Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 817
22 356
113
A témához kapcsolódóan, egy ideje már gondolkodom valamin, Te biztos meg tudod válaszolni.

Miért nem tervezik úgy az energia rendszereket, hogy – az elvileg legolcsóbb és egyenletes, stabil termelésre alkalmas – atomenergia képes legyen gyakorlatilag a teljes fogyasztási igényt kielégíteni?
Próbálok válaszolni a felvetésekre, amennyire szerény tudásomból, tapasztalataimból lehetséges.

A modern atomerőmű típusok élettartamát már minimum 80 évre tervezik, és olyan technológiával, amely vagy képtelen a magolvadásra fizikai okokból, vagy mint Paks II - alá lesz pelenkázva ez ügyben.. Ha ezeket rendeltetésszerűen üzemeltetik, nem kisérleteznek velük - biztonságosnak mondhatjuk őket, nukleáris robbanás eddig sem fordult elő egyikben sem, a híg üzemanyag ezt eleve kizárja.

Hogy miért nem ebben az irányba ment az erőmű hálózat fejlesztése ? Mert meg kellett volna küzdeni a Hagyományos Tüzelőanyagú Erőmű építőkkel, akiknek érdeke volt kitermelni és eladni a szenet, olajat, gázt .. Ez olyan mint emlékeztek, mennyi tudománytalan állítás látott napvilágot a mikrohullámú sütőkkel szemben - nagy valószínűséggel a Hagyományos Tűzhelygyártók gerjesztették ezeket, mára kifulladt a támadásuk.. Pofátlanul még azt is állították hogy Oroszországban hosszú idő óta országosan be vannak tiltva - pedig csak a rendelős WEB-re kellett felmenni hogy láthatóvá váljon a hazugság.

Volt (vagy még van) egy igen gazdag politikus oligarcha réteg, aki sem a hagyományos sem az atomerőművi piachoz nem fért hozzá - hát ők lettek a Zöld projectekkel maguknak pénz lefejő új Zöld erőmű tulajok.. USA-ban a legnagyobb szélmalom telepítő kijelentette ha nincs ezeken állami támogatás, mankó - egy darabot se rak fel mert gazdaságtalan..

Konkrétan, ha nálunk kb.-ra 4 és 6 GW között pulzál a pillanatnyi fogyasztás, akkor 6 GW-ra lenne méretezve az atomerőmű(vek) kapacitása, persze megfelelően szakaszolva, hogy karbantartásoknál se essen ki egyszerre túl sok, amit aztán lehetne helyettesíteni könnyen belépő gázerőművel. Az országos átlagfogyasztás mennyi lehet? ~ 5 GW? Akkor ennyit lehet átlagosan értékesíteni és 1 GW az átlagos felesleges kapacitás, amit ha negatív ár miatt nem érdemes exportálni, akkor nem hoz bevételt. Ez 6/5 arányban, átlagosan 20 % túltermelés, amit legrosszabb esetben meg kell finanszíroztatni a fogyasztókkal. Laikusként az gondolnám, hogy még így is olcsóbb tudna összességében lenni, mint azok az energia mixek, amelyekben finanszírozni kell az összes többi, a nukleárisnál drágább termelést.
A 2000-es évek előtti energia termelési mixet kell megnézni - és az árakat hozzá mert az még szél és naperőmű mentes... Ott lehet látni a szinte legolcsóbban termelő, folyamatos erőművek mellett, a szükséges forró, forgó tartalék gépmennyiséget és a hidegen álló de szükség esetében üzembe helyezhető egységeket is . Nekem nincs ilyen kimutatásom, de gondolom a csúcsfogyasztáshoz képest legalább 30 -40 %-os erőművi túlbiztosítás kell.. Az EU-s adatbázisban utána lehet keresni, de a legtöbb országnak ott csak 2015-től vannak fent adatai.

Paks II reaktora már napon belül akár 40 - 50 %-al is fel - le szabályozható, a Paks I el szemben . Ez bőven elegendő ahhoz, hogy kiszabályozni lehessen a nappal - éjjel közti különbséget. Régen Paks I esetében ezt úgy oldották meg, hogy olcsó éjjeli áramot biztosítottak a lakosságnak (hőtárolós kályha, bojler) , valamint most ez lehetne elektromos autók éjjeli töltésére is használni..

Itt látható az idei , januári 9 napos Zöld sztrájk, mikor a napi Zöldenergia csúcs termelés max 500 MW volt, szemben egy "jobb" január déli hatszoros 3000 MW-os csúccsal.. Hogyan lehet kivédeni ilyen bakugrásokat? Ebből is látszik hogy a kötelezően átvett energiája és az életünk szükségletei között semmi összefüggés nincs.. Fekete a fogyasztás, piros az árugrándozás.. :

XC6L8tE.jpg


A fogyasztás, éjszakai áram jelentősebb kedvezmény nélkül sincs erős ingadozás éjjel - nappal közt..

Tudom, van az a mérnöki probléma, hogy minden megtermelt energiával csinálni is kell valamit de – hangsúlyozom – laikusként szerintem az sem megoldhatatlan, ha éppen nincs export piaca és anyagilag így is megéri, akkor lehet akár levegőt „fűteni” vagy egy nagy mesterséges medencét melegíteni. Ez a legrosszabb eset, de biztos lehetne értelmesebben is használni, legalább részlegesen, pl. folyékony hidrogén és oxigén gyártás, bitcon bányászat, stb. Nem vagyok megújuló ellenes, nekem is van napelem a háztetőn.
Ha csinálunk egy gazdaságossági számítást, már akkor kiderül, hogy a kb 200 millió / 1 MW napelem telepítés is akkor éri meg ha kötelezően átveszik azt legalább kb 38 Ft / kWh áron (akkor is ha negatív a hálózati ár).
Ezen veszteségen felül pedig még ugyanakkora teljesítményű, hagyományos mankó erőmű kell a napelemek támogatására pld este. Akkor meg minek van a napelem? Ráadásul 3 X annyi ért adja az áramot , mint egy atomerőmű..
Tehát ha "ingyenes" funkciókra használjuk feleslegét - a napelem nem fog sosem megtérülni..

Nem vagyok megújuló ellenes, nekem is van napelem a háztetőn.
Nekem szigetüzem van akkumulátorral , 5. éve. A COVID eléggé beijesztett , nem a gazdaságosság volt a szempont - hanem hogy a fagyasztó ne rohadjon le.. mert a hálózati kimaradások valószínűsége egyre nő akkor a COVID ma a Zöldenergia okozta instabilitás miatt.. Igy tapasztalatból mondom h -24 fok mellet a húsok másfél évi ehetőek, a legérzékenyebb az élesztő - az csak 1 évet bír ki.. Viszont október végétől márciusig szinte semmi lényeges energia termelés nincs, az akksit ha kell hálózatról is tudom tölteni. Így kb max 50 % áram és gázszámla megtakarításom van..
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
45 020
86 671
113

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 761
21 382
113
Ez a legrosszabb eset, de biztos lehetne értelmesebben is használni, legalább részlegesen, pl. [...] bitcon bányászat, stb.
Ezt remélem nem komolyan írtad. Viszont a typo mesteri benne, a lényegére tapint rá. Akkor már AI tanítás... ma már arra égetjük az áramot a GPU-kkal, és több haszna van mint a crpyto láznak.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 817
22 356
113
Ez haladás olyan szempontból, ha a franciák fűtőelemeket fognak beszállítani, akkor legalább a hulladék kezelésben is részt vesznek. Egy kérdésem lenne, a messze legveszélyesebb sugárzó hulladék kezelésére adtak-e ajánlatot? Arra gondoltam hogy Ők is visszaszállíthatnák ezt a fűtőelem gyárukba - feldolgozásra...
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
5 453
16 340
113
"A napelemipar legnagyobb eseménye, a 19. Szolár Konferencia 2025. április 10-én kerül megrendezésre a Hungexpo konferencia központjában, a Construma kiállítás ideje alatt ahova délután 14:30-tól díjmentes a belépés a lakosság részére. Az esemény célja, hogy a fotovoltaikus energia iránt érdeklődők számára egy komplex, interaktív platformot biztosítson, amelyen a legfrissebb piaci trendekről, jogszabályi változásokról és technológiai újításokról esik szó.
Ismerkedjen meg a jövő energiájával, és csatlakozzon a napelemipar legnagyobb találkozójához!
Regisztráció kötelező, de díjmentes, kérjük jelöljék az űrlapon, hogy „Lakosság”!
A délutáni program:
14:30 – Fronius Hungary Kft., Vadicska Tamás- A Fronius innovatív tárolási és akkumulátor kezelési megoldásai
14:50 –Ewiser Kft., Zóka Dániel – Az Ewiser szerepe az energia új világában – Aggregálás, kereskedelem és energiatárolás
15:10 – LONGi, Szentirmai Tamás – Longi Hi-Mo X10 – a monokristályos szilícium napelem-technológia csúcsa
15:30 – Az 50 kW-os HMKE-k és az 50-150 kW-os kiserőművek energiatárolóval történő kombinálása, Molnár Gábor Miklós – Bomo Energy Kft.
15:50 – Energiafelhő Kft.
16:10 – A Huawei új folyadékhűtéses energiatároló rendszerei – Keresztes Kornél – Photomate Kft.
16:30 – Lakossági napelem érdekképviselet, Szilágyi László, alelnök – Magyar Napelem Napkollektor Szövetség
Az egész napi program itt elérhető:
https://www.mnnsz.hu/itt-a-szolar-konf"
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
  • Tetszik
Reactions: Nber

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 817
22 356
113
És hogy egy kicsit a topikhoz is kapcoslódjon, ne csak a papírsárkányaid elleni harc legyen: Itt megy a napelem-rettegés, hát akkor nézzük meg, hogy a "lesajnált"/"bezzeg" Kína mennyi napelemet telepít?
Visszatérve a "kedvenc" vitatémánkra, vagyis mit ér a napelem - valójában egy ország energia hálózatában hát szedjük elő az általad felrakott anyagot, Kínát. Gyönyörűen kidolgozott marketinges étvágygerjesztő anyagot láthatunk, viszont pont a lényeget takarja el, hogy a felrakott napelem Gigawattok mennyit termelnek meg Kínában, mennyire vesznek részt az ország áramellátásában?
Erre javaslom az EMBER adatbázisát, grafikonjait igaz nincs benne még a 2024-es adat, de szépen látszik a kínai változás fejlődés trendje 2000 óta:

yYFLysc.jpg


Ebből kiolvasva, az egyes energia hordozók szerinti éves termelés , Gigawatt / h értékben :
1. Szén 5 753 880 GWh 61,3 %
2. Gáz 297 800 GWh 3,17 %
3. Atom 434 720 GWh 4,63 %
4. Vizierőmű 1 226 000 GWh 13,06 %
5. Bio 198 130 GWh 2,11 %
6. Napelem 584 150 GWh 6,23 %
7. Szél 885 870 GWh 9,44 %

Összesen: 9 380 550 GWh. Ez nagyobb mint az EU + USA összesen..
Látszik ebben hogy a termelés mintegy 630 %-os felfutása a szénfelhasználás növelésével érték el, és nem a Zöld energia növelésével, az csak demo náluk a Zöldben hívő más országok számára..
Ezért van az hogy Trump Kína "befogását" tűzte ki célul az energia termelés vonalán is, és a gázon kívűl ezért a széntüzelésre is vissza fog térni, mert más útja nem lesz. Az USA + EU az Zöld erőműveket nyomta az elmúlt 23 évben - meg is látszik hogy kb ugyanott vannak ahol indultak.. helyben jártunk, ideje itt is energia vészhelyzetet hírdetni - mint Trump tette.

Itt az EU helyben topogás csak a mix összetétele változott érdemi fejlődés nélkül - 23 év alatt:

EQhlIn0.jpg


Elértük a Zöldhatárt, ahol kezdődik az instabilitás..

Ezzel szemben az oroszok óvatosan de fejlődtek - 40 %-ot 2000 óta:

btLPUnq.jpg


Ebből látszik, hogy napelem és szélgenerátor nélkül is meg lehet élni, fejlődni...
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
2 085
5 124
113
Ez tulajdonképpen egy 30 microampert leadó, 3 V-os telep, nem akkumulátor. Energiája azért nagyon sok alkalmazáshoz elég, főleg hogy a 2nm -es gyártástechnológia miatt a tranzisztorok is egyre kevesebbet fogyasztanak. Ha időnként nagyobb energiára van szükség, mellé kell tenni egy litium akksit, amely ezt időszakosan ki tudja szolgálni.
Szia,

Koszi, sejtettem, hogy a "nukleáris akksi" nem lesz igaz, telepet meg mar csinaltak eddig is sokan.
 
  • Tetszik
Reactions: Sunlight56

Laikus

Well-Known Member
2021. szeptember 2.
137
619
93
Próbálok válaszolni a felvetésekre, amennyire szerény tudásomból, tapasztalataimból lehetséges.

A modern atomerőmű típusok élettartamát már minimum 80 évre tervezik, és olyan technológiával, amely vagy képtelen a magolvadásra fizikai okokból, vagy mint Paks II - alá lesz pelenkázva ez ügyben.. Ha ezeket rendeltetésszerűen üzemeltetik, nem kisérleteznek velük - biztonságosnak mondhatjuk őket, nukleáris robbanás eddig sem fordult elő egyikben sem, a híg üzemanyag ezt eleve kizárja.

Hogy miért nem ebben az irányba ment az erőmű hálózat fejlesztése ? Mert meg kellett volna küzdeni a Hagyományos Tüzelőanyagú Erőmű építőkkel, akiknek érdeke volt kitermelni és eladni a szenet, olajat, gázt .. Ez olyan mint emlékeztek, mennyi tudománytalan állítás látott napvilágot a mikrohullámú sütőkkel szemben - nagy valószínűséggel a Hagyományos Tűzhelygyártók gerjesztették ezeket, mára kifulladt a támadásuk.. Pofátlanul még azt is állították hogy Oroszországban hosszú idő óta országosan be vannak tiltva - pedig csak a rendelős WEB-re kellett felmenni hogy láthatóvá váljon a hazugság.

Volt (vagy még van) egy igen gazdag politikus oligarcha réteg, aki sem a hagyományos sem az atomerőművi piachoz nem fért hozzá - hát ők lettek a Zöld projectekkel maguknak pénz lefejő új Zöld erőmű tulajok.. USA-ban a legnagyobb szélmalom telepítő kijelentette ha nincs ezeken állami támogatás, mankó - egy darabot se rak fel mert gazdaságtalan..


A 2000-es évek előtti energia termelési mixet kell megnézni - és az árakat hozzá mert az még szél és naperőmű mentes... Ott lehet látni a szinte legolcsóbban termelő, folyamatos erőművek mellett, a szükséges forró, forgó tartalék gépmennyiséget és a hidegen álló de szükség esetében üzembe helyezhető egységeket is . Nekem nincs ilyen kimutatásom, de gondolom a csúcsfogyasztáshoz képest legalább 30 -40 %-os erőművi túlbiztosítás kell.. Az EU-s adatbázisban utána lehet keresni, de a legtöbb országnak ott csak 2015-től vannak fent adatai.

Paks II reaktora már napon belül akár 40 - 50 %-al is fel - le szabályozható, a Paks I el szemben . Ez bőven elegendő ahhoz, hogy kiszabályozni lehessen a nappal - éjjel közti különbséget. Régen Paks I esetében ezt úgy oldották meg, hogy olcsó éjjeli áramot biztosítottak a lakosságnak (hőtárolós kályha, bojler) , valamint most ez lehetne elektromos autók éjjeli töltésére is használni..

Itt látható az idei , januári 9 napos Zöld sztrájk, mikor a napi Zöldenergia csúcs termelés max 500 MW volt, szemben egy "jobb" január déli hatszoros 3000 MW-os csúccsal.. Hogyan lehet kivédeni ilyen bakugrásokat? Ebből is látszik hogy a kötelezően átvett energiája és az életünk szükségletei között semmi összefüggés nincs.. Fekete a fogyasztás, piros az árugrándozás.. :

XC6L8tE.jpg


A fogyasztás, éjszakai áram jelentősebb kedvezmény nélkül sincs erős ingadozás éjjel - nappal közt..


Ha csinálunk egy gazdaságossági számítást, már akkor kiderül, hogy a kb 200 millió / 1 MW napelem telepítés is akkor éri meg ha kötelezően átveszik azt legalább kb 38 Ft / kWh áron (akkor is ha negatív a hálózati ár).
Ezen veszteségen felül pedig még ugyanakkora teljesítményű, hagyományos mankó erőmű kell a napelemek támogatására pld este. Akkor meg minek van a napelem? Ráadásul 3 X annyi ért adja az áramot , mint egy atomerőmű..
Tehát ha "ingyenes" funkciókra használjuk feleslegét - a napelem nem fog sosem megtérülni..


Nekem szigetüzem van akkumulátorral , 5. éve. A COVID eléggé beijesztett , nem a gazdaságosság volt a szempont - hanem hogy a fagyasztó ne rohadjon le.. mert a hálózati kimaradások valószínűsége egyre nő akkor a COVID ma a Zöldenergia okozta instabilitás miatt.. Igy tapasztalatból mondom h -24 fok mellet a húsok másfél évi ehetőek, a legérzékenyebb az élesztő - az csak 1 évet bír ki.. Viszont október végétől márciusig szinte semmi lényeges energia termelés nincs, az akksit ha kell hálózatról is tudom tölteni. Így kb max 50 % áram és gázszámla megtakarításom van..
Köszönöm a választ!

Akkor ebben sem érdemes keresni - szakmai - logikát, csak lobbit.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
6 020
10 194
113
Köszönöm a választ!

Akkor ebben sem érdemes keresni - szakmai - logikát, csak lobbit.

Lobbi terén atomlobbi is van :) Azért sunlight is írta, hogy Paks 1 nem szabályozható jól. Tehát alapvetően technikai okai is voltak, vannak, hogy nem termelik sehol sem 100%-ban atommal az áramot. Bár úgy rémlik a francia erőműveket anno már úgy építették hogy jobban szabályozhatóak legyenek, de ők is inkább exportálják a feles energiát. Meg drága atomerőművet építeni, pórnép sem feltétlenül komálj a dolgot. A pillanatnyi fogyasztás-ingadozásokat is inkább csak gázerőművel lehet elég gyorsan kezelni. Üzemanyag beszerzése is ugyanúgy függéséghez vezet. Stb.

Egyébként úgy rémlik a Földön nincs annyi urán, hogy minden áramot atomerőműben termeljenek meg. A mai technológiai felállás mellett. A rádióaktív hulladékokra meg ma sincs végleges elhelyezésre lehetőség.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
45 020
86 671
113