Láttad és beszélhetsz róla ? Vagy csak szimplán belökted az általad vélt igazságot ?Nekünk is a tőzsdei árhoz kötött szerződésünk van. Csak nem a pillanatnyi árhoz kötött, hanem egy hosszabb időszakhoz.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Láttad és beszélhetsz róla ? Vagy csak szimplán belökted az általad vélt igazságot ?Nekünk is a tőzsdei árhoz kötött szerződésünk van. Csak nem a pillanatnyi árhoz kötött, hanem egy hosszabb időszakhoz.
Orbán Viktor válaszolta pár hete egy újságíró kérdésére hogy az oroszokkal kötött szerződés is a tőzsdei árhoz van kötve.Láttad és beszélhetsz róla ? Vagy csak szimplán belökted az általad vélt igazságot ?
Előző hozzászólásodhoz lenne egy kérdésem. Ha jól emlékszem írtad korábban, hogy nálunk a MAVIR túlterhelés esetén először a naperőműveket szabályozza le, és csak utána a többi nagyobb termelőt. Szerinted hol lehetne fellelni valami hozzáférhető adatot, hogy mondjuk elmúlt X évben, ez hányszor történt meg, esetleg névleges teljesítmény adatok stb. Azt akarom kiszámolni, hogy ha leszabályozás helyett a frekvencia növekedése esetén plusz fogyasztóként belépne hidrogén termelés kb mennyi hidrogént tudtunk volna termelni elektrolízissel. Az így termelt hidrogén gázmotorokban használható lenne kiszabályozásra. Esetleg ki lehetne számolni, ez hogyan befolyásolná a megtérülést stb.Láttad és beszélhetsz róla ? Vagy csak szimplán belökted az általad vélt igazságot ?
Mondtam vagy nem.A piaci árazású szerződésekben durván elszálltak az árak. A szolgáltatók jónéhány szerződést fel is mondtak. Nem rég volt téma a sajtóban, hogy Győr új szolgáltatót keres, mert felmondák a szerződésüket. Újat pedig csak 5 milliárd forinttal drágábban tudnának kötni.
Mivel tavasszal választás lesz, addig a lakossági gázárak akkor sem fognak emelkedni, ha 20 szorosára emelkedne a gáz nagyker ára.
Egyébként a korábbi olajárhoz kötött szerződésben 9 hónapos átlagárral számoltak. Valószínüleg az új szerződésben hasonló csúsztatott árkövetés van.
Korlátozási menetrend fenn van a mavir honlapján szerintem.Előző hozzászólásodhoz lenne egy kérdésem. Ha jól emlékszem írtad korábban, hogy nálunk a MAVIR túlterhelés esetén először a naperőműveket szabályozza le, és csak utána a többi nagyobb termelőt. Szerinted hol lehetne fellelni valami hozzáférhető adatot, hogy mondjuk elmúlt X évben, ez hányszor történt meg, esetleg névleges teljesítmény adatok stb. Azt akarom kiszámolni, hogy ha leszabályozás helyett a frekvencia növekedése esetén plusz fogyasztóként belépne hidrogén termelés kb mennyi hidrogént tudtunk volna termelni elektrolízissel. Az így termelt hidrogén gázmotorokban használható lenne kiszabályozásra. Esetleg ki lehetne számolni, ez hogyan befolyásolná a megtérülést stb.
Köszi!
Hát fogós kérdés . A parkok üzemeltetői látják Solar Web-en de csak a sajátjukat . A Mavír szintén látja és szabályozza is tehát csinál statisztikát ! De , hogy valaki valahol összesíti e a nem át vett napenergiát azt nem tudom . Elvileg nem lenne gond csak mindegyik termelőt látni kéne és az össz termelvényükből kivonni az átvettet ! Ha az általam ismert statisztikákat nézem ez olyan 3-8% között van valahol ! Ha számolok egy 2020-as 1500Gwh-val és annak az 5%-val az 75 Gwh volt amit nem vett át a Mavír és másra lehetett volna felhasználni ! De ez csak egy fikció kis merítésből !Előző hozzászólásodhoz lenne egy kérdésem. Ha jól emlékszem írtad korábban, hogy nálunk a MAVIR túlterhelés esetén először a naperőműveket szabályozza le, és csak utána a többi nagyobb termelőt. Szerinted hol lehetne fellelni valami hozzáférhető adatot, hogy mondjuk elmúlt X évben, ez hányszor történt meg, esetleg névleges teljesítmény adatok stb. Azt akarom kiszámolni, hogy ha leszabályozás helyett a frekvencia növekedése esetén plusz fogyasztóként belépne hidrogén termelés kb mennyi hidrogént tudtunk volna termelni elektrolízissel. Az így termelt hidrogén gázmotorokban használható lenne kiszabályozásra. Esetleg ki lehetne számolni, ez hogyan befolyásolná a megtérülést stb.
Köszi!
Ez publikus de , csak a menetrendezetteket tartalmazza .Korlátozási menetrend fenn van a mavir honlapján szerintem.
Azt hittem te értelmezve olvasol ! Azt írtam a beépítés után ! De ha a gyártások környezetkárosító hatását nézzük akkor semmi sem zéró emissziós !
A napelem teljes EROI-ja 15 év alatt talán 4 körül van átlagosan. A 30 szélességi kör táján ez lehet 5, lentebb kicsivel esetleg 6, de Németország és UK féle marhulásban talán 3. És akkor ebben még nincs az mozgatási költsége, ez csak a gyártási. Mert az a sok millió tonna hulladékot majd el is kéne vinni valahova, ahol majd egyszer újrahasznosítják.Így van. Semmi sem zéró emissziós. Az csak néphülyítő marketing kategória.
