F-35 Lightning II (Lockheed Martin)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
molnibalage


"F-35 számára nincs belső teres AIM-9 tudtommal."

És tényleg! Gyorsan utánanéztem, de nem látom, hogy bárhol is írnák. Hát ez nagyon gáz. Pedig az "ajtón" lévő felfüggesztőpontra elvileg szerintem fel lehetne applikálni...

dudi

"Ha nincs belső térben AIM-9 akkor ez a gép gyakorlatilag halott manőverező légi harcban."

Pláne, ha egy szintén "5. generációs", alacsony észlelhetőségű gép ellen kell mennie majd...
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
wolfram

Igen, de erősen félreolvastam a hsz-ed. Ezért írtam az utána lévőt.

Ezek alapján akkor, belső térben lehet 4xAMRAAM. Az bőven elég, az már inkább érdekes, hogy miért nem lehet AIM-9 a belső térben. Szerintem ezen tuti változtatni fognak..

Az lett volna nagy dilemma, hogyha fér AIM-9 belülre akkor 2-2 osztásba azért elég kevés a fegyverzet. 4 AMRAAM-al azért már bőven megold bármit.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 616
79 826
113
Fade

" WVRben meg imo F-35 a leg. DASal pilóta kijelöl, DAS MCGt ad AIM-9Xnek oszt kész. Ehez képest az F22/Su35/EF farkonpörgése csigalassú. "

Mi van akkor ha fontos a kis RCS???Akkor nincs AIM-9X meg semmilyen AIM-9,innentől kezdve nagyon egyenlőtlen a küzdelem még egy közepesen modern 4.gen. géppel szemben is.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Fade

Az a baj, hogy csak ezt az egyetlen wikis forrást találom erre már vagy egy éve: http://en.wikipedia.org/wiki/F-35#cite_note-dec2010-156
Ezzel meg nem sokra megyek...
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
HOBS ellen birkózni úgy, hogy neked nincs az öngyilkosság.. az egyetlen esély az, hogy az ellenfél nem tud rólad.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
blaze

Kicsit mintha késnének a kommentek... Sebaj, végül sikerült tisztázni. :)

Szerintem nem elég, vagyis kell még mellé infrás, HOBS-képes légiharcrakéta. Persze, ha csak Afganisztánnal, meg a Közép-afrikai Köztársasággal és hasonlóan "fejlett" légierejű országokkal kell harcolni, akkor elég a 4 AMRAAM is.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Úgy értettem, hogy BVR-re elég. Elég durva, hogy ezidáig még nem képes -9et belül hordozni..
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
blazeblaze

Ja, értem. Arra szerintem is elég. :) Ezt írtam pont, hogy 4 AIM120, meg 2 AIM-9X az pont jó lenne.

Csak tudnám, hogy ha nem képes belül AIM-9-et hordozni, akkor minek a csúcs DAS, meg a szupcsi sisakkijelző ami felváltotta a HUD-ot... Aztán meg a fékezőhorog ügy is. Kezdem azt hinni, hogy szándékosan vétettek banális hibákat ezzel a típussal...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 831
113
wolfram

"Kezdem azt hinni, hogy szándékosan vétettek banális hibákat ezzel a típussal..."

Ezt kifejtenéd kérlek?
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Mintha megint a phantom esetét játszanák el. Csak most gépágyú helyett a közelharcra való rakétákat "hagyják ki". Ezt most úgy értsd, hogy baromi hülye ötlet egy stealth gépet tervezni ha muszáj lesz pilonokkal repülnie..
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 616
79 826
113
Szerintem amikor megálmodták az F-35-öt akkor abból indultak ki,hogy lesz egy halom F-22 akik majd jól leradírozna mindent az égről és emiatt csak az épp hogy elégséges számú AA fegyverzete lett az F-35-nek.Amivel viszont nem számoltak az az,hogy a politikusok bele szartak a ventilátorba és alig van F-22.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
fip7

