[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
10 294
34 959
113
Nálunk a hitel nem növeli a a GDP-t, csak a románoknál? Nekünk több hitelünk van. :(
Persze, mert mi nagyon sok hitelt örököltünk a kommunizmusból, míg a románoknak nem volt semmi hitele, mert csau nem volt hajlandó felvenni inkább haljon éhen a nép... de ha a tendenciát nézed nekik rohamosan nő a hitelük, nekünk meg a COVID előtt szép lassan kúszott lefele
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 813
5 897
113
Persze, mert mi nagyon sok hitelt örököltünk a kommunizmusból, míg a románoknak nem volt semmi hitele, mert csau nem volt hajlandó felvenni inkább haljon éhen a nép... de ha a tendenciát nézed nekik rohamosan nő a hitelük, nekünk meg a COVID előtt szép lassan kúszott lefele
A hitelfelvétel és a hazautalt pénz is akkor növeli a GDP-t, ha hazai vállalatoknál és hazai termékekre költöd el a pénzt. Ha import cikket veszel belőle, akkor csak a kereskedő haszonkulcsával növeli a GDP-t.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 813
5 897
113
Baszki olvasd már el a Deidonicus fórumtárs bejegyzéseit és értelmezd!!! o_O
Mindent meg lehet magyarázni, de már önmagában az is gáz, hogy ez egyáltalán téma. A 90 -es években még duplája volt az egy főre jutó GDP Magyarországon.

Egyébként nekem is van olyan barátom, aki Erdélyből jött át még Csaucseszku idejében, és 5 percen belül elmondja hogy ezek a románok mennyire komolytalanok és semmire valók, majd azt hogy Kolozsvár hihetetlenül fejlődik, és egyes részei már olyanok mint egy kis Manhattan, csak nem olyan magasak az épületek. (Kolozsváron laktak mielőtt átjöttek)
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
485
3 134
93
Román-Magyar gazdaság két percben ... érthetően
Annyira nem kell megijedni a GDP közeledésétől a két ország közt, a nominális egy főre jutó GDP-ben még nagy a magyar előny és nem várható az évtizedben tempós közeledés, sőt ...
A pontos adatok Febr közepén várhatók, de a két állam GPD arányos államháztartási hiánya kb ugyanaz, de ... Romániában a korlát nélkül érkező EU támogatások mellett és emelkedő GDP-vel értek el majdnem 6% hiányt, míg a magyar ugyanezen érték úgy jött össze, hogy GDP növekedés nem volt, a költségvetésünkbe pedig nem volt betervezve, hogy az államnak kell helytállnia a nem érkező EU pénzek helyett, a hiány egy nagy hányada ebből a másik pedig a GDP enyhe csökkenése miatt következett be. Ez 2024-ben már csak azért is változik, mert jelentős EU pénzek érkeznek, és a GDP is meglódul magasabb a várakozás mint a Román. A mioritikus hazában viszont nem várható struktúrális változás, a GDP növekedés akármennyi is lesz a költségvetést égeti, hitelből fog megvalósulni, a motorja továbbra is az EU pénz, a fogyasztás ott is jelentősen visszaeset.
Óriási a különbség a két ország tőkeerejében, hitelpiacában is. A román vállalatok igen tőkeszegények, nem véletlen, hogy a kutatás fejlesztésre fordított összeg talán az EU legalacsonyabbja. A nyereséges állami vállalatoktól jobbára elvonja az állam a fejlesztéseket megalapozó nyareséget már évtizedek óta. A versenyszféra pedig küzd a nehezen hozzáférhető belföldi hitelekhez, az ország devizában adósodik el szépen lassan. Nem véletlen, hogy a viszonylag nagy ország az 500 legnagyobb kelet európai cégeket felvonultató rangsorban még Magyarországgal sincs paritásban, a legnagyobb román vállalat a nyolcadik a sorban, míg a MOL a harmadik, a negyedik pedig a MVM. Az 500 cég tőkearányos nyeresége pedig a magyar cégeknél jelentősen több még úgy is, hogy az 500-ba néhánnyal több román cég fért be mint magyar.
