Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Lehet erről reálisan is beszélni, mi beszoptuk.
Erre a cikkre még térjünk vissza olyan jövő márciusban. :oops:
Gyanítom, hogy elég szarul fog öregedni...
Vagy bármikor amikor azt fogod olvasni, hogy megsérült egyik, másik, vagy egyszerre több Európába tartó oroszoktól független gázvezeték.
Esetleg az oroszok megoldanak pár szabotázst az EU-s LNG terminálok területén.

Hja ezt meg el ne felejtsem!
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: formosa1 and fip7

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 428
3 745
113
A trend elég egyértelmű.
A felvásárlási láz végével normalizálódni látszódik a helyzet.
Napokon belül a tavaszi árszinthez érhet.
mOFuIm2.png

Azt mondod most lenne valaki érdeke a török áramlatot is kicsit "megpiszkálni"?
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
A tesódnak valaki fegyvert tart a fejéhez, hogy: "Neked márpedig napelem lesz a házadon?"


Azért annyira röhögök ezen az egész mizérián.
1 éve is olyan meredek bólogatás ment itt, mikor az "atompápa" liturgiát tartott a fórumon. :cool:
Most meg nyakra főre mindenki pakolná fel a PV paneleket a tetőre. Ha van pénze, ha nincs.
Most meg hogy klasszikust idézzek "mindenki telibeszarja a gridet, meg a load factort". :)

Félreértés ne essék! Én becsülöm annyiban @molnibalage -t, hogy kitart az elvei (100% nukleár) mellet, aminek műszaki szempontból (ha környezetvédelmiből nem is feltétlen) mindig is volt létjogosultsága, de persze a tőkehiány, meg a geopolitikai helyzet egy picit most más felé sodorta a leveleket.
Nem tart senki fegyvert, de ha nem ígérnek 100%-os támogatást, akkor nem is vágtam volna bele. Ráadásul a teljes körű pályázatban nyílászáró csere is van. nekem igazán az lenne a fontos.
Most választhatok: lesz napelem + akkupack, és kifizetem a nyílászáró cserét, mert a napelemes rész elviszi a 100% támogatási összeget. Vagy lemondok a napelemről, és decemberig megpróbálok beleférni az 50%-os otthonteremtési pályázatba a nyílászáró-cserére, még ha az önrészre (illetve az egészre, mert az utófinanszírozású) hitelt veszek fel. Vagy kiszámolom, hogy hány fokra fűthetek, hogy beleférjek a kedvezményes kvótába, és megvárom, míg január-februárban megvehetem a hatósági áras tüzifát (akkora ígérte a erdőgazdaság), amit jövőre elfűthetek.
Nem panasz, meg fogom oldani, de ha én késnék az állam felé majd' egy évet valami befizetnivalóval, akkor ott a kamatot is kifizettetnék velem a banki alapkamat kétszeresével...
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 136
4 209
113
És nem, nem fognak megfagyni, ha eddig sem fagytak meg. Ugyanis akinek annyira nincs pénze, hogy nem tudja kifizetni a rezsijét most az már eddig sem tudta.
Jó napot kívánok!
Csak közben 7,5X többet kell fizetni a gázért, 2X többet az áramért és a fáért!
Nyilván nem az új, szigetelt,eddig is napelemes, korszerű fűtéssel ellátott házak rezsije fog nagyon megugrani, hanem a 2000 elött épült házaké, lakásoké, és nem kell hozzá 180m2!

Ha az emelkedő költségek miatt valaki az extra költséget nem tudja kifizetni, akkor vissza kell lépni egyszerűen. Ha valaki nem képes felmérni a pénzügyi kereteit az életképtelen.
Mi ebben a bonyolult?
Megint fordítva ülsz a lovon!
Egy:
100%-os támogatású pályázat
-nál miért is kell utólag fizetni rá bármit is???
Ha valaki nem képes felmérni a pénzügyi kereteit az életképtelen.
Vagy megint bedőlt a hazug kormány propinak!
De ki az aki nem a támogatott napelemet választja, ahol 0 forintból kihozhatja az egész rendszert, és ezzel 0 napra redukálja a megtérülési időt.
Mondjuk az, akinek már felnőtt a gyermeke, vagy elvált, vagy az egy főre jutó jövedelem eléri a tavalyi átlagjövedelmet, vagy mert számított arra, hogy megint megvezetik az állami ingyen lóvéra várókat!
Én például nem kértem.
A napelem, inverter már több mint egy hónapja van a garázsban! Engedélyre várunk, de hát ugye ez sem 2-3 hét, hanem legalább 3-4 hónap!
Ebben is jók vagyunk, ahogy a söralátétekben is!
Egyébként a szomszédnak is már meg volt írva a pályázat a második körre, aki menő vállalkozó volt, persze nem sokkal minimálbér fölé bejelentve, van 1 kacsalábon forgó palotája, 3 nyaralója!
Ennyit arról, hogy a rászorulókat segítették volna a 100%-os támogatású pályázattal!
Viszont most ő is hoppon maradt a 2. forduló törlésével, a valóban rászorulókkal együtt!
 
