Geotermikus energia hasznosítás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

Kopi2000

Guest
Mindenhol ilyen projektek futnak most.
Hirtelen rájöttek, hogy az N2 gázt vissza is lehetne nyerni egyes folyamatoknál, akkor is, ha újra kell komprimálni, de annak hulladékhője a visszahűtés után meg fűtésre is jó lehet.

Jól mutatja, hogy az olcsó áram és gáz mekkora energiapazarlást vont magával. Minek foglalkozni az optimalizálással, ha a gyártási költség 1-2-3%-a volt eneriga. Most, hogy hirtelen ez 20% is lehet egyből fontos lett.
Egyébként nem ott volt az már szinte bűn, hogy ott nem foglalkoztak energia hatékonysággal, fosszilis energia kiváltással, stb.. ahol az energiaár aránya alacsony volt, hanem ott sem, ahol az energia hányad magas volt... Ismerek olyan ágazatot, ahol az energia díja vitte el a költségek kb. 35 %-át eddig is, bár itt lehetett volna a legtöbbet megtakarítani is. Most sakk-matt helyzet lesz, le kell húzniuk a rolót. Ha meg dotálni fogja ezeket majd az állam, akkor meg államcsőd fenyeget...
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros
K

Kopi2000

Guest
Egy gyors tervezés kézzelfogható eredménye. (Bár az ügyfél gyors volt. Jóelőre beszerezte a fődarabokat, most már flottul megy minden... Már fúrják is a 100,0 m-es mélységű geotermikus talajszondákat egy családi ház fűtésére és hűtésére... Ha minden jól megy, egy hónap múlva már gáz nélkül melegedhetnek. (Meg nem macerás a tüzelő hasogatása, rakosgatása sem! Hát hiába, a kényelem megfizethetetlen!

A fúrógép és a fúrás folyamata.



A szondaépítés.


Majd teszek fel képeket arról is, amikor szerelni fogják az alternatív gépészetet is....
 
M

molnibalage

Guest
Egyébként nem ott volt az már szinte bűn, hogy ott nem foglalkoztak energia hatékonysággal, fosszilis energia kiváltással, stb.. ahol az energiaár aránya alacsony volt, hanem ott sem, ahol az energia hányad magas volt... Ismerek olyan ágazatot, ahol az energia díja vitte el a költségek kb. 35 %-át eddig is, bár itt lehetett volna a legtöbbet megtakarítani is. Most sakk-matt helyzet lesz, le kell húzniuk a rolót. Ha meg dotálni fogja ezeket majd az állam, akkor meg államcsőd fenyeget...
Gondolom a menedzserek felvették ott is a sikerdíjakat...
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000
K

Kopi2000

Guest
Gondolom a menedzserek felvették ott is a sikerdíjakat...
..Á nem mindenhol... Ismerek tisztességes embereket, akik nem tudják megoldani a problémákat, csak érzik, hogy meg kellene csinálni... Rajtuk látom pld., hogy nem extra a díjazásuk... Elárulok egy titkot, de ez tényleg az. Egyszer elhívtam még magamhoz egy ügyfelet, aki kiakadt azon, hogy miért bízna meg engem bármivel is, amikor én magasabb nívón élek, mint Ő. Volt nálam a Széles úr is, neki pld. imponált, hogy nem csóróságot... Sokáig, éekig, én úgy mondtam, hogy az udvartartásához tartoztam. Ismertem a családját és meghívásom volt rendszeresen a szalon összejöveteleire. Egyébként nem volt hülyeség, mikor egy letűnt kor letűnt társasági összejöetelei lettek ott újjáélesztve, egy letűnt kor épület típusában.... Ez még az energiacellás időszakában volt. Sok fontosabb embert ott ismertem meg, de azért nem volt hülyeség az egész, mert fontos dolgokról beszélgettünk -a kastélyában- komolyan. Ezek mind egésznapos programok voltak, teljeskörű kiszolgálással...Több akkori felelős résztvevő ott szembesült pld. azzal, hogy nem vagyunk víz nagyhatalom... Ez egészen addig tartott, míg finoman háttérbe nem szorította a feltörekvő NER-es fiatalság. Azért, hogy korrekt legyek, a Széles úr, sok mai hülyegyereket fényévekkel vert tájékozottságban, széles látókörben.... Pld. még amikor a szockóban elkezdett dolgozni, egy helyen dolgozott az édesapámmal, az OFKFV-nél. Apám a földszinten, Ő meg az ötödik emeleten.... Persze ez sokszor eszembe ugyan eszembe jutott, de nyilván soha sem hoztam szóba...
 
K

Kopi2000

Guest
Miért nincs mondjuk heti SÖRÖZÉS például?

