Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Igen tudjuk, mert nem atomerőmű...:cool:
Nem, ennél sokkal kézzelfoghatóbbak az érveim.
Ha csak egy házi 2-3 kW-os PV-t nézel, ami eltérolja ennek 60%-át.
Mire jó az? Kurva drága, de kb. egy felhős-napos idő perces igadozásait simítja ki.

Még, ha fullra fel is tölti és a naperőmű napelente táján csökkenő arányossággal még utolsó lehelletével ad valami a gridbe, akkor is alig ér semmit.
És ez is csak kb. ápr-okt eleje között ér valamit.

Utána a napi igényeket sem tudják megtermelni az akksi kb. semmit nem csinál, mert ebben az időben vagy stabilan süt a Nap vagy kb. semennyire.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and nyugger

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 971
19 295
113
Nem nagyon van más választás mert a CO2 kvóta kinyírja a szenes erőműveket (meg az egész nehéz ipart) Nem találsz arra befektető, hogy szenes blokott felhúzz. Inkább arra vannak most nagy EU pénzek, hogy a szenes erőműveket meg a szénbányákat leállítsák a tagállamok. Nekem valamiért a cukorgyárak bezárását juttatja az eszembe az egész.. ott is egy csomó pénz adott az EU, hogy bezárjuk őket aztán most az egész EU cukor importőr...
De az is volt azzal a él, hogy az EU cukor importőr, legyen, mert ezzel segít az elmaradott országoknak a cukorexport által felmelkedni! A WTO-szólt be, hogy nem kéne a cukrot exportálni.

 
  • Hűha
Reactions: tomcat1

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Itt a szabályozás.
Vagy a teljesítmény 30%-ának megfelelő nem.időjárás függőt kell hozzákapcsolni, vagy akkusból 0.6MWh/MW kapacitást kell hozzárendelni...
Ez nem az amiről beszéltem. Előre tervezhetően adja meg egy évre mennyit fog termelni, aztán oldja meg. Pont úgy mint bármely más erőmű. Igen gyorsan kiderülne hogy az össz teljesítmény 30%-nak megfelelő akupakk nem sokat segít ezen a problémán mondjuk Januárban.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and nyugger

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 971
19 295
113
Ez nem az amiről beszéltem. Előre tervezhetően adja meg egy évre mennyit fog termelni, aztán oldja meg. Pont úgy mint bármely más erőmű. Igen gyorsan kiderülne hogy az össz teljesítmény 30%-nak megfelelő akupakk nem sokat segít ezen a problémán mondjuk Januárban.
És ebben segít, hogy a nagyfogyasztók is előre leadják a fogyasztási igényük, és ha túllépik akkor ők is 4-ex büntetést fizetnek! (plusz emlékeim szerint a leadott igény alapján fizetnek)
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Érdekes számok arról, hogy mennyivel kevesebb gáz fogyott. Biztos közre játszik az enyhe tél, de szerintem jól mutatja, hogy a meglévő lakásállomány korszerűsítése/szigetelése milliárd köbméterekkel csökkentené az éves gázfogyasztást.
“a 2021-ben még 11 milliárd köbméternyi magyarországi gázfogyasztás tavalyra 9,1 milliárd köbméter körülre esett”