  • Tetszik
Reactions: bel and formosa1

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
ó napot kívánok!
Csak közben 7,5X többet kell fizetni a gázért, 2X többet az áramért és a fáért!
Kinek? Én és az átlagfogyasztás alatt fogyasztó állampolgár társaink biztosan fizetünk ennyit.. :cool:
Nyilván nem az új, szigetelt,eddig is napelemes, korszerű fűtéssel ellátott házak rezsije fog nagyon megugrani, hanem a 2000 elött épült házaké, lakásoké, és nem kell hozzá 180m2!
Tudod, hogy hogy pörög most a lakáspiac? De ne mond már nekem, hogy egy 1,5 szobás lakásban túlléped az átlagfogyasztást, mert akkor kiröhöglek!
-nál miért is kell utólag fizetni rá bármit is???
Drága barátom! Mert nem rendszert kapsz az államtól, hanem pénzt. De mondtam már. Semmi nem kötelező!
Vagy megint bedőlt a hazug kormány propinak!
Éljen!
Mondjuk az, akinek már felnőtt a gyermeke, vagy elvált, vagy az egy főre jutó jövedelem eléri a tavalyi átlagjövedelmet, vagy mert számított arra, hogy megint megvezetik az állami ingyen lóvéra várókat!
Ez olyan szép, hogy megkönnyezem!
Én például nem kértem.
A napelem, inverter már több mint egy hónapja van a garázsban! Engedélyre várunk, de hát ugye ez sem 2-3 hét, hanem legalább 3-4 hónap!
Tudod, most dupla áron tudod eladni a rendszert. Ne csüggedj! Most VAN piaca!
Ebben is jók vagyunk, ahogy a söralátétekben is!
Mire célzol? Az évek óta automatikus elkészülő SZJA bevallásra, mert akkor rendben van!
Egyébként a szomszédnak is már meg volt írva a pályázat a második körre, aki menő vállalkozó volt, persze nem sokkal minimálbér fölé bejelentve, van 1 kacsalábon forgó palotája, 3 nyaralója!
Sajnálod tőle?
Ennyit arról, hogy a rászorulókat segítették volna a 100%-os támogatású pályázattal!
Mondta ezt valaki?
Viszont most ő is hoppon maradt a 2. forduló törlésével, a valóban rászorulókkal együtt!
Akkor most örülünk Vincent? Vagy sajnálod? Vagy ettől neked jobb lett? Vagy rosszabb? Ha jól értem, akkor te nem is pályáztál.
Ismered azt a viccet, amikor a Nyuszika el akarja kérni a Róka porszívóját, de addig hergeli magát, hogy mire odaér, csak annyit mond: B@szd meg Róka a porszívódat! - és elviharzik.

Szeretném jelezni, hogy az állandó hisztid - mind itt, mind a haderőfejlesztéssel kapcsolatban - erősen kontraproduktív!
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
De mondtam már. Semmi nem kötelező!
Persze, de ha meghirdették, hogy 100%-ban állam bácsi fogja jótékonyan finanszírozni, és ezt egy éven át minden alkalommal az arcunkba is tolták minden kommunikációs csatornán, akkor finoman szólva sem elegáns arra rátolni az állam gazdasági lépései nyomán megváltozott árakból adódó többletköltséget, aki "buta módon" elhitte a pályázat megírásakor/beadásakor, hogy neki nem fog sok pénzébe kerülni a fejlesztés, és mondjuk ehhez igazította januárban a nem túl vastag pénztárcáját. Betervezett mást is az évre, és azokat szépen meg is valósította (mondjuk olyan födémszigetelést, ami ebben a kiírásban nem volt a támogatható beruházások között), mert minden fórumon ment a kormány nyilatkozatdömpingje, hogy milyen hatalmas segítséget nyújtanak.
Még szerencse, hogy a falak szigeteléséhez nem kezdtem hozzá, akkor "letolt gatya" lenne a hiányzó önrész előteremtéséhez, csak hogy egy HTKA-kompatibilis szófordulattal éljek.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and bel
M

