F-35 Lightning II (Lockheed Martin)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

HindTheBest

Member
2010. április 19.
163
0
16
Joker:
Ilyen alapon mindenki hagyhatná az F-35-öt a f----ba....
De azzal nekem nincs bajom hogy nézzen más típust....Azzal van hogy pont a Raptort írod....
 

HindTheBest

Member
2010. április 19.
163
0
16
Mellesleg én ugy tudom a Raptor is fog kapni földi csapásmérő képességet. És a wiki-n leírt is csak egy elmélet...És egyet értek vele...A link pedig arra volt válasz, hogy magasabb technika e mint az F-35 és nem a csapásmérő képességek vitatására szolgált...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 926
113
A Raptor csapásmérő képességét húzzák-nyúzzák, mint a barátokköztöt (amúgy nem nézem) és a tervek szerint egyszer befejezik és vege lesz.
 
M

molnibalage

Guest
Az F-35 "nincs befejezve" rész legfeljebb a szoftverre igaz, mert akkor bár tudám, hogy mi a franc gördül le a gyártósorról, a 100. gép is elkészült már...

Soha semelyik gép "nincs kész" egy bizonyos szemlélettel, hiszen folyamatosan kapnak kisebb nagyobb ráncfelvarrásokat... Az F-22-őn mai napig nincs HOBS képességű kis AIM-9X. Na, ennyit arról, hogy "kész". A flotta gépeinek egy állapota van, nincs homogén vadászflotta egy akkora légierőben, mint a USAF...

Az F-22 közül van olyan Block széria, ami képes már GPS vezérlésű bombák használatára, tehát a hardver tudja, amit egyesek úgy kommentáltak, hogy nem tudja. Jelenleg az USAF nem használja ezt ki, a pilótákat tudtommal továbbra sem képezik ki erre. A távoli jövőben az F-22 flotta egy részét multirole gépnek képzelték el. Hogy ebből mi lesz, az még kérdéses az anyagiak miatt (is).

A Raptor újragyártása sci-fi kategóriás. Pont. Mondjon valaki egy példát arra, hogy egy leállított elsővonalas, csúcskategóriás gép gyártását feltámasztották bárhol a világon. Én ilyenről nem tudok... Az F-22 amúgy is exportkorlátozás alatt van. Anno felmerült még az YF-23 technológiájának eladása, és még azt is élből elkaszálták. Be kellene látni már így kb. 10-15 év után, hogy F-22-őt az jenkik akkor adnak el legfeljebb a mai realitások talaján élve, amikor a szeméttelpre megy és már ki van belezve a gép. Úgy 20-25 év múlva leghamarabb.

A Raptornál a darabárnál 150 milliót írnak, az F-35A is már ebben az árban van, hacsak légtérvédeni kell nekik és nem bombázni is, akkor jobb az F-22.

A Raptor progamköltségből visszaszámolt ára valahol 130-140 milla táján van. Kanadának meg multirole gép kell, Líbia felett is jártak csapásmérő bevetésekre. Lásd F-35 FAQ...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 725
76 749
113
Erre gondolsz? https://www.f35.com/resources/faqs

Vagy írtál egyet?
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
huter: "Ez így van, de azért adatok szivárogtak (!) ki és becslések is vannak bőven. Ezek szerint szemből 0,0015 négyzetméter ami 15-ször nagyobb a Raptorénál."

Nem tudjuk. Bemond vki vmit lehet az, lehet az ellenkezője. Tippelgetünk. Másrészt nem véletlenül szokás dBt használni.

joker: Hind igaziból megfogalmazta. Az F-22 olcsobb. Gyártásba volt. Mégis lelötték és megy az F-35. Tényleg nem gyanús neked vmi?

hind: "Emiatt az F–22 feladatköreiben, elsősorban a légi harcban az F–35 viszonylag gyengének számít"

Eredetileg volt ez a terv. Amikor még az F-35 LO 40m$os gépnek készült. Azóta belekerült, még +100m$nyi elektronika.

