Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 826
22 431
113
A témához kapcsolódóan, egy ideje már gondolkodom valamin, Te biztos meg tudod válaszolni.

Miért nem tervezik úgy az energia rendszereket, hogy – az elvileg legolcsóbb és egyenletes, stabil termelésre alkalmas – atomenergia képes legyen gyakorlatilag a teljes fogyasztási igényt kielégíteni?
Próbálok válaszolni a felvetésekre, amennyire szerény tudásomból, tapasztalataimból lehetséges.

A modern atomerőmű típusok élettartamát már minimum 80 évre tervezik, és olyan technológiával, amely vagy képtelen a magolvadásra fizikai okokból, vagy mint Paks II - alá lesz pelenkázva ez ügyben.. Ha ezeket rendeltetésszerűen üzemeltetik, nem kisérleteznek velük - biztonságosnak mondhatjuk őket, nukleáris robbanás eddig sem fordult elő egyikben sem, a híg üzemanyag ezt eleve kizárja.

Hogy miért nem ebben az irányba ment az erőmű hálózat fejlesztése ? Mert meg kellett volna küzdeni a Hagyományos Tüzelőanyagú Erőmű építőkkel, akiknek érdeke volt kitermelni és eladni a szenet, olajat, gázt .. Ez olyan mint emlékeztek, mennyi tudománytalan állítás látott napvilágot a mikrohullámú sütőkkel szemben - nagy valószínűséggel a Hagyományos Tűzhelygyártók gerjesztették ezeket, mára kifulladt a támadásuk.. Pofátlanul még azt is állították hogy Oroszországban hosszú idő óta országosan be vannak tiltva - pedig csak a rendelős WEB-re kellett felmenni hogy láthatóvá váljon a hazugság.

Volt (vagy még van) egy igen gazdag politikus oligarcha réteg, aki sem a hagyományos sem az atomerőművi piachoz nem fért hozzá - hát ők lettek a Zöld projectekkel maguknak pénz lefejő új Zöld erőmű tulajok.. USA-ban a legnagyobb szélmalom telepítő kijelentette ha nincs ezeken állami támogatás, mankó - egy darabot se rak fel mert gazdaságtalan..

Konkrétan, ha nálunk kb.-ra 4 és 6 GW között pulzál a pillanatnyi fogyasztás, akkor 6 GW-ra lenne méretezve az atomerőmű(vek) kapacitása, persze megfelelően szakaszolva, hogy karbantartásoknál se essen ki egyszerre túl sok, amit aztán lehetne helyettesíteni könnyen belépő gázerőművel. Az országos átlagfogyasztás mennyi lehet? ~ 5 GW? Akkor ennyit lehet átlagosan értékesíteni és 1 GW az átlagos felesleges kapacitás, amit ha negatív ár miatt nem érdemes exportálni, akkor nem hoz bevételt. Ez 6/5 arányban, átlagosan 20 % túltermelés, amit legrosszabb esetben meg kell finanszíroztatni a fogyasztókkal. Laikusként az gondolnám, hogy még így is olcsóbb tudna összességében lenni, mint azok az energia mixek, amelyekben finanszírozni kell az összes többi, a nukleárisnál drágább termelést.
A 2000-es évek előtti energia termelési mixet kell megnézni - és az árakat hozzá mert az még szél és naperőmű mentes... Ott lehet látni a szinte legolcsóbban termelő, folyamatos erőművek mellett, a szükséges forró, forgó tartalék gépmennyiséget és a hidegen álló de szükség esetében üzembe helyezhető egységeket is . Nekem nincs ilyen kimutatásom, de gondolom a csúcsfogyasztáshoz képest legalább 30 -40 %-os erőművi túlbiztosítás kell.. Az EU-s adatbázisban utána lehet keresni, de a legtöbb országnak ott csak 2015-től vannak fent adatai.