Nem véletlen az sem, hogy egyre több cég megy tönkre, áll le az országban, gyakorlatilag a tőkeigényes vállalkozások sorra csődölnek be, jelentősen csökkent az ipari termelés 2022-ről 23-ra, csak a külföldi kereskedelmi láncok, a szolgáltatások hasítanak, esetleg az energia szektoruk gigászai. Nem véletlen, hogy az ország a termelése tempós elvesztése miatt folyamatosan óriási külkereskedelmi hiánnyal küzd, bár a fogyasztás visszaesésével ez némileg csökkent, de az ország még a mezőgazdaságát tekintve sem önellátó, pedig minden adottsága meglenne hozzá, csak tőkeerős , versenyképes vállalatai nincsenek ehhez és az organikus fejlődés hiánya miatt már csak az ukrán helyzetbe hozás miatt sem lesz. Képtelenek felvenni a versenyt a szomszédokkal, ennek egyébként pont Magyarország a legnagyobb haszonélvezője.
Románia minden esélyét és szerencséjét is elherdálja, óriásik kaszálhatna az ukrán gabona és egyéb termékek piacra juttatásából és persze valamennyi csurran is, de a román és ukrán relációban egy autópálya sincsen, sőt egész Moldovában aemly országrészük Ukrajna felé fordul egy körgyűrű szakasz tizenkilóméterén kívül egy méter autópálya sem épült és esetleg ha valakit érdekel megszámolhatja Románia Duna hídjait is, nem lesz sok ... Gond van a belső és a kifelé irányuló infrastrktúrával is, a hetekben dúló extrém hideg megmutatta, hogy a belső piacot sem tudják kiszolgálni a tározókból és a magas kitermelésből és nem azért mert nem volt gáz, hanem mert nem tudták az egyik nagy régióból a másikba eljuttani és a tározókból megfeleően kivételezni, a szomszédok juttattak a csövekbe égetni valót, például a hatalmas tároló kapacitásokkal és kíváló gáz infrastruktúrával rendelkező Magyarország ( ugye - ugye ).
Baj van a nemzetstratégiával is, az gyakorlatilag nincsen, illetve az általam már említett módon egy dologra korlátozódik, elküölteni a szervilis módon megszolgált EU pénzeket. De gond van ezzel is, mert ugyan örömködnek az előző ciklus 93%-os kihasználtságán ( a magyar szinte forintra 100% ), de ezt úgy érték el, hogy átcsatornáztak, azaz visszacsatornáztak beruházásokat a korábbi ciklusba ( ez egyébként bevett gyakorlat az EU-ban ), de ezek hiányoznak majd a következő ciklusból ami nagyon rosszul áll, bukják a kolozsvári metró támogatást, a nagyváradi repteret, a környezetvédelmi hidrogén beruházásokat, a bukaresti metrót, az autópálya beruházásokat stb stb, egyszerűen azért mert a kiírásra, bizottság felállításáre, terv kiírására kérhető összegek megérkeznek és megérkeztek, de amikor a jóváhagyott beruházásokat kivitelezni is kellene akkor kiderül, hogy semmi nem megy, a híresen rossz szervezés (ki nem adott régészeti feltárási engedélyek pl), vagy épp a helyi vállalkozások eszköztelensége gátolja a tempós haladást, mert ugye hiába vállalja a török, meg osztrák cég az építkezések kivitelezését, ha nem tálál helyi vállakozókat aki kavicsot hord és munkásokat mozgat, a rengeteg kudard miatt sok a visszalépés és az 1-2 versenytárs által benyújtott kivitelezési pályázat - ezek meg ugye versenytárs híján igen drágák és eleve bekalkuláltak a perek és büntetések. Ellenben Magyaroszág nyilvánvaló nemzetstratégiával bír aminek nagyon nyilvánvaló jelei vannak, a hatodik autógyár épül Szegeden ami miatt kb 3-5 év múlva 1M körüli autó gördül ki a gyárakból, kb kétszer több mint Romániaában, de több mint Olaszországban vagy Angliában is. Nyilvánvaló az elektromobilitás mint nemzetstratégia, vagy a hadiipar pimpelése ami már jelenleg is többet teljesít mint a hajdan világ ötödik exporttal bíró (tényleg) román. Ebben sincs a balkáni birodalomnak szerencséje, akkorra építette le és hagyta tönkremenni a hadiiparát amikor a világon bármit és bármennyiért el lehetne adni. Mellesleg azon keseregnek, hogy fekete lőport is importálniuk kell Bulgáriából ami hiper blama.
