Cseh haderőfejlesztési program (2035) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 834
76 971
113
  • Tetszik
Reactions: Vlad

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 150
113
A STRATOM programban mi is részt vehetnénk. Hátha elgondolkoznak ezen Maróthék. El lehetne adni "nagy V4 védelmi együttműködés" néven. Mert ha mi csatlakozunk akkor borítékolható a szlovákok csatlakozása is. A lengyeleket meg nem lehet túl nehéz meggyőzni egy védelmi beruházásról.
Keress már rá a "Dzsudzsák Balázs" és a "léghajó" szavakra, így együtt!
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 834
76 971
113
A cseh kormány Challenger CL -601 repülőgépének szolgálata - majdnem 30 év után - ma véget ér. Szállította az elnököket, de vérellátást is Afganisztánba. Az Omnipol átfogó szolgáltatást nyújtott neki. Sok időt töltöttünk együtt, hiányozni fog...

E85bPx1WUAAhKgn
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Egy már tobb fórumon is megjelent Nexteres PR-cikk:

A Caesar önjáró ágyúk modern támogató eszközökkel együtt új minőséget hoznak a cseh tüzérség számára​

https://www.armadninoviny.cz/samohy...ou-nove-kvality-pro-ceske-delostrelectvo.html

Csak érdekességként, de van valakinek infója arról, hogy mennyibe kerülhet egy használt DANA önjáró löveg manapság? Volt olyan elvetemült kormányfő a közelmúltban, aki ilyen korú fegyvereket vásárolt valakitől? (Úgy értem, nem fontos csak ezt a típust nézni, hanem a '70-es évek valamelyik önjáró howija ha gazdát cserélt, már abból lehetne becsülni egy árat.)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 896
35 399
113
Csak érdekességként, de van valakinek infója arról, hogy mennyibe kerülhet egy használt DANA önjáró löveg manapság? Volt olyan elvetemült kormányfő a közelmúltban, aki ilyen korú fegyvereket vásárolt valakitől? (Úgy értem, nem fontos csak ezt a típust nézni, hanem a '70-es évek valamelyik önjáró howija ha gazdát cserélt, már abból lehetne becsülni egy árat.)
igen az ukránok vettek. nem vészes az ára de fel kell őket újítani és még akkor is csupán varsói szerződés szinvonalát hozznák.
pár hónapja még egy csomót árultak a neten... de felújítás hiradó rendszerek egyebek pótlása. alkatrészek kiképzéés a technikára... a végösszeg így már nagyobb. az ukránnak megérte mer háborúban áll de nekünk akik a jövöbe tekintünk... igazából már nagyon a végét járják harcértékben.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Vogon

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
igen az ukránok vettek. nem vészes az ára de fel kell őket újítani és még akkor is csupán varsói szerződés szinvonalát hozznák.
pár hónapja még egy csomót árultak a neten... de felújítás hiradó rendszerek egyebek pótlása. alkatrészek kiképzéés a technikára... a végösszeg így már nagyobb. az ukránnak megérte mer háborúban áll de nekünk akik a jövöbe tekintünk... igazából már nagyon a végét járják harcértékben.

Értem. Van konkrét forrás arról, hogy mennyit fizettek a cseheknek és mennyit a felújításra? És azt gondoltam, hogy nem azért cserélik a csehek, mert hirtelen nem tudják hova eltenni a pénzt. :)
Borzasztó kicsi a lőtávolsága, ahogy nézem. Nincs hozzá modernebb lőszer. Kérdéses számomra is, hogy egy rövid reakció idővel (mondjuk 2 perc) rendelkező ellencsapás közegben van-e elég ideje pontosítani a lövéseit és eltalálni a célpontot.

De a cikket olvasva kíváncsi lettem az árfolyamokra.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 896
35 399
113
Értem. Van konkrét forrás arról, hogy mennyit fizettek a cseheknek és mennyit a felújításra? És azt gondoltam, hogy nem azért cserélik a csehek, mert hirtelen nem tudják hova eltenni a pénzt. :)
Borzasztó kicsi a lőtávolsága, ahogy nézem. Nincs hozzá modernebb lőszer. Kérdéses számomra is, hogy egy rövid reakció idővel (mondjuk 2 perc) rendelkező ellencsapás közegben van-e elég ideje pontosítani a lövéseit és eltalálni a célpontot.

De a cikket olvasva kíváncsi lettem az árfolyamokra.
ez a 2 perc ez még lőtéren is igen necces idő lenne...
DANA M2 is a further improved version, developed in Czech republic. It retains original 152 mm ordnance. In 2020 Ukraine ordered Czech DANA artillery systems modernized to the M2 standard. The cost was $1.55 million per unit. However soon after the deal was announced it there were accusations of corruption.

https://www.defensenews.com/land/2018/02/07/czech-military-eyes-490m-howitzer-buy-from-nato-member/ ez meg egy visszadobott modernizáció

és az ukránnak ez még nem a végösszeg...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
ez a 2 perc ez még lőtéren is igen necces idő lenne...

