[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
2 160
7 689
113
A finnugor az nyelvi rokonság, ne keverjük, az tény.
Viszont a hun vonalat Neparackiek valóban bebizonyitottak az elmult 2&3 évben, azért is sikitozott az összes korábbi, finnes meg mindenféle szakos regesz meg ostortenesz, mert az egész kis 150 eves huberuralmuk lement a klotyon, mostantol meg kellene dolgozni a penz nagyobbik részéért...

Amugy mar a finn nyelvi kapcsolatra is van magyarazat, szep lassan bebizonyítják azt is, hogy ők is az Ural melletti Heimatbol vandoroltak fel eszakra (minden szokást tovább életben tartva meg 100-200 evig legalább.)
hát azt a finnugot nyelvrokonságot amit és ahogy kánonként tanítottak azt el lehet felejteni. Nyelvrokonság valóban fennállhatott, de az is a Mansik őseinek délről északra vonulásának köszönhető.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Sziasztok!

Ma hajnalban átnéztem gyorsan a Fitch Ratings nem régen kiadott új országértékelését Mordorról. Ismert a vitám Deido kategorikus kijelentéseivel szemben. Az ő véleménye az volt, hogy minden kimozdíthatatlan és minden úgy halad, ahogy eddig, ezért Románia egy biztos pályán mozog az összeomlás felé. Mindezt a túl magas bérekből és ennek köszönhetően a reálgazdasági fedezet nélküli túlfogyasztásból levezetve.
Nekem az volt az ellenérvem, hogy egy jól szabott inflációval ők amúgy tudnák kezelni szimplán a mesterségesen felpumpált életszínvonal lecsökkentésével. Jelenleg ezt kapták meg a jelenlegi árrobbanással, ha kérték, ha nem. (Nekem egész pontosan az volt a véleményem, hogy a legrosszabb forgatókönyv számukra a Deido által mindig emlegetett béka a fazékba komplexus. Ha nem csinálnak semmit, csak hagyják tényleg úgy végig menni a dolgokat az évtized végéig, ahogy Deido elképzelte. A közepes verzió az volt, hogy egy ellenőrizetlen kiugró infláció, ahol nem tudják kontrollálni a folyamatokat. Ezt kapták meg jelenleg. A legpozitívabb forgatókönyvem, melynek kevés esélyt adtam, hogy van annyi eszük, hogy ellenőrzött alacsony számokkal teszik meg, lehetőleg még a jó világ idején, amikor is a világ és az EU gazdasági bővülése még segít nekik túlesni a nehéz időszakon és minimalizálja a sokk terápia okozta károkat. Erről késtek le.)

https://www.fitchratings.com/resear...ms-romania-at-bbb-outlook-negative-07-10-2022

Ezen a linken megnézheti mindenki az eredeti forrást, amiből kijegyzeteltem megint nektek a legfontosabb jóslásokat. (Fontos, hogy itt maguk is erősen jelezték, hogy a mai helyzet annyira bizonytalan, hogy fenntartásokkal kezeljünk mindent.)

-versengő szakpolitikai célkitűzések (növelik a bizalmatlanságot az adósságcsökkentést illetően)
-költségvetési hiány 6,4% (csökken, a hitelminősítő szerint mérsékelt maradt a bér- és nyugdíjemelések mértéke, az infláció miatti adóbevétel növekedés jóval meghaladta) -> a sokat kritizált magas nyugdíjak elinflálása
-középtávon is csökkenő államháztartási hiány
-2022-'24 az államadósság 49,5% környékén marad várhatóan -> Ez Deido előrejelzéseivel és maga a Fitch Ratings tavalyi jövendöléseivel ellentétben most úgy látja, hogy nem fog drasztikusan tovább emelkedni
-folyófizetési mérleghiány (vagyis a valuta éhség) eléri a GDP10%-át (az uniós pénzekkel kiigazítva ez durván annyi, hogy 1/3-át kell a piacról hitelből fedezni) -> Vagyis a nettó külső adósság ha jól értem olyan 3,3% körül fog jövőre nőni.
-nettó külső adósság 23%-a a GDP-nek várhatóan (ez már tavaly is magas volt, 20%, visszautalnék a rég óta fennálló kereskedelmi mérleg hiányára) -> Ez már jó ideje röhejesen magas. Nem lejben vannak eladósodva. Mivel most az Euró övezetben is megugrott az infláció, ezért ezek kamatai el fognak szállni. A legkritikusabb az lesz a vlachok számára, hogy meddig tudnak Soros-féléktől külföldi valutában hitelt felvenni.
-6,2%-os idei GDP bővülés, de jövőre erős fék, 1,6%-ot jósolnak 2023-ra (Nem én mondom, hogy jó évet zártak. A hitelminősítő emberei látnak ilyen számokat a papírokban.) -> Nem értem, hogy a gyárak leállásával ez hogyan lehetséges.
-a magas hazai szénhidrogén termelés és a tározók magas töltöttsége miatt az áramszünetnek és gázellátási gondoknak az egyik legkevésbé kitett európai ország (de az energiaárak ettől még ugyan úgy megugrottak)


