[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ornagy

Well-Known Member
2014. október 24.
3 059
12 711
113

itt van hozza a terkep is, szep nagy terulet, zarjak a torokok elol a teruletet, mar csak 10 kn a kurdokig.

C5h1BSzXMAQgpIK.jpg
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 617
22 094
113
Rakka környéke. Elég nyilvánvaló, hogy Rakka bekerítése északról korlátolt hatású mindaddig, amíg a déli oldal szabad.
C5iah6jXMAELtiQ.jpg:large
 

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 635
113
Amúgy a kurdok eléggé szét vannak tagolva Szíriában.
Szóval ez a "kurdok" megjelölés eléggé le egyszerüsítve kezeli a helyzetet.
Olyan, mint egy választási kampányban megkérdezni hogy, hogy áll a pártom támogatottsága és erre azt felelni, hogy vannak szavazópolgárok pro és kontra.

(pl a Manbij-i milicia a török bevonulás után az IS-el szövetkezett, (kb. "mert arab-arab, az meg török"), féligmeddig levállt az SDF-ről és most táncolnak vissza.)
Akkor volt olyan csoportjuk is, illetve még most is van, aki kivált és fegyveresen is nekiment az SDF-nek, mert a saját céljaiért küzd.
Például pont Mambíjban fordult elő, hogy erőszakkal kitelepítették a szíreket és csak azzal a feltétellel engendték őket el, hogy aláírnak egy papírt, hogy soha nem térnek vissza.
Aztán az iraki kurdok és a szíriai kurdok között sincs béke, mert mind a kettő a saját eljképzelésük és vezetésük alatt csinálnának kurd autonómiat, államot, meg amit lehet.
Akkor Afrin-i is, hol ide, hol oda húz, tulajdonképpen a fenmaradása érdekében bárkivel bármit, mert ott ahol vannak, sem a szíreknek nem barátok, sem a törököknek. Eddig a közös Eufrátesztől nyugatra eső területet egyesítését próbálták elérni, hogy kedvező pozit alakíthassanak ki, most a szíreknek lesz érdekük támogatni, ameddig a törökök ki akarnak hasítani valamit onnan, de amint a török veszély múlik, azonnal ellenségek lesznek és hosszú távon még lehet török érdek is, Aszaddal szemben támogatni egy Afrin-i önkormányzatot....
Közel sem annyira homogének, mint ahogy ez elő van vezetve.

Szíriában, ahogy az IS esik szét, az ellene, vagy vele harcoló szerveződések is bomlanak, mert próbálják a saját akaratukat érvényesíteni.
Az még a leghomogénebb SSA-ban is előfordult már, hogy levált egy-egy csapat és éppen az érdekének megfelelően változtattak.

Csak az elmúlt napok eseményeiből, csak az Al-Bab környékit nézzük és a harcoló feleket szinenként csoportosítjuk, akkor az elvileg szír ellenség trökökök által nyomott csapatok bevették Tadef-et, majd visszavonultak és hagyták az SSA-nak és éppen közösen akarnak rámeni a Eufrátesztől nyugatra lévő papíron SDF-nek (akik valójában leválltak és már saját közigazgatást szerveznek) közben "ezek" a kurdok amcsi segítséget kérnek a törökök elleni védelemhez, azoktól az amcsiktól, akik megbombázták a törökök elötti határrészt, hogy könyebben nyomulhassanak be Szíriába. Segítséget kérnek azoktól az amcsiktól, akik éppen most szállítanak fegyvert az Eufrátesztől keletre lévő kurd csapatoknak, azoknak a kurd csapatoknak, akiknek eszük ágában sincs erősíteni a keleti "szakadárjaikat", ameddig meg nem hódolnak, viszont ha hüségesküt kapnak, akkor a most szállított fegyverek, hamar odakerülnek. Ebben az esetben viszont Assad elemi érdeke a kurdokkal közösen fellépni a törökök ellen, mert ez az egyetlen esélye az erőfölényre ott és így a jobb tárgyalási pozicióra.

Annyira a napi események, geopolitikai érdekek mentén folyik ez a konfilktus, hogy ez a ki milyen színü már rég elmosódott.
Érdekek vannak és minden féle méretű és színű harci alakulatok.
Kis szinten persze van etnikai ellentét, illetve az "én ilyen-te olyan", de az arab világban az hogy te szír vagy messze nem olyan fontos mint az, hogy te arab vagy, sőt a te síta, én szunnita is fontosabb, mint, hogy te iraki én meg szír, épp ezért nehéz ezt, pusztán szintekre osztani.
Arról nem is beszélve, hogy egy-egy harctéri alakulat parancsnokának is megfordul a fejében, hogy ha enyém a város és környéke, valamint, ha a nemhivatalos nem elismert nálam nagyobb hadúrral szemben, az ellenségem támogatom, akkor talán én lehetnék a majdani autonóm terület elnöke, stb.