Talán ide jó lesz.
"Az Ausztrál Kutatási Tanácshoz (ARC) kapcsolódó tudósok kifejlesztettek egy olyan infravörös szűrőt, amely vékonyabb, mint az élelmiszerfólia, és amely lehetővé teszi viselője számára, hogy egyszerre lássa az infravörös és a látható fény spektrumát. A tudósok évek óta keresik azokat a könnyű és hatékony anyagokat, amelyek lehetővé teszik az ember számára láthatatlan infravörös sugárzás látható fénnyé alakítását. A közelmúltig a fő jelölt a gallium-arzenid volt. Mint azonban kiderült, a lítium-niobát és szilícium-dioxid rácsokból készült film minden eddig ismert vegyületnél jobban alakítja át az infravörös fényt látható fénnyé, ami potenciálisan lehetővé teszi a sötétben való látást. Egy kísérletsorozat után a csapat kimutatta, hogy a lítium-niobát réteg jobban teljesít, 10-szer hatékonyabb átalakítást ér el, és képes nagy felbontású képeket átalakítani az infravörös fényből (1550 nanométeres hullámhosszúságú) látható fénybe (550 nanométeres hullámhosszú).
A hagyományos éjjellátó technológia megköveteli, hogy az infravörös fotonok áthaladjanak egy lencsén, majd egy fotokatódba ütközzenek, amely elektronokká alakítja azokat. Ezek az elektronok egy mikrocsatornás lemezen haladnak át, ami megnöveli a számukat. Ezután áthaladnak egy foszforképernyőn, ahol ismét fotonokká alakulnak át, és az emberi szem számára látható, feljavított képet hoznak létre. Ez a rendszer kriogén hűtést igényel a hőzaj felerősödésének megakadályozása érdekében. Egy ilyen típusú, kiváló minőségű éjjellátó rendszer nehéz és terjedelmes. Ezenkívül gyakran az a hátránya, hogy blokkolja a látható fényt.
A metafelület egy vékony anyagréteg, amelynek szerkezete nanoméretben úgy van kialakítva, hogy az elektromágneses hullámokat olyan módon szabályozza, ami hagyományos anyagok felhasználásával nem lehetséges. A metafelületek nanoszerkezetek sorozatából, úgynevezett metaatomokból állnak, amelyek módosíthatják a fény tulajdonságait, például fázisát, amplitúdóját, polarizációját és terjedési irányát. Egyedülálló szerkezetüknek köszönhetően a metafelületek segítségével olyan fejlett optikai eszközöket lehet létrehozni, mint a varifokális lencsék, láthatatlan köpenyek vagy fényfrekvenciás átalakító eszközök. Kulcsfontosságúak a modern optikai és fotonikus technológiákban, beleértve a fotonok infravörösből látható fénnyé való átalakításának leírt technológiáját.
A metafelület alapú konverziós technológia lényegesen kevesebb komponenst igényel. A fotonok egyetlen rezonáns felületen haladnak át, ahol összekeverednek egy pumpasugárral – egy fény- vagy sugárzásárammal, amely energiát biztosít, és segít az infravörös fotonokat látható fény fotonokká alakítani. A rezonanciafelület növeli a fotonok energiáját, és látható fénnyé alakítja azokat anélkül, hogy elektronná kellene azokat alakítani. Ez a technológia szobahőmérsékleten működik, így nincs szükség nagy és nehéz hűtőrendszerekre.
Az éjjellátó technológia miniatürizálása széles körű használatához vezethet. Az egy grammnál is kisebb súlyú éjjellátó szűrők létrehozása, amelyek vékony film formájában a hagyományos szemüvegekre is felhelyezhetők, új lehetőségeket nyit meg. Az olyan fogyasztói éjjellátó szemüvegek, amelyek lehetővé teszik a látható és az infravörös spektrum egyidejű érzékelését, javíthatják a biztonságot az éjszakai vezetésnél, a sötétedés utáni sétáknál, vagy megkönnyíthetik a munkát gyenge fényviszonyok között. Joggal hihető, hogy a hadsereg hamarosan kihasználja majd ezt a technológiát, és olyan szemüvegekkel szereli fel a katonákat, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy éjszaka és sötét helyiségekben is lássanak."