Magánvéleményem: Keleti szomszédunkat mindenképpen felértékelte már puszta lehetősége is, hogy a szankcionált orosz energia kiváltását lehetővé tevő gázt termelhet ki a területén. Ez nem jelenti azt, hogy nem fogják kiforgatni belőle. De én is azt várom, hogy pár évig biztosan nem hagyják bedőlni, mert a németeknek jelenleg minden pici forrás is kincset ér.
A nehéz év ellenére úgy tűnik, hogy -jó részt a beérkező uniós pénzeknek hála- találtak forrást nem csak tartani az adósság szintjüket, de csökkenteni az államháztartási hiányt. Ezt óvatosan kezelném, volt már szó róla, hogy az 50%-ot lélektani határnak tekintik. Ez ad a politikusaiknak is erős akaratot, hogy tartsák, amíg tudják... De ez nem több éves folyamat. Kérek 3-5 évet, hogy átszakad-e ez a gát vagy valóban trendfordulóról beszélünk. (Vannak kétségeim, mert okát nem látom az ennyire jó számoknak. És trükközni, kozmetikázni rövid ideig lehet.)
Nem leszek népszerű, de kimondom, hogy idehaza nálunk a sokat emlegetett valuta tartalék elégése közel ugyan az a folyamat, mint náluk az évek óta növő nettó külső adósság. Mind a két országnak immár meg kell találnia rá az ellenszert. Pár évvel ezelőtt még büszkék voltunk arra, hogy jelentős export többletünk van az importtal szemben, és minden elméletünket Románia bedőlésére lényegében a rossz külkeregyenlegükre fűztük fel, ez a korona vírus alatt már elromlott nálunk és jelenleg az energia válság alatt még nehezebb a helyzet. Én nagyon bízok benne, hogy nekünk sikerülni fog, mert idegen pénznemben eladósodni katasztrófa lenne, ez Románia számára is atombomba lesz egyszer. (Csak még nem robbant, mert a karvaly tőkések, a spekulánsok finanszírozzák, hogy később több húst tudjanak lekaparni róla, mikor Románia megfőtt.)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ugyan, par papirrajznal sosem jutottak tovabb a bocskorosok.
A szokasos nagykepuskodes, elment 10 ev, es addig tartott rajonniuk, hogy se motort, se valtot, se semmit nem tudnak nemhogy tervezni, de meg gyartani sem, mert valojaban minden, amit az elmult 60 evben gyartottak, az pusztan licenszelt cucc volt, es mindegyik egy rakas szar volt minosegre az eredetikhez kepest (lasd mindent pl a hadiiparban, a BTR, a hk stb 'upgradejeiket'.)
Ekkor ugye kiderult, hogy mindenkeppen kulso es technologiai partner kell, de persze penzuk, mint rendesen, egyetlen buznyak nem volt, igy nemi felesleges energia elegetese utan a mar megkeresett RM szep komotosan pihenore tette oket, mondvan majd ha felmutattak barmennyi penzt, de nem zartak ki a romaniai befektetest...
....eeees qrva nagy szerencsenkre pont ekkor kerult a kepbe Maroth es csapata, turneztak Europaban, kivel es hogyan tudnanak partnersegre lepni - marmint valodira, nem a cigany roman fajtara. :D
Ma mar tudjuk, hogy ezzel jol jart nagyon Magyarorszag, a romanok meg csak koltsek tovabb a penzt amerikai cuccra gyemantarban, mikozben a franciakkal kozosen felhuzott komplett gyar pl ott all uresen, gyakorlatilag semmit nem csinal, csak viszi a penzt.

Haha, tényleg, a modern gépkarabély-beszerzésük hogy állhat most? Ugye úgy volt, hogy ARX160-ast vesznek az olaszoktól, azzal váltják a kalasnyikov-klónjaikat, de azóta igen nagy lett a csend... Csak nem sikerült összerománozniuk azt a beszerzést is? :D
 
K

kamm

Guest
Haha, tényleg, a modern gépkarabély-beszerzésük hogy állhat most? Ugye úgy volt, hogy ARX160-ast vesznek az olaszoktól, azzal váltják a kalasnyikov-klónjaikat, de azóta igen nagy lett a csend... Csak nem sikerült összerománozniuk azt a beszerzést is? :D
Nem volt rola hir, hogy valami helyi "uj fejlesztest" neztek ki (=korrupcio) kozben...?
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 789
32 558
113
Csak a Schengeni rendszerbe ne engedjék be őket...
-6,2%-os idei GDP bővülés, de jövőre erős fék, 1,6%-ot jósolnak 2023-ra (Nem én mondom, hogy jó évet zártak. A hitelminősítő emberei látnak ilyen számokat a papírokban.) -> Nem értem, hogy a gyárak leállásával ez hogyan lehetséges.
A Fletó-system a magyarázat. Kreatív könyvelés. Románia nagy szerencséje egyelőre, az elmaradottsága, amelyik uniós pályázatot sikerül benyújtani, az előírásoknak megfelelni, azt meg is nyerik. Illetve a külföldről hazautalt valuta, de ha a nyugat-európai munkahelyek megszűnnek, akkor oda a "ajrobevét" a fogyasztás pedig meredeken zuhanni fog.
 
