1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Egyéb járművek

Diskurzus a(z) 'Páncélozott harc- és szállítójárművek' témában - luperator által indítva @ 2015. december 10..

1. arbalest

arbalest Well-Known Member

2. pöcshuszár

pöcshuszár Well-Known Member

Ezek még csak le sincsenek gyártva. Ezek csak digitális makettek. Semmiből nem telik egy teleszkópos érzékelő tornyot feltenni a járműre, ha direkt irányzásra lenne szükség, de elvileg tüzérségi felderítők, vagy JTAC katonák is megjelölhetik a célt a számukra. De ami még valószínűbb, általános vagy a tüzérség felderítő UAV-k megoldják a felderítést, és a célravezetést is, de akár a felderítő helikopterek is megoldhatják ezt.
    Ezek segítségével meg lehet növelni 1-1 harci heli képességeit. Ugyebár nem is biztos, hogy magával kell vinnie (vagy nem olyan sokat) a Brimstone-okat, elég neki gépágyú meg NIR is, de ha szükség van rá, akkor bármikor "hívhat" földi páncéltörő támogatást.
    Ezek gyakorlatilag weapon carrierek, amiket nem veszélyeztet a lezuhanás veszélye.
    A mostani megállapodás még csak annyiról szól, hogy az MBDA a rakéta know-how-ját átadja a PGZ-nek azért, hogy megfelelő járművet gyártson alá.
    A PGZ a felelős ezen járművek mobilitásáért, páncélzatáért, elektronikájáért, és a C4ISR rendszerbe illesztéséért. Ráadásul a MESKO SA fogja gyártani a rakétákat. Az MBDA meg max. licencedíjat kap, esetleg alkatrészt beszállít, meg pénzért supportot nyújthat a csomaghoz.

Cifu likes this.
  3. Cifu

Cifu Well-Known Member

Külső cél megjelölésésel dolgoznának, UAV vagy gyalogos/járművek felderítő. Elvben lehet LOS is használni.

4. rudi

rudi Well-Known Member

Még egyszer…
    A Brimstone egy kettős, lézer / mmW SAR, irányítású fegyver. Ez azért van így hogy esőben, hóban, füstben is célra lehessen vezetni.
    A célravezetés történhet lézerrel vagy egy igen-igen fejlett radarral amely képes a rakétának MCG-t iadni miközben megvilágítja a célt a rakétának.
    Az el tudom képzelni hogy raknak egy EO / IR tornyot a BTR-re, vagy kívülről jelölik meg lézerrel a célt, de azt nem hogy még egy radart is pakolnak a járműre vagy egy felderítő katona cipel magával egy meglehetősen méretes radart (ld.: Longbow az Apache tetején…).
    Az lehet hogy valami szofisztikált, radarral felszerelt UAV-t vagy helikoptert rendszeresítenek hozzá, de akkor miért nem az az eszköz hordozza a rakétákat is?

Vagy akkor miért nem a jóval olcsóbb Hellfiret rakják rá? Annak van tisztán lézeres változata...

endre and molnibalage like this.
  5. pöcshuszár

A célmegjelöléshez nem szükségszerű neki radar. A saját radarját a végfázisban használja, a nagy pontosságú találathoz:

6. rudi

rudi Well-Known Member

Végfázisban...ami nem több mint 1-2 km. Odáig valahogy el kell juttatni.
    Amikor vizuálisan nem látszik a cél (felhőn keresztül, füst, köd) akkor a célokat az indító repülőgép / helikopter fedélzeti radarjával jelölik ki. A Brimstone hatótávolsága akár 40 km is lehet, úgyhogy elég sokat kell repülnie ahhoz mire bekapcsolhatja a végfázis radarját.
    Ha pedig látszik a cél (vagyis nincs távolabb 10-12 km-nél) akkor lézerrel jelölik meg azt, és a radar itt is csak végfázisban kapcsol be.

Visszatérve a földi indításhoz:
    Az Angolok már kacérkodtak a földi indítású Brimstonnal. Ez lett volna a LANCER-TRACER radarral és 40 mm-es gépágyúval
    így nézett volna ki…

Az Angolok villámgyorsan elvetették az ötletet.

7. pöcshuszár

A képekből nekem úgy tűnik, hogy ez nem mostanában volt.
    Azóta meg fejlődött annyit az UAV-k felhasználása, hogy úgy néz ki, hogy a lengyelek látnak benne fejlesztési potenciált.
    Különben én mintha olyat is olvastam volna, hogy hagyományos inerciális vezérlés is van benne, tehát koordinátára kilövöd a célt, majd a célpont közelében kap egy megvilágítást a gyalogság részéről.
    Közben megtaláltam:
    Forrás

8. rudi

rudi Well-Known Member

OK de akkor mire fogják használni a radart?
    Ezt egy sima Hellfire-el is meg tidnák csinálni...

9. pöcshuszár

Ahogy én kivettem a leírásokból, párhuzamosan használja a rakéta az összes rendszerét. És az elektronika a különböző minták alapján rakja össze a cél adatait. Magyarul sokkal nehezebb becsapni a rakétát pl. egy füstgránáttal (ami már minden páncélozott célon manapság nagyjából alap)
    Hogy miért nem Hellfire? Hellfire nem olyan sokoldalú, mint a Brimstone, és én nem tudok 8km-nél nagyobb hatótávolságú Hellfireről. A Brimstone meg onnan indul. Ráadásul ahogy árakat találtam, a Brimstone nem annyival drágább, mint amennyivel többet tud.
    Ezen a linken van egy elég részletes kivesézése a Brimstone-nak. Érdekesek a különböző verziók belőle.
    Pl. szerintem amikor (2003-2004?) dobták a Lancer programot, akkor még csak a Brimstone 1 radarvezérelt verziója létezett, azt tesztelték. És szerintem pont ez a kudarc ösztönözte a SAL fejlesztéseket. (Ez csak kombináció részemről!)
    Hja és már - a link szerint - folynak a Brimstone 3 fejlesztései. Lehet, hogy már azok kerülnének a PGZ járművére.
    A 20-40km-es hatótávolság már az a kategória, amikor egy ilyen járgányt érdemes a hagyományos tüzérséggel egy lapon említeni, csak annál sokkal hatékonyabb, különösen mozgó és páncélos célok ellen.
    Ez meg már külön sci-fi:

10. endre

endre Active Member

A külső célmegjelölés oké, de tudsz esetleg valamit a konkrét elképzelésről? Terveznek a lövész rajokba esetleg IT-szakit, mint a USMC? Az UAV-ok a pct egység szervezetében lennének, vagy feljebb? Esetleg dedikáltan a felderítőknél?

A LOS-képességet meg nem tudom... Nem sok idő egy EO tornyot felrakni egy CGI képre, nem hiszem, hogy azért hiányzik, mert a grafikusnak túlórát kellett volna fizetniük.

Nem kötözködni akarok, csak azért kérdezem, mert az ő példájuk iránymutató lehet az MH számára is.

11. Masztiff

Masztiff Well-Known Member

12. rudi

rudi Well-Known Member

Wiesel fanoknak (ha jól emlékszem vannak ilyenek is..)
    45 perces Wiesel mozi..:)

silurusglanis and pöcshuszár like this.
  13. pöcshuszár

:hadonaszos:
    Király! Este meg is pislantom! Köszi!

14. rejsz felügyelő

rejsz felügyelő Well-Known Member

15. rejsz felügyelő

rejsz felügyelő Well-Known Member

16. Roni

Roni Well-Known Member