[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
<blockquote rel="Montezuma">Van még egy meglátásom, ne legyünk amnéziásak!

A kezdeti hírek arról szóltak – még az orosz oldalról is – hogy a földről lőtték le a gépet. Utána jött a török F-16 sztori, mindenki mutogat mindenféle térképet, radarképet, sőt, a pilóta nevét és fotóját is. A szakértők meg magyarázzák, hogy infra volt a rakéta vagy sem, miért nem érzékelte a gép, stb.

Elég nehéz azt elhinnem, hogy a szíriai légteret (és a törököt is, pláne a határ közelében) nem figyeli a NATO és az orosz légvédelem, gondolom ez mindenkinek evidens.
Mindebből arra a következtetésre jutottam, hogy a népnek dobtak egy PR akciót, de katonai-technikai szempontból nem ez a lényeg.
A lényeg az, hogy az USA megmutatta az oroszoknak, hogy van egy olyan új fejlesztésű rakétájuk, amivel le tudnak lőni úgy egy vadászbombázót, hogy észre sem veszik. Ez lehet egy ismert rendszer nem publikus továbbfejlesztése, amit az oroszokon élesben teszteltek, jelezve Putyinnak, hogy „faszák vagytok oké, de van még nálunk is a tarsolyban egy-két dolog”.
Erre egyébként a laiki-molni-sidewinder1-zsolti-stb. féle eszmecsere vezetett a másik tiopikban. Valószínűleg tényleg jó rakétáik vannak az oroszoknak és erősen hajlom arra, hogy – laikusként – laikinek adjak igazat, ha pedig így van, akkor ez megerősíti a teóriám létjogosultságát, mint reális alternatívát.

Bar ez sincs kizarva de szerintem ennel egyszewrubb a helyzet. A hideghaborus szokeveny Szu-24M fedelzeti rendszerei egyszeruen nem erre a konfliktusra voltak kifejlesztve. Ennyit ernek a Debreceni Szuhojok. A dologban az a meglepo hogy a csucs konfliktusban ezeket a vasakat tudja az orosz vezetes kuldeni. </blockquote>

A Szu-24-et egyszerűen nem a most alkalmazott feladatkörre találták ki, hanem egy nagyhatalmak közötti konfliktus esetén hadműveleti célok elleni mélyrepülésben végrehajtott nagysebességű atomcsapás mérésére. Azt viszont felejtsük el, hogy a szíriai háború az minden résztvevő számára csúcs-konfliktus lenne. Annak számít Aszad és minden olyan fél részéről, akinek a vereség esetén a léte forog kockán. Oroszország szenvedhet akár katonai vereséget ott, akár hatalmas presztizsveszteséget, de azért még nagyon messze lenne attól, hogy létében fenyegetve lenne.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
<blockquote rel="laiki"><blockquote rel="aquarell"><blockquote rel="boki"><blockquote rel="boki">VIDEO France attacks ISIS In Syria 11/16/2015https://www.youtube.com/watch?v=Q_nkAhppr7Y

Forrás
https://www.youtube.com/channel/UCC-sk18o63HdvcwyMsz5N5g

Sok minden van a weben.:)</blockquote>

Megelöztél. Éppen kérdezni akartam, hogy "France ?"</blockquote>

Nem a franciák használnak L-39 Albatroszt? Illetve annak az anyahajós változatát? </blockquote>

Nem, a franciák nem használnak L-39 Albatroszt. Még az anyahajós változatát sem, mert olyan nincs is. :)
A francúzok kicsit nacionalisták, így a fegyveres erőiknél nagyon sokáig kell turkálni, hogy valami nem francia gyártmányt találjunk, az Albatros meg cseh gyártmány.
Ami a France feliratnál látható az egy orosz Szu-25 alacsonytámadó/csatarepülőgép, és semmi köze Franciaországhoz. Az lenne a jó ha soha nem is lenne, az már nagy európai háborút jelentene, esetleg azt, hogy valahol külföldön akasztották össze a bajuszt Grisáékkal A Szu-25 elfogadható orosz-francia kapcsolatát max múzeumi vonalon tudom elképzelni.</blockquote>

Ugye tudod, hogy vicceltem? Tisztában vagyok vele, hogy a franciáknak nincs L-39-esük, és az Albatrosznak nincs anyahajós változata.

