Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 428
3 745
113
Az emberek egy része ebben az vészterhes időkben MILLÓS nagyságrendet költöttek el valamire, ami jelen állás szerint közel 0 Ft-ot fog érni.

1. Te szoktad mondogatni, hogy az embereket tekintsük felnőttnek, és nem kell mindig a hónuk alá nyúlni. Aki tájékozódott, az tudta, hogy nem tart örökké az aranyélet, meg azt is, hogy a rendszernek egyre megterhelőbb a sok napelem. Én csak innen tájékozódom, de nem lepett meg ez a döntés. (És mondom ezt úgy, hogy soha nem fordult meg a fejemben napelem telepítés. Ha megfordult volna, nyilván még jobban utánaolvasok, tájékozódok.)

2. Nem hinném, hogy mostantól nullát ér az a napelemes rendszer, hiszen ott a lehetősége, hogy a teljes megtermelt energia mennyiségét felhasználja saját maga számára. Télen ráköti egy villany fűtésre, és minden beérkező fotonnal csökkenti a fűtés számláját, pl.

3. Azt továbbra sem értem, ha maga a döntés amúgy pozitív (mert hogy magad is napelem ellenes vagy), akkor miért ez a nagy kirohanás, kifakadás.
Illetve értem, tudom, hogy a kormányra még véletlenül sem szeretnél semmiféle jót mondani, így minden intézkedésnél azokat a pontokat keresed, amibe bele lehet (akár néha még jogosan is) kötni. Ezért vagy a mindenszarizmus áldozata, és ezért kelted egy megkeseredett ember látszatát. Próbáld már meg legalább néha a dolgok jó oldalát látni!
 
M

molnibalage

Guest
1. Te szoktad mondogatni, hogy az embereket tekintsük felnőttnek, és nem kell mindig a hónuk alá nyúlni. Aki tájékozódott, az tudta, hogy nem tart örökké az aranyélet, meg azt is, hogy a rendszernek egyre megterhelőbb a sok napelem. Én csak innen tájékozódom, de nem lepett meg ez a döntés. (És mondom ezt úgy, hogy soha nem fordult meg a fejemben napelem telepítés. Ha megfordult volna, nyilván még jobban utánaolvasok, tájékozódok.)
Amikor a kormányzati ív az, hogy 'nap, nap, nap', majd kiírt pályázatok mellett értéktelenítik az egészet egyik napról a másikra.
Bocs, de beruházók nagy része nem energetikai mérnök és nem a HTKA-ra jár. Csak egy átlagember, aki kb. talán kiszámolta, hogy "ez így jó lesz".
A négy alapművelet és ismert jogszabályi alapon.
2. Nem hinném, hogy mostantól nullát ér az a napelemes rendszer, hiszen ott a lehetősége, hogy a teljes megtermelt energia mennyiségét felhasználja saját maga számára. Télen ráköti egy villany fűtésre, és minden beérkező fotonnal csökkenti a fűtés számláját, pl.
Jah, tehát a sokmilliós rendszer mellé, akkor MÉG beruháznod kell.
És, ha erre már nem futja? Kérem, IJ kártya, amit a NER megint kiutalt egy csomó embernek.
3. Azt továbbra sem értem, ha maga a döntés amúgy pozitív (mert hogy magad is napelem ellenes vagy), akkor miért ez a nagy kirohanás, kifakadás.
Illetve értem, tudom, hogy a kormányra még véletlenül sem szeretnél semmiféle jót mondani, így minden intézkedésnél azokat a pontokat keresed, amibe bele lehet (akár néha még jogosan is) kötni. Ezért vagy a mindenszarizmus áldozata, és ezért kelted egy megkeseredett ember látszatát. Próbáld már meg legalább néha a dolgok jó oldalát látni!
Annyira imádom, amikor az emberek kontexus nélkül gondolkodom.
Az AGYATLAN napelemezés ellen vagyok.
Meg az AGYATLAN ad hoc döntések ellen.

