[BIZTPOL] Tajvan-Kína konfliktus (1949 - ...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 390
36 373
113
Az "utolsó kínai figyelmeztetés" (oroszul: Последнее чиноное придробнее) egy orosz közmondás, amely olyan figyelmeztetést jelent, amelynek nincs valódi következménye.

https://en.wikipedia.org/wiki/China's_final_warning

Jó, azóta kissé erősebbek lettek. Ha most a kínai vezetés segget csinál a szájából, akkor ÉK szintjére kerül komolyan vehetőségben. Papírtigrisnek fogják nézni, joggal.
Beraktam az idézett cikk (által idézett cikk) lényegi részét a fordítóba:

1. forgatókönyv: A minimalista megközelítés. A PLA elfoglalja a Jinmen vagy a Matsu szigeteket, valamint Tajvan szigeteit a Dél-kínai-tengeren, és talán még a Penghu-szigeteket is. Emellett a Tajvani-szoros egy részét vagy egészét "no go" zónává nyilvánítják a külföldi katonai hajózás számára. Ez valószínűleg meglehetősen könnyű lenne a PLA számára, és Tajvan valószínűleg nem akarna túlságosan elkötelezni magát a hatalmas PLA haditengerészet (PLAN) elleni tengeri akcióra, ha nem közelítené meg közvetlenül a fő szigetet.

2. forgatókönyv: Hibrid hadviselés. Tajvan valamiféle részleges tengeri és légi blokádja, amelynek célja a gazdaság megzavarása, kombinálva a fokozott zaklatással, például a PLA légierő (PLAAF) repülőgépeinek közvetlen átrepülésével Tajvan területe felett, vagy a kínai haditengerészeti milícia behatolásával Tajvan tengeri terébe, amelyet a PLAN hadihajói védenek. Mindezt kibertámadások is kísérhetik, amelyek célja az internet és más infrastruktúrák napokra történő leállítása. Tajvannak nem lenne más választása, mint merev védekező álláspontot képviselni, ami a tajvani és a kínai erők közötti valódi összecsapásokhoz vezetne, ami komoly eszkalációs kockázatot jelentene.

3. forgatókönyv: Komoly támadás, de nem invázió. Ez csak légi és tengeri hadviseléssel járna, földi bevetés nélkül. Teljes légi és tengeri blokád, elhúzódó tengeri és légi harcok sorozata, amelyek célja Tajvan hadseregének leépítése, katonai célpontok elleni ballisztikus rakétatámadásokkal kombinálva. Agresszív kibertámadások, amelyek kikapcsolják az internetet és napokra vagy hetekre leállítják a kritikus infrastruktúrát. Amint a légi és tengeri fölény kialakul, Kína tetszés szerint válogathatna a célpontok között, és addig fokozhatná a fenyegetést, amíg a kormány meg nem törik.

4. forgatókönyv: A Full Monty - egy igazi invázió. Teljes légi és tengeri blokád, tömeges ballisztikus rakétatámadások katonai célpontok ellen, masszív kibertámadások, amelyek gyakorlatilag megbénítják a teljes katonai, kormányzati és polgári kommunikációt, és leállítják a kritikus infrastruktúrát. Agresszív tengeri és légi harcok Tajvan erőinek leépítése és a harctéri fölény elérése érdekében, majd vadászgépek és bombázók tartós légi támadásai katonai célpontok ellen. A különleges erők egységei által Tajpejben végrehajtott lefejezési csapás, amelynek célja a kulcsfontosságú vezetői személyzet elfoglalása. Jól koordinált belső árulás és szabotázsakciók gengszterek, beépített KKP-ügynökök és más Kínával szimpatizáló csoportok - az úgynevezett "5. oszlop" - által. Kétéltű támadás vadászgépek, helikopterek és harci drónok közeli légi támogatásával Tajvan egy vagy több pontján, és nagyon valószínű, hogy egy nagyobb kikötő, például Keelung, Taipei Port, Taichung vagy Kaohsiung elfoglalására irányuló lépés. Ezután csapatok százezrei kezdenének bevonulni, amíg a szigetet el nem foglalják. Legalábbis ez lenne a terv. A PLA sikere egy ilyen vállalkozásban nagyon bizonytalan. De pokolian nagy kárt tudnának okozni, ha megpróbálnák. És igen, talán sikerrel járnának, legalábbis részben, például a Tajpej környéki régió elfoglalásával és megtartásával.

