Especiel a Royal Air Force-nak lesz 3db Wedgetail-je, és slussz.
A Royal Navy-nek maradtak a Merlin Crowsnest-ek, amelyek kb. az F-35B radarjával érnek fel (ugyebár a Lockheed Martin anno az AN/APG-81 egymódosított változatát javasolta, de végül a Thales nyert. Viszont már csak a fizikai méretek miatt is a Crowsnest nem igazán egy kategória az E-2D-vel...
Akkor nem túl nehéz kiszámolni, hogy a Royal Navy pontosan arra és csak arra van kondicionálva a hordozóival, hogy egy "Falkland visszafoglalása műveletet" tudjon önállóan lehozni. Miért kellene nekik több. Ez a legnagyobb feladat, amit egyedül nagy távolságból meg kell tudjanak oldani.
Minden más esetben ott lesz a NATO támogatás.
Lemaradtam? Hol vannak a STOBAR hordozóról üzemeltethető AEW&C drónok?
Szerintem jelenleg inkább csak a tervezőasztalon...
Még nincs rá igény, mivel a US Navy esetén jelenleg még ott a E-2D, de előbb utóbb az is ki fog futni, ahogy a C-2A is.
@molnibalage kérdése az volt, hogy az E-2D-t mi az ami le tudja váltani.
Az angolok nem rendelkeznek E-2D-vel. Tehát nincs is mit leváltani. Tehát ne is keress STOBAR hordozóról üzemeltethető ilyen gépet.
A kérdés, hogy valóban szüksége van-e a világ haditengerészeteinek majd az E-2D jellegű emberes AEW&C tengerészeti repülőkre, különösen hajófedélzetről üzemeltetve.
Miközben a Northrop maga állítja, hogy a Triton (MQ-4C) a legutolsó IFC-4 specifikációval már képes lenne az E-2D kiváltására.
Nem vetélytárs ajánlgatja a portékáját, hanem ugyan azon cég mondja mindezt 2 termékéről.
A Navy persze ezt lesöpörte, mivel neki jelenleg ezerrel kellene hajókat építeni, de nem tud olyan tempóban, mint a kínaiak. Szóval jó lesz az az E-2D, amíg még tud repülni.

Közben hasznos helyet vesz el olyan gépektől a hajófedélzeten, aminek a hatósugara tényleg igényelné a hajófedélzeti üzemet.
Hány hozzá hasonló tiltrotor gép is van?
Nem igazán hosszú az a lista.
Az Osprey van, ami szép és jó, csak éppen nem a briteknél.
Azon kívül az Osprey sem nagyon tud komolyabb radart vinni, mint a Crowsnest.
Róka fogta csuka esete.
Az Osprey túl kevés extrát nyújt ahhoz a briteknek, hogy rendszerbe állítsák csak légi tanker és AEW&C feladatkörben...
Csakhogy az Osprey nem csak erről szól!
Különben az eredeti tervek az Osprey AEW&C verziójáról egy háromszög alakú radart képzeltek el a gépre, de szerintem nagyjából off the shelf fel lehetne rá akasztani a Erieye radart, és mindenki mehet is a dolgára. Nyilvánvalóan lennének holt terek a nagy méretű forgó propellerek miatt, de azért ez egy eléggé vállalható gyors megoldás lenne. A háromszög esetén azért lenne min matekozni.
Őőőő.... Érdekes hozzáállás, mivel a RAF-nak van 9+5db (9 állandó, 5 mozgósítható) Airbus Voyager-je és slussz. Ezeknek kell(ene) a RAF légi utántöltés képességét is biztosítani. Szóval ez így valahogy karcsú lesz a RAF és az RN kiszolgálására is...
Hja, meg van biztosan 22db A400M-jük is - plusz 3db opció.
Az UCLASS eleve CATOBAR drónról szól, ahogy az MQ-25 is az. A briteknél tehát nem opció.
Még egyszer: a MQ-25-öt az amerikai E-2D kiváltására értettem.
Bevallom nem most volt, de anno olvastam talán az USNI-n egy cikket a C-2 vs. V-22 témakörről, és nagyon nem látták át, mi értelme van a V-22 alapú COD-nak, mivel nagyjából semmi sem szól mellette. Kimondatlanul a V-22 mögött álló lobby-t sejlik fel az ilyen döntések mögött...
Pedig nem túl bonyolult.
A fentebb említett Force Design és a LOCE concept eredménye az, hogy a Navy üzemelteti a Marines-től megörökölt hajókat is.
Tehát egy olyan COD gép kell, amelyik mind CATOBAR, mind a STOBAR gépekre képes utánpótlást szállítani. Mi több az Osprey már kisebb hajók fedélzetére is megkapta a certifikációt. Tehát míg a C-2 csak szárazföld CVN között lett volna képes szállítani, addig az Osprey akár a kisebb hajókat is direktben elérheti - persze amellett, hogy a nagyokat is simán összeköti.
Márpedig a dél-kelet ázsiai scenario-k szerint a hagyományos CVN-ek nem csak fő csapásmérő erőként működnének, de a tőlük előrébb elhelyezkedő LHA hajóknak ők biztosítanának logisztikai támogatást is. Ezt a C-2-vel nem lehet megtenni...