Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 624
8 255
113
SilvioD autógyárban, vagy fejlesztésben dolgozik. Eléggé lejött ez itt.
Én is dolgozom energiavonalon, meg tanultam is. Szerintem lenne értelme szélerőművet építeni, de azért nem csodafegyver. Korábbi tanulmányokban bizony már 15-20 éve leírták, hogy a legjobb a egy telephelyen 2/3 nap 1/3 szél kapacitás. Én megspékelném egy akku pakkal, és kb 1/2-es szintű csatlakozáson majdnem zsinór áramot lehetne adni...
Ha állambácsi ad pénzt az akkupakkra, akkor megcsinálom, a terület meg a többire meg lenne a büdzsé. :D
Az akkupakkok borzasztó drágák
Végre egy értelmes hozzászóló.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 200
113
Várhatóan 2024. második felében újra megnyitja kapuit az Oroszlányi Erőmű...

A helyszínen zajló tevékenység 2015-ben állt le, azonban egy korszerűsítésnek köszönhetően, környezetvédelmet és a fenntarthatóságot szem előtt tartva indul újra az üzem. Az egység megújuló energiaforrás technológiával (biomassza) fog működni, amely során fenntarthatóbb és az import földgáztól független fűtőanyag-használatot biztosítanak, ezzel bekapcsolódva az országos energiaellátási láncba. A működés részleteit és a munkaerő igényt Vollár Attila a Veolia Energia Magyarország Zrt. Közép-magyarországi Regionális Igazgatója ismertette.

https://www.vert.hu/eromu az oroszlányit is be lehetne még indítani (elvileg 2020 dec 31 ig termelhetett vóna környezetvédelmi szabályosan de 15 be már leállítótták de állagmegőrzik)

én csak annyit tudok ami nyilvános az erőmű honlapja szerint "2020. december 31-ig a Vértesi Erőmű Zrt. Oroszlányi Erőműve a „Villamosenergia-termelési tevékenységét szünetelteti”. Az Erőmű 2015. december 31-én termelt utoljára villamos energiát. Blokkjai fagymentesítve, konzerválva lettek. Jelenleg a berendezések állagmegőrzése, a telephely fenntartása van folyamatban."
22 agusztus na ugye hogy ugye hogy lehet. :)
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 353
33 411
113
SilvioD autógyárban, vagy fejlesztésben dolgozik. Eléggé lejött ez itt.
Én is dolgozom energiavonalon, meg tanultam is. Szerintem lenne értelme szélerőművet építeni, de azért nem csodafegyver. Korábbi tanulmányokban bizony már 15-20 éve leírták, hogy a legjobb a egy telephelyen 2/3 nap 1/3 szél kapacitás. Én megspékelném egy akku pakkal, és kb 1/2-es szintű csatlakozáson majdnem zsinór áramot lehetne adni...
Ha állambácsi ad pénzt az akkupakkra, akkor megcsinálom, a terület meg a többire meg lenne a büdzsé. :D
Az akkupakkok borzasztó drágák

Szóval állami támogatás nélkül nem éri meg továbbra sem. Ami persze politikai döntés. A németek stb. így döntöttek már sok éve, hogy politikai okból dotálják a megújulókat, az atomerőműveket meg bezárták, mert csernobil-fukusima-hirosima. A külszíni lignitbányászat, Schumi szülőfaluja meg templomok eldózerolása az persze mehet, az nem bántja a szívecskéjüket.

Aztán a NER is rájött, hogy ebben is van üzlet, ha lehet rá kapni pénzt. Mondjuk a napelem nem hülyeség, már elég olcsó jó ideje, hogy az olcsó kínai napelemek még 5-10 éve levitték az árakat, az akku azért még nem. Lehet, hogy ez is megváltozik egyszer.
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
1 023
2 900
113
Szóval állami támogatás nélkül nem éri meg továbbra sem. Ami persze politikai döntés. A németek stb. így döntöttek már sok éve, hogy politikai okból dotálják a megújulókat, az atomerőműveket meg bezárták, mert csernobil-fukusima-hirosima. A külszíni lignitbányászat, Schumi szülőfaluja meg templomok eldózerolása az persze mehet, az nem bántja a szívecskéjüket.

Aztán a NER is rájött, hogy ebben is van üzlet, ha lehet rá kapni pénzt. Mondjuk a napelem nem hülyeség, már elég olcsó jó ideje, hogy az olcsó kínai napelemek még 5-10 éve levitték az árakat, az akku azért még nem. Lehet, hogy ez is megváltozik egyszer.

Nem tudom, mert nem volt kedvem végigolvasni, hogy mennyiért lehet "eladni" a tárolók kapacitását. Elég bonyolult általában a szabályzás, a támogatás, meg még bonyolultabb. Alapvetően még nagyon drágák a tárolók. Napelemet és szélerőművet szerintem mai HUPX áron piaci alapon megérné építeni. Nyilván a csatlakozási pont kialakítása eléggé drágíthatja a dolgokat. Egy nagyobb erőműnél egy komplett KÖF/NAF alállomás simán lehet 1-2 Mrd Ft
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 624
8 255
113
Nem tudom, mert nem volt kedvem végigolvasni, hogy mennyiért lehet "eladni" a tárolók kapacitását. Elég bonyolult általában a szabályzás, a támogatás, meg még bonyolultabb. Alapvetően még nagyon drágák a tárolók. Napelemet és szélerőművet szerintem mai HUPX áron piaci alapon megérné építeni. Nyilván a csatlakozási pont kialakítása eléggé drágíthatja a dolgokat. Egy nagyobb erőműnél egy komplett KÖF/NAF alállomás simán lehet 1-2 Mrd Ft
Szabályozás kérdése, lehet úgy alakítani a szabályozási politikát, hogy megérje.
Az energiatároló technológiák alkalmazását is ösztönzik. A MET Tesla Megapack tárolót létesített pl.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 723
4 103
113
Bocsi. De tényleg ez a kormány építtette ki gyakorlatilag minden szomszédunk felé a gázcső összeköttetést.
Szia,

Igen, olyan elorelato volt ez a kormany, hogy mar 1996-ban kiepiette Ausztria felol, 1958-ban Romania felol, 1975-ben Szovjetunio felol a gazvezetekt, majd 1979 elott Csehszlovak osszekotteses Centernel, es 1979-tol Jugoszlav osszekottetes Roszkenel. 2009-re 4.99+1.2 milliard kobmeter tarolokapacitas is kiepitesre kerult.
Forras.
 
  • Tetszik
Reactions: Halfdan and tarzaan

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Paks2 orosz lesz, lehetett volna amerikai, francia vagy koreai. Nem, nem bazmeg, orosz lesz.
Nem lehetett volna, más úgy tudom még ajánlatot sem tett le, nehogy fejlődjön Magyarország, legalább egy túlárazottat mutatóba, hogy lehessen azt mondani ők megpróbálták. Az orosz meg bevállalta, hogy megcsinálja és még a pénzt is adja hozza. Utána már könnyű ugatni, hogy "há de mi is megcsináltuk volna".
Azontúl meg nem vágom mi a gond(od) azzal, hogy az utcahosszal piacvezető és a technológiában élen járó kivitelezővel dolgozol, aminek jók a referenciamunkái, olcsóbb mint a többi, nem faszkodik veled folyamatosan és több erőművet épít, mint a többi együttvéve.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 624
8 255
113
Nem lehetett volna, más úgy tudom még ajánlatot sem tett le, nehogy fejlődjön Magyarország, legalább egy túlárazottat mutatóba, hogy lehessen azt mondani ők megpróbálták. Az orosz meg bevállalta, hogy megcsinálja és még a pénzt is adja hozza. Utána már könnyű ugatni, hogy "há de mi is megcsináltuk volna".
Azontúl meg nem vágom mi a gond(od) azzal, hogy az utcahosszal piacvezető és a technológiában élen járó kivitelezővel dolgozol, aminek jók a referenciamunkái, olcsóbb mint a többi, nem faszkodik veled folyamatosan és több erőművet épít, mint a többi együttvéve.
Ha nem kérsz ajánlatot valakitől, akkor ne lepődj meg, ha nem kapsz.

Az EU-ban soha nem építettek erőművet, Finnországban konkrétan megbuktak, és nálunk sem tettek le olyan tervet az asztalra, ani az Unióban engedélyezhető lenne.

A “nem faszkodik veled” szösszenetednél konkrétan felvinnyogtam, ebből is látszik, hogy semmit nem tudsz a Roszatomról.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Ha nem kérsz ajánlatot valakitől, akkor ne lepődj meg, ha nem kapsz.

Az EU-ban soha nem építettek erőművet, Finnországban konkrétan megbuktak, és nálunk sem tettek le olyan tervet az asztalra, ani az Unióban engedélyezhető lenne.

A “nem faszkodik veled” szösszenetednél konkrétan felvinnyogtam, ebből is látszik, hogy semmit nem tudsz a Roszatomról.
Ez elég nagy megrendelés bárki számára, hogy aki akart az adjon ajánlatot. A többi vagy nem adott vagy irreális áron / feltételekkel. Az orsz megcsinálja, mert nem volt érdeke Magyarországot akasztani.

Mit számít, hogy az EU-ban nem építettek? Más sem épít az EU-ban. Lényeg, hogy éllovasok, a technológiában mindenki előtt járnak. Minőséget kapsz a pénzedért.

Hát van is amin vinnyogj. Oroszország nem faszkodott Magyarországgal, míg a "szövetségesei" ott ütik és gáncsolják ahol érik. Egy olyan ország beszállítójával mégis mi a faszért csinálnál meg egy stratégiai beruházást, amitől függsz, ha napi szinten a zsarolás, gáncsolás, fenyegetés, meglopás, átbaszás amit kapsz tőlük?! Nem kell ismerjem a Roszatomot, elég ha az EU-t látom milyen gerinctelen.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 200
113
Mivel zárva az energiagazdálkodásos topik, ezért ide:

Lehet, hogy túl van fújva, de mindenképpen kellemetlen.
a működő orosz blokkoknál ez nem áll fent?
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Mivel zárva az energiagazdálkodásos topik, ezért ide:

Lehet, hogy túl van fújva, de mindenképpen kellemetlen.

Egy jó nagy semminek tűnik.
Belső dokumentumok amiket valamiért valakik megmutattak a bloombergnek, de a NAÜ nem tud róluk.
Egyértelműen kamu időpontok összedobálva.

De legalább gyorsan végigterjed a foshalmazon és lehet megint Paks 2 ellen hőbörögni.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 961
30 192
113
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby