Azt se feledjük, hogy a harcászati repülőgépek filozófiáját, technológiáját, koncepcióját 1947 óta az USAF diktálja az egész világon.A Super Hornet is az. Szerintem simán győzött azzal, hogy a buta politkusnak beadták, hogy ez is egy Hornet, csak egy picit más. Óccó, jó lesz, rácsapták a nagypecsétet. Ami amúgy igaz is lett, de kb. azt kellett volna felpofozni, aki a elforgatott függesztőkre is rányomta, hogy "jó lesz ez így".
A potenciális kihívók meg az erre adják a mindenkori válaszaikat.
Mindezeket a szárazföld felett, sűrű repülőtér hálózattal, domborzattal, légvédelemmel, miegyébbel.
Ezzel szemben a US Navy gépeit még teljes terhelés mellett is katapult segíti a felszállásnál és az a tény, hogy a felszállás helyzetét mindig a képzeletbeli frontvonaltól biztos távolságra manőverező hajó határozza meg.
Továbbá, a hajófedélzeti üzem miatt mindig kell élettartam tartalékot és plusz mechanizációt, extra megerősítést alkalmazni.
Mi következik mindebből?
Hogy a Navy gépei alapvetően a hatótávot tekintik elsődlegesnek (a hajót pedig mindig el kell érni), a BVR célleküzdést preferálják a manőverező légiharchoz képest, nincs akkora szükség a nagy emelkedőképességre, gyorsulásra, túlterhelésre és így a nagy fogyasztást jelentő nagy tolóerő feleslegre sem.
Az F-14A az F-15A-tól maradt el manőverezőképességben, az F/A-18A az F-16A-hoz képest erőben, az F-35C is a legnehezebb az összes F-35-ös közül.
És soha nem vált be az F-15N, az F-16N és az F-22N ötlet sem.
Viszont a potenciális ellenfelek az USAF gépeinek leküzdésére lettek kifejlesztve, így az ezek elleni USN Top Gun kiképzések, a külfödi légierők (pl az izraeli) elleni gyakorló légiharcok mindig azt hozzák ki, hogy a dogfight nem az USN típusok terepe.
Ezért aztán nem csoda, hogy az USN gépek (Tomcat, Hornet, Super Hornet) mindig kisebb exportsikert ér el, mint szárazföldi társaik. Az amerikai politikusok viszont csak azt nézik, hogy ezekből mennyit adtak el, meg, hogy a vegyes, de baráti légiharc gyakorlások alapján vajon mennyire lesz hatékony a Navy erő projekciója az ellenséges szárazföld felett.