Nálunk (és kb. az összes narancsos városban) utasították a távhőt, hogy 25%-kal kevesebb gázt égessen.
Ez érezhető a lakások hőmérsékletén is.
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 427
7 021
113
EZ nem igaz. Tény, hogy az EROI nagyon szar, de azért 1 felett van.
az eroi-ba nem számolják bele a fosszilis erőműveket, amikkel szimbiózisban az időjárásfüggő valamiféle a piacon értelmezhető terméket elő tud állítani
ha nincs fosszilis és nincs tárolás a képben az időjárásfüggő nagyjából értelmezhetetlen önmagában, senki nem fog pár percenként fel le kapcsolni néhány fogyasztót annak függvényében hogy több vagy kevesebb áram jön a konnektorból
a 15 % nap 85 % fosszilis arány csak azért nem annyira xar amennyire, mert nyáron a fotovoltaikus teljesítmény és a klímák okozta többletfogyasztás elég jól korrelál, ha azt a fotovoltaikus kapacitást nem telepítjük túl
a túltelepítést meg onnan vesszük észre hogy paksot vissza kell terhelni ha túl szépen süt a nap
a mostani fázisban ezen még lehet értelmesen segíteni ha felülvizsgáljuk az import szerződéseinket mert azokban az időpontokban amikor visszaterheltünk még mindig jött az ukrán-szlovák import pedig azoknak fosszilis a forrása, vélhetően van még technikai lehetőség azok csökkentésére verőfény idejére, a kérdés inkább a gazdaságosság
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 081
4 057
113
Utána a napi igényeket sem tudják megtermelni az akksi kb. semmit nem csinál, mert ebben az időben vagy stabilan süt a Nap vagy kb. semennyire.
Ez teljesen fogyasztás függő.
A havernak is akkora napelem rendszere van mint nekem (4kw/h), és az elmúlt hónapban megtermelt neki 200kw/h-t akkor, amikor a legrövidebbek voltak a nappalok!
Nekem a havi fogyasztásom ennyi, villanybojlerral együtt.
Ha a nappal termelt áramot éjszaka is tudnám használni, akkor így 0 fogyasztásra jönnék ki, az év legrövidebb napos óráját adó hónapban!
Természetesen ahogy hosszabbodnak a nappalok, kb. egyenes arányban nő a termelés, nem számítva a párás, ködös idők megszűnését sem!
Amint én is megkapom az engedélyt a rendszerre (remélem még idén :(), tudok közelebbit is mondani!
Még annyit hozzá tennék a napelemesek ekézéséhez, hogy nem mindenki állami pénzből telepített, én sem! És hogy a felhasznált mennyiség feletti áramot kb. tizedáron veszi át az áramszolgáltató! Tehát nem hiszem, hogy akkora vesztesége keletkezne rajtunk! És ennyivel kevesebb "rezsicsökkentet áramot kellene megtámogatnia a költségvetésnek is"!
Persze arra tényleg kellene megoldás, hogy ne Pakson kelljen csökkenteni a termelést, ha kisüt a nap!
Ha mondjuk az akku pakkot támogatnák valamennyivel, akkor talán elgondolkoznék rajta, hogy tudjam kigazdálkodni rá a fennmaradó költséget!
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Persze arra tényleg kellene megoldás, hogy ne Pakson kelljen csökkenteni a termelést, ha kisüt a nap!
Ha mondjuk az akku pakkot támogatnák valamennyivel, akkor talán elgondolkoznék rajta, hogy tudjam kigazdálkodni rá a fennmaradó költséget!
Nincs azzal semmi gond, hogy napelemet raksz a tetőre. Ha így akarod fedezni a saját fogyasztásod tedd. Csak én nem venném át a többlet termelést. Ha akarod betárolod magadnak egy aksiba és este felhasználod a betermelt áramod. Ez így mindenkinek tiszta lenne. Csak neked nem érné meg.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 823
14 517
113
Na most kell nézegetni az ukrán importot hogy alakul. Nyugger!

Olyan 100 MW körüli teljesítményt még mindíg szállít errefelé. Ma délelőtt kicsit felment 200 MW fölé, itt nézheted meg:


Azért megjegyezném hogy ez az energia mennyiség elég lenne hogy a szállítási utvonalba eső Kárpátalját ne kelljen állandóan ki bekapcsolnia az ottani vezetésnek.. No hiába a politikai (és pénzügyi érdek) előrébb való..
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 427
7 021
113
Csak én nem venném át a többlet termelést
ideális esetben megoldja a piac, ha a politika nem pofázik bele nincs kötelező átvétel, az elektromos szolgáltató meg eldönti hogy átveszi-e a púpot a hátára ha átveszi milyen áron milyen feltételekkel, értelemszerűen úgy korrekt az eljárás ha az elektromos szolgáltatókat is versenyeztetheti a fogyasztó, ezt a paramétert is figyelembe véve
viszont ebben a felállásban a napelem visszakerül a helyére a világvégi vadászházak szigetrendszerébe, esetleg nagyonzöld nagyonjómódu népek státusszimbulum funkcióját tölthetik még be ha az arany budikefe már nem elég ütős és a 17. bankszámla is megtelt, hogy az ismert humorista nagysikerű opuszából idézzek
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 081
4 057
113
Nincs azzal semmi gond, hogy napelemet raksz a tetőre. Ha így akarod fedezni a saját fogyasztásod tedd. Csak én nem venném át a többlet termelést. Ha akarod betárolod magadnak egy aksiba és este felhasználod a betermelt áramod. Ez így mindenkinek tiszta lenne. Csak neked nem érné meg.
Most akkor át akarunk állni megújuló energiára, vagy nem?
Ha ez a hozzáállás az állam részéről is, akkor további sok sikert kívánok a gáznál és az áramnál is, a piaci, és a rezsicsökkentett ár közötti összeg kigazdálkodásához, a tetemes külker hiányhoz, az ellátási nehézségekhez!
Ahelyett, hogy körbe vetetékezzük egész Európát, most már Ázsiát is, esetleg könnyíteni lehetne rajta, hogy házon belül oldjuk meg a problémát, megszüntessük a külföldi függőséget!
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Most akkor át akarunk állni megújuló energiára, vagy nem?
Ha ez a hozzáállás az állam részéről is, akkor további sok sikert kívánok a gáznál és az áramnál is, a piaci, és a rezsicsökkentett ár közötti összeg kigazdálkodásához, a tetemes külker hiányhoz, az ellátási nehézségekhez!
Ahelyett, hogy körbe vetetékezzük egész Európát, most már Ázsiát is, esetleg könnyíteni lehetne rajta, hogy házon belül oldjuk meg a problémát, megszüntessük a külföldi függőséget!
Ez nem akarat kérdése. Tisztán megújulóból nem lehet fedezni a felhasználást olyan módon ahogy a mai ember szeretne élni. Mikor kiderül, hogy a tisztán zöld energia jelen pillanatban azt jelentené csak akkor használsz áramot amikor süt a nap vagy fúj a szél hirtelen mindenki csöndbe marad. Valahogy nem akarnak az emberek gyertyával világítani. Persze ha az atomot elkönyveljük zöldnek az sokat segít. Csak azzal meg pont nem akarsz ingadozó fogyasztást kiegyenlíteni. Pont az okozza a problémát, hogy a kiegyensúlyozáshoz kell egy gázos erőmű is a naperőmű mellé. Hogy akarsz te így függetlenedni meg árat csökkenteni?
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 427
7 021
113
Most akkor át akarunk állni megújuló energiára, vagy nem?
érdemes még megnézni a történelemkönyvben a sötét középkor című fejezetet
vagy akár a mai muszlim világ viszonyait különös tekintettel azokra a részekre amikor a hitélet és a reálvilág nem összeegyeztethető
a megújulóra átállás ugyanebbe a körbe tartozik, csak itt és most
az ajánlott szakirodalom még a tárgyban:
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 081
4 057
113
Ez nem akarat kérdése. Tisztán megújulóból nem lehet fedezni a felhasználást olyan módon ahogy a mai ember szeretne élni. Mikor kiderül, hogy a tisztán zöld energia jelen pillanatban azt jelentené csak akkor használsz áramot amikor süt a nap vagy fúj a szél hirtelen mindenki csöndbe marad. Valahogy nem akarnak az emberek gyertyával világítani. Persze ha az atomot elkönyveljük zöldnek az sokat segít. Csak azzal meg pont nem akarsz ingadozó fogyasztást kiegyenlíteni. Pont az okozza a problémát, hogy a kiegyensúlyozáshoz kell egy gázos erőmű is a naperőmű mellé. Hogy akarsz te így függetlenedni meg árat csökkenteni?
