EVA / Zuzana / DITA / MORANA / BIA - 155 mm kerekes önjáró lövegek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 316
24 790
113
ööö én meg azt hittem, hogy a EA beszállítóként alkalmazza a Konstruktát, és a tornyot, vagy a csupasz löveget tőlük veszi. :eek:
Az integrációt meg arra a platformra végzi el, amilyenre a megrendelő kéri. Fel sem merült bennem, hogy nem hivatalos koppintásról van szó.
Pedig teljesen nyilvánvaló, hogy az eredeti Zuzana a forrása mindkét önjárónak. :rolleyes:
Hát, pedig ez van. :oops:
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 698
14 995
113

Új tarackot készítettek Považien. Mozdulékonyabb, mint Zuzana, külföldi hadsereg számára fejlesztették​

https://dennikn.sk/3562860/slovensk...d985b64ce64434f508fde5520485ec1ddca6173684a12

A dubnicai Konštrukta Defense cég által gyártott új BIA önjáró taracknak a londoni fegyvervásáron lesz a premierje.

A Konštrukta Védelmi Állami Fegyvertár ezen a héten új tarackot mutat be. A jól ismert Zuzanából következik, amelyet az ukrán hadsereg is használ az oroszok elleni háborúban. Az új fegyver premierje Londonban lesz, a nemzetközi fegyvertechnológiai kiállításon.

Az új szlovák fegyver neve BIA, ez a Battle International Artillery rövidítése.

„A „nemzetközi” szóval azt akarjuk kifejezni, hogy a BIA tarack minden csatatéren alkalmas lesz, a sivatagtól a tundráig” – magyarázza Alexander Gurský, a dubnica nad váhomi Konštrukta Defense cég igazgatója.

A BIA névvel véget ért a tarackok női keresztnévvel való elnevezésének hobbija, ez a szokás DANA, Zuzana, Éva vagy Diana modellekre vonatkozott. A Denník N forrásai szerint egyes külföldi vásárlók, különösen az arab piacokon, nem értették azt a divatot, hogy a fegyvereket nők után nevezik.

A különbség a Zuzanához képest első pillantásra látható. A 8×8-as alváz helyett 6×6-os alvázra rakják a fegyvert, így a tarack rövidebb és könnyebb.

"A Zuzana 2 tarackhoz képest a BIA könnyebb, mozgékonyabb, nagyobb terepjáró képességgel rendelkezik, és ami a legfontosabb, ugyanakkor megőrzi ugyanazt a tűzerőt és egyéb harci paramétereket" - büszkélkedik Gurský.

bia-konstrukta-II.png


Titokzatos vásárló

Egyelőre még csak prototípusról van szó, Gurský szerint már sikeresen teljesítette az első próbalövéseket. Jövőre szeretnék befejezni a fejlesztést és az összes előírt vizsgálatot.

Szokatlan, hogy páncélosaink nem számolnak azzal, hogy először a szlovák fegyveres erők veszik fel a felszerelésükbe, ezúttal egy másik ország hadseregében kellene a tarack bemutatóját tartania. Elődeivel ellentétben nem a szlovák kormány kezdeményezésére jött létre. Fejlesztését egy potenciális külföldi megrendelő kezdeményezte.

„Feltételezzük, hogy a fejlesztés 2024-es befejezése után a BIA tarackot a felhasználói, úgynevezett katonai próbákra bocsátják a potenciális vásárló országába” – teszi hozzá Gurský. Hogy ki ez a vásárló, azt a fegyverraktár igazgatója titkolja. Nem akarja elárulni, hogy NATO-országról van-e szó, vagy egy teljesen más régió országáról.

"Nincs engedélyünk a potenciális vásárlótól ezen információk közzétételére. Még csak nem is taktikai lenne, hiszen erős versenykörnyezetben működünk” – mondja Gurský.

Más történet, mint a többi fegyver

Szlovákia 1993-as megalakulása óta a szlovák fegyvereket úgy hozták létre, hogy fejlesztésüket a szlovák kormány rendelte el, és a pénzügyi kockázatoktól függetlenül fizette is – általában bőkezű, több milliós összegekkel.

