Új tarackot készítettek Považien. Mozdulékonyabb, mint Zuzana, külföldi hadsereg számára fejlesztették
https://dennikn.sk/3562860/slovensk...d985b64ce64434f508fde5520485ec1ddca6173684a12
A dubnicai Konštrukta Defense cég által gyártott új BIA önjáró taracknak a londoni fegyvervásáron lesz a premierje.
A Konštrukta Védelmi Állami Fegyvertár ezen a héten új tarackot mutat be. A jól ismert Zuzanából következik, amelyet az ukrán hadsereg is használ az oroszok elleni háborúban. Az új fegyver premierje Londonban lesz, a nemzetközi fegyvertechnológiai kiállításon.
Az új szlovák fegyver neve BIA, ez a Battle International Artillery rövidítése.
„A „nemzetközi” szóval azt akarjuk kifejezni, hogy a BIA tarack minden csatatéren alkalmas lesz, a sivatagtól a tundráig” – magyarázza Alexander Gurský, a dubnica nad váhomi Konštrukta Defense cég igazgatója.
A BIA névvel véget ért a tarackok női keresztnévvel való elnevezésének hobbija, ez a szokás DANA, Zuzana, Éva vagy Diana modellekre vonatkozott. A Denník N forrásai szerint egyes külföldi vásárlók, különösen az arab piacokon, nem értették azt a divatot, hogy a fegyvereket nők után nevezik.
A különbség a Zuzanához képest első pillantásra látható. A 8×8-as alváz helyett 6×6-os alvázra rakják a fegyvert, így a tarack rövidebb és könnyebb.
"A Zuzana 2 tarackhoz képest a BIA könnyebb, mozgékonyabb, nagyobb terepjáró képességgel rendelkezik, és ami a legfontosabb, ugyanakkor megőrzi ugyanazt a tűzerőt és egyéb harci paramétereket" - büszkélkedik Gurský.
Titokzatos vásárló
Egyelőre még csak prototípusról van szó, Gurský szerint már sikeresen teljesítette az első próbalövéseket. Jövőre szeretnék befejezni a fejlesztést és az összes előírt vizsgálatot.
Szokatlan, hogy páncélosaink nem számolnak azzal, hogy először a szlovák fegyveres erők veszik fel a felszerelésükbe, ezúttal egy másik ország hadseregében kellene a tarack bemutatóját tartania. Elődeivel ellentétben nem a szlovák kormány kezdeményezésére jött létre. Fejlesztését egy potenciális külföldi megrendelő kezdeményezte.
„Feltételezzük, hogy a fejlesztés 2024-es befejezése után a BIA tarackot a felhasználói, úgynevezett katonai próbákra bocsátják a potenciális vásárló országába” – teszi hozzá Gurský. Hogy ki ez a vásárló, azt a fegyverraktár igazgatója titkolja. Nem akarja elárulni, hogy NATO-országról van-e szó, vagy egy teljesen más régió országáról.
"Nincs engedélyünk a potenciális vásárlótól ezen információk közzétételére. Még csak nem is taktikai lenne, hiszen erős versenykörnyezetben működünk” – mondja Gurský.
Más történet, mint a többi fegyver
Szlovákia 1993-as megalakulása óta a szlovák fegyvereket úgy hozták létre, hogy fejlesztésüket a szlovák kormány rendelte el, és a pénzügyi kockázatoktól függetlenül fizette is – általában bőkezű, több milliós összegekkel.
A fegyver ezt követően került a szlovák hadsereg fegyvertárába, és abban reménykedtek, hogy egy külföldi vásárló felfigyel rá - többnyire hiába. Így születtek olyan sikertelen és mára félig elfeledett projektek, mint az Alligator könnyű páncélozott jármű vagy a modernizált T-72 Moderna harckocsi, valamint a Zuzana tarack, amelyeket végül külföldre (Ciprusra, legutóbb Ukrajnába) exportáltak. .
A BIA taracka egy teljesen más történet. Gurský elmondása szerint 2021-ben kezdték el a fejlesztést, amikor egy meg nem nevezett külföldi megrendelő érdeklődött a Zuzana 2 tarack iránt, jelezte, hogy akkor érdeklődne egy ilyen fegyver iránt, ha a tervezők jelentősen módosítják, továbbfejlesztik.
