Naď fel akarja fegyverezni az új transzportereket egy kipróbálatlan vágmenti ágyúval
https://e.dennikn.sk/2965044/nove-transportery-chce-nad-vyzbrojit-nevyskusanym-kanonom-z-povazia/
A jól ismert Zuzana tarack mellett Szlovákiában gyártják a kevésbé ismert GTS-30-as ágyút is. Ugyanakkor szovjet típusú lőszerrel tüzel, de a minisztérium szeretné, ha NATO-szabványú töltényeket is kezelne.
Az egyik legfontosabb aláírás Jaroslav Naď-ra (OĽaNO) vár, aki nemrég azzal keltett feltűnést, hogy kijelentette, hogy "holnap kiléphet a politikából", mióta ő a védelmi miniszter.
Antti Kaikkonen finn védelmi miniszter a jövő héten Pozsonyba repül. Naď azt szeretné, ha látogatása fő pontja a finn Patria szállítók 450 milliós megvásárlásáról szóló szerződés aláírása lenne.
A szlovák minisztérium már márciusban pályázatot írt ki ezekre a járművekre, a nyertest Heger kormánya is jóváhagyta. Nad beosztottjai egész nyáron próbálták véglegesíteni a szállítószerződést.
„Jelenleg a megállapodások véglegesítésén dolgozunk, hogy lehetőség szerint legyen időnk mindent előkészíteni az aláírásra a Finn Köztársaság védelmi miniszterének régóta tervezett augusztus 30-i látogatása alkalmával” – írja Martina Kovaľ Kakaščíková szóvivő.
Mivel fognak lőni?
A megállapodás aláírása után egy finn és szlovák cégekből álló konzorcium 76 kerekes jármű gyártását kezdi meg a helyi fegyveres erők számára. Amivel a legtöbbjük fel lesz fegyverkezve, az mindeddig életlen maradt.
Maguk a Patria AMV transzporterek beváltak, több ország bemutatta őket hadseregének - például Finnország, Horvátország, Szlovénia, és főleg Lengyelország, amely több mint ezer darabot rendelt (a Rosomak licences változatban). Ugyanez nem mondható el a Naď által fő fegyverzetüknek választott ágyúról.
A minisztérium úgy döntött, hogy a legtöbb szállítónál szlovák 30 milliméteres GTS-30/N ágyúk lesznek a toronyállomáson. A tervek szerint az állami tulajdonú ZŤS Špeciál Dubnice nad Váhomból szállítja le, amelynek élén Miroslav Sim, a harmadik Fico-kormány által kinevezett menedzser áll.
Ezeknek az ágyúknak az árát lőszerrel együtt kevesebb mint 20 millió euróra becsülték.
Első ránézésre természetes, hogy a minisztérium saját cégétől vásárol, ezzel biztosítva többek között az ellátás megbízhatóságát. A Naď által választott változatban lévő ágyút azonban még nem szerelték fel sehova, és csak az első próbalövéseken esett át.
Az új fejlesztésű löveg kiválasztását potenciálisan kockázatos tényezőként jelölték meg a Védelmi Minisztérium hivatalos dokumentumai, konkrétan az a megvalósíthatósági tanulmány, amelyet a szállítóeszközök beszerzéséhez kellett a szakosztálynak elkészítenie.
"A GTS-30/N automata ágyú az előkészítés utolsó szakaszában van, és még nem történtek átfogó tesztek, ami a szállítások során lehetséges kockázatot jelent" - áll a dokumentumban.
"Minimális kockázat"
Naj és tisztviselői nem vállalják a kockázatot. Szerintük az ágyút már kifejlesztették, a gyári első próbalövések állítólag "a vártnál jobban" sikerültek.
„Az ágyú fejlesztésének és tesztelésének előkészítő munkái a bemutatott terv szerint bonyodalmak nélkül haladnak. Az eddigi munkát figyelembe véve a kockázat tehát minimális” – írja a tárca.
Az ágyúnak néhány hónapon belül, az évfordulón kell teljesen elkészülnie. "A agyú elkészítésének folyamata folytatódik, azzal a várakozással, hogy 2022/2023 fordulóján véglegesítik" - teszi hozzá a tárca.
Ez azt jelenti, hogy a jövő héten, amikor a minisztérium valószínűleg aláírja a szállítók megrendelését, még nem lesz biztos abban, hogy 100%-ban működőképes fegyvert választott.
Ahhoz, hogy az ágyút megfelelően teszteltnek lehessen tekinteni, át kell mennie az úgynevezett katonai teszteken. Ezeket katonák készítik, minden lehetséges szögből és különféle nehéz körülmények között lövöldöznek ágyúból.
Ilyen típusú tesztek még nincsenek kilátásban. A minisztérium úgy döntött, hogy az ágyút csak a prototípus járművekkel együtt tesztelik. "Az ágyúpróbákat magának a járműnek a katonai tesztjei részeként hajtják végre" - erősíti meg a szóvivő.
Újratervezett Šipunov
Milyen ágyú ez? A szomszédos állami tulajdonú Konštrukta Defence cég által gyártott Zuzana nehéz taracktól eltérően a GTS-30 ágyú nem ismert a közvélemény előtt.
Alapja eredetileg a szovjet 2A42 Šipunov ágyú, amelyet az 1970-es években Arkady Šipunov tervező irodája fejlesztett ki. Szlovákiában a ZŤS Dubnica nad Váhom állami óriáscég gyártotta licencelt változatban, például a BVP járműveit is felfegyverkezték vele, amelyek ma is a szlovák szárazföldi erők magját alkotják.