Ma vagy a jövőben?
A BMS-től nagyon drasztikus reakcióidő csökkenést várnak. És az ukrán topicban linkeltem a minap egy cikket, ahol egy új rendszerre ők még ennél kicsit rövidebb időt adtak meg standardnak... igaz nincs pénzük a bevezetéshez.
Persze mit tekintünk reakcióidőnek? :) 45 km-en körülbelül maga a lövedék száll ennyi ideig, ahogy aszem Íjász múltkor kiszámolta. És keleti szomszédunk ezt nem is számolta bele. Én csak mondtam egy számot, hogy ennyivel terveznék olyan szinten, hogy 2 percig még lőhetnek, ha kapnak korrekcióra új céladatokat. Utána nekik is szedelőzködniük kell és számolni azzal, hogy idő elhagyni a helyszínt.

Remélem így már pontosabb, hogy mire értettem. Nem az ellenség lövedékeinek becsapódását, hanem egy hasamra ütött időintervallumot, amíg figyelhetik a lövéseik hatását és pontosíthatják az irányzékot.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 896
35 399
113
Ma vagy a jövőben?
A BMS-től nagyon drasztikus reakcióidő csökkenést várnak. És az ukrán topicban linkeltem a minap egy cikket, ahol egy új rendszerre ők még ennél kicsit rövidebb időt adtak meg standardnak... igaz nincs pénzük a bevezetéshez.
Persze mit tekintünk reakcióidőnek? :) 45 km-en körülbelül maga a lövedék száll ennyi ideig, ahogy aszem Íjász múltkor kiszámolta. És keleti szomszédunk ezt nem is számolta bele. Én csak mondtam egy számot, hogy ennyivel terveznék olyan szinten, hogy 2 percig még lőhetnek, ha kapnak korrekcióra új céladatokat. Utána nekik is szedelőzködniük kell és számolni azzal, hogy idő elhagyni a helyszínt.

Remélem így már pontosabb, hogy mire értettem. Nem az ellenség lövedékeinek becsapódását, hanem egy hasamra ütött időintervallumot, amíg figyelhetik a lövéseik hatását és pontosíthatják az irányzékot.
ezért írtam... ugye fel kell mennie a lövedéknek olyan magasságba hogy azt a bemérő radarok érékeljék ott kell egy bizonyos ideig röppülnie hogy kitudják számolni hogy honnan jött (nem elég 2 pont) a röppályábó tudja megállapítani a rendsuer hogy mivel lőték ki és mekkora töltettel de ahhoz hogy az eltérő röppályájú löszert is megtudják állapítani még hosszabb röppályát kell elemezni. ez legyen 1 perc. majd kiadni a koordinátákat a saját tüzérségnek az kiadja hogy mi hova álljon milyen lőszerrel a lőszer gyújtóját beállítani miközbe irányoznak a csövek betölt (válaszcsap) és még repül a malac 2 percet... a 2 perc nagyon kevés...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 401
14 268
113

Az új ágyúk még drágábbak lesznek. A Nexter lőszerért százmilliókat kér​

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a...irma-nexter-zada-stamiliony-za-munici-1382919
A Nexter Systems francia vállalat új NATO 52 kaliberu Caesar tarack milliárd dolláros megrendelése a hadsereg számára komoly akadályba ütközött. A szállító nem hajlandó eleget tenni a Védelmi Minisztériumnak, így a cseh védelmi ipar részesedése a szerződésben eléri a legalább negyven százalékot. Éppen ellenkezőleg, azt akarja, hogy a lehető legkisebb legyen.

... tovább a cikk fizetós, de állitolag tobbek kozott az van benne, hogy:
  • a szerződés 680 millióért lőszer vásárlását tartalmazza.
  • a Nexter és az STV cég megegyezése nélkül a szerződést nem írják alá.
  • a Nexter 370 milliót akar a még nem létező lőszerek minősítésére az STV-től.
  • az STV elvárja, hogy a VM fizesse ki a minősítést (bármi is legyen), akár közvetlenül, akár maga a lőszer árán.

Mikozben az armadninoviny-n egy komentelo írja, hogy (ez nem tudom, hogy a cikkben el hangzot é, vagy személyes megjegyzése):
Ha a Védelmi Minisztérium ellenáll, elegendő lenne a Explosia hajtóanyagok minősítése és a Nexter igazolása, miszerint más lőszergyártók (minimum Rheinmetall) Caesar minősítésel rendelkeznek, így nem függ egyetlen gyártótól.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 834
76 971
113
Az afganisztáni válság megmutatja a katonai szállítási képességeink valódi állapotát...



Eddig 3 kört teljesítetek a cseh A319-esek Afganisztánba...

 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Vogon

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 834
76 971
113
  • Tetszik
Reactions: Pogány and SilvioD