van egy két nagyon jó magyar vendéglő és cukrászda is. De ne hétvégén menj oda, mert akkor ott is pihennek, illetve elhúznak a városokból.
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
Román negyedéves gazdasági növekedés 2021:
év/év:
(-0,2) (+13,6) (+8) = 21,4%
negyedéről negyedévre:
(+2,2) (+1,5) (+0,3) = 4%

Magyar negyedéves gazdasági növekedés 2021:
év/év
(-1,9) (+17,7) (+6,1) = 21,9%
negyedéről negyedévre:
(+2) (+2,7) (+0,7) = 5,4%

Nem lehet így összeadni a számokat csak az érdekesség képpen összesítettem, hogy nominálisan ki menyit teljesített.
A magyar gazdasági kilábalás mértéke nagyon hasonló idáig a románhoz, a dinamikánk viszont erősebb, mert ugyanoda értünk el úgy hogy a magyar első negyedéves gazdaság még erősen csökkent. Látványos a román negyedéves dinamika leépülése, a magyar meg szór, de látható, hogy a csekély 0,7% III. negyedév annak is köszönhető, hogy a II. negyedéves bázis igen erős lett.
2020-ban a román gazdaság kisebbet esett mint a magyar, ez is árnyalja a képet a javukra, de a számokból az látszik nincs mire panaszkodnunk.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113
Arad, Temesvár és Nagyvárad tele van munkahellyel (lassan az egész Regát oda telepszik át, és még így sem elég a munkás kéz).
Ennek ellenére (mármint a munkahelyek bősége ellenére) napközben nem tudsz lépni a városközpontban - délután pedig a lakótelepek olyanok mint egy felbolydult hangyaboly.
Ha nem hiszed, ugorj át. Pl. Aradon és Temesváron van egy két nagyon jó magyar vendéglő és cukrászda is. De ne hétvégén menj oda, mert akkor ott is pihennek, illetve elhúznak a városokból.
Ez inkább kultúrális különbség. A balkánon mindenhol így van, egész Görögországig!
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby