F-35 Lightning II (Lockheed Martin)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
wolf: Én másik linket adtam. Meg lehetne nagyon kéne találni, csak amióta block5re jön DIRCM azóta első 10oldalon csak az dobja googli.

dudi: "Akkor nincs AIM-9X meg semmilyen AIM-9,innentől kezdve nagyon egyenlőtlen a küzdelem még egy közepesen modern 4.gen. géppel szemben is."

Nekem őszintén baromi gyanús, hogy Air Force, Navy, Marine Core se kértem az integrációt. Erős a gyanúm, hogy DAS amraamnak is képes lesz MCGt adni. Innen pedig akár logikus is ami most logikátlan.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 616
79 827
113
Fade

Lehet,hogy lesz ilyen képesség de ettől még az AMRAAM nem lesz WVR rakéta mint pl egy AIM-9X.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Fade

A linked 2008-as, legalábbis a magyar, a másikat nem tudom.
Ehhez képest 2012-ben:
http://www.jetfly.hu/rovatok/repules/katonai/tipusok/alkalmatlan_az_f-35c_a_hajofedelzeti_landolasra/
"Továbbá a Pentagon azt is közzétette, hogy az F-35C nem képes az AIM-132 ASRAAM rakéta indítására, melyet a britek rendeltek meg."
És: http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/defence/9016442/Navys-5bn-Harrier-jet-replacement-unable-to-land-on-aircraft-carriers.html

Fade

"Én másik linket adtam. Meg lehetne nagyon kéne találni, csak amióta block5re jön DIRCM azóta első 10oldalon csak az dobja googli."

Úgy fél-egy éve eléggé rákerestem a témára, de akkor nem találtam semmit. Mármint semmi kicsit is hivatalosnak tűnőt.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Ha a közeljövőben egy olyan állam fog rosszalkodni a (jenkik ellen) akiknek van f-35-se azok bizony szembe találják magukat az f-22-vel.
A technikai fölényt biztosítani kell még a szövetségesekkel szemben is.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Hmmmm...
http://ukarmedforcescommentary.blogspot.hu/2012/03/f35b-f35c-rethinks-weaponry-costs-and.html
 
M

molnibalage

Guest
Jó hogy azt nem mondod, hogy mindenki, aki a projekten dolgozott azóta kivégezték a Lockheed udvarán, hogy ne lehessen ujraindítani a gyártást.

Ki mondta, hogy kivégezték..? Te tényleg ennyire szereted bőszíteni az embereket...? Van természetes munkavállaló fluktuáció, meg mind mondtam, már máson dolgoznak.

A Jelenlegi 170-230-290 milliós F-35 áraktól még mindig qrvamessze vagyunk.

Ezek az árak nem unit cost árak... Az F-22 progamköltség ára ennyi, az F-35 esetén is így számolnak, akkor tényleg ennyi lehet. Az angolok sem fizettek ennyit a legkomplikáltabb F-35B első példányaiért...
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
wolf: Amit linkeltél is azt írja, hogy asraam internalra integrálva lesz.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Fade

Ezt a részt is elolvastad?
"The ASRAAM is a rail-launched missile, which fires its engine and shots forwards off the rail, like Sidewinder. Meteor and AMRAAM can be rail launched, but can also be dropped like bombs, with the engine igniting after launch." És: "Problem is that the Air to Air station inside the weapon bay's door is also an ejector, not a rail. No problem for dropping a Meteor or AMRAAM, but no rail-launched weapon: the very reason why the US are not bothering trying to integrate Sidewinder for internal carriage."
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Ez kicsit off, de a Raptornál hogy van megoldva? csak az oldalsóban lehet -9, és az a rész vmi speckó kialakítás?
 
M

molnibalage

Guest
Igen, az F-22-nél csak a AIM-9 mehet a kis tartóba és úgy indul, hogy nyitva van az ajtó tudtommal, tehát még nem is LoaL módszerrel.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Most akkor annyira költséghatékonyak lettek, hogy SRM mint kategória gyakorlatilag nem létezik a gépen? Zseniális..
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 725
76 747
113
Erről van valami új hír?

http://htka.hu/2012/12/05/5-generacios-tipusaihoz-szant-legiharc-raketan-dolgozik-a-lockheed-martin/
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Hát ha pusztán a becsapódással akarják megsemmisíteni a célt akkor baromi pontos rávezetés kell ami BVR távlatban nem egyszerű dolog. Meg itt alapvetően az a probléma, hogy egy messziről indított rakétának sokszor nincs is elég energiája ahhoz, hogy telitalálot érjen el. Az AMRAAM robbanófeje kb. 10-15 méter körüli hatótávval bír ami azért elég nagy rugalmasság az előbbihez képest.