"emellett hatótávolsága sem túl nagy."
Tökéletes példája a Kanadai firkászok ostobaságának. Hornetjeikhez képest A2Aban brutál lehet az ugrás. Még Super hornettre is két! potos kell, hogy azt tudja mint az F-35 tisztán.
Ha pedig F-22nézzük abba még picit kevesebb keró is fér mint F-35Aba. Miközben F-35 egyhajtoműves és mind a hajtoműve, mind a formája szubszonikus repülésre van megalkotva.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 926
113
Fade
Hind igaziból megfogalmazta. Az F-22 olcsobb. Gyártásba volt. Mégis lelötték és megy az F-35. Tényleg nem gyanús neked vmi?
Nem tudom. Lehet ha szar vagy túl szervízigényes vagy elcsesztek rajta valamit amit csak a 195 db után vettek észre, vagy nem megfelelő csapásmérésre és nekik inkább az kell. Sok lehetőség van.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 926
113
molni
A Raptor újragyártása sci-fi kategóriás. Pont. Mondjon valaki egy példát arra, hogy egy leállított elsővonalas, csúcskategóriás gép gyártását feltámasztották bárhol a világon. Én ilyenről nem tudok...
Minden az első alkalommal kezdődik. Egyelőre olcsóbbnak néz ki, mint az F-35A. Ha tetszik ha nem a számok ezt mutatják, a B és C meg teljesen elrugaszkodott az árval. Ha az F-22 a csúcskategória, akkor még mindig olcsóbb lenne feltámasztani a gyártást, integrálni a csapásmérő rendszerket és kiképezni rá a pilótákat, készíteni belőle hordozón használható változatot és akinek VTOL kell annak megmondani hogy lóóóóf@szt, mint F-35-öt venni +10 vagy +100 millió dolláros áron.
 
M

molnibalage

Guest
"emellett hatótávolsága sem túl nagy."

Ezt az irgalmatlan baromságot ki és hányszor írja még le...? Komolyan momdom, hogy 1 hete sincs újév, de már kétszer agyfaszt kaptam itten...

A F-35 belső tüzelőanyag kapacitása minden más taktikai vadásznál nagyobb és külső függesztménye normál esetben nincs. Mivel a hajtómű tolóereje brutálisan nagy és a hajtómű fajlagos fogysztása maximálgázon semmivel sem rosszabb, mint a mai gépeké, akkor mi jön ki ebből? Az, hogy alacsonyabb fordulatszámon még kisebb fajlagos fogyasztása van és a szükséges kisebb tolóerő miatt még kevesebbet fogyaszt. Az F-35 az egyik legnagyobb hatósugarú taktikai vadászgép a világon öregem, az F-15E kategóriája. Ha ez neked kicsi, akkor te nagyon be lehetsz rúgva...

A gépnél abszolút nem volt cél a szupercirkálás, oszt off design mégis összejött az M1.2 tája. Ennyi tolóerőtartaléka van a gépnek. Akkor M0.8 utazósebességhez szerinted milyen fordulatszám (tolóerő) kell?

Tökéletes példája a Kanadai firkászok ostobaságának.

Hát ja...
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 825
2 550
113
Joker! Melyik számok mutatják, hogy olcsóbb a Raptor mint a Villám?? Ha felfut a gyártás akkor 2019-ben kb 85 millióba fáj majd az amcsi adófizetőknek. Ennél olcsóbban kihoznád az újra élesztett Raptort?? Nemhiszem. Igaz ez az én saját véleményem! :)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 926
113
Joker! Melyik számok mutatják, hogy olcsóbb a Raptor mint a Villám?? Ha felfut a gyártás akkor 2019-ben kb 85 millióba fáj majd az amcsi adófizetőknek. Ennél olcsóbban kihoznád az újra élesztett Raptort?? Nemhiszem. Igaz ez az én saját véleményem! :)

Ez mind szép és jó, de még nem futott fel a gyártás és a végén is érdemes átlagárral számolni. Azt a 85 milliós árat hadd kezeljem fenntartásokkal, mivel jelenleg az A változat ennek kb a duplája, a B és C meg ennél is sokkal több.
 