1589181998-5eb8fe2e32560.jpg

A TAJVANI KÜLÖNLEGES ERŐK KÖZÖSSÉGE SZÍVÉLYESEN ÜDVÖZLI A LÁTOGATÓ PLA CSAPATOKAT
5. forgatókönyv: A legrosszabb (nem nukleáris) forgatókönyv. Teljes légi és tengeri blokád, tömeges ballisztikus rakétatámadások katonai célpontok ellen, masszív kibertámadás, agresszív tengeri és légi támadások Tajvan erőinek leépítése és a harctéri fölény elérése érdekében, majd vadászgépek és bombázók légi támadásai katonai célpontok ellen és polgári célpontok területi bombázása. Tömeges veszteségek vannak, és Tajvant nyers erővel szétzúzzák, megadja magát, majd a megszállók bevonulnak az országba és átveszik a hatalmat.

123717754_ap_22070654665640-976.jpg

OROSZ GRÁNÁT CSAPÓDOTT BE EGY LAKÓHÁZBA AZ UKRAJNAI MARIUPOLBAN
fafcba_1_pszczel_mariupol_cnn.jpg

LEPUSZTULT LAKÓPARK MARIUPOLBAN (NEM TAOYUAN)
Jelen pillanatban, amennyire én olvastam, Kína valószínűleg a 4. forgatókönyv kivételével bármelyik forgatókönyvet meg tudná valósítani. Az 5. forgatókönyv annyira szélsőséges, hogy valószínűtlen, hogy megvalósuljon. A 4. forgatókönyv a legkockázatosabb Kína számára, mivel meg kellene küzdeniük a feldühödött lakossággal, a ROC-erőkkel a saját területükön, ráadásul a fent említett hosszú figyelmeztető ablakkal. Az 1. és a 2. forgatókönyv a legvalószínűbb, hogy megmerevíti Tajvan elszántságát, és még nagyobb nemzetközi támogatást kap, anélkül, hogy valóban megadná Kínának, amit akar. Tehát én arra fogadok, hogy a 3. forgatókönyv az, ami miatt aggódnunk kell. Ha és amennyiben a PLA képes lesz hatékony területlezárást végrehajtani a szövetséges erőkkel szemben, akkor ez még valószínűbbé válik.

Persze ezt senki sem tudja. Nagyon sok összetett és kiszámíthatatlan tényező van. De egy dolog világos: a feszültség egyre nő és nő, és úgy tűnik, senki sem hajlandó meghátrálni. Nagyon remélem, hogy a "0. forgatókönyv, egyáltalán nincs háború" fog bekövetkezni, ahogyan mi mindannyian reméljük.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 165
33 387
113
Jézus ereje ne hagyj el.....
De hogy maradjunk a rovatban,nem kell megijedni.Szokasos kardcsortetes megy,ez meg nem is annyira látványos.Most meg nem is raketaztak körbe a szigetet.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 390
36 373
113
1120190-copy.jpg

XI JINPING, KÍNA LEGAGRESSZÍVABB VEZETŐJE MAO ÓTA
Megtörténhet? Igen, határozottan megtörténhet. A Kínai Kommunista Párt (KKP) és annak Népi Felszabadító Hadserege (PLA) következetesen megfogadta, hogy "újraegyesül Tajvannal", ha kell, ha nem. Az elmúlt évtizedek során Kína haderőfejlesztése az emberiség történetének legnagyobb békeidőszaki katonai terjeszkedése volt. És e megnövelt kapacitás nagy része - például a "hordozógyilkos" hiperszonikus rakéták kifejlesztése - azon alapul, hogy az USA-t és regionális szövetségeseit kizárják abból, hogy Tajvan közelébe jussanak, ha a PLA úgy dönt, hogy komoly katonai nyomást gyakorol. A KNK elnöke, Hszi Csin-ping - aki 69 éves - többször is kijelentette, hogy még életében szeretné megvalósítani a Tajvannal való "újraegyesítést". Oroszország ukrajnai inváziója pedig komor emlékeztetőül szolgál arra, hogy a nagyhatalmi politika valóban nagyon brutális tud lenni. Ó, igen, ez bizony megtörténhet. Ebben ne legyenek kétségeink.
tvr4krxgpve73jo36u6kagzjau.jpg

screenshot-244.png

De vajon fog-e? Senki sem tudja. Ez számos tényezőtől függ, többek között attól, hogy ki irányítja a show-t Pekingben, Washingtonban és Tajpejben. Vajon Xi megkapja-e a 3. ciklusát, és így valószínűleg élethossziglan vezető lesz? Valószínű, de nem biztos. Ki lesz a következő amerikai elnök? Továbbra is a Kína-sólymok fognak győzedelmeskedni az amerikai külügyminisztériumban? Ismeretlen. Tajvan végre megkeményíti saját védelmét? Elfogad-e a KKP valamilyen kompromisszumot a Tajvannal folytatott tárgyalásokon? Mindezekről sokféle vélemény létezik. De nincs egyértelműség.