De azért nem mindegy, hogy a nagyon nagy teljesítménysűrűségű, magas várható kapacitás kihasználtságú (92% tervezési) és hosszú élettartamú (engedélyezési 60 év, tervezési 100 év) Paks II megépítéséről és az azzal járó szennyezésről van szó, vagy a nagyon kis energiasűrűséget (napsugárzást) kiaknázó napelemekről, amelyek kapacitás kihasználtsága is új állapotban 11-13%, az élettartam alatt átlagosan 10-12% Magyarországon és a gazdaságos élettartamuk még egy komoly közbenső beruházással (inverter csere) sem igazán terjed túl a támogatási időszakon (14,3 évtől 25 évig terjed a nem háztartási méretű erőműveknél), mert piaci áron, és kötelező étvétel nélkül már alig termelnek cash flow-t a működési költségek felett és már nem éri meg kicserélni a meghibásodó részegységeket.
Paks II évente várhatóan 19,3 TWh-t fog termelni és azt várhatóan 3-4-szer hosszabb ideig teszi, mint a naperőművek. Paks II éves termelésének megfelelő termelésű naperőmű közel 20 GW beépített teljesítményű lenne (nyilván ennek semmi értelme, amikor a csúcsfogyasztásunk is csak bő 7 GW), azaz vata példának hozott 3kW-os rendszeréből 6,5 milliót kellene megvalósítani ugyanolyan éves áramtermeléshez (Magyarországon fele ennyi családi ház sincs). Ennyi napelem és egyéb rendszerelem legyártása sokszoros kezdeti szennyezéssel jár Paks II felépítéshez képest. Ezt Paks II élettartama alatt többször le kellene cserélni. 1000 W/m2 standard besugárzási szint mellett a 17-23% hatásfokú panelek átlag 5 m2/kWp fajlagos területűek, így a Paks II éves termelését megtermelő 20 GW teljesítményű panel 100 millió m2-t jelent és kb. 2,5 millió tonnát.
A napelemek kezdeti emissziós puttonya az élettartam során megtermelt energiára vetítve nagyságrenddel nagyobb, mint az atomerőműé. Légszennyezést a működés során egyik sem bocsát ki. Az élettartam végén keletkező hulladék probléma is összehasonlíthatatlanul nagyobb a naperőművek esetében. Ha nem háztetőkön valósul meg a naperőmű, akkor növényzettől is igen tetemes területet vesz el. Egy napon sem említhető az atomerőmű helyigényével. Egyébként a földgáz tüzelésű erőmű gyártási és építési emissziós puttonya még jóval kisebb, mint az atomerőműé. A naperőművekhez képest pedig teljesen elenyésző. Persze a földgáz erőmű a működés során kibocsát égéstermékeket, de közel sem olyan egyértelmű, hogy az élettartama alatt többet szennyezne-e, mint a naperőmű kezdeti szennyezési puttonya. Sok függ attól, hogy a naperőmű elemeit hol gyártják, milyen energia felhasználásával és ez most meghatározóan nagy arányban Kína, ahol a legnagyobb részben szenes erőművek szennyezése miatt a napelemek kezdeti szennyezési lábnyoma óriási.
Ugyanaz a helyzet, mint a villanyautóknál, amelyek kezdeti szennyezési puttonya akkora, hogy azt még egy átlagosan szennyezés intenzív villamosenergia rendszer mellet sem feltétlenül dolgozzák azt le a korszerű belső égésű motoros autókkal szemben az aksipakk élettartama alatt. Ha meg a nagy zöld fordulattal átlagosnál szennyezőbbé tett német villamosenergia rendszert vesszük alapul, akkor még inkább kilóg a lóláb.
Erre írtam, hogy a szennyezést csak nem tapasztalja közvetlenül a felhasználó, mert időben és térben a felhasználástól távol történik. De azért megvan az a szennyezés a naperőműveknél is. A "zéró emissziós" marketing szöveg a valóságtól igen távol esik.
A dilivonaton nincs fék:
Egy korszak vége: szilveszterkor újabb 3 atomreaktort állítanak le a németek
Szilveszter délután 3 órakor újabb 3 atomreaktort állítanak le Németországban az energiaátmenet jegyében és így már csak 3 reaktor marad az országban, amelyeket a tervek szerint 1 év múlva, azaz 2022 végén fognak leállítani.www.portfolio.hu
Pont nem mindenki számára hoz/hozna hasznot.Az atomenergiaellenességhez csak úgy, mert most ilyen hangulatban vagyok és természetesen nem címezve konkrét személyeknek. Én komolyan nem értem, hogy miért jobb, ha az az U235, vagy T232 izotóp a földkéregben, vagy a Föld felszínen bomlik el, semmilyen hasznot (már az emberiség számára) nem hozva és amúgy növelve a háttérsugárzást is, semmint, hogy a sugárzást elég jól árnyékoló nuki reaktorokban (a gyorsneutronos reaktorokban ráadásul még az U238 izotóp egy jó része is hasznosulna) koncentráltan tenné és nem mellesleg mindenki számára jelentős hasznot hozva...
Pont nem mindenki számára hoz/hozna hasznot.
Én az olajlobbira gondoltam. Erősen ellenérdekeltek, hogy "mindenkinek" hasznos legyen.A semminél (ami a "természetes" bomlás) mindenképpen több hasznot hozna bárkinek, ha igába fognák. Jah, a szupermélysötétzöldeknek talán nem, de az nem is materiális/fizikális, hanem temporális és ideológiai haszon lenne, pusztán csak nekik és elvtársaiknak. De mindenki más csak veszítene ezzel.
Én az olajlobbira gondoltam. Erősen ellenérdekeltek, hogy "mindenkinek" hasznos legyen.