A napelemekre 25év 80% teljesítménygarit adnak.
Az invertereket lehet, hogy kell 15évenként cserélni/javíttatni a kondenzátorok miatt.
Szvsz a 2010 előtti invertereket amúgyis megéri csrélni, mert:
-a mostaniaknak jobb a hatásfokuk (92-95% helyett 98%)
-kisebbek
-valszeg nincs benne ventilátor, azaz csendes
-van wifije, azaz neten tudod nézni, hogy mennyit termel a rendszered
Ne keverjük össze a teljesítménygaranciát a termék garanciával! A termék garancia nagyon messze esik a 25 évtől. Általában 10-12 év a panelekre.
Egyébként pedig komolyan gondolja valaki, hogy ezt érvényesíteni tudja? Tegye fel a kezét akinek ez már sikerül magánszemély végfelhasználóként! A kivitelező nem rendszergaranciát ad, csak a gyártói garanciát adja tovább és a saját önálló kivitelezői garanciát csak az összeszerelésre, kábelezésre és a tartószerkezetre vállalja (ha vállalja 3 éven túl, mert a kötelező jótállás csak 3 év) és a kivitelező fellelhetősége is kétséges 8-10 év múlva. Tehát felhívja emberünk Kínában a gyártót (már ha az 8-10 év múlva még létezik és emberünk ki tudja deríteni az elérhetőségét) és ékes kínai nyelven elmagyarázza neki a problémát. Na jó, ha szerencséje van a telefon végén lesz valaki, aki tud angolul és nem röhögi ki azonnal a magyar reklamálót. Majd a gyártó előírásainak megfelelő szakvéleményt szerez be a hibáról, mondjuk egy német TÜV-ös szakértőtől, mert a gyártónak Magyarországon nincs képviselete, hanem legközelebb mondjuk Németországban és egy magyar futottak még kategóriás szakvéleményt nem fogad el. Már ha a szakértő hajlandó ide eljönni jó borsos áron. Az nem opció, hogy leszereltesse a panelt és kiküldje akár a szakértőnek, akár a gyártó képviseletének, akár vissza Kínába, a gyártónak (formálisan hibás terméknél ezt kellene tenni), mert az még többe kerül és még nehezebb megszervezni. Majd lehet tippelni, hogy a gyártó vajon el fog-e indítani egy konténert Kínából a csere panellel (ami már nem lesz ugyanaz, mert olyat már nem gyártanak, hiszen kb. 3 éve frissítik a terméket), mert momentán ilyen panel egyetlen európai partnerüknél sincs raktáron, amit a partner nélkülözni tudna. Ja, a gyártóval a végfelhasználó nincs közvetlen szerződéses kapcsolatban és gyártót kötelező, általa kibocsátott garanciajegy az nincs, hanem csak egy netről kinyomtatott brosúra, amiben meg van adva a garancia időtartama, de a részletes feltételei nem szerepelnek és amit a gyártó vagy elismer, vagy nem. Sóval ha a hiba nem a kötelező jótállás 3 éves időtartamán belül következik be, hogy az esetleg még fellelhető kivitelezővel szemben lehessen érvényesíteni, akkor eléggé romlanak a garancia érvényesítés esélyei. Innen szép nyerni! Ugyanez az inverterre is vonatkozik.
Az inverterek közül pedig a drágább, jobb minőségűek egy része esetleg kibírhat akár 15 évet is, de még azok is normál eloszlási görbe mentén hibásodnak meg és ha nincs szerencséje a felhasználónak, akkor még a minőségi inverter is 10-12 évnél megadja magát. Viszont a gyakorlatban ritkán építenek be minőségi, drága invertereket a lakosságnak, hiszen az a cél, hogy a legalacsonyabb költségből ki tudják hozni a rendszert. A többi nem számít. A kivitelezőnek nem érdeke, a megrendelő pedig általában nem ért hozzá. A gagyi inverter pedig azért kevesebbet bír ki. Meg kell nézni, hogy mennyi az alap gyártói garancia az inverterre! Nagyon nem 15 év szokott lenni, hanem 5-10, esetleg 12 (az utóbbi már esélyesen jobb minőség, de drágább is).
Szerintem kb. 9év alatt térül meg saját erőből.
Mese habbal. Marketing szövegnek jó, de a valóság kicsit más.
Mondjuk kezdjük ott, hogy elve nincs általános megtérülési idő, mert a termelés attól függ, hogy hol van az a ház, amire a napelemet szerelik, merre néz a teteje és milyen dőlésszögű. Mondjuk a messze nem ideális elhelyezkedésű, szmogos Budapesten, egy közel sem déli tájolású tetőn élből 20-30%-kal kevesebb termelés is kijön, mint egy Szeged környéki, optimális tájolású és dőlésű tetőn. De ha egy hegy rossz oldalán, vagy völgyben van a ház, esetleg árnyékolja 1-2 fa, akkor még rosszabb a helyzet. Nagyon sok ilyet látok. Mert ugye a pénzes népek szeretnek zöld területen lakni és szeretik a kilátást, de hogy a domborzat és a növények árnyékolnak, az már nem jut el a tudatukig. Vagy kifejezetten örülnek neki, hogy a fa árnyékot vet a házra nyáron, de hogy ezt a napelemmel is megteszi, vagy némi növekedés után pár év múlva meg fogja tenni, az már magas nekik. A kivitelező pedig szó nélkül felszereli, holott tudja, hogy az ott soha nem fogja megközelíteni sem a marketing parasztvakító termelési értéket, amivel a rendszert eladja.