Túl sokat nem tudok hozzátenni ahhoz, amit az előzőben írtam. :)
Adott egy 5. generációs, a jelennek és a jövőnek szóló gép, aminek a fejlesztésénél tudható volt, hogy ha usákiában nem is feltétlenül (ugye nekik ott van még a Raptor), de a szövetségeseknél, akik megveszik majd, jó eséllyel egy all-in-one típus lesz, aminek helyt kell állnia a potenciális ellenségek szintén fejlett, akár 5. generációs (PAK-FA pl. amiről lehetett tudni, hogy készül, ha már a J-20, meg a J-31 kis túlzással "derült égből villámcsapás" feeling lett is :D) gépeivel szemben is. Erre vagy alacsony észlelhetőség van, vagy légiközelharc a megfelelő fegyverrel, de a kettő együtt nem.
A fékezőhorogról meg: http://htka.hu/2012/01/17/megvan-az-f-35c-achilles-sarka/ Hát ez konkrétan egy gyenge poébnnak talán elmenne valami vígjátékban, de egy sokmilliárdos projektnél már sokkal kevésbé.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
fip7

Vagy úgy értetted, hogy miért gondolom a szándékosságot?
Hát azért, mert ilyen hibákat véletlenül akkora tapasztalattal a hátuk mögött, egyszerűen nem tudom elhinni, hogy képesek lennének elkövetni... Hacsak... Hacsak nem új "beszállító" nyerte el a mérnökök által a kokóellátásra kiírt tendert és a szokásosnál ütősebb anyagot szállított. :D
 
2013. december 7.
934
4
18
Menetközben nagyon ambicíózussá vált a projekt. Egyszerűbbnek indult mikor rábólintottak, megnyíltak a pénzeszsákok aztán elkezdték a bonyolítást. Újabban alapvető aerodinamikai gondok is előjöttek: rezgések (airframe buffeting F-35) és transzszonikus áramlásleválások a szárnyakról (amitől egyik szárnyon váratlanul csökken a felhajtóerő - "transonic roll-off) amiket lóhalálában igyekeznek a repülésvezérlő szoftver átírásával ellensúlyozni... amolyan barkác megoldásként.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
voltagemultiplier

"Egyszerűbbnek indult mikor rábólintottak, megnyíltak a pénzeszsákok aztán elkezdték a bonyolítást."

Igen, de ez elsősorban az elektronikai/műszeres képességekre (értem ezalatt az EOTS-t, DAS-t, MADL-t, stb.) vonatkozott tudtommal, nem a strukturális dolgokra...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Nuh, ezt inkább belinkelem ide, mert ha csak a gépre mentem, akkor biztosan nem találom meg olyankor, amikor kéne. :D Lidar/ladarról egy jó kis anyag.
Review of ladar: a historic, yet emerging, sensor technology with rich phenomenology
http://opticalengineering.spiedigitallibrary.org/article.aspx?articleid=1306309&resultClick=1
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Az exportválozatok valamilyen szinten mindig eltérnek az alapváltozattól.

Ezen felül mivel a projektben résztvevők vagy máson dolgoznak vagy kirúgták őket és a gyártósort újra össze kellene rakni, stb. te tényleg azt hiszed, hogy az újraindított F-22 ára 140 milla körül lenne...? A dzsinnekben is hiszel...? :)
- Lényeg az eltérés nagysága, az határozza meg, hogy mennyi pnzt kell a fejlesztésükbe / butításukba beleölni.
Jó hogy azt nem mondod, hogy mindenki, aki a projekten dolgozott azóta kivégezték a Lockheed udvarán, hogy ne lehessen ujraindítani a gyártást. A Jelenlegi 170-230-290 milliós F-35 áraktól még mindig qrvamessze vagyunk.

Ha én választhatnék én F-35-öt vennék inkább, annak ellenére, hogy mennyivel "cool"-abb az F-22.
akkor még szerencse, hogy a hülyék a pentagonban a szarabb gépet tartoták meg maguknak.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
joker

Kivégezték??? Még ha csak. De igazából három napig éheztetett kutyákkal tépették szét szerencsétleneket. :DD
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
De komolyra véve, F-22-t a büdös életben (amíg náluk rendszerben lesz) nem fognak eladni az amik senkinek. Még Izraeltől is megtagadták és ez azért már jelent valamit.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
"Erre vagy alacsony észlelhetőség van, vagy légiközelharc a megfelelő fegyverrel, de a kettő együtt nem. "

AF, Navy, M se kérte. Aki akar rendelhet hozzá asraamot.
http://himg2.huanqiu.com/attachment/090615/c1988fdc70.jpg

Magyar link is legyen: http://www.szrfk.hu/rtk/folyoirat/2008_3/2008_3_17.html