A fegyver ezt követően került a szlovák hadsereg fegyvertárába, és abban reménykedtek, hogy egy külföldi vásárló felfigyel rá - többnyire hiába. Így születtek olyan sikertelen és mára félig elfeledett projektek, mint az Alligator könnyű páncélozott jármű vagy a modernizált T-72 Moderna harckocsi, valamint a Zuzana tarack, amelyeket végül külföldre (Ciprusra, legutóbb Ukrajnába) exportáltak. .

A BIA taracka egy teljesen más történet. Gurský elmondása szerint 2021-ben kezdték el a fejlesztést, amikor egy meg nem nevezett külföldi megrendelő érdeklődött a Zuzana 2 tarack iránt, jelezte, hogy akkor érdeklődne egy ilyen fegyver iránt, ha a tervezők jelentősen módosítják, továbbfejlesztik.

„A BIA tarackot cégünk csak saját anyagi támogatásból építette meg. Sem részvényesünk, sem a szlovák kormány nem járult hozzá a fejlődésünkhöz" - mondja Gurský.

A zsákbamacska

A Konstrukta Defense csaknem 85 millió eurós rekordértékesítést ért el tavaly az Ukrajna elleni háború kapcsán, elsősorban annak köszönhetően, hogy nyolc darab Zuzana 2 tarackot adtak el az ukrán hadseregnek.

Gurský nem árulta el, mennyibe került az új BIA taracka fejlesztése – ezt az információt is üzleti titoknak tartja. Ugyanakkor elismeri, hogy senki nem garantálja a cégnek, hogy az elköltött pénzt visszakapják. A potenciális vásárló csak akkor rendeli meg az új tarackot, ha sikeresen átesett a katonai teszteken.

"Ebben az iparágban senki nem vesz macskát zsákban, senki sem garantálja a megrendelést egyetlen termékre sem, hacsak nem megy át a katonai teszteken" - teszi hozzá Gurský.

Ha a BIA átmegy ezeken a teszteken, és a dubnicai fegyverraktár sikeres lesz az üzleti tervében, akkor legalább 24 darab megrendelésére számít. Ez a szám egy tüzérségi egység a nyugati típusú hadseregekben (három úgynevezett üteg, egyenként nyolc tarackból).

Az ár még nem publikus. Ennek azonban valószínűleg alacsonyabbnak kell lennie, mint a nehezebb tarack, Zuzana 2 ára, ami nagyjából 5,5 millió euró. Nem hivatalosan az ára darabonként 3,5 milliótól négymillió euróig terjed – a kívánt konfigurációtól függően.

Gurský szerint ideális esetben más országokból is érkezhetnek megrendelések, miközben az új tarackokat a szlovák védelmi minisztériumnak is felajánlják. "Kétségtelenül érdekeltek vagyunk abban, hogy a BIA tarackát a szlovák fegyveres erőknél is bevezessék" - teszi hozzá.

Közelebb áll a kevésbé ismert ÉVAhoz

A BIA tarack körülbelül három méterrel rövidebb és kilenc tonnával könnyebb, mint a Zuzana. Súlyát tekintve közel áll a szlovák Eva tarackhoz, ami a Zuzana 2 tarack könnyebb változata, amelynek fejlesztése 2015-ben fejeződött be, de nem sorozatgyártású, ezért nem olyan. jól ismert.

Gurský szerint a BIA egyesíti mindkét típus előnyeit. Majdnem olyan tartósnak kell lennie, mint a robusztusabb Zuzana, másrészt mozgékonyabbnak és légi úton is szállíthatónak kell lennie, mint a könnyebb Eva.

"A tarackhoz képest azonban az Eva nagyobb lőszerkészletet hordoz, magasabb a legénység védelme, és rendelkezik a harci műveletek automatizálásával is" - teszi hozzá Gurský.

Strnad-függő

Elődeihez hasonlóan a BIA tarackot is a Tatra alvázára szerelték fel. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a cseh Michal Strnad fegyvergyártó CSG holding vállalataival való együttműködéstől függ, amely a Kopřivní autógyárat is birtokolja.

Ezzel a birtoklással a szlovák fegyvertár potenciális vita elé néz, mert felmerül a gyanú, hogy Strnad csoportja engedély nélkül lemásolta a technológiákat a Zuzana 2000 tarack régebbi verziójából az új Dita tarackba.

A szlovák tüzérség vezetője, Roman Bobaľ ezredes nemrégiben nyilvánosan beszélt nyilvánosan beszélt ipari lopás gyanújáról. A Konstrukta Defense ezt követően bejelentette, hogy ellenőrizni fogja ezeket az információkat.

A Strnad Tatra alvázától való függés azonban gyengítheti Konštrukta motivációját a jogi lépések megtételére.

A cseh autógyártó cég mellett több szlovák cég is részt vett a BIA taracka megalkotásában, amelyre ennek a projektnek az esetleges sikere hosszú távú megrendeléseket hozna.

„Fontos partnerünk például a Matador mérnöki csoport. Összességében érdekeltek vagyunk abban, hogy a lehető legtöbb szlovák termelőt bevonjuk ebbe a projektbe” – tette hozzá Gurský.

hufnica-bia-konstrukta.jpg
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 316
24 790
113
Az új szlovák fegyver neve BIA, ez a Battle International Artillery rövidítése.
Amúgy ez végre egész pofásra sikerült, kiváncsi vagyok mi lesz belőle, de egyenlőre inkább csak a szokásos ráncfelvarrásnak/átcsomagolásnak látszik:
"A Zuzana 2 tarackhoz képest a BIA könnyebb, mozgékonyabb, nagyobb terepjáró képességgel rendelkezik, és ami a legfontosabb, ugyanakkor megőrzi ugyanazt a tűzerőt és egyéb harci paramétereket" - büszkélkedik Gurský.
...azaz átpakolták egy "újabb" platformra ugyanazt a terméket. :oops:
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 113
113
Amúgy ez végre egész pofásra sikerült, kiváncsi vagyok mi lesz belőle, de egyenlőre inkább csak a szokásos ráncfelvarrásnak/átcsomagolásnak látszik:

...azaz átpakolták egy "újabb" platformra ugyanazt a terméket. :oops:
Mert az! Már kb. egy éve belengették, hogy folyik az EVA továbbfejlesztése. Ez annyiban más, hogy kapott egy nagyobb tárat. Meg némi lemezelt borítást, ami védi kicsit a töltőgép részeit az elemektől.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 113
113

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 237
10 781
113
  • Tetszik
Reactions: Catles and Nemerson

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 698
14 995
113

Új generációs szlovák tüzérség Brazíliának?​



Roberto Caiafa, az Infodefensa munkatársa szerint a brazil védelmi minisztériumnak kínálják a szlovák BIA tüzérségi rendszert, amelyet először a DSEI 2023 vásáron mutattak be. Mindebben azonban fontos kérdés, hogy aki népszerűsíti, azok a... csehek.


Brazíliában jelenleg folyamatban van egy új tüzérségi rendszer kiválasztására irányuló eljárás, amely tavaly nyáron kezdődött. Szlovákiából ez idáig nem jelent meg ajánlat a médiában a pályázat kapcsán (pedig a cseh ipar felajánlotta ott a struktúráit). Most azonban találkozóra került sor Brazília és... Csehország képviselői között. Ennek során a megbeszéléseken többek között: arról a javaslatról, hogy a KONŠTRUKTA – Defense szlovák cég nemrég bemutatott BIA kerekes tarackját eladják a brazil hadseregnek. Azonban a cseh Excalibur Army cég, amely a BIA alvázának szállításáért lesz felelős, a brazíliai promócióért lesz felelős. Mindez a Csehszlovák Csoport (CSG) védelmi holdingjának része. Ez egy érdekes esemény, figyelembe véve a cseh cég és a leírt szerkezet gyártója közötti meglehetősen hideg kapcsolatokat.