Szóval ... kár a kesergés és hiábavaló az ellenoldal példálózása, ha van is 1-2-3 mutató amiben utolérnek, vagy megközelítenek, esetleg lehagynak ez csak statisztika, látszat, biztosan van mutató amiben lehagyják Svájcot is, de senki nem gondolja hogy emiatt büszkének kellene lennie bármire is. A valós és nem hírvadász tény az, hogy Románia és Magyarország egyre inkább ugyanabban a ligában játszik, sem gazdasági erejét, sem populációját tekintve nincs már meg az a román előny ami olyan képet festene, hogy bármikor is összemérhetetlen előny alakulna ki a másik oldalon sőt ... És a végére egy érdekes adat ami a valóban összeomló román demográfiai adatokat még tovább omlasztja, egyes olasz tartományokban a 2023-ban kötött esküvők felében már román állampolgár volt a menyasszony ....
Nakérem .......... :)
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
10 294
34 959
113
Román-Magyar gazdaság két percben ... érthetően
Annyira nem kell megijedni a GDP közeledésétől a két ország közt, a nominális egy főre jutó GDP-ben még nagy a magyar előny és nem várható az évtizedben tempós közeledés, sőt ...
A pontos adatok Febr közepén várhatók, de a két állam GPD arányos államháztartási hiánya kb ugyanaz, de ... Romániában a korlát nélkül érkező EU támogatások mellett és emelkedő GDP-vel értek el majdnem 6% hiányt, míg a magyar ugyanezen érték úgy jött össze, hogy GDP növekedés nem volt, a költségvetésünkbe pedig nem volt betervezve, hogy az államnak kell helytállnia a nem érkező EU pénzek helyett, a hiány egy nagy hányada ebből a másik pedig a GDP enyhe csökkenése miatt következett be. Ez 2024-ben már csak azért is változik, mert jelentős EU pénzek érkeznek, és a GDP is meglódul magasabb a várakozás mint a Román. A mioritikus hazában viszont nem várható struktúrális változás, a GDP növekedés akármennyi is lesz a költségvetést égeti, hitelből fog megvalósulni, a motorja továbbra is az EU pénz, a fogyasztás ott is jelentősen visszaeset.
Óriási a különbség a két ország tőkeerejében, hitelpiacában is. A román vállalatok igen tőkeszegények, nem véletlen, hogy a kutatás fejlesztésre fordított összeg talán az EU legalacsonyabbja. A nyereséges állami vállalatoktól jobbára elvonja az állam a fejlesztéseket megalapozó nyareséget már évtizedek óta. A versenyszféra pedig küzd a nehezen hozzáférhető belföldi hitelekhez, az ország devizában adósodik el szépen lassan. Nem véletlen, hogy a viszonylag nagy ország az 500 legnagyobb kelet európai cégeket felvonultató rangsorban még Magyarországgal sincs paritásban, a legnagyobb román vállalat a nyolcadik a sorban, míg a MOL a harmadik, a negyedik pedig a MVM. Az 500 cég tőkearányos nyeresége pedig a magyar cégeknél jelentősen több még úgy is, hogy az 500-ba néhánnyal több román cég fért be mint magyar.
Nem véletlen az sem, hogy egyre több cég megy tönkre, áll le az országban, gyakorlatilag a tőkeigényes vállalkozások sorra csődölnek be, jelentősen csökkent az ipari termelés 2022-ről 23-ra, csak a külföldi kereskedelmi láncok, a szolgáltatások hasítanak, esetleg az energia szektoruk gigászai. Nem véletlen, hogy az ország a termelése tempós elvesztése miatt folyamatosan óriási külkereskedelmi hiánnyal küzd, bár a fogyasztás visszaesésével ez némileg csökkent, de az ország még a mezőgazdaságát tekintve sem önellátó, pedig minden adottsága meglenne hozzá, csak tőkeerős , versenyképes vállalatai nincsenek ehhez és az organikus fejlődés hiánya miatt már csak az ukrán helyzetbe hozás miatt sem lesz. Képtelenek felvenni a versenyt a szomszédokkal, ennek egyébként pont Magyarország a legnagyobb haszonélvezője.
Románia minden esélyét és szerencséjét is elherdálja, óriásik kaszálhatna az ukrán gabona és egyéb termékek piacra juttatásából és persze valamennyi csurran is, de a román és ukrán relációban egy autópálya sincsen, sőt egész Moldovában aemly országrészük Ukrajna felé fordul egy körgyűrű szakasz tizenkilóméterén kívül egy méter autópálya sem épült és esetleg ha valakit érdekel megszámolhatja Románia Duna hídjait is, nem lesz sok ... Gond van a belső és a kifelé irányuló infrastrktúrával is, a hetekben dúló extrém hideg megmutatta, hogy a belső piacot sem tudják kiszolgálni a tározókból és a magas kitermelésből és nem azért mert nem volt gáz, hanem mert nem tudták az egyik nagy régióból a másikba eljuttani és a tározókból megfeleően kivételezni, a szomszédok juttattak a csövekbe égetni valót, például a hatalmas tároló kapacitásokkal és kíváló gáz infrastruktúrával rendelkező Magyarország ( ugye - ugye ).