Ez most mit eredményez?
Hogy vannak az egyenlők között az egyenlőbbek.
Pár nap különbséggel lesz, akinek a befektetése, a műszaki terve sokat ér, a másiké meg kb. nullát.
Ez ügyintézési időn belüli 180 fokos fordulat.

Ez nem a mindenszarizmus, az a baj, hogy láthatólag nem gondolod végig az alternatívákat.
De akkor felvázolom, hogy mit kellett volna csinálni.
  • Dokumentálni a telepítéseket, engedélyeket és összesíteni és kitenni napi szinten. Hogy ennyi kWe van telepítve országosan. 2/3-ad van 12 éve. Ha akarják, meg lehet csinálni. Mindennel is, jogszabályostul, IT-val. (Helyette ma becslések vannak a termelési számok alapján.)
  • Majd ki kellett volna tenni, hogy mik lesznek a szabályok, ha ez elér X, Y, vagy Z szintet.
    ELŐRE gondolkozni, mert ez ELŐRE modellezhető legalább közelítőleg.
  • Ebből látszik egy trend és tervezhető, hogy akarod-e vagy sem.
Ehelyett mi volt ? Tegnap még aranyt szarik a beruházás, ha megvalósul...
... másnap felkeltsz és a déli kávé után szembesülsz vele, hogy a beruházásod értéke abban a formában gyakorlatilag NULLA.
Mert kb. mindenki szaldósan tervezte, mert CSAK ÚGY ÉRI MEG.
A valós fogyasztása meg mindenkinek akkor van, amikor otthon van.
Amkior nyáros is szart sem termelnek már ezek és más időszakban meg egészen pontosan NULLÁT. A hétvégén lenne ez alól valami kivétel.

Ez a teljes, éves megtermelt áramnak kb. pár %-a.

Mert a napenergia 2x2-ője, hogy éves szalódban mutat jól, napi felhasználásban visszatáp nélkül még 100 Ft/kWh áramárral is vicc az egész.

Ehhez képest ma kihozták azt, hogy nulla visszatáp. Bármiféle előzetes figyelmezetetés vagy konzultáció nélkül.

Ez az egész pontosan azt üzeni, hogy ne tervezz semmit, ne fejlessz semmit, mert ha nem összeszerelőüzem multi vagy, akkor leszarnak téged.
Ott szopat a rendszer, ahol tud. Egy nap, egy döntéssel milliós veszteséget okoz neked. Szívbaj nélkül. És a legszomorúbb, hogy ezt egyesek szinte még védik is.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113
Ez még őket érinti a legkevésbé.
Valaki most eldönthette, hogy akkor most már megéri ebbe beruházni.
Elköltött akár milliós összeget arra, hogy gyorsan legyen megy...
... majd a process közben jön ez, amivel a rendszerének értéke 0.

Kb. mintha nyomatnák, hogy vegyél csoda hibrid villanyautót, majd miután megvetted közlik, hogy betiltják a belső égésű motoros járművet.
És mivel tisztán villanyos üzemben egy hibrid lófasz, ezzel kb. értéke 0 annak, amire egy valag pénz költöttél.

Ez történt itten kérem most kb. Mert az egész PV-zgetés arra az eddigi is elég ordas hazugságra épült, hogy éves szaldó volt.
Ez most átmenet nélkül, előre bejelentés nélkül rúgták ki, miután a kereslet és a rendszerek ára és már elköltött pénz kilőtt az égbe.