A videó borítóképén tényleg Szu-25 látható két Sz-25 rakéta indítása közben. De ezek szerint nem nézted meg a videót. A felvételen egy szír L-39-es dob két valószínűleg FAB-250-es bombát alacsonyról.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>kalapács:</b>
Ezt most nem értem.
A SZU-24 nem bombáz jól?
Alkalmatlan vas?
Eddig úgy tudtam hogy vadászbombázó elsődlegesen bombázási feladattal, elvileg lehet rá légiharc rakétát is tenni, de a Fencer az életben nem volt vadászgép, ellenben az F-16 alapból és elsősorban vadászfeladatra készült.
Mitől rosszabb a Fencer harcászati bombázóként, mint a Tornado vagy a Super Étendard?
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 466
7 299
113
A dologban az a meglepo hogy a csucs konfliktusban ezeket a vasakat tudja az orosz vezetes kuldeni.

vajon miért nem visznek szíriába yak 130-akat
a lelőtt su-24 is csak 4x250 kg bombát vitt, és a látható videók szerint sincsenek telepakolva se a su-24 se a su-25-ök
így hiába jók az eredmények, nem tudnak eladni se su-24-et se su-25-öt az érdeklődőknek, merthogy azok már nincsenek gyártásban
ezt az 1 tonnát meg elvinné egy yak-130 is, 6000 méteren azt se veszélyezteti semmi, és ha van eredmény azt mindjárt el is lehetne adni
hasonlóan a 34-esekhez, de az meg más kategória
de a sok kisterhelésű fordulóra a yak is alkalmas lehetne...
asszem
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
<blockquote rel="emel"><blockquote rel="laiki"><blockquote rel="aquarell"><blockquote rel="boki"><blockquote rel="boki">VIDEO France attacks ISIS In Syria 11/16/2015https://www.youtube.com/watch?v=Q_nkAhppr7Y

Forrás
https://www.youtube.com/channel/UCC-sk18o63HdvcwyMsz5N5g

Sok minden van a weben.:)</blockquote>

Megelöztél. Éppen kérdezni akartam, hogy "France ?"</blockquote>

Nem a franciák használnak L-39 Albatroszt? Illetve annak az anyahajós változatát? </blockquote>

Nem, a franciák nem használnak L-39 Albatroszt. Még az anyahajós változatát sem, mert olyan nincs is. :)
A francúzok kicsit nacionalisták, így a fegyveres erőiknél nagyon sokáig kell turkálni, hogy valami nem francia gyártmányt találjunk, az Albatros meg cseh gyártmány.
Ami a France feliratnál látható az egy orosz Szu-25 alacsonytámadó/csatarepülőgép, és semmi köze Franciaországhoz. Az lenne a jó ha soha nem is lenne, az már nagy európai háborút jelentene, esetleg azt, hogy valahol külföldön akasztották össze a bajuszt Grisáékkal A Szu-25 elfogadható orosz-francia kapcsolatát max múzeumi vonalon tudom elképzelni.</blockquote>

Ugye tudod, hogy vicceltem? Tisztában vagyok vele, hogy a franciáknak nincs L-39-esük, és az Albatrosznak nincs anyahajós változata.

A videó borítóképén tényleg Szu-25 látható két Sz-25 rakéta indítása közben. De ezek szerint nem nézted meg a videót. A felvételen egy szír L-39-es dob két valószínűleg FAB-250-es bombát alacsonyról. </blockquote>

Hiába láttam az Albákat a videóban, Te céloztál velük kapcsolatban a franciákra. Ha ott lett volna a "vigyori", akkor értettem volna a viccet.....
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
<b>kalapács:</b>
Ezt most nem értem.
A SZU-24 nem bombáz jól?
Alkalmatlan vas?
Eddig úgy tudtam hogy vadászbombázó elsődlegesen bombázási feladattal, elvileg lehet rá légiharc rakétát is tenni, de a Fencer az életben nem volt vadászgép, ellenben az F-16 alapból és elsősorban vadászfeladatra készült.
Mitől rosszabb a Fencer harcászati bombázóként, mint a Tornado vagy a Super Étendard?

A SZU-24 szerintem egy eleg jo platform. Azoban hianyzik belole a modern elektronika. Tobb teruletrol is de ami alap alapveto lenne az az ESM ECM combo. Ahogy eddig kitunik a nyilatkozatokbol meg csak nem is eszleltek hogy befogtak oket, plane nem a raketat.

