[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 691
5 530
113
Utóbbi két napból van SAA-s Al Bab térkép? Még jobban közeledtek e, neki mennek vajon?
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
A szír gáztermelés(23 millió köbméter a háború előtt) kb fele a Palmüra körüli mezőkből jön. Én inkább azt nem értem, hogy miért kezelik mellékhadszíntérként a térséget.
2011 ota embargo van a szir olaj- es gazipari termekekre is. Hiaba szereznek vissza, ha nem tudnak eladni a folosleget.
 

drqv

Well-Known Member
2015. február 20.
722
1 144
93
2011 ota embargo van a szir olaj- es gazipari termekekre is. Hiaba szereznek vissza, ha nem tudnak eladni a folosleget.

Szíria már a háború előtt is bevitelre szorult földgázból, éppen folyamatban volt a termelés felpörgetése, hogy lépést tudjanak tartani a rohamosan bővülő fogyasztással(~26 millió köbméter, ha jól emlékszem). Úgy tudom, hogy tavaly november-december környékén volt 8 millió köbméter a napi termelés, mindez azelőtt, hogy az ISIS elfoglalta volna a Palmürától északnyugatra lévő mezőket. Ha vissza is foglalják ezeket a mezőket, akkor is ki fog esni legalább 3 millió köbméter(a Hayyan gázüzem), már amennyiben az ISIS nem dönt úgy, hogy tovább rombolja az infrastruktúrát. Szóval elmondhatjuk, hogy kifejezetten szarul áll a kormányzat energiahordozók tekintetében.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Szóval elmondhatjuk, hogy kifejezetten szarul áll a kormányzat energiahordozók tekintetében.
Az tunt fel az elmult evekben, hogy az ide belinkelt terkepeken mindig volt par olajmezo Assad kezen is. Sajnos nem tudom szamokkal alatamasztani, hogy ez mit jelent. Csak annyi kovetkeztettem ki az egeszbol, hogy olajbol soha nem tudtak teljesen lenullazni oket. Takarekossagi intezkedesekrol es (isis-es) olajvasarlasrol is volt par bejegyzes korabban. Illetve arrol, hogy a MOL is erintett a kitermeles megszunteteseben.
 

ornagy

Well-Known Member
2014. október 24.
2 990
12 024
113
C3q4AgIXAAASSPg.jpg
 

gioo

Well-Known Member
2015. december 25.
13 788
17 336
113
A szír gáztermelés(23 millió köbméter a háború előtt) kb fele a Palmüra körüli mezőkből jön. Én inkább azt nem értem, hogy miért kezelik mellékhadszíntérként a térséget.
Akkor félreértettél.Nem azzal van a baj,hogy nyomulnak hanem ahogy teszik.Leírtam.
 

drqv

Well-Known Member
2015. február 20.
722
1 144
93
Az tunt fel az elmult evekben, hogy az ide belinkelt terkepeken mindig volt par olajmezo Assad kezen is. Sajnos nem tudom szamokkal alatamasztani, hogy ez mit jelent. Csak annyi kovetkeztettem ki az egeszbol, hogy olajbol soha nem tudtak teljesen lenullazni oket. Takarekossagi intezkedesekrol es (isis-es) olajvasarlasrol is volt par bejegyzes korabban. Illetve arrol, hogy a MOL is erintett a kitermeles megszunteteseben.

A térképkészítők szeretik telepakolni mindenféle felesleges piktogramokkal a térképeiket(kölün szeretem, amikor a gáz- és az olajkitermelést sem különböztetik meg). Erre a lenti térképre ránézve azt hihetné az ember, hogy Szíria egy igazi olajnagyhatalom.

this-detailed-syria-map-shows-what-territory-isis-is-truly-fighting-for.jpg


A háború előtt a szír olajtermelés nagy része Deir Ezzor környékéről származott, emellett Hasaka tartományban(északkeleti csücsök) folyt jelentős termelés. A Rakkától délre/délnyugatra lévő mezők még fiatalok, közvetlenül a háború előtt folyt a kiépítésük(második kép). Olajból azt hiszem, hogy sokkal gyorsabban csökkent a termelés, mint földgázból, a Homsz tartomány keleti részének szerény termelésen kívül elég hamar kiesett szinte minden. Jelenleg szinte teljes egészében az irániak látják el őket olajjal, illetve Oroszországból és Venezuelából kapnak némi importot. Emellett időszakosan felröppennek hírek az ISIS olajat szállító kamionjairól, de szerintem ezek maximum egyéni akciók lehetnek, ha kormányzati szinten kereskednének velük, akkor azt sokkal egyszerűbben és biztonságosabban megtehetnék a vezetékeken keresztül.