A brazil védelmi minisztérium azt tervezi, hogy két szakaszra osztja az új típusú tüzérség megvalósításának eljárását. Az első két egység vásárlásából áll, hogy felmérjék a járművek műszaki és üzemeltetési követelményeknek való megfelelését. Ezután egy második szerződést írnak alá, amelynek keretében a fennmaradó 34 AHS-t megszerzik. Legfeljebb 8 évre tervezik a második részlet leszállítását. Ha a kielégítő ellentételezés nem lehetséges, technológiaátadást vagy ipari kompenzációt terveznek elfogadni. Magukon a tüzérségi rendszereken kívül egy képzési és logisztikai csomag beszerzését is tervezik. Amint azt a média jelezte, az elszámolás pénzneme az amerikai dollár vagy euró, nem pedig a brazil reál. Eddig öt mintát cseréltek ki a világ minden tájáról ennek az eljárásnak a részeként: a svéd-brit Archer, a kínai SH-15, a török Yavuz, a francia CAESAR és az izraeli ATMOS.

A BIA egy kerekes szlovák 155 mm-es tüzérségi rendszer, amely a KONŠTRUKTA – Defense EVA és Zuzana 2 tarackok megalkotásában szerzett tapasztalatain alapul, a munkálatok 2021-ben kezdődtek a potenciális vásárlók igényei alapján. Ez a kialakítás ugyanolyan tűzerővel rendelkezik, mint a Zuzana 2, de könnyebb és mobilabb. Ha az EVA-val való összehasonlításról van szó, az új rendszer sokkal nagyobb tűzoltóegységet, nagyobb automatizálást és a személyzet védelmét biztosít. A BIA fejlesztése a fenti struktúrák megoldásai mellett az ukrajnai hadműveletekből származó ismeretek felhasználását jelentette, ahol többek között Zuzany 2. Emellett levonták a következtetéseket a NATO lettországi gyakorlataiból, ahol az említett szlovák építkezést is dicsérték.

A fő fegyverzet egy 155 mm-es tarack, amelynek csöve hossza 52 kaliber. A megfelelő típusú lőszerrel 50 km-nél nagyobb távolságban lévő célpontok eltalálását teszi lehetővé, a klasszikus gázgenerátoros effektorok esetében pedig a "klasszikus" 40-41 km. A fegyverzet magassági szöge -3,5° és +75° között van. A BIA automatikus betöltővel van felszerelve, amely az első percen belül 5 lövést biztosít, és három percen belül 13 lövést biztosít. Kézi üzemmódban percenként 2 lövést tud leadni. A járműben lévő tűzegység legfeljebb 20 rakéta (az EVA esetében csak 12 darab volt).

A jármű alváza a jól ismert Tatra T815-7 6x6 teherautó páncélozott fülkével, amely a legénység védelmét szolgálja akár 7,62 mm-es kaliberű kézi lőfegyverek és tüzérségi lövedéktöredékek ellen. Az összesen 27 tonnát nyomó járművet 402 LE teljesítményű Tatra T3C-928.90 V8-as motor hajtja, Allison 4500SP sebességváltóval párosítva. Ez lehetővé teszi, hogy 90 km/h-ra gyorsuljon 600 LE üzemi hatótávolság mellett. A gyártó azt tervezi, hogy megpróbál más típusú alvázakat is integrálni a BIA-val, valószínűleg 8x8-asakat is. Ez nagyobb érdeklődést fog mutatni a potenciális ügyfelek körében, akik nem feltétlenül lesznek hajlandók új típusú teherautót vásárolni a hadseregük számára. A BIA legénysége a megrendelő igényeitől függően 3-5 katonából áll.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 113
113

Új generációs szlovák tüzérség Brazíliának?​



Roberto Caiafa, az Infodefensa munkatársa szerint a brazil védelmi minisztériumnak kínálják a szlovák BIA tüzérségi rendszert, amelyet először a DSEI 2023 vásáron mutattak be. Mindebben azonban fontos kérdés, hogy aki népszerűsíti, azok a... csehek.