molnibalage

Guest
Nekem mondjuk jó arra hogy kéthetente bekapcsoljam a tizenéves tévém is, de ez egy baromság így
Tipikus EU-s látszatbaromság. A vonalvastagság alatt kettővel levő TV-kre hozzuk emissziós limitet, de az nehogy már számítson, hogy akkor egy szénerőmű esetén mi mondjuk az elvárt alsó hatásfok.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
Nekem mondjuk jó arra hogy kéthetente bekapcsoljam a tizenéves tévém is, de ez egy baromság így
Szerintem meg igaza van az EU-nak. A gyártók oldják meg, hogy a panel adott felületre ne fogyasszon többet egy adott hatérértéknél, ne gyártsanak energiazabálókat tök fölöslegesen. Nincs TV-m már vagy 10 éve. Amikor utoljára vettem, akkor a fullHD volt a nagy etwas, de még nem volt adás... teljesen beleőrültek az emberek a TV ipar hülyeségébe, legalább az EU egy kis korlátot szab a további elfajzásnak energiahatékonyság szemponttal. Helyes! Majd ha lesznek fúziós erőművek, majd akkor újra elővehetjük az energiazabáló koncepciókat. Az csak az egyik dolog, hogy először jött a 4K meg a 8K és szerintem értelmetlen, a fenét nem zavarja, ha nagyobb felbontásúak a TV-k, ha nem csökken az élettartam és nem nő az energiafogyasztás.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Szerintem meg igaza van az EU-nak. A gyártók oldják meg, hogy a panel adott felületre ne fogyasszon többet egy adott hatérértéknél, ne gyártsanak energiazabálókat tök fölöslegesen. Nincs TV-m már vagy 10 éve. Amikor utoljára vettem, akkor a fullHD volt a nagy etwas, de még nem volt adás... teljesen beleőrültek az emberek a TV ipar hülyeségébe, legalább az EU egy kis korlátot szab a további elfajzásnak energiahatékonyság szemponttal. Helyes! Majd ha lesznek fúziós erőművek, majd akkor újra elővehetjük az energiazabáló koncepciókat. Az csak az egyik dolog, hogy először jött a 4K meg a 8K és szerintem értelmetlen, a fenét nem zavarja, ha nagyobb felbontásúak a TV-k, ha nem csökken az élettartam és nem nő az energiafogyasztás.
Lehetne ez, de mi lenne ha inkább az autókat rugdosnák meg?
Tőlem lehetnek nagy autók, de a fogyasztását akkor adjuk meg ülésszámra. És az elektromos fogyasztást is adóztassuk meg, mert ahhoz is kell áram és kell és elektromos infrastruktúra. Talán kevesebb 2,5 tonnás szörny születne akkor.
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem meg igaza van az EU-nak. A gyártók oldják meg, hogy a panel adott felületre ne fogyasszon többet egy adott hatérértéknél, ne gyártsanak energiazabálókat tök fölöslegesen. Nincs TV-m már vagy 10 éve. Amikor utoljára vettem, akkor a fullHD volt a nagy etwas, de még nem volt adás... teljesen beleőrültek az emberek a TV ipar hülyeségébe, legalább az EU egy kis korlátot szab a további elfajzásnak energiahatékonyság szemponttal. Helyes! Majd ha lesznek fúziós erőművek, majd akkor újra elővehetjük az energiazabáló koncepciókat. Az csak az egyik dolog, hogy először jött a 4K meg a 8K és szerintem értelmetlen, a fenét nem zavarja, ha nagyobb felbontásúak a TV-k, ha nem csökken az élettartam és nem nő az energiafogyasztás.
A baj az, hogy a fogyasztás 0,0000001%-át sem adó hülyeséget szabályoznak vasszigorral...
... de hogy a csak Németországban levő 37 GW-nyi szénerőműnél akkor előírják a szuperkritkus kazánt, az nem érdekl senkit.

A szénerőművek hatásfokának 0,1%-kal javítása az összes EU TV-s fogyasztását fedezné.
Viszonyításképpen. Mátrai erőmű átlagos hatásfoka 28% táján volt 2011-ben.
A tervezett szuperkritikus kazánnal ez valahol 43% lett volna.

