Gyanúsan régóta vesztegel Indiában egy brit vadászgép
Friss hÃrek Magyarországról és a nagyvilágból, sport, technika, szórakozás, tudomány, kultúra. Az ORIGO a legfrissebb hazai és nemzetközi hÃrekkel szolgál olvasói számára.
www.origo.hu
Egy 14 tagú brit mérnökcsapat megkezdte egy több mint három hete egy indiai repülőtéren rekedt, csúcstechnológiás brit vadászgép átvizsgálását. Az F-35B típusú lopakodó vadászrepülő június 14-én landolt a dél-keralai Thiruvananthapuram repülőterén, mert egy indiai-óceáni bevetés során rossz időjárási körülmények közé került, ezért eltérítették. A
gép ezután technikai hibát jelzett, és nem tudott visszatérni a HMS Prince of Waleshez, a brit királyi haditengerészet zászlóshajó repülőgép-hordozójára. Hosszú ideig tartó indiai veszteglése kérdéseket vetett fel azzal kapcsolatban, hogy egy ilyen modern repülőgép hogyan rekedhetett ilyen sokáig egy idegen országban.
A Brit Főbiztosság közölte, hogy egy brit mérnökökből álló csapatot „a Thiruvananthapuram repülőtérre vezényeltek az F-35B repülőgép felmérésére és javítására”. Azt írták, hogy a csapat „a szállításhoz és a javítási folyamathoz szükséges speciális felszerelést szállított”, miután az anyahajó mérnökei felmérték a gép problémáit, de nem tudták megjavítani – írja a BBC.
Az indiai ANI és PTI hírügynökségek beszámoltak arról, hogy megérkezett a brit királyi légierő Airbus repülőgépe Thiruvananthapuram repülőterére, rajta a műszaki szakértőkkel. Az eddig a betonon álló és a monszun miatt többször elázott F-35B-t egy hangárba vontatják, de még alkatrészekre és a javításhoz szükséges további felszerelések megérkezésére várnak az Egyesült Királyságból.
Az Egyesült Királyságban már mémek tárgyává vált a „magányos F-35B”, amelyik sokak szerint nem is akarja elhagyni a festői Kerala államot, amelyet a turisztikai kiadványok „Isten saját országaként” emlegetnek. Mások hadiipari kémkedést gyanítanak az eset mögött, még úgy is, hogy a 110 millió dolláros repülőgépet – leszállása óta – a brit légierő hat katonája őrzi éjjel-nappal.
A szakértők szerint, ha a mérnökökből álló csapat rövid időn belül nem tudja megjavítani és repülésre alkalmassá tenni a repülőgépet, akkor szétszerelik és egy nagyobb teherszállító repülőgépen, például egy C-17 Globemaster szállító repülőgépen kell majd elszállítani.
Az F-35B az amerikai Lockheed Martin által gyártott, rendkívül fejlett lopakodó repülőgép, amelyek rövid felszállási és függőleges leszállási képessége miatt extrém környezetben is bevethető.