Paks II reaktora már napon belül akár 40 - 50 %-al is fel - le szabályozható, a Paks I el szemben . Ez bőven elegendő ahhoz, hogy kiszabályozni lehessen a nappal - éjjel közti különbséget. Régen Paks I esetében ezt úgy oldották meg, hogy olcsó éjjeli áramot biztosítottak a lakosságnak (hőtárolós kályha, bojler) , valamint most ez lehetne elektromos autók éjjeli töltésére is használni..

Itt látható az idei , januári 9 napos Zöld sztrájk, mikor a napi Zöldenergia csúcs termelés max 500 MW volt, szemben egy "jobb" január déli hatszoros 3000 MW-os csúccsal.. Hogyan lehet kivédeni ilyen bakugrásokat? Ebből is látszik hogy a kötelezően átvett energiája és az életünk szükségletei között semmi összefüggés nincs.. Fekete a fogyasztás, piros az árugrándozás.. :

XC6L8tE.jpg


A fogyasztás, éjszakai áram jelentősebb kedvezmény nélkül sincs erős ingadozás éjjel - nappal közt..

Tudom, van az a mérnöki probléma, hogy minden megtermelt energiával csinálni is kell valamit de – hangsúlyozom – laikusként szerintem az sem megoldhatatlan, ha éppen nincs export piaca és anyagilag így is megéri, akkor lehet akár levegőt „fűteni” vagy egy nagy mesterséges medencét melegíteni. Ez a legrosszabb eset, de biztos lehetne értelmesebben is használni, legalább részlegesen, pl. folyékony hidrogén és oxigén gyártás, bitcon bányászat, stb. Nem vagyok megújuló ellenes, nekem is van napelem a háztetőn.
Ha csinálunk egy gazdaságossági számítást, már akkor kiderül, hogy a kb 200 millió / 1 MW napelem telepítés is akkor éri meg ha kötelezően átveszik azt legalább kb 38 Ft / kWh áron (akkor is ha negatív a hálózati ár).
Ezen veszteségen felül pedig még ugyanakkora teljesítményű, hagyományos mankó erőmű kell a napelemek támogatására pld este. Akkor meg minek van a napelem? Ráadásul 3 X annyi ért adja az áramot , mint egy atomerőmű..
Tehát ha "ingyenes" funkciókra használjuk feleslegét - a napelem nem fog sosem megtérülni..

Nem vagyok megújuló ellenes, nekem is van napelem a háztetőn.
Nekem szigetüzem van akkumulátorral , 5. éve. A COVID eléggé beijesztett , nem a gazdaságosság volt a szempont - hanem hogy a fagyasztó ne rohadjon le.. mert a hálózati kimaradások valószínűsége egyre nő akkor a COVID ma a Zöldenergia okozta instabilitás miatt.. Igy tapasztalatból mondom h -24 fok mellet a húsok másfél évi ehetőek, a legérzékenyebb az élesztő - az csak 1 évet bír ki.. Viszont október végétől márciusig szinte semmi lényeges energia termelés nincs, az akksit ha kell hálózatról is tudom tölteni. Így kb max 50 % áram és gázszámla megtakarításom van..
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
45 046
86 768
113

