[BIZTPOL] Szerb-koszovói konfliktus (2008 - ...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 388
31 707
113
Te jártál már Szerbiában? Csak mondanám, h Szerbia legszegényebb régiója (Kursumlija) köröket ver a román átlagnál jobbnak számító Orsvára és környékére. Ezt a bezzegromániát el lehet adni olyanoknak, akik még Erdélyben sem jártak, pláne nem a Békás szoroson túl, de a valóság picit másképp fest. Belgrád nincs olyan messze, nézd meg, mielőtt meg debil amcsi barátaid megint letarolják, irigységből, mert nekik nincs se Kalemegdanjuk, se pelinkovacuk, se történelmük.
Spec én jártam.Mindegyikben,Koszovóban is.El kéne már felejteni a régi román dolgokat.Qrvasokat fejlődtek.Már messze nem az a romhalmaz,ami volkt-bár még vannak bőven kudarcos részek.Szerbia Nistől délre meg már nem Europa.Koszovo meg a gödör fenekén a luk.Maga Albánia viszont fejlődik,a szaudiak pénzén....
Különben ez nem új,volt már ilyen papir/rendszámtábla mizéria.Szerbeklakta részt egyszerűen Szerbiához kéne csatolni,de azt egyik fél se akarja.
Menj el a Nemzeti Muzeumhoz.Van ott egy amerikai ezredes szobra.Azért állitották,mert elzavarta az oláh katonákat,mikor 19ben ki akarták rabolni.....Trianont az usák nem szorgalmazta, igazságtalan és rossz békének tartotta.II.vh-ban nem akarták elfogadni a magyar hadüzenetet.Hülyeség az a nagy USA utálat.Szeretni se kell,de tudomásul kell venni Richelieu biboros mondását.
Egy államnak nincsnek barátai,csak érdekei.
 
  • Tetszik
Reactions: Chima3ra and Wilson

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 203
8 070
113
Te jártál már Szerbiában?
Elég sokszor.
Csak mondanám, h Szerbia legszegényebb régiója (Kursumlija) köröket ver a román átlagnál jobbnak számító Orsvára és környékére. Ezt a bezzegromániát el lehet adni olyanoknak, akik még Erdélyben sem jártak, pláne nem a Békás szoroson túl, de a valóság picit másképp fest.
Az tény, hogy minél délebbre mész, annál szegényebbek. Nis környéke nem olyan rossz, de azért nem laknék ott. Orsován nem voltam még.
Belgrád nincs olyan messze, nézd meg, mielőtt meg debil amcsi barátaid megint letarolják, irigységből, mert nekik nincs se Kalemegdanjuk, se pelinkovacuk, se történelmük.
Azért Belgrád egy beton dzsungel, elég ronda. Egyébként nem tarolták le az amik. Az amerikaiaknak is van történelmük, csak 500 évvel rövidebb....
Nem utolsósorban a pelinkovac horvát ürmös. A narancsos a legjobb.
 
  • Tetszik
Reactions: Chima3ra and Wilson

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 970
66 138
113
Ez tutira Putyin vót! Hiszen Putyin irányítja az albánokat, ő mondta nekik, hogy ne fogadják el a szerb okmányokat, iratokat, ő küldte ki az albán katonákat a határhoz és ő záratta le a határt is.
Hat nem igy nez ki hogy Putyin volt.


Nyugati lapszemle:




Video a lovoldozesrol.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 918
35 804
113

Koszovó: amerikai "kérésre" elhalasztották a szerbek elleni fellépést​

 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 275
27 140
113
Azt tudod, hogy ki a KFOR parancsnoka?
Azt tudod kikboől áll a KFOR gyors reagálású tartalék zászlóalja?

Magyarázd már el, egy NATO alarendeltsegű magyar békefenntartó haderő, magyar katonáit (KTRBN) hogyan is kell a Koszovót lerohanó szolnoki katonáknak megsemmisiteni a KTBRN-t?
;)
Te teljesen hülye vagy?
Érted egyáltalán miket irkálsz ide?
A magyar katonák öljék meg a magyar katonákat?
Nagy a baj veled.
A funkcionális analfabétizmus téged is érint, nem is kicsit.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 290
33 996
113
az a helyzet hogy albánia olyan politikát folytat hogy mindenkit sikerült a maga oldalára állítania még ellenséeket is kihasználva a nézetkülönbségeiket. Pl török-görög. a török támogatásnak miértjét mindenki tudja. a görög támogatás meg pont egy konfliktus kiújulása miatt adott. 1 az albán addig sem a görögországi kisebbséggel törödik 2 egy kiujúló konfliktus török erőket (főként török zsoldosokat) szív el ezzel a törökök operatív képességei jelentősen csökkennek. 3 görögország szerepe felértékelődig mivel szomszédos az eggyik résztvevő féllel. többet nem írok le ez is bőven elég... Albániát támogatja usa éstámogatja kína is. támogatja az eu (miközbe az eunak a béke az érdeke ezzel garantálható hogy mielött a szerb kitudná használni a teknikai fölényét addigra rá lessz szorítva a béke megkötésére vagy a konfliktus intenzitásának csökkentésére...) Hihetetlen jó albánia helyzete stratégiai szinten. Hadászati (hadműveleti) szinten meg több mint 3 könnyüdandárja van berakva koszovóba ilyen olyan módonés összetétellel... KB a gyülekezési pontokon már...
 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
4 906
27 639
113
Elég sokszor.

Az tény, hogy minél délebbre mész, annál szegényebbek. Nis környéke nem olyan rossz, de azért nem laknék ott. Orsován nem voltam még.

Azért Belgrád egy beton dzsungel, elég ronda. Egyébként nem tarolták le az amik. Az amerikaiaknak is van történelmük, csak 500 évvel rövidebb....
Nem utolsósorban a pelinkovac horvát ürmös. A narancsos a legjobb.
Én voltam mindkét helyen. Romániában aki tud külföldiül, az már külföldön van. Irgalmatlan kosz, ahhoz képest Belgrádban enni lehet a járdáról. (Oké, ebben lassan Budapestet is verik.) Azért Belgrádban szecessziós építészet is van, a betonon kívül. Na meg a rakpart szeretne úgy kinézni, mint a Száva part. Amúgy ja, Balkán, annak minden jó és rossz tulajdonságával.
Tény, h minél délebbre mész, annál szegényebbek. De Románia EU tag, és hát finoman szólva szarabb állapotban vannak, mint Szerbia, a lesajnált EU-n kívüli szegényház. Mert ugye az oroszbarátságtól szegényednek el országok.

El kéne már felejteni a régi román dolgokat.Qrvasokat fejlődtek.
Covid előtt voltam, hát lássuk csak: az éttermek konyhájából a páraelszívót a vendégekre engedik. Még gúgli translate étlap sincs idegen nyelven, aki külföldiül beszél, már külföldön van. És nem a világ végén voltam, hanem ugye turisztikailag kiemelt helyen. A köztisztátalansági állapotokat hagyjuk. Az út nyomokban tartalmaz aszfaltot, pont úgy vezetnek, ahogy nálunk szoktak. Tömegközlekedés gyk nem létezik, a hajó a Vaskapuhoz egy rozsdás teknő volt, de legalább a társaságok agresszíven csapnak le a gyanútlan turistára, és ha nem állsz ellen, már fel is tuszkoltak egyre, akár összeverekednek egymással a kuncsaftért. A magyarázó szöveg kétnyelvű, szalagról, de kb minden 5. szót érteni. Jó, hát a táj az csodaszép.
Ja, a legjobb. Bementünk egy szupermarketbe, hát a nyominger szar Hershey's csoki lopásgátló dobozban. Nem ám valami különleges desszert, hanem egy normál tábla csoki.

Albániában is covid előtt voltam, na az fejlődik, a románnál jóval nagyobb kosz, mondjuk a tömegturizmussal nem képes tartani az ütemet az infrastruktúra. Ja, és jóval kevesebb fejkendős nőt látni Tiranában, mint Bécsben.
 

oliver88

Well-Known Member
2020. április 3.
220
763
93

„Ez itt a Szerb Községek Közössége” feliratú óriásplakátok jelentek meg Koszovóban​



A Szerb Községek Közösségének magalakításáról egyébként még 2013-ban, pontosan 3.391 napja született megállapodás, ám Pristina azóta sem teljesítette ezt a vállalását.


kosovo_zso.jpg



„Ez itt a Szerb Községek Közössége” feliratú óriásplakátok jelentek meg Koszovóban
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 587
4 826
113
Nem, mert ha átállunk szerb oldalra (kevésbé drasztikusan: megvédjük a mitrovicai szerbeket), akkor kvázi eldöntjük a konfliktust és nincs semmilyen más opciónk a gázellátásunk miatt.