Brazíliában jelenleg folyamatban van egy új tüzérségi rendszer kiválasztására irányuló eljárás, amely tavaly nyáron kezdődött. Szlovákiából ez idáig nem jelent meg ajánlat a médiában a pályázat kapcsán (pedig a cseh ipar felajánlotta ott a struktúráit). Most azonban találkozóra került sor Brazília és... Csehország képviselői között. Ennek során a megbeszéléseken többek között: arról a javaslatról, hogy a KONŠTRUKTA – Defense szlovák cég nemrég bemutatott BIA kerekes tarackját eladják a brazil hadseregnek. Azonban a cseh Excalibur Army cég, amely a BIA alvázának szállításáért lesz felelős, a brazíliai promócióért lesz felelős. Mindez a Csehszlovák Csoport (CSG) védelmi holdingjának része. Ez egy érdekes esemény, figyelembe véve a cseh cég és a leírt szerkezet gyártója közötti meglehetősen hideg kapcsolatokat.

A brazil védelmi minisztérium azt tervezi, hogy két szakaszra osztja az új típusú tüzérség megvalósításának eljárását. Az első két egység vásárlásából áll, hogy felmérjék a járművek műszaki és üzemeltetési követelményeknek való megfelelését. Ezután egy második szerződést írnak alá, amelynek keretében a fennmaradó 34 AHS-t megszerzik. Legfeljebb 8 évre tervezik a második részlet leszállítását. Ha a kielégítő ellentételezés nem lehetséges, technológiaátadást vagy ipari kompenzációt terveznek elfogadni. Magukon a tüzérségi rendszereken kívül egy képzési és logisztikai csomag beszerzését is tervezik. Amint azt a média jelezte, az elszámolás pénzneme az amerikai dollár vagy euró, nem pedig a brazil reál. Eddig öt mintát cseréltek ki a világ minden tájáról ennek az eljárásnak a részeként: a svéd-brit Archer, a kínai SH-15, a török Yavuz, a francia CAESAR és az izraeli ATMOS.

A BIA egy kerekes szlovák 155 mm-es tüzérségi rendszer, amely a KONŠTRUKTA – Defense EVA és Zuzana 2 tarackok megalkotásában szerzett tapasztalatain alapul, a munkálatok 2021-ben kezdődtek a potenciális vásárlók igényei alapján. Ez a kialakítás ugyanolyan tűzerővel rendelkezik, mint a Zuzana 2, de könnyebb és mobilabb. Ha az EVA-val való összehasonlításról van szó, az új rendszer sokkal nagyobb tűzoltóegységet, nagyobb automatizálást és a személyzet védelmét biztosít. A BIA fejlesztése a fenti struktúrák megoldásai mellett az ukrajnai hadműveletekből származó ismeretek felhasználását jelentette, ahol többek között Zuzany 2. Emellett levonták a következtetéseket a NATO lettországi gyakorlataiból, ahol az említett szlovák építkezést is dicsérték.

A fő fegyverzet egy 155 mm-es tarack, amelynek csöve hossza 52 kaliber. A megfelelő típusú lőszerrel 50 km-nél nagyobb távolságban lévő célpontok eltalálását teszi lehetővé, a klasszikus gázgenerátoros effektorok esetében pedig a "klasszikus" 40-41 km. A fegyverzet magassági szöge -3,5° és +75° között van. A BIA automatikus betöltővel van felszerelve, amely az első percen belül 5 lövést biztosít, és három percen belül 13 lövést biztosít. Kézi üzemmódban percenként 2 lövést tud leadni. A járműben lévő tűzegység legfeljebb 20 rakéta (az EVA esetében csak 12 darab volt).

A jármű alváza a jól ismert Tatra T815-7 6x6 teherautó páncélozott fülkével, amely a legénység védelmét szolgálja akár 7,62 mm-es kaliberű kézi lőfegyverek és tüzérségi lövedéktöredékek ellen. Az összesen 27 tonnát nyomó járművet 402 LE teljesítményű Tatra T3C-928.90 V8-as motor hajtja, Allison 4500SP sebességváltóval párosítva. Ez lehetővé teszi, hogy 90 km/h-ra gyorsuljon 600 LE üzemi hatótávolság mellett. A gyártó azt tervezi, hogy megpróbál más típusú alvázakat is integrálni a BIA-val, valószínűleg 8x8-asakat is. Ez nagyobb érdeklődést fog mutatni a potenciális ügyfelek körében, akik nem feltétlenül lesznek hajlandók új típusú teherautót vásárolni a hadseregük számára. A BIA legénysége a megrendelő igényeitől függően 3-5 katonából áll.
Ezek szerint dobták az EVA 24 lövedékes megoldását?
Reméljük elkészül ugyanez 8x8-as alapon is. Az már optimális lenne szállított lőszer szempontjából is. A BIA-nál nem látom, hogy lenne a kocsin tartalék lőszer (ami nincs az automata töltőbe betárazva).
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 926
17 982
113