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 761
21 388
113
Ez a legrosszabb eset, de biztos lehetne értelmesebben is használni, legalább részlegesen, pl. [...] bitcon bányászat, stb.
Ezt remélem nem komolyan írtad. Viszont a typo mesteri benne, a lényegére tapint rá. Akkor már AI tanítás... ma már arra égetjük az áramot a GPU-kkal, és több haszna van mint a crpyto láznak.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 826
22 431
113
Ez haladás olyan szempontból, ha a franciák fűtőelemeket fognak beszállítani, akkor legalább a hulladék kezelésben is részt vesznek. Egy kérdésem lenne, a messze legveszélyesebb sugárzó hulladék kezelésére adtak-e ajánlatot? Arra gondoltam hogy Ők is visszaszállíthatnák ezt a fűtőelem gyárukba - feldolgozásra...
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
5 461
16 346
113
"A napelemipar legnagyobb eseménye, a 19. Szolár Konferencia 2025. április 10-én kerül megrendezésre a Hungexpo konferencia központjában, a Construma kiállítás ideje alatt ahova délután 14:30-tól díjmentes a belépés a lakosság részére. Az esemény célja, hogy a fotovoltaikus energia iránt érdeklődők számára egy komplex, interaktív platformot biztosítson, amelyen a legfrissebb piaci trendekről, jogszabályi változásokról és technológiai újításokról esik szó.
Ismerkedjen meg a jövő energiájával, és csatlakozzon a napelemipar legnagyobb találkozójához!
Regisztráció kötelező, de díjmentes, kérjük jelöljék az űrlapon, hogy „Lakosság”!
A délutáni program:
14:30 – Fronius Hungary Kft., Vadicska Tamás- A Fronius innovatív tárolási és akkumulátor kezelési megoldásai
14:50 –Ewiser Kft., Zóka Dániel – Az Ewiser szerepe az energia új világában – Aggregálás, kereskedelem és energiatárolás
15:10 – LONGi, Szentirmai Tamás – Longi Hi-Mo X10 – a monokristályos szilícium napelem-technológia csúcsa
15:30 – Az 50 kW-os HMKE-k és az 50-150 kW-os kiserőművek energiatárolóval történő kombinálása, Molnár Gábor Miklós – Bomo Energy Kft.
15:50 – Energiafelhő Kft.
16:10 – A Huawei új folyadékhűtéses energiatároló rendszerei – Keresztes Kornél – Photomate Kft.
16:30 – Lakossági napelem érdekképviselet, Szilágyi László, alelnök – Magyar Napelem Napkollektor Szövetség
Az egész napi program itt elérhető:
https://www.mnnsz.hu/itt-a-szolar-konf"
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
  • Tetszik
Reactions: Nber

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 826
22 431
113
És hogy egy kicsit a topikhoz is kapcoslódjon, ne csak a papírsárkányaid elleni harc legyen: Itt megy a napelem-rettegés, hát akkor nézzük meg, hogy a "lesajnált"/"bezzeg" Kína mennyi napelemet telepít?
Visszatérve a "kedvenc" vitatémánkra, vagyis mit ér a napelem - valójában egy ország energia hálózatában hát szedjük elő az általad felrakott anyagot, Kínát. Gyönyörűen kidolgozott marketinges étvágygerjesztő anyagot láthatunk, viszont pont a lényeget takarja el, hogy a felrakott napelem Gigawattok mennyit termelnek meg Kínában, mennyire vesznek részt az ország áramellátásában?
Erre javaslom az EMBER adatbázisát, grafikonjait igaz nincs benne még a 2024-es adat, de szépen látszik a kínai változás fejlődés trendje 2000 óta:

yYFLysc.jpg


Ebből kiolvasva, az egyes energia hordozók szerinti éves termelés , Gigawatt / h értékben :
1. Szén 5 753 880 GWh 61,3 %
2. Gáz 297 800 GWh 3,17 %
3. Atom 434 720 GWh 4,63 %
4. Vizierőmű 1 226 000 GWh 13,06 %
5. Bio 198 130 GWh 2,11 %
6. Napelem 584 150 GWh 6,23 %
7. Szél 885 870 GWh 9,44 %

Összesen: 9 380 550 GWh. Ez nagyobb mint az EU + USA összesen..
Látszik ebben hogy a termelés mintegy 630 %-os felfutása a szénfelhasználás növelésével érték el, és nem a Zöld energia növelésével, az csak demo náluk a Zöldben hívő más országok számára..
Ezért van az hogy Trump Kína "befogását" tűzte ki célul az energia termelés vonalán is, és a gázon kívűl ezért a széntüzelésre is vissza fog térni, mert más útja nem lesz. Az USA + EU az Zöld erőműveket nyomta az elmúlt 23 évben - meg is látszik hogy kb ugyanott vannak ahol indultak.. helyben jártunk, ideje itt is energia vészhelyzetet hírdetni - mint Trump tette.

