Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Ismeritek az ősrobbanás elméletét Bibliai kivitelben?

" Kezdetben vala a semmi majd felrobbant..."

Ez a bibliàban így hangzik:

Kezdetben vala a semmi. Az Úr mondà: Lőn világosság! És immár látni is lehetett a semmit"

A tudományos megközelítes :cool:
Nem egészen értem, ez valami ateista vicceskedő szignálozás akar lenni?

Ügyes vagy, a díjad egy Vágó István emlékszekfű.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Ismét egy interjú Gelencsér Andrással.
Szerintem nagyon jól látja a helyzetet: napelem, villanyautó, újrahasznosítás témában is jól beszél.
Szerintem ez egy tök jó beszélgetés, a Gelencsér Andrásnak van egy logikusan összerakott véleménye. Apró részleteivel lehet vitatkozni biztos, de felesleges. A fogyasztás visszafogásával meg teljesen egyetértek.
 
  • Tetszik
Reactions: kw3v865

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Közben a lengyelek nem mondanak le teljesen a szén alapú erőművi technológiáról teljesen. Legalábbis addig amíg az atomerőművi kapacitások ki nem épülnek. Jelentősen csökkenni fog náluk is de nem nullára. Nulla szerintem vagy ahhoz nagyon közel állapotot 2055-60 ra fogják elérni.
Továbbá azon a véleményen vagyok hogy a Mátrai erőművet nem kellene beszántani "még" hanem inkább korszerűsíteni kellene és meghagyni 2040-(45ig) Itt szóba jöhetnének a Chinaiak is : )
Igazuk is van a lengyeleknek mivel nekik sincs nagyon másuk szenen kívül, jól látszik most is, hogy igazán csak arra számíthatsz baj esetén ami a határaidon belül van. Az a baj nagyon el van öregdve Mátra. A turbinákban nem lehet már sok. Ott voltam ez 1-es (elvileg) utolsó karbantartásán kb 10 évvel ezelőtt már akkor olyan állapotban volt a gép, hogy nem hiszem manapság azt be lehetne indítani. És a többi blokk sem sokkal fiatalabb. Ha megnézed a kényszer leállások számát Mátrán az sok mindenről árulkodik. Folyamatosan esnek ki a blokkok annyira el van ott öregedve/használódva minden. Azzal egyet értek, hogy nem kellene beszántani, de a korszerűsítés bizony nagyon komoly beruházás lenne. Kb egy új erőművet kéne építeni. De alapvetően egyet értek azzal amit írsz. Én sem szántanám be a Mátrait, semmink nincs csak lignitünk... jól látszik mennyire fontos ez vészhelyzet esetén. Most is mi volt az első reakció? pörgessük fel Mátrát... csak hát beruházások nem nagyon voltak és most nem is nagyon bírja a strapát. Bármennyire is nem lenne népszerű én újraépíteném a Mátrait, nem lenne rossz olyan 1000-1200 MW modern szenes blokk... Mondjuk én a vízlépcsőket is megépítenem Mohácsnál, Csongrádnál meg Nagymarosnál is.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Igazuk is van a lengyeleknek mivel nekik sincs nagyon másuk szenen kívül, jól látszik most is, hogy igazán csak arra számíthatsz baj esetén ami a határaidon belül van. Az a baj nagyon el van öregdve Mátra. A turbinákban nem lehet már sok. Ott voltam ez 1-es (elvileg) utolsó karbantartásán kb 10 évvel ezelőtt már akkor olyan állapotban volt a gép, hogy nem hiszem manapság azt be lehetne indítani. És a többi blokk sem sokkal fiatalabb. Ha megnézed a kényszer leállások számát Mátrán az sok mindenről árulkodik. Folyamatosan esnek ki a blokkok annyira el van ott öregedve/használódva minden. Azzal egyet értek, hogy nem kellene beszántani, de a korszerűsítés bizony nagyon komoly beruházás lenne. Kb egy új erőművet kéne építeni. De alapvetően egyet értek azzal amit írsz. Én sem szántanám be a Mátrait, semmink nincs csak lignitünk... jól látszik mennyire fontos ez vészhelyzet esetén. Most is mi volt az első reakció? pörgessük fel Mátrát... csak hát beruházások nem nagyon voltak és most nem is nagyon bírja a strapát. Bármennyire is nem lenne népszerű én újraépíteném a Mátrait, nem lenne rossz olyan 1000-1200 MW modern szenes blokk... Mondjuk én a vízlépcsőket is megépítenem Mohácsnál, Csongrádnál meg Nagymarosnál is.
A szállítás miatt lehet én a régi tervet porolnám le egy új blokk bükkábrányba és a visontaiakat meg felújítanám, a azon lehetne lamentálni, hogy melyik blokkokat és melyikeket meg beszántani. Elég régen nyomjuk ezt a lobbyt, hogy baromság a szénbányászatot beszántani pontosan az általad írt dolog miatt. EZ ITT van és nyitva is van a BÁNYA hozzá!
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and fip7

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Szerintem ez egy tök jó beszélgetés, a Gelencsér Andrásnak van egy logikusan összerakott véleménye. Apró részleteivel lehet vitatkozni biztos, de felesleges. A fogyasztás visszafogásával meg teljesen egyetértek.
És a kedvenc részem amit nem tudok egy csomó embernek megmagyarázni (mármint én megtudom magyarázni, csak ők idióták):
"Azért az erős érvnek tűnik, hogy az akkumulátorokban felhasznált fémeknek ma már akár 70–95 százalékos újrahasznosítási rátájuk is van, ahogy az említett vitairat mondja.

Csakhogy ez elméleti lehetőség, nincs így a gyakorlatban. De ha még ilyen számot mondanánk is, azért a matematikai következményekről se feledkezzünk meg. Az egynél kisebb számoknak van egy olyan kellemetlen tulajdonságuk, hogy ha önmagukkal többször megszorozzuk őket, igen gyorsan közelítenek a nullához. Beszéljünk mondjuk egy 70 százalékos újrahasznosításról, hiszen az már igen szép. Számoljunk: a 0,7 néhányszor megszorozva 0,7-tel már nagyon kevés, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha egy anyag néhány ciklust így bejár, utána volt, nincs. Ráadásul ha rövid az életciklusa egy terméknek, mert hamar kidobjuk, akkor ezek a szorzások hamar bevégződnek, és pillanatok alatt vagyunk a nullán."
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113

 

trojaiak

Active Member
2022. március 16.
254
232
43
Mert annyira olcsó volt a gáz, hogy a bekapcsolás és kezelő ember megfizetése sem termelt vissza, meg a szarokbele mentalitás.
Most, hogy hónapok alatt milliós tételekről van szó, egyből sürgős.
A lakás szigetelésnél és vásárlásnál is ez van. Eddig kb. szart bele sok ember, hogy milyen rezsi mellett lakik, mert nem volt annyira vésztes.
Amikor meg a havi fizetésével összemérhető már a fűtés, akkor hirtelen meg nagyon.
Ez nem a szarokbele mentalitás mi igy leszunk függetlenek.
Nem tudom hallottál e már olyan beszerzőről aki nem csak az őt alkalmazó cégtől kapott fizetést hanem pl jutalékot is kapott ott ahol vásárolt?
Mert olcsó volt a gáz?
Nem lehet hogy annak ára volt? Szeretjük a monopóliumot? Nem így szokott létrejönni?
Következő lépés állt nem az, hogy utána drágább lesz?

Jéé, nekem is, pl. hogy most miért lett cél a gázfogyasztás csökkentése?

A helyes megfejtők között az Északi Áramlat Egy Igaz Szilánkja kegytárgyat sorsolunk ki és eladjuk neki ugyanazt csak LNG-ben, 8x-os áron.
Teccik amikor valaki önként dugta a hurokba a fejét (sőt még mondták is neki vigyázz csapda)és, utána még büszke is rá hogy milyen okos volt. Kellet bezárni az atomot, hátt kellet a hely a gáznak. A helyes megfejtők között bezárt német atomerőmű fotókat sorsolunk ki. A haza nem elado felirattal* (* lehet hogy már eladták csak közbe rájöttek mégiscsak ragaszkodnak a volt keletnémet részekhez)
 
M

molnibalage

Guest
Ez nem a szarokbele mentalitás mi igy leszunk függetlenek.
Nem tudom hallottál e már olyan beszerzőről aki nem csak az őt alkalmazó cégtől kapott fizetést hanem pl jutalékot is kapott ott ahol vásárolt?
Ez nem egészen értem. Itt most gázbeszerzőről van szó vagy berendezésről?
Ha valaki elvből nem szigetel és magánlakásról van szó, akkor ezek nem is értelmezhetők.
Bazinagy TV-re, utazásra és ájfonra ment a pénz sok helyen szigetelés helyett. Most meg megy a sírás.
 

trojaiak

Active Member
2022. március 16.
254
232
43
Ez nem egészen értem. Itt most gázbeszerzőről van szó vagy berendezésről?
Ha valaki elvből nem szigetel és magánlakásról van szó, akkor ezek nem is értelmezhetők.
Bazinagy TV-re, utazásra és ájfonra ment a pénz sok helyen szigetelés helyett. Most meg megy a sírás.
Bármilyen cégnél aki alakalmaz beszerzőt.
Gázbeszerzésnél nem feltételeznék ilyet. Hisz Putyin megmondta ötöd áron kapjuk a gázt.

Igazuk volt, hogy másra költötték meg lett ígérve meg lesznek védve. Cserébe jó helyre kell rakni az X et. Jó helyre rakták?
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
A szállítás miatt lehet én a régi tervet porolnám le egy új blokk bükkábrányba és a visontaiakat meg felújítanám, a azon lehetne lamentálni, hogy melyik blokkokat és melyikeket meg beszántani. Elég régen nyomjuk ezt a lobbyt, hogy baromság a szénbányászatot beszántani pontosan az általad írt dolog miatt. EZ ITT van és nyitva is van a BÁNYA hozzá!
Visonta azért lenne jó mert ott már megvannak a Heller tornyok, szerintem azok használhatóak. A kazán, turbinablokkok, meg az őrlőmű nem hiszem hogy nagyon menthető. Vajon mennyi lignit lehet még azokban a bányákban?
 
M

molnibalage

Guest
Hazai biogáz...
Nem értem, hogy ezeket a grandiózus számokat honnan veszik.
  1. Mi lenne ezen üzemek bemenete alapanyag szempontjából?
  2. Jelenleg szinte csak szennyvíz üzemeknél van ilyen, mert azok bemenete stabil és közel van és egyes nagyon nagy mezőgazdasági és állattartó üzemekben. Ha szállítani kell az alapanyagot, akkor ez lényegében félig gázolajjal menő erőmű lenne. Erről már volt szó.
  3. A legsúlyosabb baj, hogy a biogáz tisztítás nélkül talán 50-55% metántartalmat ér el és csak nagyon minőségi alapanyagnál lesz talán 70%. Ezt kis mennyiségben esetleg be lehet keverni a gázhálózatba, de amikor itt egyesek mrd m3-erekről beszélnek, akkor nem. Mármint technikailag. Mert lokálisan nagyon leverheti a metántartalmat, ami most 98%+. Hogy a jogszabály erről mit mond, azt nem tudom.
Én nagyon azt látom, hogy a rezsi miatt nagyon vad ötletekkel és számokkal dobálózás megy.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Ezen nem veszünk össze legyen 6.
Ja, persze, csak ha ez az aktuális szám, legyen ez az aktuális szám.
Ha ma meghozzák a határozatot hogy kell 15 év mire meglesz az első belőle, szóval ideje lenne elkezdeni.
(és bár a környezetvédők utálják, de a Tisza-tó részleges kotrását is tolni kellene, a földeken elterítve vékonyan a kikotort iszapot.
 
  • Tetszik
Reactions: aamen and tonyo