Technokratának adja magát elő ez a NER, de valójában ostoba, ad hoc módon döntő ügyeskedő bunkók.
Tisztán látszik, hogy miben és hogyan szocializálódtak ezek a "nagy formátumú" emberek.
Én inkább a villanyautós példát érzem parallelnek, ott is megvoltak beetetésként (vagyis fancyn fogalmazva az early adopterek számára) az ingyenes töltőpontok, meg az ingyen parkolás. Ma már töltse mindenki ott és azzal, ahol és amivel tudja. Az ingyen parkolás is el fog tűnni. Nem csak nálunk.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113
Ehelyett mi volt ? Tegnap még aranyt szarik a beruházás, ha megvalósul...
... másnap felkeltsz és a déli kávé után szembesülsz vele, hogy a beruházásod értéke abban a formában gyakorlatilag NULLA.
Mert kb. mindenki szaldósan tervezte, mert CSAK ÚGY ÉRI MEG.
A valós fogyasztása meg mindenkinek akkor van, amikor otthon van.
Amkior nyáros is szart sem termelnek már ezek és más időszakban meg egészen pontosan NULLÁT. A hétvégén lenne ez alól valami kivétel.
A Qubites cikkben is szerepelt, hogy 2024-től a szaldós számlázás európai szinten tiltott. Ezzel sajnos tisztában kellett lenni. Ugyan forintos elszámolással nyilván utána is átvehetné az MVM, de nyáron, amikor mindenki áramot adna el, nyilván igen nyomott áron venné át csak a delejt. Télen meg adná cserében ugyanilyen drágáért, mint most van. Szóval aki szaldóval számolt, azt csúnyán átkúrták. És elsősorban nem a kormány kúrta át őket.
A nagy kérdés, hogy nem lenne mégis olyan időszak az évben, amikor még nincs pv-dömping, de már van elég napsugárzás, hogy termelődik rajta a saját felhasználásokon felül olyan delej, ami a teljes napelemkapacitásról fogadható lenne a gridre. Mert jelen helyzetben egyetlen kWh-ról sem kéne lemondani, mert gázt takarítunk meg vele nemzetgazdaságilag.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Lupus80

Well-Known Member
2020. december 20.
236
641
93
Amikor a kormányzati ív az, hogy 'nap, nap, nap', majd kiírt pályázatok mellett értéktelenítik az egészet egyik napról a másikra.
Bocs, de beruházók nagy része nem energetikai mérnök és nem a HTKA-ra jár. Csak egy átlagember, aki kb. talán kiszámolta, hogy "ez így jó lesz".
A négy alapművelet és ismert jogszabályi alapon.

Jah, tehát a sokmilliós rendszer mellé, akkor MÉG beruháznod kell.
És, ha erre már nem futja? Kérem, IJ kártya, amit a NER megint kiutalt egy csomó embernek.

Annyira imádom, amikor az emberek kontexus nélkül gondolkodom.
Az AGYATLAN napelemezés ellen vagyok.
Meg az AGYATLAN ad hoc döntések ellen.

Ez most mit eredményez?
Hogy vannak az egyenlők között az egyenlőbbek.
Pár nap különbséggel lesz, akinek a befektetése, a műszaki terve sokat ér, a másiké meg kb. nullát.
Ez ügyintézési időn belüli 180 fokos fordulat.

Ez nem a mindenszarizmus, az a baj, hogy láthatólag nem gondolod végig az alternatívákat.
De akkor felvázolom, hogy mit kellett volna csinálni.
  • Dokumentálni a telepítéseket, engedélyeket és összesíteni és kitenni napi szinten. Hogy ennyi kWe van telepítve országosan. 2/3-ad van 12 éve. Ha akarják, meg lehet csinálni. Mindennel is, jogszabályostul, IT-val. (Helyette ma becslések vannak a termelési számok alapján.)
  • Majd ki kellett volna tenni, hogy mik lesznek a szabályok, ha ez elér X, Y, vagy Z szintet.
    ELŐRE gondolkozni, mert ez ELŐRE modellezhető legalább közelítőleg.
  • Ebből látszik egy trend és tervezhető, hogy akarod-e vagy sem.
Ehelyett mi volt ? Tegnap még aranyt szarik a beruházás, ha megvalósul...
... másnap felkeltsz és a déli kávé után szembesülsz vele, hogy a beruházásod értéke abban a formában gyakorlatilag NULLA.
Mert kb. mindenki szaldósan tervezte, mert CSAK ÚGY ÉRI MEG.
A valós fogyasztása meg mindenkinek akkor van, amikor otthon van.
Amkior nyáros is szart sem termelnek már ezek és más időszakban meg egészen pontosan NULLÁT. A hétvégén lenne ez alól valami kivétel.

