Egyéb 5. generációs vadászbombázók

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

bolneroll

Well-Known Member
2014. február 7.
386
870
93
Ahogy az 5. generációs vadász fogalmát az F22-es alapozta meg, úgy a 6. generációs vadászt fogalmát pedig kb. az első csapatszolgálatba álló hiperszónikus vadászgép fogja rögzíteni, ha valaki képes lesz leküzdeni a technikai nehézségeket. Illetve ha közben nem találnak valamiféle dron technikát ( vagy más alternatív fegyverrendszert ) célravezetőbbnek ( aztán persze előbb-utóbb kiderül, hogy mégis csak szükség van az ember vezette szerkezetekre is ).
 
M

molnibalage

Guest
Akkor van egy rossz hírem. Nem lesz hiperszonikus vadászgép, mert teljesen értelmetlen. Egy olyan vadász klasszikus vadászként szart sem érne, ezen felül ár/érték aránya borzalmas és a stealth gépek korában gyorsan és vakon repkedeni a legnagyobb ökörség, amit csak ki lehet találni. Kb. az F-22 repteljesítménye az, amit reális meg éri még megvalósítani.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 549
946
113
Gondolom azért a "megfelelő" közegben erről folyik a vita és nem 1 követelmény tisztázva van. Pl. lehetőség MI általi irányításra, irányíott energia fegyver, stb... Majd ha lesz erről valami végleges cuming out, akkor megtudjuk... :)
 

bolneroll

Well-Known Member
2014. február 7.
386
870
93
Jelenleg tényleg úgy néz ki, hogy egy hiperszonikus gép megvalósíthatatlan. Ugyanakkor nem csak az egyébként megkérdőjelezhető láthatatlanság, de a sebesség ( megfelelő hatótávval párosulva ) is komoly előny. Főleg a '"globális játékosok" számára, akik szeretnének a föld tetszőleges pontján beavatkozni, lehetőleg cél közeli támaszpontok nélkül, a lehető legrövidebb időn belül. A jelenleg használt anyagokkal és hajtómű technikával még nem gazdaságos a történet, de ki tudja hány év fejlesztés kell, hogy működjön.
Persze az kérdés, hogy stratégiailag inkább egy csapásmérő, mintsem egy légifölény kivívásra alkalmas gép lesz az első hiperszónikus repülő.
 
M

molnibalage

Guest
A Global Precision Strike programa célozol? Mert szerintem az is egy ökörség. Semmi értelme.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 181
50 491
113
A sebesség kellő hatótávolsággal párosítva mindig is nagyobb előny lesz mindennél, szinte biztos vagyok benne, hogy mindenki nagyon erősen kutatja ezt a vonalat is. Az hogy itt ezen a fórumon mi azt gondoljuk, hogy nem kivitelezhető/nem hatékony jelenleg a hiperszonikus repülőgép, az egy dolog. Szerintem az átlag Szu/US állampolgár is meg volt róla győződve, Powell gépének lelövésének napján is, hogy nem lehetséges több órán át 20000m felett ellenséges ország felett repülni, és onnan nagy felbontású képeket készítve hazarepülni repülőgépekkel.
 
M

molnibalage

Guest
Vagy Prompt Global Strike, vagy éppen hogyan hívják éppen. Olyan drága és olyan korlátozott bevethetősége van egy ilyen vacaknak, hogy egy B-52/-2 állomásoztatása sok helyen olcsóbb mindenütt CM-mel.
 

bolneroll

Well-Known Member
2014. február 7.
386
870
93
Nem csak amerikába gondolkodok. Kína számára fontosabb lenne, mert nekik nincs komoly startégiai bombázó flottája. Ráadásul egy hiperszónikus vadász esetében nem is elegendő a felderítés és csapásmérés, de a légi célok elleni harc is feladat, és ebben igazad van, még ha a hiperszónikus sebesség meg is van nehéz lesz olyan gépet kialakítani, ami hangsebesség körüli sebesség tartományban is jól működik. Az már a startégák dolga, hogy egy ilyen fegyver pontosan mire is alkalmazható.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 088
9 042
113
Van egy rossz hírem Molni! A 6. generációs vadászrepülőgépek jellemzőit nyilvánosan még nem határozták meg, ugyanakkor a Pengaton előterveket vár róluk. Azt, hogy nem tudjuk milyenek lesznek, az hasonló, mint amikor rajzolgatták a kacsaszárnyas F-19-est meg F-22 stb. No akkor sem gondoltuk hogy fog kinézni az F-22,23,35... Ráadásul az akkori rajzok is dezinformációnak bizonyultak. Most is lehet már látni ultralapos, függőleges vezérsík nélküli bizonyos stealth jellemzőkkel kinéző repülőgépek vázlatait, aztán a fene tudja, hogy mi, hogy fog kinézni.
A B-1, B2 utódja mindenesetre egy szubszonikus advanced B2 lesz. Ennyit tudunk. Harcászati kategóriában mi lesz a 6. gen. talán a Skunk Works-nél tudnak már róla..
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
@kelepisti

Nem a német ipar vagy szellemi tőke hiányával volt bajunk, hanem azzal, hogy mindemögött nincs ésszerű politikai akarat. Pl. megtehették volna, hogy a tömérdek rendszeresített EF helyett ennek töredékét szerzik be (ami még mindig bőven elég lenne) és a fennmaradó összegekből a légierő tisztességes üzemeltetését biztosítják. Hiába van 100 akárhány gép ha annak kis %-a üzemképes és a pilótáik is minimális órákat repülnek.