Itt az EU helyben topogás csak a mix összetétele változott érdemi fejlődés nélkül - 23 év alatt:

EQhlIn0.jpg


Elértük a Zöldhatárt, ahol kezdődik az instabilitás..

Ezzel szemben az oroszok óvatosan de fejlődtek - 40 %-ot 2000 óta:

btLPUnq.jpg


Ebből látszik, hogy napelem és szélgenerátor nélkül is meg lehet élni, fejlődni...
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
2 093
5 135
113
Ez tulajdonképpen egy 30 microampert leadó, 3 V-os telep, nem akkumulátor. Energiája azért nagyon sok alkalmazáshoz elég, főleg hogy a 2nm -es gyártástechnológia miatt a tranzisztorok is egyre kevesebbet fogyasztanak. Ha időnként nagyobb energiára van szükség, mellé kell tenni egy litium akksit, amely ezt időszakosan ki tudja szolgálni.
Szia,

Koszi, sejtettem, hogy a "nukleáris akksi" nem lesz igaz, telepet meg mar csinaltak eddig is sokan.
 
  • Tetszik
Reactions: Sunlight56

Laikus

Well-Known Member
2021. szeptember 2.
137
620
93
Próbálok válaszolni a felvetésekre, amennyire szerény tudásomból, tapasztalataimból lehetséges.

A modern atomerőmű típusok élettartamát már minimum 80 évre tervezik, és olyan technológiával, amely vagy képtelen a magolvadásra fizikai okokból, vagy mint Paks II - alá lesz pelenkázva ez ügyben.. Ha ezeket rendeltetésszerűen üzemeltetik, nem kisérleteznek velük - biztonságosnak mondhatjuk őket, nukleáris robbanás eddig sem fordult elő egyikben sem, a híg üzemanyag ezt eleve kizárja.

Hogy miért nem ebben az irányba ment az erőmű hálózat fejlesztése ? Mert meg kellett volna küzdeni a Hagyományos Tüzelőanyagú Erőmű építőkkel, akiknek érdeke volt kitermelni és eladni a szenet, olajat, gázt .. Ez olyan mint emlékeztek, mennyi tudománytalan állítás látott napvilágot a mikrohullámú sütőkkel szemben - nagy valószínűséggel a Hagyományos Tűzhelygyártók gerjesztették ezeket, mára kifulladt a támadásuk.. Pofátlanul még azt is állították hogy Oroszországban hosszú idő óta országosan be vannak tiltva - pedig csak a rendelős WEB-re kellett felmenni hogy láthatóvá váljon a hazugság.

Volt (vagy még van) egy igen gazdag politikus oligarcha réteg, aki sem a hagyományos sem az atomerőművi piachoz nem fért hozzá - hát ők lettek a Zöld projectekkel maguknak pénz lefejő új Zöld erőmű tulajok.. USA-ban a legnagyobb szélmalom telepítő kijelentette ha nincs ezeken állami támogatás, mankó - egy darabot se rak fel mert gazdaságtalan..


A 2000-es évek előtti energia termelési mixet kell megnézni - és az árakat hozzá mert az még szél és naperőmű mentes... Ott lehet látni a szinte legolcsóbban termelő, folyamatos erőművek mellett, a szükséges forró, forgó tartalék gépmennyiséget és a hidegen álló de szükség esetében üzembe helyezhető egységeket is . Nekem nincs ilyen kimutatásom, de gondolom a csúcsfogyasztáshoz képest legalább 30 -40 %-os erőművi túlbiztosítás kell.. Az EU-s adatbázisban utána lehet keresni, de a legtöbb országnak ott csak 2015-től vannak fent adatai.

Paks II reaktora már napon belül akár 40 - 50 %-al is fel - le szabályozható, a Paks I el szemben . Ez bőven elegendő ahhoz, hogy kiszabályozni lehessen a nappal - éjjel közti különbséget. Régen Paks I esetében ezt úgy oldották meg, hogy olcsó éjjeli áramot biztosítottak a lakosságnak (hőtárolós kályha, bojler) , valamint most ez lehetne elektromos autók éjjeli töltésére is használni..

