M
molnibalage
Guest
A VIVEK KAPUR féle könyvbe beletekertem, megláttam egy táblázatot és elment a a kedvem.Komolyabb belepofázás részemről kimarad, de akit érdekel a téma, érdemes ezeket elolvasni. Egy pár PDF, melyekből én sokat tanultam:
Egy szuperjó összefoglalás a Stealth témakörről:
THE RADAR GAME
Egy a szerkezeti felépítésekről (mi miért stealth):
STEALTH TECHNOLOGY AND ITS EFFECT ON AERIAL WARFARE
Illetve egy átfogóbb elemzés mindenféle álcázási technikáról a katonai eszközökkel kapcsolatban (szárazföldi, légi, tengeri):
On the Military Utility of Spectral Design in Signature Management: a Systems Approach
- 0.1 m2 B-2 RCS.
Ha annyi lenne, akkor meg sem építették volna a gépet, mert semmi értelme. Értelmezhető előnyt nem adott volna. Ezzel a SAM-ek area denial képessége nem szűnt volna meg.
- 0.01 m2 A-12/SR-71. RCS
Akkor a büdös életben nem indított volna rá rakétát sem Dvina, sem Volhov, de a nagy hatótávolságú felderítő radarok sem tudták volna követni. Ehhez képest a civil radarok látták ezeket a gépeket...
- A B-1A/B jelölés eleve vicces, mert a két gép közötti M2.0 vs M1.2 eltérést pont az RCS eltérés okozza, a hajtómű szívócsatornába tett elem miatt.
Mindenféle kritika nélkül átvette és betette ezeket az ordító tévedéseket és végig sem gondolta, hogy ezek mit jelentenek,
Számottevően oldalról kell rálátni a gépre, mert különben gép sárkánya kitakarja a meleg gázcsóva nagy részét. Tehát a teljesítmény, amit érzékelni kéne töredéke annak, mint 30-60-90 fokban oldalról látna rá a célra.Visszatérve az IR alapú stealth detektálás jövőjére. Itt teljesen el kell felejteni a hagyományos egy szenzor - egy irányszög - egy céljel felfogást.
Az IRST21 Legion Pod lényege a hálózati megközelítés.
Nagy magasságon, ahol eleve tisztább a légkör, homogén, vagy kvázi-homogén égháttér előtt, ha egy időben, egyszerre több nagyfelbontású és nagy nagyítású IR szenzor, több szögből is detektálja ugyanazt a különbségjelet (és az F-35 sem láthatatlan), akkor akár egy rakétához képest két nagyságrenddel kisebb infravörös sugárforrás is detektálható, körkörös, hálózati alapú megerősítéssel.
“Több szem - többet lát” alapon.
A távoli mozgó IR forrás, mint a háttérhez képesti különbségjel elválasztása a zajtól, pont azáltal lesz lehetséges, hogy egyszerre több, nagyteljesítményű IR pod szenzora fogja detektálni ugyanazt az “anomáliát”.
A nagy teljesítményű fedélzeti számítógépek hálózati műveleteivel a nagymennyiségű adathalmazból kiemelhetővé válik a cél maga.
A távolság és helyszög ismeretében pedig könnyebb lesz lekövetni is a célt.
Az IR képalkotás, mint passzív (ezáltal rejtett) detektálás jövője pedig közvetlenül csak a szenzoros és optikai felbontáson illetve nagyításon múlik.