  • Tetszik
Reactions: sisimoto
K

kamm

Guest

Molon Labe

Well-Known Member
2020. július 26.
2 114
11 272
113

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Aztakurva...ez most komoly?

Tényleg eladják a norvégoknak az omv döntőrészét?

Hah...muhahaha a hülye barom osztrák,most megszívta,jött egy nagyobb halacska.. emlékszem még,amikor a Molt próbálták meg bekebelezni az osztrákok.
VAgy inkább okos. Szerinted mióta szívnak a románoknál az amerikaiakkal!!! együtt. A hülye norvégok még nem tudják mire vállalkoztak, nem ismerik még a románokat. :D
 

Molon Labe

Well-Known Member
2020. július 26.
2 114
11 272
113
VAgy inkább okos. Szerinted mióta szívnak a románoknál az amerikaiakkal!!! együtt. A hülye norvégok még nem tudják mire vállalkoztak, nem ismerik még a románokat. :D
Ez rendben van,de én most osztrák szemszögből nézem.

A saját olajcégük ezentúl nem osztrák lesz,hanem norvég,mert övék lenne az 51%.

Kiegészítésként:

A szlovákoknak már nincs olajipari vállalatuk,mert a Slovnaftot 2000-ben megszerezte a Mol.

A horvátoknak sincs mert az Ina is döntőhányadban szintén Mol tulajdon. Megy is érte a hiszti sokszor horvát részről.


Nem gondoltam volna,hogy az omv is erre a sorsra jut.
 

geseft

Well-Known Member
2019. február 20.
451
1 486
93
Ez rendben van,de én most osztrák szemszögből nézem.

A saját olajcégük ezentúl nem osztrák lesz,hanem norvég,mert övék lenne az 51%.

Kiegészítésként:

A szlovákoknak már nincs olajipari vállalatuk,mert a Slovnaftot 2000-ben megszerezte a Mol.

A horvátoknak sincs mert az Ina is döntőhányadban szintén Mol tulajdon. Megy is érte a hiszti sokszor horvát részről.


Nem gondoltam volna,hogy az omv is erre a sorsra jut.
Nem az egész OMV-t adják el, csak a román részesedésüket, az OMV Petrom -ot.
 

geseft

Well-Known Member
2019. február 20.
451
1 486
93
K

kamm

Guest
Nem az egész OMV-t adják el, csak a román részesedésüket, az OMV Petrom -ot.
Dede, az egesz OMV 51% akarjak a norvégok, cserébe Ausztria gázszükségletének 80% (!) megoldanak nekik.
Az állam 20-30% körüli része nem elég, elvileg valami arab befektetőcsoport hajlandónak tűnik eladni mellé az ő részüket... a román az csak egy kis része az egész OMVnek.

En bírnám, mert akkor a régióban tényleg a MOL lenne az egyetlen nagy, nemzeti kézben lévő energiacég. :D
 
K

kamm

Guest
S tényleg :O Utánanéztem más hírforrásoknak, mindegyik megerősíti a híresztelést, hogy 4 norvég és 1 amerikai cégből álló konzorcium kívánja megvenni azt az 51%ot.
Ezt mondom, igen, volt róla elemzés a szokasos helyeken (Nikkei-FT, Bloomberg, Efonomist stb.)
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Hát az nagyon érdekes lenne, akkor a mol garázdálkodna a régióban az orosz forrásaival szabadon. Nagyon nagy baj lehet az osztrákoknál, ha ezt így eladnák :). Nagyon szép lesz a 2023 24 es tél, a mostani se kutya mellett nyugat európában. Nem jósolok sokat a libernyák kormányoknak meg brüsszelitáknak. Most biztosan sűrűn fogják hívogatni az ami uralkodót, hogy most mi lesz meg küldjetek sith-et meg szolgáikat mert baj lesz.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
A Fletó-system a magyarázat. Kreatív könyvelés. Románia nagy szerencséje egyelőre, az elmaradottsága, amelyik uniós pályázatot sikerül benyújtani, az előírásoknak megfelelni, azt meg is nyerik. Illetve a külföldről hazautalt valuta, de ha a nyugat-európai munkahelyek megszűnnek, akkor oda a "ajrobevét" a fogyasztás pedig meredeken zuhanni fog.

Igen, ezért mondtam a végén, hogy kérek 3-5 évet, mert pár évet ki lehet trükközni. Valóban, láttunk már ilyet nálunk is.
Viszont én a szívem mélyén nem drukkolok annak, hogy megszűnjenek a munkahelyek Németbe. Sokkal jobban kívánom nekik, hogy minél többen német iskolába járassák a gyereküket és ha még nincs meg életük szerelme, akkor egy spanyol vagy egy olasz bevándorló csaj személyében találják meg!