Baj van a nemzetstratégiával is, az gyakorlatilag nincsen, illetve az általam már említett módon egy dologra korlátozódik, elküölteni a szervilis módon megszolgált EU pénzeket. De gond van ezzel is, mert ugyan örömködnek az előző ciklus 93%-os kihasználtságán ( a magyar szinte forintra 100% ), de ezt úgy érték el, hogy átcsatornáztak, azaz visszacsatornáztak beruházásokat a korábbi ciklusba ( ez egyébként bevett gyakorlat az EU-ban ), de ezek hiányoznak majd a következő ciklusból ami nagyon rosszul áll, bukják a kolozsvári metró támogatást, a nagyváradi repteret, a környezetvédelmi hidrogén beruházásokat, a bukaresti metrót, az autópálya beruházásokat stb stb, egyszerűen azért mert a kiírásra, bizottság felállításáre, terv kiírására kérhető összegek megérkeznek és megérkeztek, de amikor a jóváhagyott beruházásokat kivitelezni is kellene akkor kiderül, hogy semmi nem megy, a híresen rossz szervezés (ki nem adott régészeti feltárási engedélyek pl), vagy épp a helyi vállalkozások eszköztelensége gátolja a tempós haladást, mert ugye hiába vállalja a török, meg osztrák cég az építkezések kivitelezését, ha nem tálál helyi vállakozókat aki kavicsot hord és munkásokat mozgat, a rengeteg kudard miatt sok a visszalépés és az 1-2 versenytárs által benyújtott kivitelezési pályázat - ezek meg ugye versenytárs híján igen drágák és eleve bekalkuláltak a perek és büntetések. Ellenben Magyaroszág nyilvánvaló nemzetstratégiával bír aminek nagyon nyilvánvaló jelei vannak, a hatodik autógyár épül Szegeden ami miatt kb 3-5 év múlva 1M körüli autó gördül ki a gyárakból, kb kétszer több mint Romániaában, de több mint Olaszországban vagy Angliában is. Nyilvánvaló az elektromobilitás mint nemzetstratégia, vagy a hadiipar pimpelése ami már jelenleg is többet teljesít mint a hajdan világ ötödik exporttal bíró (tényleg) román. Ebben sincs a balkáni birodalomnak szerencséje, akkorra építette le és hagyta tönkremenni a hadiiparát amikor a világon bármit és bármennyiért el lehetne adni. Mellesleg azon keseregnek, hogy fekete lőport is importálniuk kell Bulgáriából ami hiper blama.
Szóval ... kár a kesergés és hiábavaló az ellenoldal példálózása, ha van is 1-2-3 mutató amiben utolérnek, vagy megközelítenek, esetleg lehagynak ez csak statisztika, látszat, biztosan van mutató amiben lehagyják Svájcot is, de senki nem gondolja hogy emiatt büszkének kellene lennie bármire is. A valós és nem hírvadász tény az, hogy Románia és Magyarország egyre inkább ugyanabban a ligában játszik, sem gazdasági erejét, sem populációját tekintve nincs már meg az a román előny ami olyan képet festene, hogy bármikor is összemérhetetlen előny alakulna ki a másik oldalon sőt ... És a végére egy érdekes adat ami a valóban összeomló román demográfiai adatokat még tovább omlasztja, egyes olasz tartományokban a 2023-ban kötött esküvők felében már román állampolgár volt a menyasszony ....
Nakérem .......... :)
n%C3%A9vtelen-png.6570361

perfect-popcorn.gif
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
10 294
34 959
113

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
31 633
113

nizdam

Well-Known Member
2021. december 14.
