[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 055
10 159
113
Nálunk évi 90 ezer körül van a születésszám.

Arra én is nagyon kíváncsi lennék, hogy ezekben a számokban vajon benne vannak-e a külföldön születek. Esetleg valaki aki beszél románul, utána nézhetne. :)
A magyar hatoda-tizede születik külföldön.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 505
5 061
113
A magyar hatoda-tizede születik külföldön.
Köszi. A magyarról tudtam. Ha a szülők a külföldön született gyereknek elintézik a magyar állampolgárságot, akkor az megjelenik a statisztikában. Valószínüleg Romániában is ez van. Az érdekelne, hogy ez ott mekkora arányt jelent.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Köszi. A magyarról tudtam. Ha a szülők a külföldön született gyereknek elintézik a magyar állampolgárságot, akkor az megjelenik a statisztikában. Valószínüleg Romániában is ez van. Az érdekelne, hogy ez ott mekkora arányt jelent.
Nagyságrendekkel nagyobb!
 
K

kamm

Guest
ez is már egy manipulált adat valszeg ennek a közeléba sincsennek vagy belevették a külföldön születetteket is. Itt egy 2020 cikk már ott is 178 000 es gyerekszámról beszéltek.
Oh, na csak varj, majd jon @pela3 es megmagyarazza, mennyire sikeres a roman allamszervezes es kapsz a fejedre, hogy lenezed a szorostalpu putriszokevenyeket zsenialis romanokat... :D
 
K

kamm

Guest
Deidonicus 5-6 millió külföldön elő románrol irt és ez szinte mind a szülő képes korosztályból. Tehát simán elérheti a 30-40% ennek a gyerek számnak
Meg tobb is lesz az. En meg a jarvany kitorese korul olvastam 6-8 millios becslesekrol, hogy annyit vesztett a roman allam a lakossagabol... viszonylag elfogadott teny, hogy a romanok osszevissza hazudoznak a lakossagukrol, mert beleszamolnak mindenkit, aki kulfoldon es barmifele irattal rendelkezik a mioritikus (=lopott) ohazabol. :D
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 642
888
113
Köszi. A magyarról tudtam. Ha a szülők a külföldön született gyereknek elintézik a magyar állampolgárságot, akkor az megjelenik a statisztikában. Valószínüleg Romániában is ez van. Az érdekelne, hogy ez ott mekkora arányt jelent.
Hát ez kérdéses, elég sok embert ismertem meg onnan, abban az időszakban míg kiköltöztem vagy kint dolgoztam. Magyarországon a legjellemzőbb az, hogy összepakol az embert, kiköltözik és ott kezd új életet majd néha hazajárt. (Persze a határ közelében más a történet, de legtöbben ugye Németország, Egyesült Királyságba mentek. Míg a románoknál amit én láttam és beszéltünk, az a divat, hogy ők kimennek külföldre dolgozni, van aki csak pár évig és van aki csak pár évre indult aztán sok év lett belőle.. vannak persze akik ugyanúgy kiköltöznek. De ott nagyon sokan hazajárnak, ünnepekre, hosszúhétvégére. Rengeteg mikrobusz és busz járkál Romániából Spanyolországba meg az Egyesült Királyságba.. legtöbbje a munkásokat viszi, a határátkelők sem véletlen szoktak elszállni mikor megindul haza meg majd vissza a nagy tömeg. Akiket én ismertem, mind a magyar mind a románnak maradt a román állampolgársága, de kijártak dolgozni.. egy jó barátom pl. Belgiumba és onnan szedett össze egy komolyabb alaptőkét, hogy otthon a földekre legyen gépe és tudjon dolgozni.

Nálunk meg inkább az a tendencia, hogy menekülnek kifelé az emberek.
 
K

kamm

Guest
Hát ez kérdéses, elég sok embert ismertem meg onnan, abban az időszakban míg kiköltöztem vagy kint dolgoztam. Magyarországon a legjellemzőbb az, hogy összepakol az embert, kiköltözik és ott kezd új életet majd néha hazajárt. (Persze a határ közelében más a történet, de legtöbben ugye Németország, Egyesült Királyságba mentek. Míg a románoknál amit én láttam és beszéltünk, az a divat, hogy ők kimennek külföldre dolgozni, van aki csak pár évig és van aki csak pár évre indult aztán sok év lett belőle.. vannak persze akik ugyanúgy kiköltöznek. De ott nagyon sokan hazajárnak, ünnepekre, hosszúhétvégére. Rengeteg mikrobusz és busz járkál Romániából Spanyolországba meg az Egyesült Királyságba.. legtöbbje a munkásokat viszi, a határátkelők sem véletlen szoktak elszállni mikor megindul haza meg majd vissza a nagy tömeg. Akiket én ismertem, mind a magyar mind a románnak maradt a román állampolgársága, de kijártak dolgozni.. egy jó barátom pl. Belgiumba és onnan szedett össze egy komolyabb alaptőkét, hogy otthon a földekre legyen gépe és tudjon dolgozni.
Haha, ez mekkora gyenge csusztatas mar: a magyar szerinted csak neha jar haza, mig a roman hazajar - de kinosan gyenge erolkodes ez magyarul. :cool:

A kulonbseg valojaban az, hogy evek ota a romanok a legutaltabb csoves migransok-vendegmunkasok egesz Europaban.

Nálunk meg inkább az a tendencia, hogy menekülnek kifelé az emberek.
Nalatok, romanoknal, az teny. :cool: Tele van veletek egesz Del-Europa, abbol kb senki nem fog abbol hazakoltozni - mondjuk ertheto: veled ellentetben szerintuk nem lesz "egeszsegesebb" meg "talpraesettebb" az udvaron szarastol a gyereke, meg nem akarja elmeroggyant bukaresti egyetemre kuldeni, ahol a dakoroman okorseggel tomnek a fejet, sem egy mukodeskeptelen csodtomeg orszagban elpazarolni az eletet, ahol ugyis a (volt kommunista) melyallam foloz le mindent.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Hát ez kérdéses, elég sok embert ismertem meg onnan, abban az időszakban míg kiköltöztem vagy kint dolgoztam. Magyarországon a legjellemzőbb az, hogy összepakol az embert, kiköltözik és ott kezd új életet majd néha hazajárt. (Persze a határ közelében más a történet, de legtöbben ugye Németország, Egyesült Királyságba mentek. Míg a románoknál amit én láttam és beszéltünk, az a divat, hogy ők kimennek külföldre dolgozni, van aki csak pár évig és van aki csak pár évre indult aztán sok év lett belőle.. vannak persze akik ugyanúgy kiköltöznek. De ott nagyon sokan hazajárnak, ünnepekre, hosszúhétvégére. Rengeteg mikrobusz és busz járkál Romániából Spanyolországba meg az Egyesült Királyságba.. legtöbbje a munkásokat viszi, a határátkelők sem véletlen szoktak elszállni mikor megindul haza meg majd vissza a nagy tömeg. Akiket én ismertem, mind a magyar mind a románnak maradt a román állampolgársága, de kijártak dolgozni.. egy jó barátom pl. Belgiumba és onnan szedett össze egy komolyabb alaptőkét, hogy otthon a földekre legyen gépe és tudjon dolgozni.

Nálunk meg inkább az a tendencia, hogy menekülnek kifelé az emberek.
a nálunk alatt romániát érted ugye?
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 505
5 061
113
Hát ez kérdéses, elég sok embert ismertem meg onnan, abban az időszakban míg kiköltöztem vagy kint dolgoztam. Magyarországon a legjellemzőbb az, hogy összepakol az embert, kiköltözik és ott kezd új életet majd néha hazajárt. (Persze a határ közelében más a történet, de legtöbben ugye Németország, Egyesült Királyságba mentek. Míg a románoknál amit én láttam és beszéltünk, az a divat, hogy ők kimennek külföldre dolgozni, van aki csak pár évig és van aki csak pár évre indult aztán sok év lett belőle.. vannak persze akik ugyanúgy kiköltöznek. De ott nagyon sokan hazajárnak, ünnepekre, hosszúhétvégére. Rengeteg mikrobusz és busz járkál Romániából Spanyolországba meg az Egyesült Királyságba.. legtöbbje a munkásokat viszi, a határátkelők sem véletlen szoktak elszállni mikor megindul haza meg majd vissza a nagy tömeg. Akiket én ismertem, mind a magyar mind a románnak maradt a román állampolgársága, de kijártak dolgozni.. egy jó barátom pl. Belgiumba és onnan szedett össze egy komolyabb alaptőkét, hogy otthon a földekre legyen gépe és tudjon dolgozni.

Nálunk meg inkább az a tendencia, hogy menekülnek kifelé az emberek.
Nálunk az egyetemi évfolyamnak legalább a 20-25 %-a kiment dolgozni nyugatra amikor végeztünk, de pár év után mindenki hazajött. (91-ben végeztem) Általában valamilyen vezető beosztásban dolgoznak, nemzetközi cégeknél. Ahogy jöttek be Magyarországra a nyugati cégek, jöttek haza.
 
H

Hummen23

Guest
Haha, ez mekkora gyenge csusztatas mar: a magyar szerinted csak neha jar haza, mig a roman hazajar - de kinosan gyenge erolkodes ez magyarul. :cool:

A kulonbseg valojaban az, hogy evek ota a romanok a legutaltabb csoves migransok-vendegmunkasok egesz Europaban.


Nalatok, romanoknal, az teny. :cool: Tele van veletek egesz Del-Europa, abbol kb senki nem fog abbol hazakoltozni - mondjuk ertheto: veled ellentetben szerintuk nem lesz "egeszsegesebb" meg "talpraesettebb" az udvaron szarastol a gyereke, meg nem akarja elmeroggyant bukaresti egyetemre kuldeni, ahol a dakoroman okorseggel tomnek a fejet, sem egy mukodeskeptelen csodtomeg orszagban elpazarolni az eletet, ahol ugyis a (volt kommunista) melyallam foloz le mindent.
Néha úgy érzem olyan vagy, mint Demkó Attila regényében az USA-ba emigrált erdélyi milliárdos. Aki végül a robbanóanyaggal megrakott luxus motorcsónakjával belehajt a románok fregattjába, széles mosollyal az arcán.
 
K

kamm

Guest
A magyar hatoda-tizede születik külföldön.
Es meg igy is megforditottak a termekenysegi mutato valtozasat, nem semmi, ugye? :p
Nálunk az egyetemi évfolyamnak legalább a 20-25 %-a kiment dolgozni nyugatra amikor végeztünk, de pár év után mindenki hazajött. (91-ben végeztem) Általában valamilyen vezető beosztásban dolgoznak, nemzetközi cégeknél. Ahogy jöttek be Magyarországra a nyugati cégek, jöttek haza.
Idekint is szinte csak olyanok maradtunk, akik joval korabban (meg a kilencvenesek rablo-vadkapitalizmusa alatt) jottek ki. Akik azota jottek, azok vagy visszamentek mar, vagy ingaznak, olyan munkat kerestek, vagy eleve sajat ceguk van, ami nagyban tamaszkodik az ohaza munkaerejere (pl fejlesztok.)
 
K

kamm

Guest
Néha úgy érzem olyan vagy, mint Demkó Attila regényében az USA-ba emigrált erdélyi milliárdos. Aki végül a robbanóanyaggal megrakott luxus motorcsónakjával belehajt a románok fregattjába, széles mosollyal az arcán.
Hat, ebbol most egy szot nem ertettem. :cool: De az ketsegtelen, hogy eleg kitartoan kepes vagyok romanokat trollkodni, nagyon feluletes hobbi, de nagyon szorakoztato is. :D :D
 
H

Hummen23

Guest
Hat, ebbol most egy szot nem ertettem. :cool: De az ketsegtelen, hogy eleg kitartoan kepes vagyok romanokat trollkodni, nagyon feluletes hobbi, de nagyon szorakoztato is. :D :D
Nem is kell érteni, csak próbáltam summázva leírni. Amúgy egy fiktív karakter egy regényben.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 642
888
113
a nálunk alatt romániát érted ugye?
Nem. Nekem azon kívűl, hogy kint éltem több mint 1 évet és körbe jártuk a nagy részét, más közöm nincs hozzá. Bár vannak ilyen magasröptű emberek mint ez a kamm fiúú, akiknek ez nem világos. Mert a béka alól nézi a dolgokat :)
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 642
888
113
Nálunk az egyetemi évfolyamnak legalább a 20-25 %-a kiment dolgozni nyugatra amikor végeztünk, de pár év után mindenki hazajött. (91-ben végeztem) Általában valamilyen vezető beosztásban dolgoznak, nemzetközi cégeknél. Ahogy jöttek be Magyarországra a nyugati cégek, jöttek haza.
Mert vélhetően akkor az adott, vagy hasonló nyugati cégeknél dolgoztak, nemde ? Nem egy ilyen cég volt akik ha megbízható munkásuk volt Kelet-Európában akkor az itteni cégenek legalább középső szintjére, de annak is a felső rétegébe tették, hiszen ismerik az adott országot, beszélik a nyelvet és ismerik is a céget. Erre van ellenpélda is. Például volt olyan, hogy Jugoszlávia bombázásánál a NATO erőknek kellett az itteni ellátás és a balhé után, mikor visszamentek szerződést ajánlottak pár cégnek akikkel nagyon megvoltak elégedve, na volt olyan aki kiköltözött, egyik személyes ismerősömnek az apja pl. . Azóta is kint él a briteknél.

Egyébként igen, valóban sok diplomás itthon marad, viszont rengeteg szaki kiment vagy kijár dolgozni.
 
  • Hűha
  • Vicces
Reactions: kamm and formosa1

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 505
5 061
113
Mert vélhetően akkor az adott, vagy hasonló nyugati cégeknél dolgoztak, nemde ? Nem egy ilyen cég volt akik ha megbízható munkásuk volt Kelet-Európában akkor az itteni cégenek legalább középső szintjére, de annak is a felső rétegébe tették, hiszen ismerik az adott országot, beszélik a nyelvet és ismerik is a céget. Erre van ellenpélda is. Például volt olyan, hogy Jugoszlávia bombázásánál a NATO erőknek kellett az itteni ellátás és a balhé után, mikor visszamentek szerződést ajánlottak pár cégnek akikkel nagyon megvoltak elégedve, na volt olyan aki kiköltözött, egyik személyes ismerősömnek az apja pl. . Azóta is kint él a briteknél.

Egyébként igen, valóban sok diplomás itthon marad, viszont rengeteg szaki kiment vagy kijár dolgozni.
Kimentek frissen végzett mérnökként, közepes nyelvismerettel. Pár év mulva meg visszajöttek perfekt némettel, és a nyugati vállalati kultúra ismertével. A nyugati cégek meg akkor kezdtek bejönni magyarországra.
 
  • Hűha
Reactions: formosa1
K

kamm

Guest
Kimentek frissen végzett mérnökként, közepes nyelvismerettel. Pár év mulva meg visszajöttek perfekt némettel, és a nyugati vállalati kultúra ismertével. A nyugati cégek meg akkor kezdtek bejönni magyarországra.
Nem fogja érteni. Romaniaba a kutya nem akar hazamenni avagy nagyon hamar rájönnek, semmi sem változott és le is lepnek.