[BIZTPOL] Szerb-koszovói konfliktus (2008 - ...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 707
72 041
113

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 086
2 633
113
Ezt a cikket beteszem ide is, mert érdemes:

Tanuljatok angolul:
On the other hand, it was agreed to sell Serbian ammunition to the Hungarian side. "Today, we made cooperation in the field of defense more concrete, primarily in terms of the purchase of armaments and military equipment from both sides. Serbia is buying armored and mechanized vehicles from Hungary, what is necessary for our so-called light units, what is compatible into our existing systems and that Serbia can modernize, which is very useful for the issue of safety and security of our country," said Vučević.

After today's meetings in Budapest, he pointed out that Serbia and Hungary continue their strategic cooperation and added that it was an agreement between Serbian President Aleksandar Vučić and Hungarian Prime Minister Viktor Orban. Vucevic also stated that Serbia acquired something "very useful for the air force and anti-aircraft defense" from Hungary and added that he discussed further cooperation with the Hungarians in the field of production and modernization of radar systems and other air defense systems. "At the request of the Hungarian side, the Serbian side will sell the ammunition program.

This is very good, it concerns the dedicated industry of our country and it is in great demand on the markets, not only for the classic calibers, but also for the most modern products related to the production of ammunition, which Serbia can produce today," said Vucevic. He stated that they also discussed the current geopolitical situation in the world and the region and added that Serbia expressed to its Hungarian partners its concern about the situation in Kosovo and Metohija.

"Primarily due to the further violation of resolution 1244, the military-technical agreement from Kumanovo, in terms of arming and forming what they call the Kosovo security forces, that is, their idea to form the so-called Kosovo army, which represents a direct danger and threat to the security of our country." Vucevic said.
He stated that Serbia thanked the Hungarian people and the state for the participation of their members in the KFOR units and for the preservation of the Serbian people in Kosovo and Metohija and added that they wished good luck to the new commander of the international troops in Bosnia and Herzegovina, who comes from Hungary. Vucevic pointed out that Serbia, as a guarantor of the Dayton Agreement, is interested in preserving peace and stability in Bosnia and Herzegovina, as well as in the entire region.
He also stated that today Serbia and Hungary formed a committee for military-technical cooperation, which will have meetings twice a year, where further steps in cooperation will be specified.
"This was not a protocol meeting, out of some formality, but something that brings concrete results, but I am most certain that the Serbian Armed Forces will be even better equipped and thus Serbia will be even safer," concluded Vučević.

A lőszergyártás átadása kapcsán jött elő másik topikban, de az utolsó szakasz nagyon érdekes. Kiemeltem a lényeget. Vajon ez csak propaganda Vucevic részéről, vagy komolyan gondolja?
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 559
84 963
113
Miért kezdődött Szerbia bombázása 25 évvel ezelőtt?

- Hogyan rohamozták meg a szerb különleges erők az „albán Shamil Basayev” házát, és hogyan néz ki a koszovói nemzeti hős, Adem Jashari múzeuma?

- Hogyan alkalmazta a NATO-blokk a már megszokott provokációt, hogy Racakban „kivégeznek civileket”, és Bill Clintont miért nem a megölt fegyveresek kezén lévő puskapor nyomai foglalkoztatták jobban, hanem Monica Lewinsky ruhájának nyomai?

 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 567
89 736
113
"A Balkánon érti meg az ember, miért a demográfia a nemzetek fennmaradásának záloga. Az egymás mellett élő, hasonlóan nacionalista nemzetek közül az győz, az valósít meg nemzeti célokat, aki gyarapszik – horvátok, bosnyákok, albánok –, és az csorbul, aki fogy – a szerbek. Nekik csak a görcsös ragaszkodás jut olyan földekhez, amelyeket élettel megtölteni annak ellenére sem tudnának, hogy a történelem képzeletbeli igazságos bírája talán még nekik is ítélné őket egy józan pillanatában."

(...)

"Épül-szépül a koszovói albán haza bármiféle tankönyvi értelemben vett gazdaságfejlesztés nélkül, egyszerűen csak azért, mert sokan vannak, és nagyon akarják. (Meg mert az Egyesült Államok anno úgy döntött, hogy az orosz befolyás csökkentéséhez megéri egy kicsit lazábban kezelni a nemzetközi jogilag elismert határok Ukrajnában annyit hangoztatott szent sérthetetlenségét, és Oroszország krími műveleténél semmivel nem elegánsabban kihasítani Szerbiából Koszovót. A koszovóiak tudják is, kinek legyenek ezért hálásak – a pristinai amerikai nagykövetség a kétoldalú kapcsolatok jelentőségével távolról sem magyarázhatóan gigantikus, így nyilván nem csak diplomáciával foglalkozó diplomaták szolgálnak ott, s egyébként sincs másik ország kerek e világon, ahol „Vudro Vilsonnak” és „Xhorxh Bushnak” utcája, „Bill Klintonnak” pedig még szobra is volna.)"

(...)

"Észak-Koszovót szerbek lakják – ahol nincs demográfiai búm, így a dél-koszovói üzleti modell sem működik. Ezer négyzetkilométeren nyolcvanezernél nem több szerb küzd az elemekkel érdemleges fejlődés nélkül, a de facto nyilvánvalóan létező Koszovó létezéséről minél kevésbé tudomást véve, a házakon szerb zászlóval, az iskolában szerb tankönyvvel, a zsebben szerb útlevéllel, a kocsin szerb rendszámmal, a telefonban szerb SIM-kártyával, zavargásról zavargásra vergődve. Észak-Koszovó szomorú mementója két párhuzamos baklövésnek. Egyrészt annak, hogy az Egyesült Államok nem volt hajlandó értelmes etnikai határokat húzni, ha már egyszer a szerb területi integritás nyílt megsértése mellett döntött – ennek az ezer négyzetkilométernek nyilvánvalóan Szerbiában lenne a helye, a szinte négyzetkilométerre ugyanakkora, albánok lakta Preševo-völgynek meg nyilvánvalóan Koszovóban."

(...)

"A koszovói és boszniai szerbek sorsa büszkeségre ad okot annak kapcsán, mennyire józanul és helyesen kezelte Magyarország a szerbek szétesésénél sokkal nagyobb léptékű trianoni tragédiát: ahelyett, hogy a nyilvánvaló hatalmi és etnikai realitások ellen szélmalomharcolna, a magyar nemzetpolitika azon igyekszik, hogy a Trianonban szétszakított magyar területek között mindinkább eltűnjenek a határok, s a külhoni magyar közösségek politikai és gazdasági ereje az anyaország segítségével jószomszédi kapcsolatok fenntartása mellett növekedjen."

(...)

"A NATO koszovói békefenntartó ereje, a Kfor kötelékében a négyszáz fős magyar kontingens nem egyszerűen csak az ötödik legnagyobb az összes szövetséges közül (egy súlycsoportban az amerikaiakkal, a törökökkel és az osztrákokkal), hanem egyfajta svájcibicska is – a magyar katonák adják a taktikai tartalék zászlóaljat, egy nagyra becsült, bármely éles helyzetben bevethető, nyelvileg és kulturálisan kompakt egységet, azon kevés Kfor-kontingens egyikét is, amelyet Koszovó rázós területein, az Ibar folyótól északra fekvő, szerblakta vidéken is be lehet vetni, mert elfogadják a helyiek – ide a mieinken kívül csak az olasz csendőrök és a szlovénok tartoznak, az albán Kfor-erőket egyenesen tilos itt bevetni, az amerikaiakat pedig a lakosság nem viseli el."