A GTS-30 ágyú továbbfejlesztett változata, a műszaki dokumentáció a ZTS Špeciál állami vállalat tulajdonában van. Az ágyú 30 x 165 milliméteres szovjet kaliberű töltényeket lő ki. Korábban az SNS jelöltjei azt tervezték, hogy új transzporterekben is alkalmazzák ezt a fegyvert.
Naí bírálta ezt a szándékot. Szerinte az új járműveknek nyugati kaliberű ágyúkkal kell rendelkezniük, ami 30 x 173 milliméteres. A legtöbb NATO szövetséges hadsereg ilyen kaliberű töltényeket használ.
„A GTS-30 fegyver nagy hátránya, hogy szovjet típusú lőszert használ, ami nem kompatibilis a NATO-n belül. Ez a tény jelentősen korlátozza a szlovák egységek átjárhatóságát” – írta a Naď akkoriban vezetett SSPI intézet.
Amikor 2020-ban miniszter lett, ragaszkodott ahhoz, hogy az új járművek NATO-szabványú lőszerrel tüzeljenek. A probléma azonban az volt, hogy ezekhez a patronokhoz nem Szlovákiában gyártják az ágyúkat.
Ezért a ZŤS Špeciál cég megkezdte a szovjet lőszerek ágyúinak átdolgozását olyan formára, amely képes NATO-kaliberű töltényeket tüzelni. Ezzel létrejött a GTS-30/N nevű változat, amellyel Naď összesen 66 új transzportert szeretne élesíteni.
A hibrid előnyei?
A tárca azt ígéri, hogy ennek a megoldásnak több előnye is lesz. Az első, hogy az ágyúnak ugyanolyan formája és alapfunkciója lesz, mint az eredeti „szovjet”, amelyet a páncélosok már beépítettek a szállítók leendő lövegtornyába. Csak megfelelőbb lőszert fog használni.
"A GTS-30/N löveg tervezésének alapötlete az alapvető funkcióinak megőrzése és a formai hasonlóság volt, mint a GTS-30 ágyú esetében, aminek nagy jelentősége van a toronyba való beépítés tervezésében. meg” – írja Kovaľ Kakaščíková szóvivő.
További előny, hogy a szlovák hadsereg mindkét típusú lőszerhez házi készítésű ágyút kap: nyugati és szovjet. Mindkét típusú patront Szlovákiában is gyártják.
"A GTS-30/N ágyúnak ez a megoldása viszonylag kis változtatásokkal lehetővé teszi, hogy mindkét töltényt a rendelkezésre állónak megfelelően használjuk" - írja a minisztérium.
És akkor legyen még egy előnye: a nyugati lőszerekhez készült fegyverek, amelyek közül a leghíresebb az amerikai Bushmaster és a német Mauser, nagyobb hatásfokkal rendelkeznek. Ha a tervezők a GTS-30-as ágyút nyugati lőszerre alakítják át, növelik ennek az eredetileg szovjet fegyvernek a hatékonyságát.
„A fegyver hatékonyságát nagymértékben meghatározza a lőszer hatékonysága. Amikor 30x173 mm-es lőszert lőnek ki, a GTS-30/N löveg ugyanolyan hatásfokú, mint egy Bushmaster vagy Mauser ágyú” – állítja a minisztérium.
Legalábbis európai viszonylatban ritkán látható dolog lesz. A keleti blokk egykori államai általában nem kísérleteztek a transzporterek beszerzésével, és közvetlenül nyugati ágyúkkal fegyverezték fel őket.
A már említett Bushmaster ágyúkat például Lengyelország és Horvátország telepítette a Patria járművekbe. Ugyanezt a fegyverzetet választották a csehek is, akik 15 éve rendeltek osztrák Pandur szállítókat.
Valószínűleg a leghíresebb 30 milliméteres ágyú a Bushmaster, amelyet a Northrop Grumman amerikai fegyvergyártó cég fejlesztett ki.
Magasabb ár
De vannak más összefüggések is, amelyekről Naď osztálya kevesebbet mond. Az első a már említett tény, hogy a minisztérium egy olyan prototípust választott, amelyet nem teszteltek szlovák körülmények között. Egy másik téma az ár.
A Pénzügyminisztérium (ÚHP) ár-érték arányának elemzése szerint az eredeti szovjet lőszerágyúk 9,7 millió euróba kerültek. A nyugati lőszerekhez készült változat 19,2 millióba fog kerülni.
„A járművek új ágyúval való közvetlen gyárból való felfegyverzésével a kezdeti beruházás 9,5 millió euróval magasabb lesz, de a szovjet kaliberű ágyúk és lőszerek beszerzése nem valósul meg” – írta az ÚHP.
Naď minisztériuma ezzel szemben azzal érvel, hogy a hétköznapi nyugati típusú ágyúk, amelyeket amerikai vagy német fegyvertárak gyártanak, többszöröse többe kerülnek.
„A választott változat jelentős pénzt takarított meg a külföldi gyártás kánonjához képest. Ugyanakkor egy állami vállalkozás terméke, ami azt jelenti, hogy az állam így többletbevételhez juthat a költségvetés számára. Ezen okok miatt ezt a döntést helyesnek tartjuk” – állítja a tárca.