Transznyisztria jogilag valóban Moldova, az oroszok ott illegálisan székelnek 30 + éve, 2018 júniusában Moldova beterjesztette az ENSZ-ben a kivonásuk követelését, de nem volt valami eredményes a szavazás.
For = Mellette
Against = Ellene
Absent = Nincs jelen a képviselője
Abstain = Tartózkodott
Továbbá a nemzetközi jog egy gyenge lábakon álló intézmény, azért, mert sok tudós érvelt "ellene", és a valóság is ezt tükrözi:
• nemzetközi törvényhozó szerv, nemzetközi végrehajtó és erőszakszervezet, és centralizált igazságszolgáltatás nélkül nem létezhet semmiféle nemzetközi jog, megalkotott és kikényszeríthető magatartásszabály. Sem az ENSZ Közgyűlése, sem a Biztonsági Tanács nem tudják ellátni a törvényhozó funkciót. A többiről nem is beszélve.
• a nemzetközi jog szabályait sokszor nem tartják be, pl. az erőszak nemzetközi tilalma ellenére rengeteg a háború a non-intervenció elvét megsértve, gyakoriak a beavatkozások más államok belügyeibe,
• sok esetben gyakorlatilag nincs „szankció”, következmények nélkül háborúznak a nagyhatalmak, tehát a nemzetközi jog nem több, mint puszta retorika, realista elméletnek nevezik.
Ez rendre meg is látszik az ENSZ szavazásokon. Az ENSZ meg egy döntés és működésképtelen fantomszervezet, kis túlzással a létrehozása óta.
Bármely ENSZ szerv bocsájthat ki határozatot, mint a Gazdasági és Szociális Tanács, a gyakorlatban mégis
Biztonsági Tanács és a
Közgyűlés hozzák meg.
A Közgyűlés legtöbb határozata nem kötelező érvényű. Az ENSZ Alapokmányának a Közgyűlés határozatait
ajánlásoknak (recommendations) nevezi, a Közgyűlés határozatainak ajánló jellegét a Nemzetközi Bíróság többször hangsúlyozta. Az Egyesült Nemzetek Szervezetének belső ügyeivel foglalkozó egyes Közgyűlési határozatok, például a költségvetési határozatok vagy az alacsonyabb rendű - rangú szerveknek szóló utasítások azonban egyértelműen kötelezőek a címzettek számára, melyek közvetlen pénzügyi kötelezettséget vagy szerven belüli utasítást keletkeztetnek.
Javasolták, hogy egy kötelező érvényű feltételek hármasa -
- a szavazó államok egyértelmű, minősített és döntő többsége,
- akiknek népessége
- és az ENSZ költségvetéséhez fizetendő járulékok
az összes többségét képviselik - tegyék a Közgyűlés határozatát kötelezővé minden nemzet számára; a javaslat nem valósult meg.
Döntések (decision) is léteznek, jogi kötőerővel bírnak, azonban kisebb jelentőségű és szervezeti kérdésekben hozzák őket, ellenben az ajánlások az általános nemzetközi politikai és jogi kérdésekben, mégis jogi kötőerő nélkül, politikai és erkölcsi megfontolásokon múlik, hogy megfogadják-e a súlyosabb történések, események kibontakozása előtt.
Az 1945-ös San Fransisco-i konferencián felvetésre került, hogy jogalkotói hatáskörrel is felruházzák a Közgyűlést, működését effektívvé, hathatóssá téve, azonban egyoldalúan leszavazták a javaslatot.
Ennek szellemében az ENSZ Közgyűlésében a tagállamok sokáig nyugodt szívvel szavazták meg sok határozatokat, eltérő tartalomtól függetlenül, azzal a tudati elemmel és meggyőződéssel, hogy a határozatok nem bírnak jogi tartalommal, nem kényszeríthetők ki.
A nemzetközi békére és biztonságra irányuló ajánlások nem bírnak kötelező erővel, ez meg is látszik.
A jog / politikatudományt hagyva, gyakorlatiasan Transznyisztriában állomásoznak orosz katonák.
Képzeljük el a szituációt, a Román / Ukrán Hadsereg a transznyisztriakkal együtt az orosz katonákra is mér csapást, és oroszok is halnak meg. Ha az orosz kormány / vezetés válasz nélkül hagyná, az durva presztízsveszteség lenne, nem is beszélve a sajátjaik demoralizálódásáról, előbb vagy utóbb aktiválnák az orosz védelmi doktrína ide vonatkozó passzusait, végeznének egy korlátozott, de kellően erős csapásmérést, és üzennének, és hagynának gondolkodási időt, hogy az amerikaiak elgondolkodjanak, hogyan reagáljanak erre - hogy háborút indítsanak-e önjáróvá vált haverjaik miatt, vagy azt mondják a románoknak és ukránoknak - ez a maguk dolga, foglalkozzanak maguk a saját teljesen indokolatlanul generált problémájukkal.
Eddig mindenki támogatta túllihegve az ukránok nagy honvédő háborúját és akkor azok a románokkal elindulnának Moldova felé ? És ezt ki támogatná Nyugaton ?