Legjobb tudomásom szerint mi is adunk es továbbítunk is.
Meg lehet e de mi ezért penzt kapunk hogy továbbítjuk rendszer használati díjat busásan megfizetik, mostani szar gazdasági helyzetünkben ezt most nem kene elbaszni minden apro penz szamit.
De ha elzarnak akkor lengyel roman halozaton keresztul menne csak pl a román halozat nem bir ennyit mert komoly modernizalas kene arrafele ha ezt meg lepjuk inkabb amolyan politikai intézkedés lenne nem pedig valós.
Sajnos , amikor mi adunk pld nyári napelem termelési csúcsban - minimális a villanyár, időnként negatív. Zseli örül, hogy az áram mellé még mi fizetünk neki ezért Euróban (hála a napelemeinknek).
Ukrajna import áram fogyasztása minimális, azt bármely vele összeköttetésben lévő Úniós ország el tudja látni - jelenleg.. Erre az oroszok gondosan vigyáznak , csak annyira trimmerelik az ottani képességeket, hogy exportra nem tudjon Zseli vetemedni, valamint tartós áramhiány miatt nem induljon onnan egy menekülthullám az EU-ba.
Romániára rátérve, onnan 1 db 400 kV - os távvezeték van Munkácsra kötve, eléggé rozsdás ótvar az ukrán szakaszon is, de az is bír ha kell 500 MW - 1000 MW-ot ha kell. Kérdés az , hogy a román belső hálózat kifele tud e ennyit produkálni. Általában Szlovákiából jön a legtöbb villany Munkácsra, Kárpátalja leveszi ami kell Neki, a maradék folyik főleg Romániába.
Romániának a másik táplálási lehetősége keleten van, Moldávián keresztül Odessza irányában. Ezt is megközelíti az 1000 MW teljesítményt , ha kell. Az EU 2016-os energiaterv értelmében ezzel kapcsolatban tervbe volt véve ott egy nagyobb teljesítményű DC vezeték is, a 400 kV-ossal közeli nyomvonalon nem tudom a kivitelezés hogy áll a konfliktus miatt..
Lengyel-ukrán szakaszon még az 1990 előtt tervben volt egy 750 kV-os vezeték, az átviteli kapcsoló állomásokat csak 400 kV ra építettk ki.. Ezt bővítették volna 750 kV-ra, a Zöld energia egyik mankójaként tervezve.. A mostani állapotban ez is tud 1000 MW-ot.. Tehát tök mindegy hogy Magyarország Szlovákia rajta van e Ukrajnán vagy sem - a másik két ország a mostani állapotban ellátja az ukrán igényeket.
Ezenkívül ezen úgyis kár gondolkodni, ha a NATO úgy dönt hogy kell a villany Ukrajnának - akkor Magyarország is csak szélesen rábólinthat erre.
Ha viszont az orosz borítja az ukrán energia bilit, a 3 Uniós ország sem tudná az ottani termelést pótolni..