HindTheBest

Member
2010. április 19.
163
0
16
örülök hogy a hatótávolságon lovagoltok...de nem ez volt a cé az idézéssel.... :) Bocs, hogy nem vágtam ki és egybe nyomtam.. De rögtön ráharaptatok :)
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 825
2 550
113
De ha újra is indítanák a gyártás, milyen mennyiséget kéne beszerezni ahhoz, hogy alacsonyabb ár jöjjön ki?? Nem értem a logikádat.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 725
76 749
113
<blockquote>Vagy írtál egyet?

Ez fájt. De tényleg. :(

http://htka.hu/2013/06/02/f-35-kontra-4-generacios-vadaszgepek/</blockquote>

Ja hogy a kanadai újságnak írtakat hívod F-35 faq-nak.
 

HindTheBest

Member
2010. április 19.
163
0
16
Raptor kontra F-35 és nem F-35 kontra egyéb....
Amugy ha kukacoskodni akarnék akkor azt mondanám hogy az F-35 csak speciális esetben fog külső fegyverfelfüggesztő pontok nélkül csatába menni mivel a belső fegyvertér 2 t környéki terhet enged...Ami persze pont célok ellen elég lehet...DE a lényeg a hatótávolságot elég szubjektív így vizsgálni..Ráadásul a Raptor hajtóművéből lett kifejleszte az F-135-ös így amikor azt írod,hogy a mai gépekhez képest,(az így nem teljesen ok) akkor most a Raptorral vetjük össze vagy most nem?
Kicsit pedig senkit nem írt csak kevesebbet említ a szöveg mint a Raptoré (mert szerintem itt a Raptoréhoz méri)....
 

HindTheBest

Member
2010. április 19.
163
0
16
Egyébként pedig:
A wiki-s forrás a hatótávban valóban hibázik, ha csak belső fegyverteres bevetésről beszélünk..
Mivel a Raptor tovább fejlesztett hajtóművével repül az F-35 és egyéb okokból a hatótávolsága nagyobb, így jobb az F-35. De az F-35 fegyvertere nem tud egy klasszikus vadászbombázó fegyverzetet magával vinni, csak a külső fegyverterei által. A raptor viszont igen,mivel van két oldalsó fegyvertere Sidewindernek, a bombák pedig lehetnek a fő fegyvertérben. Tehát, ha a fegyverzetintegráció megtörténik a Raptor ugy lesz képes vadászbombázó bevetést repülni hogy nem csorbul a lopakodó képessége. Ez szerintem komolyabb dolog, mint a nagyobb hatótáv.
 
M

molnibalage

Guest
Egyelőre olcsóbbnak néz ki, mint az F-35A.

Már elnézést, de túrót... Te egy olyan F-22 árát veted össze, ami egy üzemszerűen műküdő és egyenletesen ketyegő gyártósornál jött ki, ami amerikai F-22-őt gyártott. Olyat meg nem adnak el sehova. Az exportválozatok valamilyen szinten mindig eltérnek az alapváltozattól.

Ezen felül mivel a projektben résztvevők vagy máson dolgoznak vagy kirúgták őket és a gyártósort újra össze kellene rakni, stb. te tényleg azt hiszed, hogy az újraindított F-22 ára 140 milla körül lenne...? A dzsinnekben is hiszel...? :)

És mindez úgy, hogy az F-22 szinte csak a repteljesítményével tud többet majd, meg a fegyverzete nagyobb és egyszer talán lesz HOBS közeli légiharc képessége. Ellenben hol van rajta integrált TGP, FLIR, DAS és MAWS...? Ja, hogy sehol...

A királykategóriás repteljesítmény meg jól mutat, de gyakorlati haszna ma már alig van. Ha én választhatnék én F-35-öt vennék inkább, annak ellenére, hogy mennyivel "cool"-abb az F-22. Csak ez nem érv...


Ha az F-22 a csúcskategória, akkor még mindig olcsóbb lenne feltámasztani a gyártást, integrálni a csapásmérő rendszerket és kiképezni rá a pilótákat, készíteni belőle hordozón használható változatot és akinek VTOL kell annak megmondani hogy lóóóóf@szt, mint F-35-öt venni +10 vagy +100 millió dolláros áron.

Ezen a részen már tényleg csak röhögni tudok.