Komolyra fordítva a szót. Amikor még régen elindítottam ezt a topikot, volt itt egy Sharid nevű felhasználó, őt pld. eléggé érdekelte az egyik munkám, mert volt helyi kötődése. Megígértem itt, ha megvalósul, akkor szervezek oda egy HTKA érdeklői napot. Most is meg tudnám tenni... Sharid eltűnt, a projekt megvalósult, de nekem sincsen kedvem olyanokkal jópofizni, akik minden héten kétszer le hazaárulóznak, négyszer meg le magyargyűlölőznek. Pedig jól sikerült a versenyuszoda, legalább 5 db medencével, most ősszel 500 m3/hó a földgáz fogyasztása, mert a többi energiát 1,2 MW beépített hőszivattyús teljesítmény biztosítja... Ide jutottunk... egymás ócsárolásában...
 
K

Kopi2000

Guest


Komolyra fordítva a szót. Amikor még régen elindítottam ezt a topikot, volt itt egy Sharid nevű felhasználó, őt pld. eléggé érdekelte az egyik munkám, mert volt helyi kötődése. Megígértem itt, ha megvalósul, akkor szervezek oda egy HTKA érdeklői napot. Most is meg tudnám tenni... Sharid eltűnt, a projekt megvalósult, de nekem sincsen kedvem olyanokkal jópofizni, akik minden héten kétszer le hazaárulóznak, négyszer meg le magyargyűlölőznek. Pedig jól sikerült a versenyuszoda, legalább 5 db medencével, most ősszel 500 m3/hó a földgáz fogyasztása, mert a többi energiát 1,2 MW beépített hőszivattyús teljesítmény biztosítja... Ide jutottunk... egymás ócsárolásában...
Ui.: egyebkent nemreg volt itt ilyen, hogy vizes VB. Ahol Katinka nagyon leszerepelt.... Annak az egyik videki helyszinet is en terveztem a sajat szakagamban....
 
K

Kopi2000

Guest
Nos, akkor tényleg nagyon magas gázfogyasztásnak kell itt lenni, hogy ennek értelme legyen.

Valami 700 Ft/m3 a nem támogatott gáz m3-énti ára. A 150k+ ÁFA az 190k. Ez 272 m3 gáz ára.
Ez nekem az 55 m3-es lakásomnak, ahol lakok az TELJES fűtési gázfogyasztásom molt nem HO időszak alatt ésszerűen fűtve.
(Kb. 2600 kWh. De az első téli időszakban annyira spóroltam, hogy ez 1800 kWh volt,.)

Ha csak ennyiért méri fel, akkor az átalakítással nézve azért elég vaskos lesz a számla...
Kedves Balázs... Neked, mint szakmabelinek elmondhatom, hogy most csináltak meg a terveim alapján (pont a rezsicsöki miatti pániknak és drasztikus áremelkedésnek köszönhetően) egy 600 kW-os geotermikus hőnyerő (geoszonda) mezőt (100,0 m-es szondákkal), meg egy 500 kW-os hulladék termálvíz hőszivattyús hőhasznosítást.... DAIKIN berendezésekkel...No nem a (büki) fürdőben, hanem az Európa körút egyik nagy szállodájában... Nagy gázfogyasztók voltak eddig.... Most a rezsi mizéria miatt, két hónap alatt elkészítették a már több, mint egy éve engedélyezett terveket....
 
K

Kopi2000

Guest
Mindenhol ilyen projektek futnak most.
Hirtelen rájöttek, hogy az N2 gázt vissza is lehetne nyerni egyes folyamatoknál, akkor is, ha újra kell komprimálni, de annak hulladékhője a visszahűtés után meg fűtésre is jó lehet.

Jól mutatja, hogy az olcsó áram és gáz mekkora energiapazarlást vont magával. Minek foglalkozni az optimalizálással, ha a gyártási költség 1-2-3%-a volt eneriga. Most, hogy hirtelen ez 20% is lehet egyből fontos lett.
OKÉ Balázs... Talán valahol írtam, hogy egy megrendelőm építtet egy kb. 250 m2-es családi házat, télen és nyáron használt medencével, légkondícionálással együtt.... OKÉ, ez biztos kevesek problémája ebben az országban, de korábban feltettem képeket a geoszondák fúrásáról, de tegnap már üzembe helyezték a rendszert, bárki, bárhogy is fikáz valamit... (Mondjuk a házépítés költsége 220 milla plusz ÁFA volt.).... Nekem nem tetszik a szerelés szépsége, de a megrendelő elégedett és ez a lényeg....)
 