Saját szimulátor tapasztalatom azt mutatja, hogy a lelövések nagy része csak a "proximety fuse" eredménye azaz amit fentebb leírtam. Amikor tényleges telitalálat van, akkor viszont darabokra szakad a gép vagy helyből felrobban. Azt nemtudom, hogy a robbanófej pl DCS-ben hogy van modellezve, de az a gyanúm, hogy ha úgy értékeli, hogy esély van a telitalálatra akkor nem fog hamarabb robbanni mint kéne.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 725
76 747
113
Nekem rémlik valami olyan terv hogy az AMRAAM-ot közelharcra is alkalmassá tennék. De nem találok semmit erről. Valakinek esetleg nem ismerős a terv? Persze lehet hogy csak hülyeséget álmodtam :)
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 825
2 550
113
Holland Villám!
131218-F-oc707-055.jpg
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Ez most kb olyan mintha a sidewinderből akarnál BVR rakétát csinálni. Sokba kerülne és értelmetlen.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
fip7

Nem akarok konteózni, pláne, mert jelenleg semmilyen épkézláb ötletem sincs ezzel kapcsolatban, de azért ekkora lépték esetén ezek a dolgok véletlennek kicsit erősek szerintem.
 
M

molnibalage

Guest
Nekem rémlik valami olyan terv hogy az AMRAAM-ot közelharcra is alkalmassá tennék. De nem találok semmit erről. Valakinek esetleg nem ismerős a terv? Persze lehet hogy csak hülyeséget álmodtam :)

Kb. 8-10 éves nyúlfarknyi hír volt az AS-ben is lehozva, hogy az AIM-120 indíthatóságát kb. 50 fok oldalszögig lehetővé tennék. Hogy ebből mi lett, nem tudom.

A probléma inkább az, hogy hiába tolod ki ez, manőverező légiharban hiába vagy célkijelölési limiten belül, ha a rakéta TVC nélkül kinematikailag nem kapná el a célt. Tehát a közelharcra alkalmassá kijelentés helyett az alkalmasabbá szerencsésebb. Most is lehet használni, csak korlátozottan.

Ez most kb olyan mintha a sidewinderből akarnál BVR rakétát csinálni. Sokba kerülne és értelmetlen.

Lásd fent. Egyébként a legújabb AIM-9X már a WVR / BVR határán lehet szemből indításnál, a célpont kinematikájától és méretétől függően.

Sidewinderből alapvetően azért nem lehet BVR mert a rakéta mérete és teljes impulzusa lehatárolja az egész történetet. Ellenben nézd meg a Rafale-t. Az R.550 kikopása után csak a MICA IR marad, ami AMRAAM kategóirájú és BVR képességgű IR rakéta, de közelre is csak az marad. Csakhogy annak TVC-s hajtóműve van és a rakéta max. G értéke is erre van belőle.

Tehát AMRAAM-ból lehetne éppenséggel BVC rakétát csinálni, de ahhoz azért komolyabb upgrade kellene, hogy valódi HOBS képességnek nevezzed.

Egyébknét HOBS képesség TVC nélkül is lehet, a izraeli Python 5 alacsony tolóerő és hosszú égésidővel és extrémnagy aerodinamikai felületekkel operál. Ha nincs TVC, akkor így elkerülhető a rakéta felesleges felgyorsítása - igen, ilyen is lehet, hogy felesleges - elleben a rakéta kis sebességen kevesebb energiabefektetéssel fordulhat. Persze ettől a rakéta kinetmatikai hatótávja nem lesz jobb és azért manőverezőképessége nem feltétlen TVC kategória. Viszont sanszosan sokkal olcsóbb és egyszerűbb műszakilag.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Igen WVR határán lehet indítani -9et megfelelő körülmények között.. a lényeg az lett volna hogy akármit csinálsz egy -9el az messze lesz attól amit az AMRAAM tud BVR-ben, és fordítva is. Ha meg áttervezed a rakéta törzsét meg egyebeket akkor fölösleges -9ként vagy AMRAAMként emlegetni.