Itt látható az idei , januári 9 napos Zöld sztrájk, mikor a napi Zöldenergia csúcs termelés max 500 MW volt, szemben egy "jobb" január déli hatszoros 3000 MW-os csúccsal.. Hogyan lehet kivédeni ilyen bakugrásokat? Ebből is látszik hogy a kötelezően átvett energiája és az életünk szükségletei között semmi összefüggés nincs.. Fekete a fogyasztás, piros az árugrándozás.. :

XC6L8tE.jpg


A fogyasztás, éjszakai áram jelentősebb kedvezmény nélkül sincs erős ingadozás éjjel - nappal közt..


Ha csinálunk egy gazdaságossági számítást, már akkor kiderül, hogy a kb 200 millió / 1 MW napelem telepítés is akkor éri meg ha kötelezően átveszik azt legalább kb 38 Ft / kWh áron (akkor is ha negatív a hálózati ár).
Ezen veszteségen felül pedig még ugyanakkora teljesítményű, hagyományos mankó erőmű kell a napelemek támogatására pld este. Akkor meg minek van a napelem? Ráadásul 3 X annyi ért adja az áramot , mint egy atomerőmű..
Tehát ha "ingyenes" funkciókra használjuk feleslegét - a napelem nem fog sosem megtérülni..


Nekem szigetüzem van akkumulátorral , 5. éve. A COVID eléggé beijesztett , nem a gazdaságosság volt a szempont - hanem hogy a fagyasztó ne rohadjon le.. mert a hálózati kimaradások valószínűsége egyre nő akkor a COVID ma a Zöldenergia okozta instabilitás miatt.. Igy tapasztalatból mondom h -24 fok mellet a húsok másfél évi ehetőek, a legérzékenyebb az élesztő - az csak 1 évet bír ki.. Viszont október végétől márciusig szinte semmi lényeges energia termelés nincs, az akksit ha kell hálózatról is tudom tölteni. Így kb max 50 % áram és gázszámla megtakarításom van..
Köszönöm a választ!

Akkor ebben sem érdemes keresni - szakmai - logikát, csak lobbit.
 
  • Tetszik
Reactions: Sunlight56

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
6 059
10 260
113
Köszönöm a választ!

Akkor ebben sem érdemes keresni - szakmai - logikát, csak lobbit.

Lobbi terén atomlobbi is van :) Azért sunlight is írta, hogy Paks 1 nem szabályozható jól. Tehát alapvetően technikai okai is voltak, vannak, hogy nem termelik sehol sem 100%-ban atommal az áramot. Bár úgy rémlik a francia erőműveket anno már úgy építették hogy jobban szabályozhatóak legyenek, de ők is inkább exportálják a feles energiát. Meg drága atomerőművet építeni, pórnép sem feltétlenül komálj a dolgot. A pillanatnyi fogyasztás-ingadozásokat is inkább csak gázerőművel lehet elég gyorsan kezelni. Üzemanyag beszerzése is ugyanúgy függéséghez vezet. Stb.

Egyébként úgy rémlik a Földön nincs annyi urán, hogy minden áramot atomerőműben termeljenek meg. A mai technológiai felállás mellett. A rádióaktív hulladékokra meg ma sincs végleges elhelyezésre lehetőség.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
45 046
86 768
113

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 826
22 431
113
Na de hogy? Ha csak elvezetik valahogy a feles energiát, akkor a hatékonyság rovására megy.
Nincs felesleges hőenergia.
A 3+ generációs VVER1200 reaktornál magreakció sebességét lehet szépen szabályozni, a reaktor igen kis méretű a többi hasonló teljesítményű régebbi konstrukcióhoz képest. Erről ábrát az egyik blokktársunk is felrakott összehasonlításképp. Ott ebből is látszik hogy ennek a hőtehetetlensége is sokkal kisebb. Igy nincs felesleges hőkibocsájtásos szabályzás ezeknél.
Jelenleg ezek +- 5 % -os teljesítményváltoztatást képesek üzemvitelileg elviselni - óránként. Így elviekben akár 0 - ra is leszabályozhatóak - de annak nem sok értelme van..
40 % os szabályozgatás esetében a reaktor termikus hatásfoka kissé csökken (tipikusan 33–34%-ról lemehet 30–32%-ra). A termikus ciklusok elviekben csökkenthetik a tervezett 80 éves minimális élettartamot, de ezt az amúgy kötelező üzemviteli mérésekből lehet megállapítani - évtizedek múltán.
Az eddig végzett , VVER1200 szabályozásával kapcsolatos, éles üzemi vizsgálatokról szóló 2 javasolt cikkem:

Lobbi terén atomlobbi is van :)
Természetesen. De .. - vesztett a fosszilis égetést kívánók - és a Zöldenergiával nyomulókkal szemben . A Zöldek viszont lenyomták a fossziliseket - ideiglenesen. Mint mindenben, itt is az erősebb (pénzesebb) kutya gyártja a kiskutyákat..

Azért sunlight is írta, hogy Paks 1 nem szabályozható jól. Tehát alapvetően technikai okai is voltak, vannak, hogy nem termelik sehol sem 100%-ban atommal az áramot. Bár úgy rémlik a francia erőműveket anno már úgy építették hogy jobban szabályozhatóak legyenek, de ők is inkább exportálják a feles energiát
Mert annak idején ez nem volt cél, nem volt rángatódzó Zöld energia.. Nincs alapvetően technológiai oka hogy ne ezzel termeljük az összes villanyt, energiát. Gondolj az atom tengeralattjáróra vagy az atom jégtörőkre, úszó atomerőművekre.

A franciák azért termelnek exportra atommal mert a megkergült EU villanyárak miatt nagyot szakítanak, a termelési költség sokszorosáért adják villanyukat , röhögnek az angolokon , németeken, olaszokon stb akik most rá vannak szorulva -a Bezöldülés hatására, Ő az egyik Zöldmankó az EU-ban.
A franciák anno , Paks I korában zsinór blokkokat építettek - mert náluk sem volt "rángatódzás". Ez most egy 2000 utáni "kényszer" lett - Zöld lett a divat mint a kalózoknál annó a fél faláb..

A mai , világszintű reaktorok azért technológiailag nagyot fejlődtek, mit a biciklitől eljutottunk az ürrakétáig is.

Meg drága atomerőművet építeni, pórnép sem feltétlenül komálj a dolgot. A pillanatnyi fogyasztás-ingadozásokat is inkább csak gázerőművel lehet elég gyorsan kezelni. Üzemanyag beszerzése is ugyanúgy függéséghez vezet. Stb.
A pórnép ezzel a kérdéssel is be lett etetve rettegtetve, túllihegve még Csernobilt is..Csak gondolj arra hogy a leolvad Csernobili reaktortól 50 méterre , közös reaktor csarnokban lévő III. blokkot kapcsolták le utoljára - 2000 december 15-én.

Amúgy miért drága egy atomerőmű? Számold végig egy beruházás oda - 80 évente egyszer kell fizetni, míg a napelemeket kb 15 20 évente újrarakod..
Valamint ismerjük a napelem telepítési költséget 1 MW = 200 millió Ft.
Viszont a 14,8% os éves rendelkezésre állását, termelését figyelembe véve, 1 MW-os naperőmű valójában 1 350millió Ft ba kerül. Ha ezt akarjuk 80 évre vetíteni - 20 év élettartammal - 5 405 millióba kerül a négyszer újraépítés -és a selejtet is kezelni kell.
Paks II 2300 MW körül fog hálózatra adni energiát..

Tehát a 80 évig működö, éves szinten 2350 MW -ot adó napelem rendszer 2350 X 5405 millió Ft = 12 701 750 millió Ft vagyis 12 701 750 000 000 Ft = 31 754 375 000 Euró vagyis Harmincegy milliárd hetesszáz-ötvennégy millió - háromszázhetvenötezer Euró.

Ezzel szemben Pas II hivatalos költsége 12 500 milliárd Euró.

A napelem egyetlen előnye hogy a baromi sok 31 754 milliárt Eurós költsége 20 évente fizetendő 4 részletben.. A többi mind hátrány hogy működtetni lehessen mellé kell pakolni ugyanannyi hagyományos erőművet mankónak az energia folytonosság miatt - akkor minek építünk naperőművet?

Egyébként úgy rémlik a Földön nincs annyi urán, hogy minden áramot atomerőműben termeljenek meg. A mai technológiai felállás mellett. A rádióaktív hulladékokra meg ma sincs végleges elhelyezésre lehetőség.
Paks II fogyasztása évente kb 42 tonna fűtőelem lesz , ez is "híg" csak max 5% U-235 öt tartalma. Ez összesen 2 100 kg / év..
56 880 tonna U-235 jelenleg a világon kitermelhető, hasadó U-235 készlet (ércből már kivonva)

A következő, használható üzemanyag a tórium lesz (szakirodalom) vagy nem soká a hidrogén.

A rádióaktív hulladékokra meg ma sincs végleges elhelyezésre lehetőség.
A kis és közepes aktivitásúnál sokkal veszélyesebb a kiégett fűtőelem. Ez oly mértékben hasad tovább a benne lévő "melléktermék" izotópokkal, hogy az első pár évben levegőn is magától beolvad. Ettöl joggal fél mindenki a szakmában is..

Az oroszok megoldották ezt is, csak hozzájuk kell fordulni - bizalommal. A kiégett elemeiket hazaviszik, feldolgozzák - és a visszaküldött olcsóbb felújított fűtőelem újra használható. Vajon a többi beszállító tud ilyet is?
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
2 093
5 135
113
A Zöldek viszont lenyomták a fossziliseket - ideiglenesen. Mint mindenben, itt is az erősebb (pénzesebb) kutya gyártja a kiskutyákat..
Szia,

Szerintem a zoldek nem nyomtak le a fosziliseket, sot, abban sem vagyok biztos, hogy akik 85%-os foszilis energiafelhasznalast szorgalmazzak, azokat erdemes megkulonboztetni a foszilis lobbitol.
 
  • Tetszik
Reactions: aamen

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 826
22 431
113
Szia,

Szerintem a zoldek nem nyomtak le a fosziliseket, sot, abban sem vagyok biztos, hogy akik 85%-os foszilis energiafelhasznalast szorgalmazzak, azokat erdemes megkulonboztetni a foszilis lobbitol.
Szia,
A Zöldek alapja, hogy azért kell beZöldülni villamos energia termelésben - hogy 0 legyen a CO2 kibocsájtásunk, mert az ember emiatt okoz saját - klíma katasztrófát.
Mondjuk a kis Gréta 2023 nyarán törölte már azt a hírhedt posztját hogy mind "megmurdelünk 2023-ra" mert még 2025-ben is élünk, lám ez nem jött be..

Tehát így nyomta le a Zöld energia termelés ideiglenesen a CO2 kibocsájtó fosszilis erőműveket. Kevés még az tomerőmű, és 2050 vló vállalás, miszerint az tomerőművek beépített teljesítményét 3 szorosára növelik, még nem érződik. Ezért a Zöld energia ugrándozást csak CO2 kibocsájtó erőművekkel tudjuk kiegyensúlyozni - róka fogta csuka..
 

vata

Well-Known Member
2015. december 5.
700
3 128
93
PAKS 2
Először azt mondták ,hogy 2025 január-
488212444_1130029735590076_1308491644984889422_n.jpg
februárban kezdődik a betonozás, aztán módosítták márciusra,
most már április közepe van de még semmi hír a betonozásról. Ezen az április 2-án készült fotón képen a munkagödör alján dolgoznak , de hogy betonozzanak előbb eszméletlen mennyiségű betonvasat kellene beszerelni az alaplemezbe, de ennek még semmi nyoma . Vajon mi lehet az oka a csúszásnak?