Folytassuk azzal, hogy a hosszú távú tény fajlagos termeléssel illene számolni, nem pedig kiragadott, kedvező évek adatával. 2020-ban és 2021-ben a napfénytartam (napsütéses órák száma) és a globális sugárzás értéke Magyarország különböző részein 9-15%-kal haladta meg a 100 éves átlagot, amit a hosszú távú átlag szintjére illene korrigálni.
A költség pedig beépített termék, kivitelező és a beépítés során felmerülő problémák függvénye. Aki nem a konkrét telepítési helyre és viszonyokra, a konkrét beépített termékek paramétereire és a felszerelt rendszer + óracsere és járulékos költségek teljes összegére, valamint a hosszú távú átlagra korrigált sugárzás értékre végzi a számítást, hanem valami ettől független értékekből indul ki, azt élből nem lehet komolyan venni.
Nagyon szeretik elfelejteni a számításkor a járulékos költségeket, az óracserét, esetleg akár a beépítés költségét is. Nem szokták figyelembe venni a karbantartás, biztosítás költségét. Elsiklanak az inverter csere költsége fölött és figyelemben kívül hagyják a rendszer bármely más elemének élettartamát és meghibásodási valószínűségét is. Kamattal, vagy a befektetett pénz alternatív hozamával nem számolnak.
Azt pedig végképp nem szokták ecsetelni, hogy sem az átvételi ár, sem a rendszerhasználati díj / elosztói forgalmi díj / elosztói teljesítménydíj nincs kőbe vésve, mint ahogy az sem, hogy a kiegyenlítő energia díját (szabályozási pótdíjat) nem fogják ráverni a lakossági felhasználókra is (nem csak az erőművekre). Tekintve hogy a lakossági felhasználó is ugyanúgy szétveri a villamosenergia rendszer a szabályozhatatlan termelésével és ugyanúgy többlet költséget okoz mind az áramszolgáltatónak, mind a teljes rendszernek, részben a kiegyenlítő kapacitás lekötés rendelkezésre állási díján és a drága kiegyenlítő energia árán keresztül, részben pedig a szükséges hálózatfejlesztés költségén keresztül.
Természetesen azt sem feltételezik, hogy egyes (jobb) években a termelt energia meghaladja a fogyasztást, ha nagyon kicentizték rendszerteljesítmény fogyasztásra illesztését, vagy valamilyen okból lecsökken a fogyasztás. A teljes megtermelt energiára ugyanazt a magas átvételi árat számolják.
"Szerintem kb. 9év alatt térül meg saját erőből."
Nekem 3kw-os rendszerem van 4-éve 1,5 mikulásba került.
Évi 3000Kwh-t termel az 36 ft-os árral 108 ezer vagyis 13,90 év.
(idén csak 2986 Kwh-t termelt de van még pár nap
)
Először is ez még a régi rendszer, azaz a teljes (rendszerhasználati / elosztó forgalmi díjat, átviteli díjat és ÁFÁ-t is tartalmazó) bruttó fogyasztói áramár az átvételi ár, ha a termelés nem haladja meg az éves fogyasztást). Másrészt ebben még nincs benne hitelkamat, vagy az alternatív befektetés (például lakossági állampapír) hozama. Nincs karbantartási, biztosítási költség. Nincs benne az inverter, vagy bármely más rendszerelem meghibásodásának, cseréjének majdani költsége. Ráadásul 2021 az átlagosnál jóval naposabb év volt.
Ne viccelj, nyilván nem télen termeli az áramot, amikor szürkés az idő. Ezt én is tudom. Hosszútávon gondoltam, hogy megéri-e.
A jégesőről nem tudok nyilatkozni, akinek van ezzel tapasztalata az nyilván kisegít majd és megosztja velünk a tapasztalatait.
Esetleg
@ogretankHU ?
A napelemes rendszerrel a saját normál meghibásodásain kívül még pár csúnya dolog tud történni. Tüzet okoz, szétveri a jég, kárt tesz benne a közeli fa, vagy mondjuk nagy mennyiségű hó.
Szarul de arra van biztosítás !
Elméletileg van, de elég ritka madár az, aki meg is köti. És a biztosításnak díja is van. Családi házas rendszereknél pár 10 ezer forint évente, a rendszertől függően. Az azért messze nem elhanyagolható a megtakarított éves áramárhoz képest.
Természetesen felhős időben is tud termelni csak mondjuk a névleges teljesítmény 5-10-20%-t ! A napenergia beruházás gazdaságilag is megtérül 10-15 év alatt de a lényeg nem ez , hanem a gyakorlatilag zéró emissziós termelés a beépítés után amit a mostani ellenzők nem hajlandóak figyelembe venni !
Persze és a rendszer elemeit nem kellett legyártani és annak nem volt tetemes kibocsátás vonzata. Vagy mégis? A kiegyenlítő kapacitást nem kell megteremteni és a kiegyenlítő energiának nincs szennyezés vonzata. Vagy mégis? A hálózat fejlesztést nem kell végrehajtani és annak nincs szennyezés vetülete. Vagy mégis?
A lényeg, hogy eladjuk a zöld életérzést! Mert ha a felhasználó nem látja a szennyezést, mert az időben és térben tőle el van választva, akkor az már nem is szennyezés.