Ez a teljes, éves megtermelt áramnak kb. pár %-a.

Mert a napenergia 2x2-ője, hogy éves szalódban mutat jól, napi felhasználásban visszatáp nélkül még 100 Ft/kWh áramárral is vicc az egész.

Ehhez képest ma kihozták azt, hogy nulla visszatáp. Bármiféle előzetes figyelmezetetés vagy konzultáció nélkül.

Ez az egész pontosan azt üzeni, hogy ne tervezz semmit, ne fejlessz semmit, mert ha nem összeszerelőüzem multi vagy, akkor leszarnak téged.
Ott szopat a rendszer, ahol tud. Egy nap, egy döntéssel milliós veszteséget okoz neked. Szívbaj nélkül. És a legszomorúbb, hogy ezt egyesek szinte még védik is.
Én sem végeztem energetikai mérnökként, de máshol látom az alap problémát.
Az átlagnak kellett volna adni egy egyszerű szamárvezetőt, hogy melyek a legegyszerűbb/legolcsóbb energetikai beruházással járó műveletek, és lépcsőzetesen elvinni a (fizetőképes) lakosokat a legmodernebb megoldásokig.
Ezzel szemben csak kilengések és folyosói pletykák alapján szórta a magyar a maradék pénzét ide-oda, pánikszerűen, nem átgondoltan. A napelem továbbra is szuperjó. Csak nem mindenkinek. Van az ingatlanon szigetelés? Nyìlászárók? Kazánod állapota? A fűtőtestek tiszták? Stb....
Nem láttam még ilyen lépésről lépésre vezető -közérthető- összefoglalót ami sokat segíthetett volna sokszáz1000 magyaron.
Rossz példa, de nagyonnagyonnagyon vidéken a kisnyugdíjas dédnagymama a vályogházban is elgondolkodott a napelemen, mert hallotta a pógármestertő.
És ez nem a dédi hibája. Nagyon nem.
 
M

molnibalage

Guest
A Qubites cikkben is szerepelt, hogy 2024-től a szaldós számlázás európai szinten tiltott.
Látod, ez tervezhető.
Az nem hogy két nap között a semmiből változtatták meg azzal a dumával, hogy "csak előrehoztuk".
Ez amúgy a meglevő rendszereket is érinti? Az, aki 1,2, vagy akár 10 éve tette fel?

De értem én, akkor az emberölést se büntessük.
Úgyis mindenki meghal egyszer, a gyilkosság csak előrehozza ezt.
Remélem átmegy az irónia...
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113
Látod, ez tervezhető.
Az nem hogy két nap között a semmiből változtatták meg azzal a dumával, hogy "csak előrehoztuk".
Ez amúgy a meglevő rendszereket is érinti? Az, aki 1,2, vagy akár 10 éve tette fel?


"A tárcavezető hangsúlyozta, a háztartási méretű kiserőművek (HMKE) esetében – ez a 200 millió forintos pályázat volt a legutóbbi – az állami támogatás feltételei nem változnak, ők továbbra is szaldóelszámolás szerint kerülnek a rendszerbe. Palkovics László közölte, a bejelentés azokra vonatkozik, akik most nyújtanak be telepítési kérelmet:
Egyelőre azt szeretnénk, hogy szigetüzemmódban működjenek ott, ahol egyébként az adott transzformátor nem alkalmas a visszatáplálásra.
A miniszter leszögezte, a magyar hálózat nincs abban az állapotban, hogy ilyen gyors ütemű napelemkapacitás-fejlődést le tudjon követni, de nem állnak le a fejlesztéssel, és úgy véli, egy éven belül már nem lesz ilyen probléma Magyarországon. Hozzátette, érdemes megvárni a rendeletet, amely nyilván részletesebben fogalmaz majd, mint Gulyás Gergely a kormányinfón."
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
A Qubites cikkben is szerepelt, hogy 2024-től a szaldós számlázás európai szinten tiltott. Ezzel sajnos tisztában kellett lenni. Ugyan forintos elszámolással nyilván utána is átvehetné az MVM, de nyáron, amikor mindenki áramot adna el, nyilván igen nyomott áron venné át csak a delejt. Télen meg adná cserében ugyanilyen drágáért, mint most van. Szóval aki szaldóval számolt, azt csúnyán átkúrták. És elsősorban nem a kormány kúrta át őket.
A nagy kérdés, hogy nem lenne mégis olyan időszak az évben, amikor még nincs pv-dömping, de már van elég napsugárzás, hogy termelődik rajta a saját felhasználásokon felül olyan delej, ami a teljes napelemkapacitásról fogadható lenne a gridre. Mert jelen helyzetben egyetlen kWh-ról sem kéne lemondani, mert gázt takarítunk meg vele nemzetgazdaságilag.
Amíg nem Paksot terhelik vissza, hanem gázt spórolnak addig egyetértek!
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113