A 6. generációnál szerintem az EM lopakodóképesség lesz a fő szempont, bármit is csinálnak. Elképzelhető, hogy ez teljesen fölössé teszi a geometriai stealth-et, de az is, hogy nem. Az viszont szerintem elképzelhetetlen, hogy bármilyen új technológia olyan irányban fejlődjön, hogy egy vadászgépet a korábbi generációknál jellemző nagy távolságokról lehessen felderíteni. Az észlelés meggátolása vagy az észlelési távolság csökkentése egyszerűen olyan taktikai dimenziókat nyit amelyeket semmi mással nem tudsz helyettesíteni. Az ilyen szempontból már részletkérdés, hogy geometriával oldják meg ezt, vagy máshogy.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
31 637
113
<blockquote rel="joker"><blockquote>Ki lehet lépni. Angolok épp ma szavaznak.
Eddig nem lépett ki senki, voltak rá próbálkozások, de valószínűleg ma sem jön össze. </blockquote>

Nos úgy tűnik ez a jóslat nem vált be.... :)</blockquote>

Ezért nem válnak be a jóslatok, mert jósolni nem lehet :D De azért várjuk ki a végét, hogy megpróbálják-e kiherélni vagy második népszavazást kiírni, ahogy néhányan szeretnék.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 715
28 829
113
Csak emlékeztetőként, hogy tényszerűek legyünk. Alapító VSZ tagország Albánia. Kilépés 1968.
Ausztriából, Csehszlovákiából, Romániából az 50-es években minden külső kényszer nélkül vonult ki a szovjet hadsereg. Csehszlovákiába "csak" 1968-ban tértek vissza egy kis rendet rakni, mert "zavar volt az erőben", a vezetés hívta be őket, mint ahogyan általában mindenhol így szokott történni, nincs új a nap alatt. (Történelmi tény, hogy 1956-ban Magyarországról is elkezdték a kivonulást felső döntésre, csak visszahívták őket - Kádár elvtárs).
<i>Rés a pajzson</i>. Ezt semelyik vezető hatalom sem tolerálja a világon, bármelyik kort is nézzük, csak a módszerek mások.
A NATO országokban is "mindent elkövettek" a hideg háború alatt annak érdekében, hogy nehogy megváltozzon náluk az általuk előállított status quo, csak nagyon nem reklámozzák ezeket a dolgokat. Főleg az 50-es években eléggé "aprították" és "gyomlálták" a másképpen gondolkodókat arra felé is. (Apám Franciaországban élt 1956-1960 között ...). Fekete lista és egyebek, ki-ki járjon utána, ha jobban érdekli a téma. Nem csak errefelé, keleten történtek furcsa dolgok.
Egyáltalán nem akarom a szovjeteket "mosdatni", mert nem érdemlik meg, de azért maradjunk a makacs tényeknél, a nyugat sem volt különb, csak nem itt csinálta és sokkal finomabban, dehát az akkori félelemben élő (talán nem véletlenül) "6 faelemis" szovjet pártvezetéstől mit lehetett volna várni.

A 6. generációs katonai repülőgépekről. Az idő nem áll meg, a fejlesztések folyamatosak, tehát ha van 5. generáció, akkor lesz 6. és 7. és továbbiak is. Az, hogy mi fogja jellemezni őket, milyen területen lesznek előre lépések?, "MI" földi halandók még nem tudjuk, tudhatjuk. Mindig az adott időben lévő kihívások, elvárások, technikai lehetőségek (amely a legfejlettebb országokban realizálódik) határozzák meg.
Én mindenesetre úgy gondolom, hogy valamelyik generáció (7.-9. között) már a földközeli magasságoktól kezdve a föld körüli pályáig, vagyis a világűrben "is" képesek lesznek harci tevékenységre, ahhoz pedig sebesség és hatótáv kell <i>majd</i>. Nem véletlenül beszélünk már több helyen légvédelem helyett lég,-és űrvédelemről.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 828
4 126
113
A Global Precision Strike programa célozol? Mert szerintem az is egy ökörség. Semmi értelme.