Hát nem erről írok?
Én segítem az államot azzal, hogy nem fogyasztok gázt, cserébe azt várom, hogy részben segítsen a függetlenedésben, akkupack beszerzésben! Több mint 20% hitelkamatra nem fogom magam eladósítani, akkor inkább maradok a havi szaldós rendszerben!
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Hát nem erről írok?
Én segítem az államot azzal, hogy nem fogyasztok gázt, cserébe azt várom, hogy részben segítsen a függetlenedésben, akkupack beszerzésben! Több mint 20% hitelkamatra nem fogom magam eladósítani, akkor inkább maradok a havi szaldós rendszerben!
Ezzel max a te személyes gázfogyasztásod csökken. Az össz fogyasztás nem igazán. Ellenben egy rakat beruházást igényel az államtól. Szerintem van ennek értelmesebb módja is. Elsőnek pl szigeteljünk.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 081
4 057
113
Ezzel max a te személyes gázfogyasztásod csökken. Az össz fogyasztás nem igazán. Ellenben egy rakat beruházást igényel az államtól. Szerintem van ennek értelmesebb módja is. Elsőnek pl szigeteljünk.
Ugyanannyival csökken az össz. gázfogyasztás, mint az enyém!
Milyen rakat beruházást igényel az államtól? Na ne röhögtess!
Saját magam vásároltam a napelem rendszert! Csak az akkupack vásárláshoz szeretnék némi támogatást, cserében a leválásról!
De ezért nem jut az ország egyről a kettőre, mert nem néz előre!
Csak azt nézi, hogy most mi kerül pénzbe, de hogy hosszútávon megtérül, azt leszarják!
Hát akkor én is leszarom. Ha kell, elhasználom én is szépen a "rezsicsökkentett" gázt, oszt jónapot!
Majd kifizeti az állam a különbözetet, és az egymás után épülő vezetékek költségeit is!
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Ugyanannyival csökken az össz. gázfogyasztás, mint az enyém!
Milyen rakat beruházást igényel az államtól? Na ne röhögtess!
Ez így sajnos nem igaz. Ahhoz hogy te kevesebbet fogyassz egy hatalmas több elemből álló infrastruktúrát kell megépíteni és fenntartani, hogy majd téged kisegítsen mikor nem termelsz pedig fogyasztani akarsz, vagy éppen túl termelsz. Ez végső soron mind energiába fog kerülni, jelentős részben pedig gáz importban fog megnyilvánulni.
Azt gondolom te nem ebben az iparágban dolgozol és nem egészen látod át a bonyolult összefüggéseket. Felesleges ezem mérgelődni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 561
46 609
113
Ez így sajnos nem igaz. Ahhoz hogy te kevesebbet fogyassz egy hatalmas több elemből álló infrastruktúrát kell megépíteni és fenntartani, hogy majd téged kisegítsen mikor nem termelsz pedig fogyasztani akarsz, vagy éppen túl termelsz. Ez végső soron mind energiába fog kerülni, jelentős részben pedig gáz importban fog megnyilvánulni.
Azt gondolom te nem ebben az iparágban dolgozol és nem egészen látod át a bonyolult összefüggéseket. Felesleges ezem mérgelődni.
Értem. Tehát nem fogyaszt kevesebbet az importból? :D
Tehát ha nem megy a gázos erőmű nap közben, akkor is fogyasztja a gázt. Well-well!
Pont arról beszél, hogy az akkupakkal napon belüli ingadozásokat megoldja.
Az évszakos ingadozások kompenzálására meg legyen már felkészülve a nyomorult szolgáltató!
 
  • Tetszik
Reactions: ZRÍNYI 20!026

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 081
4 057
113
Értem. Tehát nem fogyaszt kevesebbet az importból? :D
Tehát ha nem megy a gázos erőmű nap közben, akkor is fogyasztja a gázt. Well-well!
Pont arról beszél, hogy az akkupakkal napon belüli ingadozásokat megoldja.
Az évszakos ingadozások kompenzálására meg legyen már felkészülve a nyomorult szolgáltató!
Igen, fentebb ítam is, hogy a haver, a szintén 4kw/h kapacitású napelemével annyit termelt az elmúlt hónapban, az év legrövidebb napos órájú napjain, amennyi a havi fogyasztásom!
Ha megkaptam volna az engedélyt augusztus óta, akkor a saját rendszerről is be tudnék számolni.