"A tárcavezető hangsúlyozta, a háztartási méretű kiserőművek (HMKE) esetében – ez a 200 millió forintos pályázat volt a legutóbbi – az állami támogatás feltételei nem változnak, ők továbbra is szaldóelszámolás szerint kerülnek a rendszerbe. Palkovics László közölte, a bejelentés azokra vonatkozik, akik most nyújtanak be telepítési kérelmet:
Egyelőre azt szeretnénk, hogy szigetüzemmódban működjenek ott, ahol egyébként az adott transzformátor nem alkalmas a visszatáplálásra.
A miniszter leszögezte, a magyar hálózat nincs abban az állapotban, hogy ilyen gyors ütemű napelemkapacitás-fejlődést le tudjon követni, de nem állnak le a fejlesztéssel, és úgy véli, egy éven belül már nem lesz ilyen probléma Magyarországon. Hozzátette, érdemes megvárni a rendeletet, amely nyilván részletesebben fogalmaz majd, mint Gulyás Gergely a kormányinfón."
Mármint akkor egy napelempark szigetüzemben termeli az áramot magának?! Ez így nagyobb baromság lenne mint gondoltam, szerintem csak megint kapkodnak. Egyszerűen nem megy az állam menedzselése csak az ad-hoc döntések tömkelege jön folyamatosan.
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Ízlelgessük ennek az árát: 1,3 millióért kapunk 5kWh-t otthonra.
nézzünk hozzá fogyasztásokat:

Amennyire utoljára néztem egy 3kW-os napelemrendszer az kb 2 millió, akkor 3,5-ért lesz olyan rendszerem amivel még este egy levest meg tudok főzni, nappal talán felmelegíti a bojlerben a vizemet, de a mosógépet már nem fogja elbírni.

Hát ez remek így, aki nem fűt árammal annak akkor megy a villanyszámlája még most is 20-25e forint fölé ha teljesen szefós, tehát ez sosem térül meg így. Jobban jár ha csinál vezérelt órát.
(igen, ha valaki heggeszt otthon vagy fűtőt garázsbejárója van akkor többet fogyaszt. Az is aki kanabiszt termeszt)
 
  • Tetszik
Reactions: bel
M

molnibalage

Guest
Mármint akkor egy napelempark szigetüzemben termeli az áramot magának?! Ez így nagyobb baromság lenne mint gondoltam, szerintem csak megint kapkodnak. Egyszerűen nem megy az állam menedzselése csak az ad-hoc döntések tömkelege jön folyamatosan.
Nehezemre esik elhinni, hogy ez az ember elvégzett bármilyen műszaki iskolát és még tanár is volt.
Persze, ha elvtelen és politikus lesz, akkor a fizika irrelevánssá válik.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and formosa1

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 756
11 950
113
Mármint akkor egy napelempark szigetüzemben termeli az áramot magának?! Ez így nagyobb baromság lenne mint gondoltam, szerintem csak megint kapkodnak. Egyszerűen nem megy az állam menedzselése csak az ad-hoc döntések tömkelege jön folyamatosan.
Ha jól emlékszem, a kormányinfón azt mondta GG, hogy a nepelemfarmokra nem vonatkozik.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Ízlelgessük ennek az árát: 1,3 millióért kapunk 5kWh-t otthonra.
nézzünk hozzá fogyasztásokat:

Amennyire utoljára néztem egy 3kW-os napelemrendszer az kb 2 millió, akkor 3,5-ért lesz olyan rendszerem amivel még este egy levest meg tudok főzni, nappal talán felmelegíti a bojlerben a vizemet, de a mosógépet már nem fogja elbírni.