„A BIA tarackot cégünk csak saját anyagi támogatásból építette meg. Sem részvényesünk, sem a szlovák kormány nem járult hozzá a fejlődésünkhöz" - mondja Gurský.
A zsákbamacska
A Konstrukta Defense csaknem 85 millió eurós rekordértékesítést ért el tavaly az Ukrajna elleni háború kapcsán, elsősorban annak köszönhetően, hogy nyolc darab Zuzana 2 tarackot adtak el az ukrán hadseregnek.
Gurský nem árulta el, mennyibe került az új BIA taracka fejlesztése – ezt az információt is üzleti titoknak tartja. Ugyanakkor elismeri, hogy senki nem garantálja a cégnek, hogy az elköltött pénzt visszakapják. A potenciális vásárló csak akkor rendeli meg az új tarackot, ha sikeresen átesett a katonai teszteken.
"Ebben az iparágban senki nem vesz macskát zsákban, senki sem garantálja a megrendelést egyetlen termékre sem, hacsak nem megy át a katonai teszteken" - teszi hozzá Gurský.
Ha a BIA átmegy ezeken a teszteken, és a dubnicai fegyverraktár sikeres lesz az üzleti tervében, akkor legalább 24 darab megrendelésére számít. Ez a szám egy tüzérségi egység a nyugati típusú hadseregekben (három úgynevezett üteg, egyenként nyolc tarackból).
Az ár még nem publikus. Ennek azonban valószínűleg alacsonyabbnak kell lennie, mint a nehezebb tarack, Zuzana 2 ára, ami nagyjából 5,5 millió euró. Nem hivatalosan az ára darabonként 3,5 milliótól négymillió euróig terjed – a kívánt konfigurációtól függően.
Gurský szerint ideális esetben más országokból is érkezhetnek megrendelések, miközben az új tarackokat a szlovák védelmi minisztériumnak is felajánlják. "Kétségtelenül érdekeltek vagyunk abban, hogy a BIA tarackát a szlovák fegyveres erőknél is bevezessék" - teszi hozzá.
Közelebb áll a kevésbé ismert ÉVAhoz
A BIA tarack körülbelül három méterrel rövidebb és kilenc tonnával könnyebb, mint a Zuzana. Súlyát tekintve közel áll a szlovák Eva tarackhoz, ami a Zuzana 2 tarack könnyebb változata, amelynek fejlesztése 2015-ben fejeződött be, de nem sorozatgyártású, ezért nem olyan. jól ismert.
Gurský szerint a BIA egyesíti mindkét típus előnyeit. Majdnem olyan tartósnak kell lennie, mint a robusztusabb Zuzana, másrészt mozgékonyabbnak és légi úton is szállíthatónak kell lennie, mint a könnyebb Eva.
"A tarackhoz képest azonban az Eva nagyobb lőszerkészletet hordoz, magasabb a legénység védelme, és rendelkezik a harci műveletek automatizálásával is" - teszi hozzá Gurský.
Strnad-függő
Elődeihez hasonlóan a BIA tarackot is a Tatra alvázára szerelték fel. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a cseh Michal Strnad fegyvergyártó CSG holding vállalataival való együttműködéstől függ, amely a Kopřivní autógyárat is birtokolja.
Ezzel a birtoklással a szlovák fegyvertár potenciális vita elé néz, mert felmerül a gyanú, hogy Strnad csoportja engedély nélkül
lemásolta a technológiákat a Zuzana 2000 tarack régebbi verziójából az új Dita tarackba.
A szlovák tüzérség vezetője, Roman Bobaľ ezredes nemrégiben
nyilvánosan beszélt nyilvánosan beszélt ipari lopás gyanújáról. A Konstrukta Defense ezt követően bejelentette, hogy ellenőrizni fogja ezeket az információkat.
A Strnad Tatra alvázától való függés azonban gyengítheti Konštrukta motivációját a jogi lépések megtételére.
A cseh autógyártó cég mellett több szlovák cég is részt vett a BIA taracka megalkotásában, amelyre ennek a projektnek az esetleges sikere hosszú távú megrendeléseket hozna.
„Fontos partnerünk például a Matador mérnöki csoport. Összességében érdekeltek vagyunk abban, hogy a lehető legtöbb szlovák termelőt bevonjuk ebbe a projektbe” – tette hozzá Gurský.