Ez a vevő problémája, de ha fogyasztói oldalon ki tudja fizettetni, akkor bevállalja a veszteséget. Normál esetben az történne, hogy a keleti szomszédaitól vásárol, azok pedig a tőlük keletre lévőktől és akkor van egy német-lengyel-ukrán lánc, ahol német-lengyel és lengyel-ukrán transzferek vannak. Ez lényegében történik is például hozzájárul a jelenlegi magyar energiaimporthoz is, mert importtal pótolunk exportot, csak nem olyan léptékben, hogy jelentős keleti forrásokhoz kellene nyúlnia, mert a nyugati források képtelenné válnak a német igények kielégítésére. Most arről a katasztrófaszituációról beszélünk, amikor van egy brutál német blackoutunk, mert Nyugaton nincs áram, mi történik majd akkor itt Keleten a helyi áramellátással és milyen áron!Szerintem kevered a villamos áram, és a földgáz szállításának lehetőségeit.
Olyan létezik, hogy a Szibériában kitermelt földgáz átutazik az országon nyugat felé, de ugyanez a villamos áram esetén nem működik, annyira nagyok a veszteségek. Egyik országból a másikba lehet ugyan transzferálni, de több ezer kilométeren át már szerintem nem.
Csak egy példa. Ha a németek a békeidős tíz peták helyett már ötven petákért vennék a lengyel áramot mert nagyon kell nekik, akkor a lengyelek is ötven petákért fognak vásárolni ennek pótlására ukrán áramot, mert az ukránok hülyék lesznek nem világpiaci áron kereskedni egy erre kiépült rendszerben! Csakhogy ez a lengyeleknél is brutál áremelkedést jelent majd, míg a németeknél erre van finanszírozási keret, addig a lengyeleknél korántsem biztos (különösen a lakosság oldalán, lásd a román állampolgár esetét a gázárakkal!). És egy ilyen helyzetben az is reálissá válik, hogy a német áramkereskedő megveszi az ukrán áramot direktbe, bevállalva a veszteséget amit a transzfer jelent, csakhogy tudjon mit továbbadni, hiszen úgyis kifizetteti a saját fogyasztójával, ott még van erre pénz egy ideig, tehát az sem biztos, hogy amíg él a közös grid, addig a lengyel kereskedő tud majd venni keletről áramot, mert lehet elhappolják előle! Ez addig működik, amíg az áruk és szolgáltatások szabadon vándorolhatnak.
Na ehhez kellene Berlinnek olyan komprádor rezsim a keleti termelői oldalon, ami hagyja, hogy kirabolják a keleti árampiacot kábé úgy, ahogy Szálasi idején tették az ország erőforrásaival csak azért, hogy a saját birodalmi érdekeiket finanszírozni tudják (Márki-Zay kiejelentése az árammal való spórolásról nem nekünk szólt igazán, hanem ajánlattétel volt a németeknek, hogy ő majd hagyni fogja, hogy inkább mi fázzunk a sötétségben és viseljük a német energiewende terheit, ha cserébe támogatják a hatalomra kerülését)! Ez egy folyamatban lévő ügy, ahol már a tűzoltáson dolgoznak -legalábbis a németeknél biztosan, ha nálunk már MZP nekik üzenget, mert hozzá is eljutott milyen munkára keresnek embert- és az energiewende bukásának felelősei pontosan annyi felelősséget fognak vállalni, mint anno Hitler tette.