F-35 Lightning II (Lockheed Martin)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 889
47 344
113
Hogy a világnak és főleg az amcsiknak megmutassák az angol vírtust. A Dél-kínai tengerre történt kirándulásuk picit a második vh-s csendes óceáni pózolásra emlékeztet. Ott voltak de gyakorlatilag semmi pluszt nem adtak a végeredményben. Kicsit a labdaszedőkre emlékeztetnek a focimeccsen.
Britannia, rules the waves. Legalábbis ők tényleg téveszmésen ezt hiszik.
Dehogy! Az angol admiralitásnál sem hülyék ülnek.
Az ázsiai túra az nagyjából ugyan az volt, mint amikor annak idején a Hood körbement a világon. Egymaga.
Valós önálló művelet nekik a max. a Falklandos sztori.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 889
47 344
113
Ez számomra értelmezhetetlen. Az egy nevetséges védelmi stratégia, hogy hagyjuk elfoglalni azt, amit meg akarunk védeni, majd utána visszafoglaljuk. Ez kb. arra lenne jó egy háború alatt, hogy kicsalják az ellenséges erők érdemi részét egy invázióra, majd a művelet közben egy válaszcsapással megsemmisítsék azokat.

Azt is megkérdőjelezném, hogy anyahajóról indított vadászgépekkel hogy a francba fognak visszafoglalni bármit. Leginkább sehogy. Ha elfoglalják Falklandot milyen szárazföldi egységek és honnan fogják majd visszafoglalni? Katonák meg felszerelés csak-csak elfér valami hajón is akár (bár ez megint nevetségesen hangzik, hogy készültségben egy fél hadsereg úszik a tengeren..), de honnan lesznek páncélos járművek?
Annak idején 1986-ban milyen páncélos erőket alkalmaztak a Falkland visszaszerzésére? :cool:
A QE hajók rendelkeznek szárazföldi csapatok elszállásolására fenntartott területtel.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 889
47 344
113
Ez hülyeség. Simán meg lehet védeni. Az egész egy dombos pusztaság, semmilyen érv nem szól a támadók meleltt.
Afganisztánban bent maradhattak volna védelemben a koalíciós erők? Persze! Stratégiai jelentőségű? Persze!!
Mégis kivonultak.
Na miért? :oops:
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Annak idején 1986-ban milyen páncélos erőket alkalmaztak a Falkland visszaszerzésére? :cool:
A QE hajók rendelkeznek szárazföldi csapatok elszállásolására fenntartott területtel.
Az hol számít, hogy 86ban volt-e páncélos erő, vagy nem?

Most feltételezem, hogy van. Ha elfoglalják a szigetet, akkor az összes páncélos erő az ellenségé. Azt hogyan fogod leküzdeni csak gyalogsággal? A megszállt épületeket is csak a levegőből meg gyalog fogod mindet visszafoglalni? Ez így elég viccesnek hangzik.
 

hayate

Well-Known Member
2012. december 3.
343
1 750
93
Gyerekek, 86-ban is volt egy összecsapás a két ország között de az Mexikóban volt a foci vb-n. Ott az argik nyertek isten kezével és lábával (Maradona).
Falkland 1982-ben volt, ti is tudjátok. :)
Bocs a nagyon offért, de nem tudtam kihagyni ahogy az isteni Diego sem.:D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 889
47 344
113
Az hol számít, hogy 86ban volt-e páncélos erő, vagy nem?

Most feltételezem, hogy van. Ha elfoglalják a szigetet, akkor az összes páncélos erő az ellenségé. Azt hogyan fogod leküzdeni csak gyalogsággal? A megszállt épületeket is csak a levegőből meg gyalog fogod mindet visszafoglalni? Ez így elég viccesnek hangzik.
82-ben pontosan ugyan olyan terepviszonyok voltak, mint most. A sziget sem került közelebb sem Argentinához, sem Angliához.
Most konkrétan az Argentin Fegyveres erőkről beszélsz! Hogyan juttatnának komoly páncélos erőket a szigetre?
Ha át is tudnának dobni ilyet (nem nagyon van nekik) akkor is az max. korlátozott mennyiség lesz, amivel a CAS és a kézi páncéltörő fegyverek elbánnak.
A Falkland az a hely, ahova egyik fél sem fog soha komoly páncélos erőt vinni. Egyszerűen nincs értelme.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 043
10 149
113
Még nincs rá igény, mivel a US Navy esetén jelenleg még ott a E-2D, de előbb utóbb az is ki fog futni, ahogy a C-2A is.
@molnibalage kérdése az volt, hogy az E-2D-t mi az ami le tudja váltani.
Az angolok nem rendelkeznek E-2D-vel. Tehát nincs is mit leváltani. Tehát ne is keress STOBAR hordozóról üzemeltethető ilyen gépet.
A kérdés, hogy valóban szüksége van-e a világ haditengerészeteinek majd az E-2D jellegű emberes AEW&C tengerészeti repülőkre, különösen hajófedélzetről üzemeltetve.
Miközben a Northrop maga állítja, hogy a Triton (MQ-4C) a legutolsó IFC-4 specifikációval már képes lenne az E-2D kiváltására.
Nem vetélytárs ajánlgatja a portékáját, hanem ugyan azon cég mondja mindezt 2 termékéről.
A Navy persze ezt lesöpörte, mivel neki jelenleg ezerrel kellene hajókat építeni, de nem tud olyan tempóban, mint a kínaiak. Szóval jó lesz az az E-2D, amíg még tud repülni. o_O
Közben hasznos helyet vesz el olyan gépektől a hajófedélzeten, aminek a hatósugara tényleg igényelné a hajófedélzeti üzemet.

A probléma ezzel az, hogy Molni direkt a brit hordozókról szólt, hogy nekik nincs merevszárnyú AEW&C képességük, csak a Crowsnest.

Csakhogy az Osprey nem csak erről szól!
Különben az eredeti tervek az Osprey AEW&C verziójáról egy háromszög alakú radart képzeltek el a gépre, de szerintem nagyjából off the shelf fel lehetne rá akasztani a Erieye radart, és mindenki mehet is a dolgára. Nyilvánvalóan lennének holt terek a nagy méretű forgó propellerek miatt, de azért ez egy eléggé vállalható gyors megoldás lenne. A háromszög esetén azért lenne min matekozni.
93136633_3231955203503572_7390095208249032704_n.jpg

Felhívnám a figyelmet az ábra korára, a jobb felső részen Boeing X-32 féle JSF-ek láthatóak...
Az itt ábrázolt háromszögletű radardóm tudomásom szerint semmiképpen nem játszik, mivel a hordozófedélzeti Osprey esetén elforgatható szárnyrész van. Annak a tetejére ilyen megoldás tudomásom szerint nem mehet.
Ez egy koncepcióábra volt, hogy na, majd ilyet is lehetne akár csinálni. Aztán nem csinálták meg azóta sem...
A papír sok mindent elbír...

A Crowsnest talán megoldható, de "lógatott" megoldással, és egyértelműen kisebb antenna mérettel - vagyis csak a hordozóeszköz változik. Erre írtam, hogy a briteknek ott vannak a Merlin alapú Crowsnest-ek, tehát az, hogy forgószárnyas gép viszi, vagy billenőrotoros, e téren túl sok előnyt nem jelent. Pláne az üzemeltetési és beszerzési költségeket tekintve...

Hja, meg van biztosan 22db A400M-jük is - plusz 3db opció.

Opcionális képességgel, ami még nem igazán van meg, és nem tudni mennyire fogják akarni a RAF-nál... Hát...

Pedig nem túl bonyolult.
A fentebb említett Force Design és a LOCE concept eredménye az, hogy a Navy üzemelteti a Marines-től megörökölt hajókat is.
Tehát egy olyan COD gép kell, amelyik mind CATOBAR, mind a STOBAR gépekre képes utánpótlást szállítani. Mi több az Osprey már kisebb hajók fedélzetére is megkapta a certifikációt. Tehát míg a C-2 csak szárazföld CVN között lett volna képes szállítani, addig az Osprey akár a kisebb hajókat is direktben elérheti - persze amellett, hogy a nagyokat is simán összeköti.
Márpedig a dél-kelet ázsiai scenario-k szerint a hagyományos CVN-ek nem csak fő csapásmérő erőként működnének, de a tőlük előrébb elhelyezkedő LHA hajóknak ők biztosítanának logisztikai támogatást is. Ezt a C-2-vel nem lehet megtenni...

A "kell" meglehetősen erős szó, lévén a C-2 megvan, és anno jóval olcsóbb alternatíva lett volna az E-2D alapú C-2(D), amely egyben gyorsabb és nagyobb hatótávolságú, mint a CMV-22B (ugyebár az US NAVY ezt a kettőt mérte egymás ellen).
Szóval szinte minden téren jobb opció lett volna.

Az LHD/LHA-kat meg elláthatta volna a CMV-22B, nach so. Semmi sem indokolja, hogy csak CMV-22B típussal oldják meg az összes COD feladatot minden sima fedélzetűn.

Ehhez képest a még meglévő C-2-eseket is hamarabb dobják ki, mint ahogy eredetileg tervezték... Kész nyeremény...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 958
35 034
113
A probléma ezzel az, hogy Molni direkt a brit hordozókról szólt, hogy nekik nincs merevszárnyú AEW&C képességük, csak a Crowsnest.



Felhívnám a figyelmet az ábra korára, a jobb felső részen Boeing X-32 féle JSF-ek láthatóak...
Az itt ábrázolt háromszögletű radardóm tudomásom szerint semmiképpen nem játszik, mivel a hordozófedélzeti Osprey esetén elforgatható szárnyrész van. Annak a tetejére ilyen megoldás tudomásom szerint nem mehet.
Ez egy koncepcióábra volt, hogy na, majd ilyet is lehetne akár csinálni. Aztán nem csinálták meg azóta sem...
A papír sok mindent elbír...

A Crowsnest talán megoldható, de "lógatott" megoldással, és egyértelműen kisebb antenna mérettel - vagyis csak a hordozóeszköz változik. Erre írtam, hogy a briteknek ott vannak a Merlin alapú Crowsnest-ek, tehát az, hogy forgószárnyas gép viszi, vagy billenőrotoros, e téren túl sok előnyt nem jelent. Pláne az üzemeltetési és beszerzési költségeket tekintve...



Opcionális képességgel, ami még nem igazán van meg, és nem tudni mennyire fogják akarni a RAF-nál... Hát...



A "kell" meglehetősen erős szó, lévén a C-2 megvan, és anno jóval olcsóbb alternatíva lett volna az E-2D alapú C-2(D), amely egyben gyorsabb és nagyobb hatótávolságú, mint a CMV-22B (ugyebár az US NAVY ezt a kettőt mérte egymás ellen).
Szóval szinte minden téren jobb opció lett volna.

Az LHD/LHA-kat meg elláthatta volna a CMV-22B, nach so. Semmi sem indokolja, hogy csak CMV-22B típussal oldják meg az összes COD feladatot minden sima fedélzetűn.

Ehhez képest a még meglévő C-2-eseket is hamarabb dobják ki, mint ahogy eredetileg tervezték... Kész nyeremény...
Ami azt illeti,az S-3 Vikingnek is felvázolták papiron mindenfále teher és repülő radar,meg utántöltő változatát-aztán a SIGNIT gépen kivül nem készült belőle semmi.Ezen is fel tudom vonni a szemöldököm.Két CV fedélzeti platformjuk is lenne,mivel egy gépcsaládon belül megoldhatnák a támogató gépeket az amcsik,erre a harmadikat választják,ami ráadásul nem is éri el egyik teljesitményét sem-de legalább jó drága.
 
T

Törölt tag 2361

Guest
eleg nevetseges ez a vita a szigetek miatt, ha megnezuk az argentinok milyen csodben vannak, penzugyileg is meg katonailag is.

az a 4 typhoon meg az a par tucat katona egyenlore epp eleg ott.
ha meg keszulodne vmi, gyorsan oda lehetne reptetni meg egy par tucat repcsit es katonat minden foldi joval. tanultak az angolok a mult haborubol, biztos vagyokbenne. figyelik azok az argentinokat, tudnak idoben hogy keszul vmi.

mire a QE odahajokazna, mar el is dolne regen az egesz.
a szigeteket nem ujbol kellene elfoglalani, ez totalis nonszensz.
talan elsosorban megakadalyozni kellene hogy az argentinok elfoglajak.. iszonyu eroforras pocsekolas atengedni az ellenfelnek vmit, es aztan ujbol elfoglalni.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 469
20 745
113
eleg nevetseges ez a vita a szigetek miatt, ha megnezuk az argentinok milyen csodben vannak, penzugyileg is meg katonailag is.

az a 4 typhoon meg az a par tucat katona egyenlore epp eleg ott.
ha meg keszulodne vmi, gyorsan oda lehetne reptetni meg egy par tucat repcsit es katonat minden foldi joval. tanultak az angolok a mult haborubol, biztos vagyokbenne. figyelik azok az argentinokat, tudnak idoben hogy keszul vmi.

mire a QE odahajokazna, mar el is dolne regen az egesz.
a szigeteket nem ujbol kellene elfoglalani, ez totalis nonszensz.
talan elsosorban megakadalyozni kellene hogy az argentinok elfoglajak.. iszonyu eroforras pocsekolas atengedni az ellenfelnek vmit, es aztan ujbol elfoglalni.
Ha van eszük gondolom erődítenek is, hogy kihúzzák amíg megjön az erősítés..
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 2361

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 889
47 344
113
A Crowsnest talán megoldható, de "lógatott" megoldással, és egyértelműen kisebb antenna mérettel - vagyis csak a hordozóeszköz változik. Erre írtam, hogy a briteknek ott vannak a Merlin alapú Crowsnest-ek, tehát az, hogy forgószárnyas gép viszi, vagy billenőrotoros, e téren túl sok előnyt nem jelent. Pláne az üzemeltetési és beszerzési költségeket tekintve...
Mennyi is a Merlin hatósugara, és mennyi az Osprey-é? Illetve mennyi a csúcsmagasságuk? :rolleyes:
Egy tiltrotoros géppel haditengerészeti környezetben sosem fog tudni versenyezni egy hagyományos helikopter.
Opcionális képességgel, ami még nem igazán van meg, és nem tudni mennyire fogják akarni a RAF-nál... Hát...
Mivan?
Mi az, hogy opcionális képesség?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 889
47 344
113
Olvass már utána a Falkland-szigeteknek...
Melyik kijelentésemmel nem értesz egyet?
Azzal, hogy logisztikai rémálom, vagy hogy nem éri meg jelentős erőt ott tartani.
Csak mert a szigetek valós gazdasági jelentősége 0. A halászati jog, meg a birkák nem érnek annyit.
Egyetlen oka van az angolok ragaszkodásának ahhoz a madárszaros szigethez. Mégpedig azzal tartanak fent jelentős igényt arra, hogy ők is kapjanak a koncból, ha az Antarktiszt elkezdik felparcellázni.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 706
4 260
113
82-ben pontosan ugyan olyan terepviszonyok voltak, mint most. A sziget sem került közelebb sem Argentinához, sem Angliához.
Most konkrétan az Argentin Fegyveres erőkről beszélsz! Hogyan juttatnának komoly páncélos erőket a szigetre?
Ha át is tudnának dobni ilyet (nem nagyon van nekik) akkor is az max. korlátozott mennyiség lesz, amivel a CAS és a kézi páncéltörő fegyverek elbánnak.
A Falkland az a hely, ahova egyik fél sem fog soha komoly páncélos erőt vinni. Egyszerűen nincs értelme.
Scimitar és tsai mik voltak, ha nem páncéloserők?
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 090
85 946
113
Melyik kijelentésemmel nem értesz egyet?
Azzal, hogy logisztikai rémálom, vagy hogy nem éri meg jelentős erőt ott tartani.
Csak mert a szigetek valós gazdasági jelentősége 0. A halászati jog, meg a birkák nem érnek annyit.
Egyetlen oka van az angolok ragaszkodásának ahhoz a madárszaros szigethez. Mégpedig azzal tartanak fent jelentős igényt arra, hogy ők is kapjanak a koncból, ha az Antarktiszt elkezdik felparcellázni.
Az utóbbival. Nem holmi maradiságból ragaszkodnak hozá a britek.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 889
47 344
113
Az utóbbival. Nem holmi maradiságból ragaszkodnak hozá a britek.
Ok, csak senki nem tudja, hogy mikor jön el az idő. Addig meg, csak kell üzemeltetni azt a nyomorult támaszpontot.
Egy folyamatosan zsugorodó védelmi költségvetéssel, és katonai létszámmal meg egyre kevésbé indokolható a komoly jelenlét.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 982
5 306
113
Semmi keresnivalója Argentína környékén Angliának!Húzzanak haza!A gyarmatok ideje lejárt! Köszönöm a figyelmet!
 
  • Imádom
Reactions: Kim Philby