A háború előtt a földgáztermelés nagyjából fele származott a Palmüra környéki mezőkről, de Deir Ezzor és Hasaka tartományokban is jelentős termelés folyt. Palmüra környéke azért is nélkülözhetetlen a földgázellátás szempontjából, mert itt futnak össze a vezetékek, szinte a teljes termelés ezen a csomópontot folyik át. Gáz tekintetében a kormányzat viszonylag jól állt az ISIS felbukkanásáig, 15 millió köbméter volt a napi termelés 2014-ben, ami egyáltalán nem rossz, a békebeli termelés kétharmada. Azóta az ISIS több támadásban elfoglalta és elpusztította a megmaradt termelőkapacitás jelentős részét, súlyos ellátási zavarokat okozva a lakosság körében. Az Egyiptomból induló Arab-földgázvezeték az egyetlen csatorna, amin keresztül a szírek földgázt tudnának importálni, de tudtommal a Sínai-félszigeten jelen lévő ISIS csoportok miatt ez csak időszakosan szállít.

A szír áramtermelés(utolsó kép) szinte teljes egészében a helyben megtermelt gázra és olajra épül(a vízerőműveket jelenleg az ISIS és az SDF birtokolja). A háborúban a több erőmű ellenséges területre került, vagy megrongálódott, illetve a távvezeték-hálózatot is folyamatos támadások érték, emiatt jelentősek az ellátási nehézségek, sok helyen csak generátorról van áram.

Ezek a problémák egymást erősítik, és a szokatlanul kemény téllel kombinálva nehéz helyzetve hozták a kormányzatot:
Ha a rendelkezésre álló gázt eltüzelik az erőművekben, akkor stabilabb lesz az áramszolgáltatás, de a lakosság elkezd lázongani. Ha kiosztják a lakosságnak, akkor viszont az áramkimaradások lesznek, amitől megint elkezd a lakosság lázongani. Ha az ipari fogyasztóktól vonják el a gázt, akkor a termelékenység fog a béka segge alá zuhanni.
Olajjal/Üzemanyaggal kapcsolatban ugyanez, a tél miatt nagyon megugrott a lakosság fűtőolaj igénye, ha megpróbálnak mindenkit kielégíteni, akkor nem fog maradni a hadseregnek.

syria_map.png

untitled.jpg


petroleum_other_liquids.png


crude_oil_condensates.png


CzVDIqkUkAApjpB.jpg:orig
 

drqv

Well-Known Member
2015. február 20.
722
1 144
93
Akkor félreértettél.Nem azzal van a baj,hogy nyomulnak hanem ahogy teszik.Leírtam.

Arra próbáltam volna utalni, hogy a jelenlegi erőviszonyokat figyelembe véve vagy csinálnak egy kiszögellést, és akkor lesz (valamennyi) gáz, vagy pedig nem csinálnak nyelvet, de akkor feladnak több millió köbméter/nap gáztermelést. Ezért is írtam, hogy nem értem, miért nem küldenek oda több katonát, akkor nem kéne nyelvezni.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Arra próbáltam volna utalni, hogy a jelenlegi erőviszonyokat figyelembe véve vagy csinálnak egy kiszögellést, és akkor lesz (valamennyi) gáz, vagy pedig nem csinálnak nyelvet, de akkor feladnak több millió köbméter/nap gáztermelést. Ezért is írtam, hogy nem értem, miért nem küldenek oda több katonát, akkor nem kéne nyelvezni.
Mert nincs.
 
  • Tetszik
Reactions: jani22