A magyar kontingensnek fel kell készülnie a Mitrovicába bevonulásra, az oda bepofátlankodó albán különlegesek lefegyverzésére, különben megfagyunk télen.

Ez bizony így van, én is erre gondoltam, hogy a szerbek oldalára kell álljunk. Ha ellenük megyünk, nem lesz gázunk és az oroszok is széjjelcsapnak minket mikor ideérnek. Ha megvédjük a szerbeket, akkor azzal megerősítjük a magyar-szerb stratégiai partnerséget, amely jól fog jönni nekünk még a későbbiekben.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 203
8 070
113
Én voltam mindkét helyen. Romániában aki tud külföldiül, az már külföldön van. Irgalmatlan kosz, ahhoz képest Belgrádban enni lehet a járdáról. (Oké, ebben lassan Budapestet is verik.) Azért Belgrádban szecessziós építészet is van, a betonon kívül. Na meg a rakpart szeretne úgy kinézni, mint a Száva part. Amúgy ja, Balkán, annak minden jó és rossz tulajdonságával.
Tény, h minél délebbre mész, annál szegényebbek. De Románia EU tag, és hát finoman szólva szarabb állapotban vannak, mint Szerbia, a lesajnált EU-n kívüli szegényház. Mert ugye az oroszbarátságtól szegényednek el országok.
A Száva part tényleg nagyon klassz hely, jók a kajáldák is. Viszont azt ne feledd, hogy a budapesti Duna és a belgrádi Száva adottságai nem ugyanazok. Nálunk nem lehet megcsinálni.
Én csak az Erdélyből származó barátomtól tudok annyit, hogy a Romániáról itt zengedezett sztereotípiákat lassan el lehet felejteni. Ma este úgyis szokásos kangyűlésen leszünk, rákérdezek, mi a helyzet. Két hete jöttek vissza. Románia nominális GDP-je (2021, millió USD) kb. az ötszöröse a szerbekének. Persze, lehet elővenni a PPP-t, de abban is jobban állnak szerintem.

48 Románia Románia
250 076​
57 Magyarország Magyarország
160 957​
88 Szerbia Szerbia
51 409​
Albániában is covid előtt voltam, na az fejlődik, a románnál jóval nagyobb kosz, mondjuk a tömegturizmussal nem képes tartani az ütemet az infrastruktúra. Ja, és jóval kevesebb fejkendős nőt látni Tiranában, mint Bécsben.
Skodrában és környékén voltam négy éve. Montenegróhoz (~Ulcinj, ott is a többség már albán) képest (kicsit) lepukkantabb, de már voltak európai színvonalú kajáldák. Az emberek tök kedvesek voltak, segítőkészek. A vallás meg szerintem törzsfüggő náluk.
 

SenkiFia

Well-Known Member
2022. április 4.
1 443
12 410
113
Oroszország teljes mértékben támogatja Szerbiát az el nem ismert Koszovó körüli helyzetben - Dmitrij Peszkov, az Orosz Föderáció elnökének sajtótitkára. "Abszolút támogatjuk Szerbiát, a koszovói szerbeket. Úgy gondoljuk, hogy ezek teljesen indokolatlan követelések. Most a súlyosbodást sikerült elkerülni. De a helyzetet egy hónappal elhalasztották. Fontos, hogy megőrizzük a józan eszünket".

⚡A Szerbia körüli helyzet súlyosbodása esetén Oroszország segítséget nyújt Belgrádnak anélkül, hogy konfliktusba keveredne - mondta Dzsabarov szenátor.
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 587
4 826
113
... Mi iparfejlesztünk, úgyhogy tutira nem lesz háború 2030-ig. :D 2025-ben már lesz 44 modern harckocsink ha nem késik nyersanyaghiány miatt. :D De késsen nyugodtan, hiszen attól, hogy tudtuk előre, hogy most lesz világháború, mi 2030-ra készen is állunk az iparral. :D