Na ez számít.
A 8k-s TV-k 0 mennyisége és marginális túllépése lófaszt sem.
Ez kb. olyan, amikor plakátkampány volt, hogy húzd ki a mobiltöltőd, mert fogyaszt.
A plakátok papírköltége több volt, mint a teljes Földön elérhető spórolás ezzel. És azokat ki is ragasztotta és szállította valaki.

A falnak megyek az ilyen balfasz húzásoktól. Ez a szar maszatolása.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
.
Lehetne ez, de mi lenne ha inkább az autókat rugdosnák meg?
Tőlem lehetnek nagy autók, de a fogyasztását akkor adjuk meg ülésszámra. És az elektromos fogyasztást is adóztassuk meg, mert ahhoz is kell áram és kell és elektromos infrastruktúra. Talán kevesebb 2,5 tonnás szörny születne akkor.
Szerintem meg nem kellene egyetlen termékkategóriával sem kivételezni. Úgy csinálsz, mintha az elektromos fogyasztás nem lenne megadóztatva... meg mintha nem fizetnénk eleve rendszerhasználati díjat... Csak mivel rezsicsoki van, a fogyasztói tudatosság, na az nincs még. De van ahol egy adott termékkategórián még piaci áron is teljesen értelmetlenül megy az energiapazarlás, szerintem tökéletes példa erre a 8k...
Amúgy az autókkal is egyetértek, egy másik teljesen értelmetlen fogyasztói hóbort a városi SUV... veszi boldog, boldogtalan az olcsó városi Dacia Dustert, egy-két ember jár vele, aztán panaszkodik, hogy sokat fogyaszt... pedig még át sem tértünk a piaci árra teljesen... (lehet a cége nevére vette a dustert a szomszéd... most keres valakit, aki megszabadítja tőle... alig pár hónapja vette át...)
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem meg nem kellene egyetlen termékkategóriával sem kivételezni.
A villanyautóval pedig ez van.
A benzin és gázolajra masszív jövedéki adó van rányomva, addig ez a villanyként tankolt áramra nincs.
Mert. Csak. Mert egyesek szerint a ződ. Jah, persze Németország éppen 411 gCO2/kWh-n megy.
A villanyautó nem egy benzinen kisautó, de egy 1,5 tonnás benzineshez képest is így mocsok szennyező valami.
Az szabályzás mégis csak magára az autóra vonatkozik, hogy az ne bocsátson ki semmit. Az, hogy csak exportálja az emisszióját, arra szarnak bele.

Egy rakás szájbavert EU-s szabályzás n+1 területen szint semmi másról nem szól, mint kivételezésről.
Úgy csinálsz, mintha az elektromos fogyasztás nem lenne megadóztatva...
Lásd fent. Kérném szépen a jövedéki adót és elszámolási pontosságú mérőt a villanytöltésre.
A benzin és gázolaj így kerül a kocsiba. Az áramnak mégsem így kell a kocsiba. Mert csak.
 

svajcibeka

Well-Known Member
2013. február 10.
1 126
3 234
113
A villanyautóval pedig ez van.
A benzin és gázolajra masszív jövedéki adó van rányomva, addig ez a villanyként tankolt áramra nincs.
Mert. Csak. Mert egyesek szerint a ződ. Jah, persze Németország éppen 411 gCO2/kWh-n megy.
A villanyautó nem egy benzinen kisautó, de egy 1,5 tonnás benzineshez képest is így mocsok szennyező valami.
Az szabályzás mégis csak magára az autóra vonatkozik, hogy az ne bocsátson ki semmit. Az, hogy csak exportálja az emisszióját, arra szarnak bele.

Egy rakás szájbavert EU-s szabályzás n+1 területen szint semmi másról nem szól, mint kivételezésről.

Lásd fent. Kérném szépen a jövedéki adót és elszámolási pontosságú mérőt a villanytöltésre.
A benzin és gázolaj így kerül a kocsiba. Az áramnak mégsem így kell a kocsiba. Mert csak.
Ugyan ezt kéretik bé vezetnyi a kerozinra is. Meg a hajókra is. Semmi kettős mérce meg diszkrimináció. Minden és mindenki egyformán méretetik mög.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 267
37 177
113
Törökország nemzetközi központot hoz létre orosz gáz Európába szállítására – Erdogan
A török vezető szerint mielőbb létre kell hozni a központot, és erre a legalkalmasabb hely Törökország európai részén található Trákia.