Román-Magyar gazdaság két percben ... érthetően
Annyira nem kell megijedni a GDP közeledésétől a két ország közt, a nominális egy főre jutó GDP-ben még nagy a magyar előny és nem várható az évtizedben tempós közeledés, sőt ...
A pontos adatok Febr közepén várhatók, de a két állam GPD arányos államháztartási hiánya kb ugyanaz, de ... Romániában a korlát nélkül érkező EU támogatások mellett és emelkedő GDP-vel értek el majdnem 6% hiányt, míg a magyar ugyanezen érték úgy jött össze, hogy GDP növekedés nem volt, a költségvetésünkbe pedig nem volt betervezve, hogy az államnak kell helytállnia a nem érkező EU pénzek helyett, a hiány egy nagy hányada ebből a másik pedig a GDP enyhe csökkenése miatt következett be. Ez 2024-ben már csak azért is változik, mert jelentős EU pénzek érkeznek, és a GDP is meglódul magasabb a várakozás mint a Román. A mioritikus hazában viszont nem várható struktúrális változás, a GDP növekedés akármennyi is lesz a költségvetést égeti, hitelből fog megvalósulni, a motorja továbbra is az EU pénz, a fogyasztás ott is jelentősen visszaeset.
Óriási a különbség a két ország tőkeerejében, hitelpiacában is. A román vállalatok igen tőkeszegények, nem véletlen, hogy a kutatás fejlesztésre fordított összeg talán az EU legalacsonyabbja. A nyereséges állami vállalatoktól jobbára elvonja az állam a fejlesztéseket megalapozó nyareséget már évtizedek óta. A versenyszféra pedig küzd a nehezen hozzáférhető belföldi hitelekhez, az ország devizában adósodik el szépen lassan. Nem véletlen, hogy a viszonylag nagy ország az 500 legnagyobb kelet európai cégeket felvonultató rangsorban még Magyarországgal sincs paritásban, a legnagyobb román vállalat a nyolcadik a sorban, míg a MOL a harmadik, a negyedik pedig a MVM. Az 500 cég tőkearányos nyeresége pedig a magyar cégeknél jelentősen több még úgy is, hogy az 500-ba néhánnyal több román cég fért be mint magyar.
Nem véletlen az sem, hogy egyre több cég megy tönkre, áll le az országban, gyakorlatilag a tőkeigényes vállalkozások sorra csődölnek be, jelentősen csökkent az ipari termelés 2022-ről 23-ra, csak a külföldi kereskedelmi láncok, a szolgáltatások hasítanak, esetleg az energia szektoruk gigászai. Nem véletlen, hogy az ország a termelése tempós elvesztése miatt folyamatosan óriási külkereskedelmi hiánnyal küzd, bár a fogyasztás visszaesésével ez némileg csökkent, de az ország még a mezőgazdaságát tekintve sem önellátó, pedig minden adottsága meglenne hozzá, csak tőkeerős , versenyképes vállalatai nincsenek ehhez és az organikus fejlődés hiánya miatt már csak az ukrán helyzetbe hozás miatt sem lesz. Képtelenek felvenni a versenyt a szomszédokkal, ennek egyébként pont Magyarország a legnagyobb haszonélvezője.
Románia minden esélyét és szerencséjét is elherdálja, óriásik kaszálhatna az ukrán gabona és egyéb termékek piacra juttatásából és persze valamennyi csurran is, de a román és ukrán relációban egy autópálya sincsen, sőt egész Moldovában aemly országrészük Ukrajna felé fordul egy körgyűrű szakasz tizenkilóméterén kívül egy méter autópálya sem épült és esetleg ha valakit érdekel megszámolhatja Románia Duna hídjait is, nem lesz sok ... Gond van a belső és a kifelé irányuló infrastrktúrával is, a hetekben dúló extrém hideg megmutatta, hogy a belső piacot sem tudják kiszolgálni a tározókból és a magas kitermelésből és nem azért mert nem volt gáz, hanem mert nem tudták az egyik nagy régióból a másikba eljuttani és a tározókból megfeleően kivételezni, a szomszédok juttattak a csövekbe égetni valót, például a hatalmas tároló kapacitásokkal és kíváló gáz infrastruktúrával rendelkező Magyarország ( ugye - ugye ).
Baj van a nemzetstratégiával is, az gyakorlatilag nincsen, illetve az általam már említett módon egy dologra korlátozódik, elküölteni a szervilis módon megszolgált EU pénzeket. De gond van ezzel is, mert ugyan örömködnek az előző ciklus 93%-os kihasználtságán ( a magyar szinte forintra 100% ), de ezt úgy érték el, hogy átcsatornáztak, azaz visszacsatornáztak beruházásokat a korábbi ciklusba ( ez egyébként bevett gyakorlat az EU-ban ), de ezek hiányoznak majd a következő ciklusból ami nagyon rosszul áll, bukják a kolozsvári metró támogatást, a nagyváradi repteret, a környezetvédelmi hidrogén beruházásokat, a bukaresti metrót, az autópálya beruházásokat stb stb, egyszerűen azért mert a kiírásra, bizottság felállításáre, terv kiírására kérhető összegek megérkeznek és megérkeztek, de amikor a jóváhagyott beruházásokat kivitelezni is kellene akkor kiderül, hogy semmi nem megy, a híresen rossz szervezés (ki nem adott régészeti feltárási engedélyek pl), vagy épp a helyi vállalkozások eszköztelensége gátolja a tempós haladást, mert ugye hiába vállalja a török, meg osztrák cég az építkezések kivitelezését, ha nem tálál helyi vállakozókat aki kavicsot hord és munkásokat mozgat, a rengeteg kudard miatt sok a visszalépés és az 1-2 versenytárs által benyújtott kivitelezési pályázat - ezek meg ugye versenytárs híján igen drágák és eleve bekalkuláltak a perek és büntetések. Ellenben Magyaroszág nyilvánvaló nemzetstratégiával bír aminek nagyon nyilvánvaló jelei vannak, a hatodik autógyár épül Szegeden ami miatt kb 3-5 év múlva 1M körüli autó gördül ki a gyárakból, kb kétszer több mint Romániaában, de több mint Olaszországban vagy Angliában is. Nyilvánvaló az elektromobilitás mint nemzetstratégia, vagy a hadiipar pimpelése ami már jelenleg is többet teljesít mint a hajdan világ ötödik exporttal bíró (tényleg) román. Ebben sincs a balkáni birodalomnak szerencséje, akkorra építette le és hagyta tönkremenni a hadiiparát amikor a világon bármit és bármennyiért el lehetne adni. Mellesleg azon keseregnek, hogy fekete lőport is importálniuk kell Bulgáriából ami hiper blama.
Szóval ... kár a kesergés és hiábavaló az ellenoldal példálózása, ha van is 1-2-3 mutató amiben utolérnek, vagy megközelítenek, esetleg lehagynak ez csak statisztika, látszat, biztosan van mutató amiben lehagyják Svájcot is, de senki nem gondolja hogy emiatt büszkének kellene lennie bármire is. A valós és nem hírvadász tény az, hogy Románia és Magyarország egyre inkább ugyanabban a ligában játszik, sem gazdasági erejét, sem populációját tekintve nincs már meg az a román előny ami olyan képet festene, hogy bármikor is összemérhetetlen előny alakulna ki a másik oldalon sőt ... És a végére egy érdekes adat ami a valóban összeomló román demográfiai adatokat még tovább omlasztja, egyes olasz tartományokban a 2023-ban kötött esküvők felében már román állampolgár volt a menyasszony ....
Nakérem ..........