Ebben nem értek egyet. A reakcióidő. De ezt már kifejtettem neked anno, Irak és Szaddam kapcsán (étterem, gbu, elkésés). Szóval szerintem a PGS-nek van értelme. Bár az igaz, hogy eléggé niche terület, de egy "demokratikus" szuperhatalomnak ez is bele kell férjen, meg kell, hogy érje.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 828
4 126
113
Akkor van egy rossz hírem. Nem lesz hiperszonikus vadászgép, mert teljesen értelmetlen. Egy olyan vadász klasszikus vadászként szart sem érne, ezen felül ár/érték aránya borzalmas és a stealth gépek korában gyorsan és vakon repkedeni a legnagyobb ökörség, amit csak ki lehet találni. Kb. az F-22 repteljesítménye az, amit reális meg éri még megvalósítani.

Ez viszont, a jelenlegi és közeli (pár évtizedbeli) fejlődési lehetőségeket látva, igaz. A max kb. az SR-72 lehet, vagyis felderítés, esetleg csapásmérés. Amit a Lockheed a saját büdzséjéből áll jelenleg, mert a Blackswiftet az USA kormánya törölte...
 
M

molnibalage

Guest
<blockquote rel="molnibalage">A Global Precision Strike programa célozol? Mert szerintem az is egy ökörség. Semmi értelme.

Ebben nem értek egyet. A reakcióidő. De ezt már kifejtettem neked anno, Irak és Szaddam kapcsán (étterem, gbu, elkésés). Szóval szerintem a PGS-nek van értelme. Bár az igaz, hogy eléggé niche terület, de egy "demokratikus" szuperhatalomnak ez is bele kell férjen, meg kell, hogy érje.</blockquote>
A globálisan 1 órás reakció idő elérhető azzal is, hogy mindenhová 1 órás távolságba leteszel BGM-109-et és az még csak nem is embervezette. Ez a hiperszónikus vacak meg az lenne. Csak azért, mert 30 évente van egy Husszein és egy Bin Laden, akinél 1 órás reakció idő kellhet, azért halál felesleges egy olyan repülőgép, amiből építresz kb. 5 darabot és darabja kerülne 5-10 mrd USD-be.

Bin Ladent végül egy baráti állam területén csapták le szárazföldi erők. Hát izé...

Felderítésre meg van műkold és UACV.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 828
4 126
113
<blockquote rel="wolfram"><blockquote rel="molnibalage">A Global Precision Strike programa célozol? Mert szerintem az is egy ökörség. Semmi értelme.

Ebben nem értek egyet. A reakcióidő. De ezt már kifejtettem neked anno, Irak és Szaddam kapcsán (étterem, gbu, elkésés). Szóval szerintem a PGS-nek van értelme. Bár az igaz, hogy eléggé niche terület, de egy "demokratikus" szuperhatalomnak ez is bele kell férjen, meg kell, hogy érje.</blockquote>
A globálisan 1 órás reakció idő elérhető azzal is, hogy mindenhová 1 órás távolságba leteszel BGM-109-et és az még csak nem is embervezette. Ez a hiperszónikus vacak meg az lenne. Csak azért, mert 30 évente van egy Husszein és egy Bin Laden, akinél 1 órás reakció idő kellhet, azért halál felesleges egy olyan repülőgép, amiből építresz kb. 5 darabot és darabja kerülne 5-10 mrd USD-be.

Bin Ladent végül egy baráti állam területén csapták le szárazföldi erők. Hát izé...

Felderítésre meg van műkold és UACV.

</blockquote>

Szerintem félreértettél. Én a PGS alatt ezt értettem:

https://en.wikipedia.org/wiki/ArcLight_(missile)

Semmiféle ember vezette gépre nem gondoltam.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 181
50 491
113
molnibalage

Kíía vagy Oroszország esetében ezt,hogy oldod meg?
:D Igen, ez olyan marha egyszerűnek tűnik, hogy a világ mindenhová egyetlen óra távolságra telepített szubszonikus CM-t indítani képes bázisokkal szórja tele egy ország a világot... Ezt ha bárki az USA-n kívül csak elkezdené MEGPRÓBÁLNI, azonnal kiátkozná az ENSZ, mondván, hogy újkori hódító imperialista-globalista agresszor veszélyforrás.
 

bolneroll

Well-Known Member
2014. február 7.
386
870
93
A globálisan 1 órás reakció idő elérhető azzal is, hogy mindenhová 1 órás távolságba leteszel BGM-109-et

Darabszámra meg is van USA-nak a szükséges mennyiség 10 szerese. Azért biztos vannak helyek amik kívül esnek hatósugáron. Viszont a többi nagyhatalomnál ez a lehetőség nem adott. A kiépítéséhez pedig fent kell tartani egy közel akkora haditengerészetet, amibe még a Szovjet gazdaság is belereccsent.
Ezért látom úgy, hogy főleg Kína szempontjából lehetne érdekes egy hiperszónikus harci gép kifejlesztése, ami ugye alapvetően drága mulatság, de talán költséghatékonyabb lehetne, mint egy komoly tengeri flotta felállítása.