Hát ez remek így, aki nem fűt árammal annak akkor megy a villanyszámlája még most is 20-25e forint fölé ha teljesen szefós, tehát ez sosem térül meg így. Jobban jár ha csinál vezérelt órát.
(igen, ha valaki heggeszt otthon vagy fűtőt garázsbejárója van akkor többet fogyaszt. Az is aki kanabiszt termeszt)
Majdnem a teljes fogyasztásom fedezi (és villanysütőm van, heti néhányszor megy azért)

Árammal fűtve több kapacitás kellene, de egy ilyenről azért elketyeg pár órát a hőszivattyú is, ha úgy adódik (és ez a cucc szigetüzemben is adja a kraftot).

Hogy mennyi idő alatt térül meg? Rezsicsöki nélküli mostani áron megtérül 10 év alatt kb., ha jó számokat írtam a számológépbe. Ez azért nem annyira tragikus.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Nem olyan bonyolult a dolog. Az MVM most vesz fel egy jelentős kínai hitelt. Tehát fizetni fogunk neki, mint a katonatiszt, nem termelgetünk olyan áramot nyáron, amit valamilyen áron majd be kell számolnia a téli fogyasztásba... :cool:
 
  • Hűha
Reactions: Bleroka

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113
  • Szomorú
Reactions: formosa1

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Nem. A baj az, hogy ha valóban az a műszaki ok van, amit mondanak, akkor csókoltatok mindenkit, de ez előre jelezhető volt.
Ezek meg a mai dátum utánra is írtak ki pályázatot? A bal kéz nem tudja mit csinál a jobb?
Akkor a fokozatos kivezetés előre bejelentése JÓ IDŐVEL ELŐTTE?
Már nyáron meglépték azt, hogy az erőművi telepítés esetén az elméleti teljesítmény 10%-át elérő tárolóval engedélyezték a létesítést.
Látod, ez tervezhető.
Az nem hogy két nap között a semmiből változtatták meg azzal a dumával, hogy "csak előrehoztuk".
Ez amúgy a meglevő rendszereket is érinti? Az, aki 1,2, vagy akár 10 éve tette fel?
Látod, megint úgy hőbörögsz, hogy alapvetően nem vagy tisztában az új tervezettel.
Értelem szerűen az új szabályok a létesítési engedélyezésre vonatkoznak. Tehát az eddig már telepített rendszerek továbbra sem tárolás kötelesek.
Miért is lenne? A szolgáltató a jelenlegi működő rendszerre méretezte a hálózatot.
Az ezutáni lakossági létesítők esetén viszont kell a tároló. Vagy off grid rendszert építenek. Cserébe az off grid rendszereket nem basztatják. Nem is igazán értettem, hogy pl. egy off grid rendszert miért kellett eddig is bejelenteni.


Jah, tehát a sokmilliós rendszer mellé, akkor MÉG beruháznod kell.
És, ha erre már nem futja? Kérem, IJ kártya, amit a NER megint kiutalt egy csomó embernek.
Jól látom? Te most a napelemet telepítők lelki üdvéért aggódsz?
Mi van? Be vagy rúgva? Vagy mi ez az érzelgősség?

Áruld már el, hogy miért ne lehetne különben akkura is akár pályázni?
A helyreállítási tervben szereplő pénzek döntő többségére azt vállaltuk az EU felé, hogy az orosz energiáról való "leszokásra" költjük.
Szerinted mi lesz az első EU-s energetikai gigapályázat témája.
Van egy Túrórudim rá, hogy valami iylesmi lesz a címe: "Megújuló energiák tárolását lehetővé tevő pályázat"