K

Kopi2000

Guest
OKÉ Balázs... Talán valahol írtam, hogy egy megrendelőm építtet egy kb. 250 m2-es családi házat, télen és nyáron használt medencével, légkondícionálással együtt.... OKÉ, ez biztos kevesek problémája ebben az országban, de korábban feltettem képeket a geoszondák fúrásáról, de tegnap már üzembe helyezték a rendszert, bárki, bárhogy is fikáz valamit... (Mondjuk a házépítés költsége 220 milla plusz ÁFA volt.).... Nekem nem tetszik a szerelés szépsége, de a megrendelő elégedett és ez a lényeg....)
Bocsi most teszek fel képeket is ....(bár tényleg szarnak látom a kivitelezést, mert nem szép, Dunaharasztiban, de működik így is...) A véleményem szerint, ami szép, az jó is... De a tulaj szerint ez is szép...



 
K

Kopi2000

Guest
Bocsi most teszek fel képeket is ....(bár tényleg szarnak látom a kivitelezést, mert nem szép, Dunaharasztiban, de működik így is...) A véleményem szerint, ami szép, az jó is... De a tulaj szerint ez is szép...



Folyt köv...



Persze, tudom, mindent tudsz bírálni, de ezt próbáld meg, meg azt, amit az előzőekben írtam le, büki száállodaként... Egyébként bírlak.....
 
K

Kopi2000

Guest
Felteszek néhány képet egy NYD-i létesítményről, aminek átállítása geotermikus energia hasznosításra most fejeződött be, a elújításhoz kapcsolódóan. Fúrásra került egy termálkút és egy hidegvizes kút, vízelőkészítéssel együtt a well-ness részére, illetve a hálózati ivóvíz kiváltására.... Készült egy 600 kW-os földhő szonda mező hőszivattyúkkal, valamint 500 kW-os hőszivattyús hőhasznosítás, az elfolyó, használt termálvíz hőjére alapozva. A négy épületrészből három épületrész már csak geotermikus energiával van fűtve, míg a wel-ness vízigénye és az ióvíz igények, saját vízkutakból teljeskörűen kerülnek ellátásra.
 
K

Kopi2000

Guest
Felteszek néhány képet egy NYD-i létesítményről, aminek átállítása geotermikus energia hasznosításra most fejeződött be, a elújításhoz kapcsolódóan. Fúrásra került egy termálkút és egy hidegvizes kút, vízelőkészítéssel együtt a well-ness részére, illetve a hálózati ivóvíz kiváltására.... Készült egy 600 kW-os földhő szonda mező hőszivattyúkkal, valamint 500 kW-os hőszivattyús hőhasznosítás, az elfolyó, használt termálvíz hőjére alapozva. A négy épületrészből három épületrész már csak geotermikus energiával van fűtve, míg a wel-ness vízigénye és az ióvíz igények, saját vízkutakból teljeskörűen kerülnek ellátásra.
A vízelőkészítés képei....



Vastalanítók és a szivattyúik...


 
  • Tetszik
Reactions: Giskard
K

Kopi2000

Guest
A vízelőkészítés képei....



Vastalanítók és a szivattyúik...


Hőszivattyúk..



A létesítmény....és a well-ness medencék....



 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 566
113

Megtalálták Budapest elveszett dunai szigetének hőforrásait​


https://www.origo.hu/tudomany/20200...-hajdanvolt-dunai-szigetenek-hoforrasait.html

"RENDKÍVÜL HATÉKONYAN, ALACSONY FAJLAGOS KÖLTSÉGRÁFORDÍTÁSSAL HÉVÍZES VAGY AKÁR HIDEG VIZES ALAPÚ HŐSZIVATTYÚS ELLÁTÁSRA LEHETNE ÁTÁLLÍTANI A LAKÓTELEPEK ÉS AZ IRODAHÁZ-NEGYEDEK JÓ RÉSZÉT, KÜLÖNÖSEN ANGYALFÖLDÖN, A CSEPEL-SZIGETEN, ŐRMEZŐN, KELENFÖLDÖN ÉS ÚJPESTEN. KELENFÖLD, KISPEST ÉS ÚJPEST GÁZALAPÚ TÁVFŰTŐ KÖZPONTJAINÁL A GÁZFELHASZNÁLÁST 30-50 SZÁZALÉKBAN KIVÁLTHATNÁ TERMÁLVÍZALAPÚ FŰTÉS, RÁKOSPALOTA ESETÉBEN PEDIG A TELJES ÁTÁLLÁS IS MEGVALÓSÍTHATÓ. BUDAPEST EGYES RÉSZEIN MÉG GEOTERMIKUS ALAPÚ VILLAMOSENERGIA-TERMELÉSRE IS MÓD NYÍLHAT."

https://www.portfolio.hu/uzlet/2020...atjak-ki-a-duna-titokzatos-hoforrasait-440108

Geotermikus Budapest
https://mekh.hu/download/7/a0/d0000/geotermikus_budapest.pdf

Rövid, 8:46 perces ismertető
rövid ismertető - A fővárosi Fürdő-sziget és hévforrásainak hasznosítása - YouTube

Teljes 32 perces:
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya