Ezzel a megállapítással teljesen egyetértek, nyílvánvaló az orosz atom menetelésében meglévő politikai-geopolitikai szál.
Az orosz üzletelni akar a világgal, de/és/vagy olyan szektorokban jeleskedik (vagy képes csak jeleskedni) ami egyúttal komoly politikai befolyást is jelent neki.
Ilyen még a fegyverbiznisz.
Ez a Nyugatnak nem tetszik, az USA szankciókkal fenyegetőzik és zsarol minden olyan esetben, amikor valaki (Egyiptom, vagy Indonézia) orosz fegyvert kíván beszerezni.
Hasonlóan jár el, ha energetikai beruházásról van szó.
De miért nem tesz inkább ellenajánlatot?
A fegyvereknél még működhetne is a dolog, pl, ha az egyiptomiaknál a Szu-35 biznisz ellenében nem szankciókat, hanem ekvivalens haditechnikát ajánlanának.
De az atomenergetikai terén mára már nyílvánvaló, hogy a király meztelen. Az USA-nak, a németeknek, angoloknak nincs a Roszatom-éval szemben alternatívájuk.
A franciák is teljesen elgyengültek ezen a téren, most odahaza is kezdik visszanyírbálni a korábban világraszóló büszkeségüket, a 72 darab nukleáris reaktorukat, mert már vagy 20 éve(!) nem építettek újakat.
A leghamarabb 2030 utánra ígérik az új reaktortechnológiát, amihez hasonlóval az amerikaiak is kacérkodnak.
Ez mind szép és jó, csakhogy a projekthez háttértámogatást biztosító iparág folyamatos futattása az, ami kulcskérdés a fejlesztéshez.
Nem azt mondom, hogy az amerikaiaknak nincs ez meg (például a Bechtel Corporation), de láthatóan az oroszoké működik magasabb fordulatszámon, náluk maradt meg teljes vertikumában a nukleáris iparág.
A Roszatom első SMR (Small Modular Reactor) projektje a RITM-200 már 2030 előttre ígérik:
Rosatom plans to build a nuclear power plant equipped with an RITM-200 small modular reactor in the village of Ust-Kuyga, in Yakutia, which is in Far Eastern Russia. The land-based small nuclear plant will be able to supply electricity to isolated power systems or remote areas and consumers.
www.world-nuclear-news.org
Szóval az amerikai nukleáris ipar se lenne más, csak egy poltikai eszköz, ha jelen lenne annyira, létezne egyátalán annyira, mint a Roszatom.
De most, a fosszilis energetikai visszazsorulásával újra kulcsfontosságúvá váló nukleáris energetika terén az USA-nak nincs mivel gurítania. És ez nem az oroszok hibája.