A MANPAD ok ellen sincs aktiv vedelme ( korszeru ) eppen ezert magasbol jo nagy szorassal bombakotegekkel dolgozik. Aki meg a szorasba kerult az ugy jart. <del>zerintem meg itt ezen a site on van olyan tag aki kilenne akadva a amik II.VH-s magyarorszagi szonyegbombazasa miatt hogy az milyen barbar dolog volt mert a civilek.... Az oroszok meg mindig ott tartanak mint az amik vietnamban anno. Nagy magassag szonyegbombazas. Ez muxik addig ameddig a cel az ISIS orszaga de amikor mar taktikai szintre megy le es esetleg harcolo csapatok tamogatasarol van szo harc kozben akkor ez mar veszelyes lesz es nem kicsit.

De mashogy fogalmazva a mai SZU-24M ek ugyanazok vagy majdnem ugyan azok mint a 80 as evek vegen Debrecenbe szolgalt SZU-24 sek. Azota viszont eltelt a technikaban is meg a naptarban is vagy 30 ev !!!

Amugy az F-16 eloszor tamadogepnek keszult. Nem is volt mas legiharc raketa rendszeresitve hozza mint a sidewinder. Aztan kapcsoltak es kicsit dobtak bele ezt azt.
 

zztop

Well-Known Member
2015. november 27.
358
2 116
93
Hogy mik vannak... :)))
Erdogan bocsánatot kért az oroszoktól a SU24 lelövéséért.
http://1prime.ru/state_regulation/20151128/822127726.html
 
T

Törölt tag 1526

Guest
Erdogan figyelmeztette Putyint, hogy ne játsszon a tűzzel.
erdogan-reuters-640x480.jpg

http://www.reuters.com/article/2015/11/28/us-mideast-crisis-turkey-russia-erdogan-idUSKBN0TG18K20151128#5pwDBde1LkkL5ISL.97
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 883
10 014
113
Az USA sürgeti Törökországot, hogy zárja le a Szíriával közös határszakaszát amin keresztül az ISIS ellátmányt és harcosokat kap. :
https://www.rt.com/news/323825-us-turkey-syrian-border/
 

reichundroll

Member
2014. október 8.
177
0
16
Erdogan már azt sem tudja merre van arccal... Folyamatosan változtaja az álláspontjait, kissé mintha skizofrén lenne és többen laknának benne, több véleménnyel... :)
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
A nagy hatótávolságú felderítő radarok nem az eszméletlen pontosságukról ismertek. Simán benne van a pakliban, hogy pár száz méter mélységű behatolást jeleznek, miközben a cél a határ mentén, de a jó oldalon repül. A törökök szerint volt légtér sértés az oroszok részéről, az oroszok szerint meg a török F-16 sértett légteret. Egyikre sincs abszolút bizonyíték.

Azonban azt mindkét verzióból tudjuk, hogy az F-16 a járőr köreiből kitörve már akkor elindult a Szu-24 felé, amikor az még több 10 km-re volt az ominózus török csücsöktől.

Ha a török változatot vesszük is alapul akkor is 1,8 km hosszú átvágást említenek a csücskön. Ehhez 17 másodpercet mondanak, ami túl lassú egy 6 km-e repülő Szu-24-nek. Tehát még a török verzió szerint is legfeljebb 8-10 másodperc a légtér sértés valószínű időtartama (az orosz adatok szerint a gép sebessége 800 km/h volt, amivel 8 másodperc jön ki). A törökök radarral követték az orosz gépeket. Eleve nem olt okuk feltételezni, hogy Törökországra bármi veszélyt jelentenének, de látták is a mozgásukból, hogy Szíriában bombáznak (10.16-kor mérték az első csapást, 8 perccel a lelövés előtt). Azt is sejthették, hogy a második körön a bombáik ledobása után fegyvertelenek. Az is láthatták, hogy a határral párhuzamosan repülnek, nem Törökország felé. Így azért nehéz előadni, hogy fenyegetésnek értékelték azokat.

Az viszonylag objektív, hogy hol találták el az orosz gépet. 5-7 km-re bent Szíriában (4 km-re a határtól a roncsok vannak) miután a csücskön vagy átrepült, vagy nem, de attól már kb. 12-13 km-re eltávolodott. Akár a török, akár az orosz verziót nézzük a rakéta repülési ideje 15 másodperc alatt lehetett. A gépek megadott sebességéből kiindulva a feltételezett határsértést követően közel 1 perccel kapta a Szu-24 a találatot. Így a rakéta kilövése is jóval azután történt, hogy a feltételezett légtérsértést követően a gépek visszatértek Szíriába.

Az is egyértelmű, hogy vagy tudatosan átjött a határon a török F-16-os, vagy legalább átlőtt.

Hogy volt-e figyelmeztetés, kimet-e az éterbe, vagy csak kamu, olyan frekvencián közölték-e amit az oroszok hallhattak, kiabálva, vagy nem kiabálva hangzott el akkor figyelmeztettek, amikor a gépek feltételezett légtérsértése volt, vagy percekkel korábban, vagy később, amikor semmi okuk nem volt rá, arról lehet vitatkozni. Arról viszont nem, hogy ha volt is, akkor sem törődtek a törökök a figyelmeztetés eredményével. Már egy ideje Szíriában repülő gépre lőttek.

Kár mentegetni egyeseknek a törököket. Ez így szándékos és előre megfontolt húzás volt. A parancsot már jóval a feltételezett légtérsértés előtt kiadták. Legkésőbb akkor, amikor az F-16 elindult a járőr területéről. Látták a Szu-24-esek járőrözését. Megvárták az első kört, hogy milyen útvonalon milyen sebességgel repülnek az orosz gépek. Amikor a második körre ráfordultak, akkor az F-16 elindult hogy megfelelő pozícióban legyen a lelövéshez. 3 perccel a lelövés előtt és a lelövés helyétől kb 40 km-el távolabb lévő Szu-24 pozíciónál. Legkésőbb ekkor már eldöntött lehetett a lelövés.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
"Recep Tayyip Erdogan, Törökország miniszterelnöke szomorúságának adott hangot a törökök által lelőtt orosz vadászgép miatt és azt kívánta, bárcsak ne történt volna meg soha, írja az AP hírügynökség."

Ennyivel nem hiszem, hogy beérnék az oroszok.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 425
63 730
113
Ez a video talán még nem volt...
https://www.youtube.com/watch?v=9yaZ4h7WDns


Súlyos videó, ész nélkül van benne minden. A villanyvezetékes rész például egy erősen utómunkázott DCS szimulátor videó. A nagy robbanás a végén a jemeni nagy robbanás több szögből.
 

kokusz

Member
2015. augusztus 23.
458
0
16
ezt ide tegyem vagy a vicc topicba? Szerintem ulipó írogat az origón dühöngő lelkiismeret néven:

"Moszkva újabb afganisztánja lesz ez a hadszíntér is, ha megindulnak a katonáik szárazföldön. Csak egyszer az életben az Iszlám államot bombázzák már végre, ne a mérsékelt ellenzéket.
*********************************************************
Minden kedves szálasista, horthysta neonácit és hazaáruló moszkovitát szívélyesen invitálom a Haditechnikai Kerekasztal fórumjára.
Kellemes kis antimagyar közösség alakult ki ott.
Többnyire 50 felett az élet területén sikertelen "megmondóember" vének alkotják, de van jó pár orosz is a tagok között kik "aktív intézkedéseket" végeznek."

Megismerem a fogalmazását tutti hogy ez az Ulippo nénje szövege !!! Ismer minket aki ezt irta , miket össze hazudik , látszik hogy meg van sértődve !!!
 

sixtee

Member
2015. március 22.
116
0
16
<blockquote rel="kalapacs"><blockquote rel="Montezuma"><b>Kalapács:</b>
Nem trollkodom, olcsó poén volt csak.


No prblem, csak kerlek nyomj melle egy icon-t.


En kerek elnezest !
</blockquote>

Na persze, ha túl sok szmájlit dobok, akkor Meister még a végén kihozza, hogy én is egy maca vagyok.
Egy férfitestbe született identitás zavarban szenvedő maca. :D
<i>(Nem cink Meister, nehogy te is orrbaverj! Sőt, király voltál, ahogy tegnap bebuktattad a bébit.)</i>

Egyébként nem kell elnézést kérned, korrekt volt a visszajelzés.

</blockquote>

Milyen macát??? Engem ???:) valóban zseniális volt....
 

csokibacsi

Member
2015. június 19.
201
0
16
Engem meg mindig neonácinak és moszkovitának is tartanak...hogy lehetek mindkettő? Ezt csak Juli tudja:D Lehet kicsit skizofrén a helyzet.