Oké, tegyük fel, a vita kedvéért, hogy ez megtörténik. Mikor a legvalószínűbb az időpont? És mi a legvalószínűbb forgatókönyv a támadásra? Ez megint nem egyértelmű, de van néhány pont, amiben a legtöbb szakértő egyetért.

Először is, egy kétéltű invázióra két fő ablak van, október és április. Télen a Tajvani-szorosban a szél túlságosan viharos a nagyszabású tengeri akciókhoz. Nyáron fennáll a tájfunok veszélye. A rakéta- és bombatámadások esetében azonban nincsenek ilyen korlátozott időablakok.

Másodszor, a tényleges kétéltű támadást megelőző hónapokban a Tajvanhoz közeli PLA bázisokon valószínűleg észrevehető erők és hadianyagok mozgására és felhalmozására kerülne sor. Az amerikai és szövetséges műholdak és más hírszerzési források észrevennék ezt, és valószínűleg nyilvánosságra hoznák, hogy megpróbálják Kínát meghátrálásra kényszeríteni.

Végül, tekintettel Kína politikai kultúrájára, szükség lenne valamilyen politikai ürügyre, legitimációra. Nagyon valószínűtlennek tűnik, hogy meglepetésszerű támadást indítanának egy hivatalos folyamat bejelentése nélkül, mint például egy Kínában elfogadott törvény, és a Tajvan számára felkínált lehetőség, hogy egy bizonyos határidőig hivatalos tárgyalásokba (tárgyalásos megadás) kezdjen.

Mindezeket a tényezőket összevetve, az első egyértelmű figyelmeztető jelzéstől a tényleges kétéltű invázióig körülbelül hat hónapos időintervallumot lehet számítani.
 

mijki

Well-Known Member
2012. augusztus 12.
341
890
93
azért egy ilyen szintű összevonás megkönnyíti az usa dolgát is. egy megfelelő csapással szinte a teljes hadtest elpusztítható ...

Volt régebben valamilyen műsor arról, hogy pár partközelben véghez vitt nagyobb robbantással olyan szökőár generálható Kína partjainál, amely elsöpörné a partvidéket és vele együtt akár 1 milliárd lakost.

Természetesen ebben az esetben ott van a kérdés, hogy Japán és a többi közeli állam ehhez mit szólna és egy ilyen támadás után mi gátolná meg Kínát abban, hogy ABM-eket indítson, ezzel elpusztítva a ma ismert világot.
 

SenkiFia

Well-Known Member
2022. április 4.
1 440
12 396
113
#BREAKING ❗️ - Állítólag a Kínai Népköztársaság Fujian tartományában netezők kiszúrták, hogy Dongfeng-16 (DF-16/CSS-11) ballisztikus rakétákat mozgatnak vasúton Délkelet-Kínában! Ezek a rakéták 800-1000 km közötti hatótávolsággal rendelkeznek.
 

SenkiFia

Well-Known Member
2022. április 4.
1 440
12 396
113
- A tajvani média, a TVBS jelentése szerint a külső tajvani szigetek "harckészültségi állapotba" kerültek. Ez utoljára az 1996-os Tajvani-szoros-válság idején fordult elő.
 

Aurél

Well-Known Member
2022. február 25.
634
4 712
93
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 342
96 713
113
Nem tudom. De az amerikai adminisztráció elég ökör módon viselkedik. Minden frontot megnyit, az ellenségeket egymásra tolja. Most ezek ilyen hülyék? Vagy egy most vagy soha helyzet van? Azaz ha az USA nem szakítja több pólusra a vilagot, akkor a globalizált versenyben Kína strategiai előnybe került a következő évtizedekben és vezércáltás lesz??

Így egy globalis recesszió, jóléti visszaesés árán is, de fenntartja vezető poziciójat. Akarjuk mi ezt???
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 342
96 713
113