A Raytheon nyugdíjasokat hív vissza, hogy segítsenek újraindítani a Stinger rakétagyártást
A vállról kilőtt rakéta egyike azoknak a fegyvereknek, amelyeknek tulajdonítják, hogy Ukrajnát átvészelte az orosz invázió első napjait.
A Raytheon nyugdíjas mérnököket hívott fel, hogy megtanítsák alkalmazottait az ukrán hadsereg által erősen használt Stinger rakéták megépítésére – a Carter-adminisztráció idején készített tervrajzok alapján. Ez a legújabb példa arra, hogy egy magáncég egy olyan ma már keresett fegyver gyártásának felpörgetésén dolgozik, amelyet a Pentagon évtizedek óta nem vásárolt.
"
A Stinger gyártása 20 éve véget ért, és a [háború] első 48 órájában hirtelen ő a "műsor" sztárja, és mindenki többet akar" - mondta Wes Kremer, az RTX Raytheon részlegének elnöke egy interjúban a múlt héten a párizsi légikiállításon. Az Egyesült Államok közel 2000 hőkereső rakétát küldött Ukrajnának, amely azokat orosz repülőgépek lelövésére használta. Mindezek a rakéták az Egyesült Államok katonai készleteiből származnak. A Biden-adminisztráció pedig a héten közölte, hogy még több Stingert küld Ukrajnába. Amikor az Egyesült Államok hadserege 2022 májusában megrendelt 1700 Stingert, a Pentagon azt mondta, hogy a rakétákat csak 2026-ban szállítják le. Kremer szerint körülbelül 30 hónap kell ahhoz, hogy a Stingers elkezdjen legurulni a gyártósorról, nagyrészt az idő miatt ami a gyár felállításához és az alkalmazottak kiképzéséhez szükséges.
„Visszahoztuk a 70-es éveikben járó nyugdíjas alkalmazottakat… hogy megtanítsuk új alkalmazottainknak, hogyan kell ténylegesen felépíteni egy Stingert” – mondta Kremer. "
Kihozzuk a tesztberendezéseket a raktárakból, és lefújjuk róluk a pókhálókat."
Ráadásul a rakétában használt elektronika elavult – mondta Greg Hayes, az RTX vezérigazgatója. „
Újratervezzük az áramköri kártyákat [és] újratervezzük az alkatrészek egy részét” – mondta Hayes a Defense One-nak egy június 14-i interjúban. – Ez is sokáig tart. Míg manapság a mérnökök gyakran emlegetik a 3D nyomtatást és az automatizálást a gyártási folyamat felgyorsításának egyik módjaként, ez a Stingerrel nem lehetséges – mert ez nem csak a fegyver újratervezését jelentené, hanem egy hosszadalmas fegyvertanúsítási folyamaton is keresztülmenne. „Újra kell terveznie az egész keresőt, hogy automatizálhassa” – mondta Kremer. Ez azt jelenti, hogy a fegyvereket ugyanúgy kell megépíteniük, mint négy évtizeddel ezelőtt, beleértve a rakéta orrkúpjának kézzel történő felszerelését.
The shoulder-fired missile is one of the weapons that’s been credited with getting Ukraine through the early days of the Russian invasion.
www.defenseone.com