Nem a kurdokkal állunk harcban, hanem terroristákkal – Ahmet Akif Oktay török nagykövet a Mandinernek
„Amikor az európaiak bírálnak bennünket a kurdok miatt, ők vajon azonnal befogadnának több százezer kurd menekültet, ahogy mi megtettük?” – kérdez vissza a budapesti török nagykövet, amikor az Észak-Szíriában zajló török hadműveletekről faggatjuk. Interjúnk Ahmet Akif Oktay nagykövettel, aki szerint hazája katonai offenzívája Szíria biztonságát is szolgálja.
Ahmet Akif Oktay (1961) az ankarai egyetem politikatudományi karán végzett, 1985 óta külügyi szolgálatban áll. Konzulként dolgozott a Török Köztársaság londoni, bengázi és rotterdami külképviseletén, tanácsadóként a washingtoni követségen, majd nagykövetként Vietnámban. A török külügyminisztérium politikatervezési főosztályának helyettes vezetője, majd a török külügyminiszter tanácsadója volt. 2018 óta a Török Köztársaság budapesti nagykövete.
Megszállást, egy másik állam, Szíria területi integritásának megsértését emlegetik a török hadműveletek kapcsán. Hogyan állnak a nemzetközi joggal?
Mit csinál a többi ország ott egyébként? Törökországnak egy 911 kilométer hosszú közös határa van Szíriával, és egy terrorista állam prototípusa jött létre a túloldalon. Az ott harcoló terrorszervezet a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) elágazása, ez a szervezet eddig közel 40 ezer ember életét oltotta ki Törökország területén. Mi nem a kurdokkal harcolunk, hanem egy veszélyes fegyveres csoporttal, egy terrorista szervezettel, amely a kurdok képviselőjének állítja be magát.
Mi a bizonyítékuk arra, hogy a kurd Népvédelmi Egységek (YPG) valóban a PKK szervezeti nyúlványa Szíriában?
Amikor az ellenzéki Szíriai Nemzeti Hadsereg erői bevonultak a török határ közeli szíriai településekre, sok helyen látták Abdullah Öcalan fotóját – ő a PKK vezetője, és életfogytiglani börtönbüntetését tölti Törökországban.
Az az önök igazi félelme, amikor az erősödő kurd katonai mozgalmat támadják, hogy ha ez túlnövi magát, akkor az önálló Kurdisztán követelésével áll majd elő, és közvetlen veszélyt fog jelenteni a török területi integritásra?
Nekünk semmi bajunk nincs a kurdokkal, akik Irakban vagy Szíriában élnek. Van egy autonóm kurd régió Irak északi részén, és mi jó kapcsolatban állunk velük, együttműködünk. Tehát a konfliktus nem a törökök és a kurdok között áll fenn.
A teljes cikk itt olvasható:
https://mandiner.hu/cikk/20191016_ahmet_akif_oktay_torok_nagykovet_a_mandinernek