232
822
93
Megszolalt Mircea Geoana nagy NATO valami, hogy Romania legfobb ellensege nem az oroszok, hanem a demografia. Keresgelni kezdtem az adatokban es van par erdekesseg: -ha a trend igy marad 2100 - ra 8 millio lakost prognosztizalnak
-elkezdett noni a nem roman anya altal szult gyerekek szama: 2013 - 1300 gyerek
2020 - 11500 gyerek
2021 - 10800 gyerek, igaz nem reszletezik ezek kik vagy mik,
-2021 vegen 5.7 millio roman el kulfoldon
-2021 - ben tobb roman gyerek szuletett az Egyesult Kiralysagban mint pakisztani, vagy indiai https://romania.europalibera.org/a/...spare-natalitatea-de-prabuseste/32550345.html
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
3 013
6 120
113
Megszolalt Mircea Geoana nagy NATO valami, hogy Romania legfobb ellensege nem az oroszok, hanem a demografia. Keresgelni kezdtem az adatokban es van par erdekesseg: -ha a trend igy marad 2100 - ra 8 millio lakost prognosztizalnak
-elkezdett noni a nem roman anya altal szult gyerekek szama: 2013 - 1300 gyerek
2020 - 11500 gyerek
2021 - 10800 gyerek, igaz nem reszletezik ezek kik vagy mik,
-2021 vegen 5.7 millio roman el kulfoldon
-2021 - ben tobb roman gyerek szuletett az Egyesult Kiralysagban mint pakisztani, vagy indiai https://romania.europalibera.org/a/...spare-natalitatea-de-prabuseste/32550345.html

3. leggyakrabban beszélt nyel az UK-ban…na mi?
igen a Román!
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
31 633
113
Hát ők legalább nem a hadseregük felszerelését adják el bagóért.
Ezzel most úgy vagyok, hogy ami volt az volt, ezen már nem lehet változtatni, és azt kell kitalálni, hogy hogyan lehet javítani a jelenlegi helyzeten. Az meg hogy Ukrajnában olyanokkal harcolnak, amit anno kukáztak a MH-nél, az nem jelenti azt, hogy ha megtartották volna, akkor jelenleg többet érne mint a vas amiből van és lehetne használni őket. Szóval előre kell nézni és kitalálni, hogy hogyan tovább. Mi lesz a Gripenek utódja, pl Rafale? Mennyi Leo2-es lesz, mennyi Lynx, tüzérség, karabélyok, puskák, ruházat, egyéb kiegészítő rendszerek, mi lesz hazai gyártás, stb.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 212
13 728
113
Megszolalt Mircea Geoana nagy NATO valami, hogy Romania legfobb ellensege nem az oroszok, hanem a demografia. Keresgelni kezdtem az adatokban es van par erdekesseg: -ha a trend igy marad 2100 - ra 8 millio lakost prognosztizalnak
-elkezdett noni a nem roman anya altal szult gyerekek szama: 2013 - 1300 gyerek
2020 - 11500 gyerek
2021 - 10800 gyerek, igaz nem reszletezik ezek kik vagy mik,
-2021 vegen 5.7 millio roman el kulfoldon
-2021 - ben tobb roman gyerek szuletett az Egyesult Kiralysagban mint pakisztani, vagy indiai https://romania.europalibera.org/a/...spare-natalitatea-de-prabuseste/32550345.html
Szerintem ezek a magyar állampolgársággal is rendelkezők gyerekei. Ha a nagyság rendjét nézem ez az lehet csak. Ezek szerint listázza már a magyarokat és figyelik a demográfiáját a secu. Bár ezt eddig is csinálhattak.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
Nálunk a hitel nem növeli a a GDP-t, csak a románoknál? Nekünk több hitelünk van. :(

A külföldön dolgozók hazautalt pénze az valóban egy komoly tétel, de csak a növekedés egy részét magyarázza. Hozzánk is rengeteg pénz érkezik az olyan külföldi beruházásokból mint pl. a BMW, CATL stb.
A hitel (államadósság) nem növeli. A hitel (GDP arányos) NÖVEKEDÉSE növeli. Hiszen az jelent extra bevont pénzeszközt a gazdaságba. Nálunk a beruházások, és a pörgetett gazdaság az ami növeli. Nálunk törvényben megszabott az, hogy GDP arányosan csökkenteni kell az államadósságot.
Náluk a brutálisan növekvő államadósság, a hazautalt pénzek, és kis mértékben a külföldi befektetők, valamint az ezekből lehetővé válló fogyasztás az, ami jó hatással van a GDP-re. Ez ugye nem túl fényes jövőt vetít előre. Mert aki hazautal annak először el kell mennie otthonról. Aki meg odakint ragad, az előbb-utóbb nem fog hazautalni.