Resperger azt mondta (ha még emlékeztek), hogy 2026-ra várták Ukrajnát, és 2028-ra a Balkánt. Mondta Ukrajna kapcsán tévedtünk, mert előbb jött, és azt is mondta, hogy a Balkán kapcsán "REMÉLEM TÉVEDÜNK". Kissé olyan volt a hanghordozása, hogy Ukrajnánál sajnálta, hogy tévedtek, de a Balkánnál meg remélte, hogy tévedni fognak. Hát sikerült!
 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
4 906
27 639
113
A Száva part tényleg nagyon klassz hely, jók a kajáldák is. Viszont azt ne feledd, hogy a budapesti Duna és a belgrádi Száva adottságai nem ugyanazok. Nálunk nem lehet megcsinálni.
Én csak az Erdélyből származó barátomtól tudok annyit, hogy a Romániáról itt zengedezett sztereotípiákat lassan el lehet felejteni. Ma este úgyis szokásos kangyűlésen leszünk, rákérdezek, mi a helyzet. Két hete jöttek vissza. Románia nominális GDP-je (2021, millió USD) kb. az ötszöröse a szerbekének. Persze, lehet elővenni a PPP-t, de abban is jobban állnak szerintem.

48 Románia Románia
250 076​
57 Magyarország Magyarország
160 957​
88 Szerbia Szerbia
51 409​

Skodrában és környékén voltam négy éve. Montenegróhoz (~Ulcinj, ott is a többség már albán) képest (kicsit) lepukkantabb, de már voltak európai színvonalú kajáldák. Az emberek tök kedvesek voltak, segítőkészek. A vallás meg szerintem törzsfüggő náluk.
'96ban voltam először, meg covid előtt. Hát a fővárosból meg a közepes város Durresből lett egy gyk egybefüggő vízfej, 20-30 emeletes apartmanházakkal. Olaszország jelentős része nyárra átköltözik oda, mert olcsóbb, 1-2 óra hajóval. Durresben nagyon jó kajáldák vannak, jó borokkal. A gasztronómia tényleg hasít náluk. Viszont tömegközlekedés nincs. Az utak is hááát.. Teleportálj a turisztikailag kiemelt helyekre, és ne akarj mászkálni. Amúgy Krujában még magyarul is beszélnek, és Hunyadinak komoly kultusza van. De tényleg ne akarj biciklizni, túrázni, evezni, sétálni is csak a bazársoron. Mondjuk legalább nem gagyi kínai műanyag szarokat árulnak, hanem valódi kézműves termékeket.
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 587
4 826
113
KFOR Nato parancsnokság alatt van!ENSZ biztonsági tanácsának 1244. számú határozta alapján jött létre.Ha szerbek megtámadnák a KFOR erőket szintebiztos hogy azonnali légi támogatást kapnának a KFOR erők!

"Ha szerbek megtámadnák a KFOR erőket szintebiztos hogy azonnali légi támogatást kapnának a KFOR erők!"

Na pontosan ettől félek!
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 587
4 826
113
És lám saját csapdádba lépsz kissé ormótlanul. A Krím elcsatolása pont ezen alapul, hogy ha Koszovót lehetett, akkor lehet a Krímet is. Ha nem lehet Koszovót, akkor vonuljon ki szépen Oroszország a Krímről... azért tőled nem számítottam erre.

Ki nem szarja le ezt a fajta logikát. A fontos az, hogy a Krímben oroszok élnek, úgy csatolta őket magához Oroszország, Koszovóban pedig nem élnek amerikaiak, mégis amerikai bázis (nem is kicsi!) éktelenkedik Koszovó területén. Na erre adjál magyarázatot te nagyokos, hogy milyen jogon van amerikai bázis Koszovóban, amely terület Szerbia része.
Ezenkívül,
Krím történelmileg Oo. része, Koszovó történelmileg Szerbia része. Milyen jogon jön a képbe az USA?
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 203
8 070
113
Skodrában megnéztük a várat, meg elmentünk ide strandolni. Az az igazság, hogy összeszedtünk a legjobb vendéglőben valamilyen gyomorrontást, meg 40+ fok volt a parton, és a szárazföld felől fújt a forró szél. Nyakig a vízben lehetett kibírni, percenként alábukva, mert a fejedet szétégette a nap. Szép szállodák épültek, de csak távolról láttuk. A falvak, ahol átmentünk, elég lepukkantak voltak magyar szemmel, de mindenhol volt újnak kinéző mecset. Az utak annyira nem voltak elviselhetetlenek arrafelé.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 986
91 902
113
Ne játszd már a hülyét. Ha Szerbia beavatkozik Koszovóban, akkor a NATO megbombázza Belgrádot. És akkor annyi a gázvezetékünknek.
Ettől még nagyon messze vagyunk. Egyelőre a magyarok vezette KFOR lezárta Mitrovicában a szerb és albán részeket elválasztó hidat. Tehát pacifikálja helyzetet.