Új generációs szlovák tüzérség Brazíliának?​



Roberto Caiafa, az Infodefensa munkatársa szerint a brazil védelmi minisztériumnak kínálják a szlovák BIA tüzérségi rendszert, amelyet először a DSEI 2023 vásáron mutattak be. Mindebben azonban fontos kérdés, hogy aki népszerűsíti, azok a... csehek.


Brazíliában jelenleg folyamatban van egy új tüzérségi rendszer kiválasztására irányuló eljárás, amely tavaly nyáron kezdődött. Szlovákiából ez idáig nem jelent meg ajánlat a médiában a pályázat kapcsán (pedig a cseh ipar felajánlotta ott a struktúráit). Most azonban találkozóra került sor Brazília és... Csehország képviselői között. Ennek során a megbeszéléseken többek között: arról a javaslatról, hogy a KONŠTRUKTA – Defense szlovák cég nemrég bemutatott BIA kerekes tarackját eladják a brazil hadseregnek. Azonban a cseh Excalibur Army cég, amely a BIA alvázának szállításáért lesz felelős, a brazíliai promócióért lesz felelős. Mindez a Csehszlovák Csoport (CSG) védelmi holdingjának része. Ez egy érdekes esemény, figyelembe véve a cseh cég és a leírt szerkezet gyártója közötti meglehetősen hideg kapcsolatokat.

A brazil védelmi minisztérium azt tervezi, hogy két szakaszra osztja az új típusú tüzérség megvalósításának eljárását. Az első két egység vásárlásából áll, hogy felmérjék a járművek műszaki és üzemeltetési követelményeknek való megfelelését. Ezután egy második szerződést írnak alá, amelynek keretében a fennmaradó 34 AHS-t megszerzik. Legfeljebb 8 évre tervezik a második részlet leszállítását. Ha a kielégítő ellentételezés nem lehetséges, technológiaátadást vagy ipari kompenzációt terveznek elfogadni. Magukon a tüzérségi rendszereken kívül egy képzési és logisztikai csomag beszerzését is tervezik. Amint azt a média jelezte, az elszámolás pénzneme az amerikai dollár vagy euró, nem pedig a brazil reál. Eddig öt mintát cseréltek ki a világ minden tájáról ennek az eljárásnak a részeként: a svéd-brit Archer, a kínai SH-15, a török Yavuz, a francia CAESAR és az izraeli ATMOS.

A BIA egy kerekes szlovák 155 mm-es tüzérségi rendszer, amely a KONŠTRUKTA – Defense EVA és Zuzana 2 tarackok megalkotásában szerzett tapasztalatain alapul, a munkálatok 2021-ben kezdődtek a potenciális vásárlók igényei alapján. Ez a kialakítás ugyanolyan tűzerővel rendelkezik, mint a Zuzana 2, de könnyebb és mobilabb. Ha az EVA-val való összehasonlításról van szó, az új rendszer sokkal nagyobb tűzoltóegységet, nagyobb automatizálást és a személyzet védelmét biztosít. A BIA fejlesztése a fenti struktúrák megoldásai mellett az ukrajnai hadműveletekből származó ismeretek felhasználását jelentette, ahol többek között Zuzany 2. Emellett levonták a következtetéseket a NATO lettországi gyakorlataiból, ahol az említett szlovák építkezést is dicsérték.

A fő fegyverzet egy 155 mm-es tarack, amelynek csöve hossza 52 kaliber. A megfelelő típusú lőszerrel 50 km-nél nagyobb távolságban lévő célpontok eltalálását teszi lehetővé, a klasszikus gázgenerátoros effektorok esetében pedig a "klasszikus" 40-41 km. A fegyverzet magassági szöge -3,5° és +75° között van. A BIA automatikus betöltővel van felszerelve, amely az első percen belül 5 lövést biztosít, és három percen belül 13 lövést biztosít. Kézi üzemmódban percenként 2 lövést tud leadni. A járműben lévő tűzegység legfeljebb 20 rakéta (az EVA esetében csak 12 darab volt).

A jármű alváza a jól ismert Tatra T815-7 6x6 teherautó páncélozott fülkével, amely a legénység védelmét szolgálja akár 7,62 mm-es kaliberű kézi lőfegyverek és tüzérségi lövedéktöredékek ellen. Az összesen 27 tonnát nyomó járművet 402 LE teljesítményű Tatra T3C-928.90 V8-as motor hajtja, Allison 4500SP sebességváltóval párosítva. Ez lehetővé teszi, hogy 90 km/h-ra gyorsuljon 600 LE üzemi hatótávolság mellett. A gyártó azt tervezi, hogy megpróbál más típusú alvázakat is integrálni a BIA-val, valószínűleg 8x8-asakat is. Ez nagyobb érdeklődést fog mutatni a potenciális ügyfelek körében, akik nem feltétlenül lesznek hajlandók új típusú teherautót vásárolni a hadseregük számára. A BIA legénysége a megrendelő igényeitől függően 3-5 katonából áll.

Biztos jó cucc, bár nekem az EVA talpalási megoldása jobban tetszett. Viszont szerintem is legalább 8x8 kéne neki, vagy akár 10x10.

A torony kabinban vajon kezelő ül, vagy csak a szerelési/töltési munkálatok miatt van rajta ablak?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 113
113
Biztos jó cucc, bár nekem az EVA talpalási megoldása jobban tetszett.
Szerintem ez megegyezik az EVA talpalásával. Meg úgy alapvetően az egész konstrukció. Csak nagyobb tárak vannak a cső 2 oldalán.
Mindenesetre van még egy komoly probléma az EVA 8x8-hoz képest:
A löveg a jármű hossztengelyéhez képest, csak 45-45 fokban kitéríthető a jobbra és balra. Az EVA esetén ez az érték 60-60fok.
Azért nem mindegy, hogy a tér 120 v. 90 fokát lehet egy fő lőirány felvételével lefedni.
Viszont szerintem is legalább 8x8 kéne neki, vagy akár 10x10.
Utóbbi egész biztosan felesleges. A HX3/Sigma löveg is csak azért 10x10, mert piszok nagy torony van a felépítményen.
Különben valószínűleg emiatt van a traverse szög is csak 45-45 fokban maximálva. Valószínűleg a 6x6-ot könnyebben felborítja maximálisra kitérített csőből leadott lövés.
A torony kabinban vajon kezelő ül, vagy csak a szerelési/töltési munkálatok miatt van rajta ablak?
Szerintem az utóbbi, mivel a csőfarnál a manuális töltést a szabadban kell végezni:
uLvMF651YVuSdfYPxSAtoZZzDKKFkb2haeeF7eG6.6igj.webp
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Pogány

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 698
14 995
113
Biztos jó cucc, bár nekem az EVA talpalási megoldása jobban tetszett. Viszont szerintem is legalább 8x8 kéne neki, vagy akár 10x10.

A torony kabinban vajon kezelő ül, vagy csak a szerelési/töltési munkálatok miatt van rajta ablak?
Nem ul, de ulhetne, ha úgy adódna. A Dita tornyában is van olyan részleg. Az EVAnak is van ott egy fedetlen ulés.

----------------------
A szlovák védelmi miniszter legutóbb Azerbajdzanban kereset vevot Zuzana vagy Bia számára:

 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 926
17 982
113
Nem ul, de ulhetne, ha úgy adódna. A Dita tornyában is van olyan részleg. Az EVAnak is van ott egy fedetlen ulés.

----------------------
A szlovák védelmi miniszter legutóbb Azerbajdzanban kereset vevot Zuzana vagy Bia számára:


Thx. Nem látom, hogy a BIA miben nyújt többet az EVA-nál.

Talán a lőszerkészlet picit védettebb, cserébe nagyobb a tömeg és vélhetően rosszabb a mozgékonyság.